Ratios Rates Proportions To simplify ratio 1 Write

  • Slides: 10
Download presentation
Ratios, Rates, Proportions

Ratios, Rates, Proportions

To simplify ratio: 1. Write in ______form. 2. Find greatest _____ factor (GCF) •

To simplify ratio: 1. Write in ______form. 2. Find greatest _____ factor (GCF) • List factors of a and b • Find GCF • ______ a and b by _______ • Write in simplest form Example 16: 28 16= 1, __, 8, 16 28=___, 2, ___7, 14, 28

Examples GCF: 8= GCF: 24=

Examples GCF: 8= GCF: 24=

Examples GCF: 8=1, 2, 4, 8 GCF: 24=1, 2, 3, 4, 7, 8, 12,

Examples GCF: 8=1, 2, 4, 8 GCF: 24=1, 2, 3, 4, 7, 8, 12, 24

Rates A _____ is a ratio that ______ two quantities with _______ units. •

Rates A _____ is a ratio that ______ two quantities with _______ units. • A rate is written as a _______(fraction) in simplest form. • Rates _______ units. q A ______ rate is which the denominator number is 1 v The __ in the denominator is _______and often the word “per” is used to make the comparison ex: miles per hour -- mph miles per gallon -> mpg To find: Find the unit rate, you would find the ______ or _______ for 1 Examples If it costs $78 for 13 sandwiches. $78/13= $6 or $6 per 1 sandwich

The cost of a 12 -ounce box of Cheerios is $3. 29. Publix brand

The cost of a 12 -ounce box of Cheerios is $3. 29. Publix brand Cheerios cost $4. 89 for an 18 ounce box. Find the unit rate to find the better buy. 3. 29/____=. 274 _____/18=. 271 It takes 11 gallons to drive 250 miles. What is the unit rate or m. p. g. ?

Ratios, Rates, Proportions

Ratios, Rates, Proportions

To simplify ratio: 1. Write in simplest form. 2. Find greatest common factor (GCF)

To simplify ratio: 1. Write in simplest form. 2. Find greatest common factor (GCF) • List factors of a and b • Find GCF • Divide A and B by GCF • Write in simplest form Example 16: 28 16= 1, 2 , 4, 8, 16 28=1 , 2, 4, 7, 14, 28

Rates A rate is a ratio that compares two quantities with different units. A

Rates A rate is a ratio that compares two quantities with different units. A rate is written as a quotient (fraction) in simplest form. Rates have units. A unit rate is which the denominator number is 1 The _1_ in the denominator is dropped and often the word “per” is used to make the comparison ex: miles per hour -- mph miles per gallon -> mpg To find: Find the unit rate, you would find the cost or amount for 1. Examples If it costs $78 for 13 sandwiches. $78/13= $6 or $6 per 1 sandwich

The cost of a 12 -ounce box of Cheerios is $3. 29. Publix brand

The cost of a 12 -ounce box of Cheerios is $3. 29. Publix brand Cheerios cost $4. 89 for an 18 ounce box. Find the unit rate to find the better buy. 3. 29/12=. 274 4. 89/18=. 271 It takes 11 gallons to drive 250 miles. What is the unit rate or m. p. g. ? 250/11=22. 72 mpg