Rates and Unit Rates Test Review Rates and










































- Slides: 42

Rates and Unit Rates Test Review

Rates and Unit Rates Am I Proportional? Writing Equations Grab Bag 10 10 20 20 30 30 40 40 50 50

Rates and Unit Rates (10) At Target, you can buy 5 movies for $95. 00. Find the unit rate

Answer (10)

Rates and Unit Rates (20) What is the constant of proportionality? 6 candy bars for $6. 54

Answer (20) Unit Rate: Constant of Proportionality:

Rates and Unit Rates (30) What's the better buy? OPTION 1 OPTION 2 16 oz bag of chips for $4. 88 18 oz bag of chips for $5. 24

Answer (30) Option 2

Rates and Unit Rates (40) What is the unit rate (cups per gallon)?

Answer (40) 8 cups 1 gallon

Rates and Unit Rates (50) Mrs. Smith can buy 4 purses for $68. 00 How much would it cost her if she only wanted to buy 3 purses?

Answer (50)

Am I Proportional? (10) Am I proportional? Explain why or why not.

Answer (10) Proportional The line is straight and passes through the origin.

Am I Proportional? (20) x y 1 4 3 12 8 24 Am I proportional? Explain why or why not.

Answer (20) No, all of the ratios are not equal.

Am I Proportional? (30) y Which line is proportional? (Red or blue) Explain (0, 0) X

Answer (30) The red line is proportional because it is a straight line and it passes through the origin. The blue line passes through the origin but it is not straight, therefore it is non-proportional.

Am I Proportional (40) Am I proportional? Explain why or why not.

Answer (40) Non-proportional Although the line is straight it does not pass through the origin.

Am I Proportional? (50) x y 1 3 3 9 4 12 6 18 Am I proportional? Explain why or why not.

Answer (50) Yes, because all of the ratios are equal.

Writing Equations (10) What is the equation for constant of proportionality?

Answer (10) y=kx

Writing Equations (20) Write an equation using the following information. Miss Brace can buy 1 gumball for $0. 97

Answer (20) y =. 97 x

Writing Equations (30) Find the constant of proportionality and then write an equation.

Answer (30) k = 2 meters y=2 x

Writing Equations (40) Time (H) Amount ($) 1 8. 12 Let _______ = __________________ Constant of proportionality: 2 3 16. 24 24. 36 ________________ Equation: ________________

Answer (40) Let A = Amount of Money Let H = Hours Constant of proportionality: k = 8. 12 Equation: A = 8. 12 H

Writing Equations (50) Package Cookies 2 30 Let _______ = __________________ Constant of proportionality: 4 6 60 90 ________________ Equation: ________________

Answer (50) Let P = Packages Let C = Cookies Constant of proportionality: k = 15 Equation: C = 15 P

Grab Bag (10) Evaluate HINT: Remember to split up the mixed numbers!

Answer (10)

Grab Bag (20) Evaluate

Answer (20) 2 1

Grab Bag (30) Evaluate using long division.

Answer (30)

Grab Bag (40) Solve using the Distributive Property.

Answer (40)

Grab Bag (50) Solve the following using algebra. 3(x+4)=3 x-x+14

Answer (50) 3 ( x + 4) = 3 x - x + 14 3 x + 12 = 2 x + 14 -2 x X + 12 = 14 -12 X = 2
Unit 6 review questions
Algebra 2 unit 1 test answers
What is a unit ratio
Ratios rates and unit rates guided notes
Ratios rates and unit rates
Ratios rates and unit rates
Romeo and juliet test review
The tragedy of julius caesar unit test review
The tragedy of hamlet unit test
Unit test review geometry
Algebra 1 unit 2 review
The crucible test review
Unit 1 test review us history
Foundations of american government unit 1 test review
Format asl
Algebra 1 unit 6 review
How to label hyp opp adj
Mini unit reaction rates and equilibrium
Mini unit reaction rates and equilibrium
Complex fractions and unit rates
Personal finance unit 2 lesson 2
Chapter review motion part a vocabulary review answer key
Ap gov review final exam review
Nader amin-salehi
What is inclusion and exclusion
Narrative review vs systematic review
What is the area
The tragedy of romeo and juliet test review answer key
Chapter 1 renaissance and reformation
Food and nutrition 2 state test review
Levels of organization in the human body
Unit 9 factoring review answers
What type of angle is this
Unit 8 review logarithms
Unit 7 lesson 5 drivers ed
Unit 5: lesson 6 - review questions
Ap biology unit 2 review
Chemistry semester 2 review unit 12 thermochemistry
Apush period 3 review
H-35 is an orifice gas composed of
Chemistry unit review answer key
Geometry unit 5 review
Unit 6 apush review