Rafts are liquidordered domains that are more tightly

  • Slides: 10
Download presentation
Rafts are liquid-ordered domains that are more tightly packed than the surrounding nonraft phase

Rafts are liquid-ordered domains that are more tightly packed than the surrounding nonraft phase of the bilayer. The tighter packing is due to the saturated hydrocarbon chains in raft sphingolipids and phospholipids compared with the unsaturated fatty acids of phospholipids in the non-raft phase Jelentőségük: platform egyes fehérjék felszíni sűrűségének növelésére, fehérje komplexek kialakulására és stabilizálására (jelátvitel, endo-/exocitózis, stb. )

Membrán rafts

Membrán rafts

Glikoproteinek • A cukrok biológiai szerepével foglalkozó glikobiológia (a biokémia egy ága) a reneszánszát

Glikoproteinek • A cukrok biológiai szerepével foglalkozó glikobiológia (a biokémia egy ága) a reneszánszát éli, köszönhetően annak a felismerésnek, hogy a glikokonjugátumok monoszacharid egységei változatosságuk folytán biológiai információt hordozhatnak – ezt nevezik manapság „cukorkódnak”. Az információtartalom méretére egy példa: 20 féle monoszacharidból 6, 4 × 107 hexamert (ez a glikoproteinek oligoszacharid-csoportjainak átlagos monomer száma) lehet alkotni. • Az oligoszacharid-csoportoknak szerepük lehet a fehérjék intracelluláris célbajuttatásában (targeting), a sejt-sejt kapcsolatok kialakításában, a sejt- és szöveti differenciálódásban és általában az extracelluláris jeltovábbító rendszerekben. • A cukorkód megfejtését az tette lehetővé, hogy az oligoszacharid-csoportokat „szekvenálni” lehet, azaz a glikoproteineken (glikolipideken) a cukoregységek sorrendjét, elágazásait meg lehet határozni. A szekvenálás alapja, hogy az olioszacharidokat speciális N- és O-glikozid specifikus glikoziláz enzimekkel le lehet hasítani a glikokonjugátumokról. A hidrolizátum komponensei szeparálás után tömegspektrometriával azonosíthatók. Az 10. 14. ábra egy tömegspektrogramot mutat be (a 7 és 19 monomer közötti méretű oligoszacharidok tömegét és összetételét is feltüntettük). Egy organizmus teljes cukorkészletével, beleértve az glikroproteinek glikán-csoportjait is, a rendszerbiológia része, a glikomika foglalkozik.

Az influenzavírus a gazdasejtekhez a virális hemagglutinin (HA) lektinen keresztül kötődik. A homotrimer HA

Az influenzavírus a gazdasejtekhez a virális hemagglutinin (HA) lektinen keresztül kötődik. A homotrimer HA a membránban található glikoproteinek terminális Neu 5 Ac(α 2→ 6)Gal(β 1→ 4)Glc oligoszacharidcsoportját (elsősorban a terminális sziálsavat) ismeri fel. A vírusrészecske az RNS genom szaporodása után sejtmembránnal körülvéve kerül ki a sejtből, s hogy újabb sejteket fertőzhessen, meg kell szabadulnia membránkapcsolattól. Erre szolgál egy másik virális fehérje, a neuraminidáz (NA), amely a sziálsavat egy glikozidos kötéssel lehasítja a membrán glikoproteinekről, ezáltal a vírusrészecske felszabadul. A neuraminidáz inhibitorait (például Tamiflu) az influenza elleni gyógyszerként használják. Megemlítjük, hogy a HA szénhidrát-specifitásának a vírus fajspecifitásában is szerepe van: a H 5 N 1 szerotípus (a rövidítés a vírus szerotípusokban antitestekkel megkülönböztethető HA és NA izoformákra utal) madarakat fertőz, mert a HA más szénhidrátokat ismer fel.

A lektinek és glikoproteinek szerepe sejt-sejt kapcsolatok és a sejtadhézió kialakításában

A lektinek és glikoproteinek szerepe sejt-sejt kapcsolatok és a sejtadhézió kialakításában

Szintézis

Szintézis