Python Python dlaczego 1 Python jest prosty atwy

  • Slides: 114
Download presentation
Python

Python

Python - dlaczego 1. Python jest prosty! Łatwy w nauce, ma prostą, wręcz intuicyjną

Python - dlaczego 1. Python jest prosty! Łatwy w nauce, ma prostą, wręcz intuicyjną składnię. Składnia przypomina elementy z „prawdziwego życia”. Słowa kluczowe są więc zrozumiałe dla każdego początkującego, a jednocześnie bardzo bliskie tym występującym w innych językach programowania (dlatego późniejsza „przesiadka” jest prostsza). 2. Python jest szybki Jest szybki w nauce i dostępny od ręki. Instalujesz Pythona i już od razu możesz siadać do pisania swojego kodu. Uruchamiasz konsolę, wpisujesz python i już wita Cię znak zachęty (>>>) „wpisz coś, wypróbuj mnie no dalej!”. Żadnego czytania o wyborze programu, środowiska, wersjach kompilatora. Nie chcesz instalować Pythona, ale wypróbować swoich sił w konsoli? Proszę bardzo: Python shell online czy repl. it. jest prostsza).

Python - dlaczego 3. Python jest wydajny Praca z Big Data (zarówno w zbieraniu

Python - dlaczego 3. Python jest wydajny Praca z Big Data (zarówno w zbieraniu danych, jak ich analizie, przetwarzaniu, wykorzystaniu) jest przyszłością. Im więcej danych musisz przetworzyć, tym ważniejsze staje się zarządzanie zużywanymi zasobami i wydajność kodu. Python udostępnia generatory zarówno jako wyrażenia, jak i funkcje. Generatory pozwalają na iteracyjne przetwarzanie danych – element po elemencie. Brzmi niezbyt atrakcyjnie, dopóki nie zauważysz, że „normalne” iteracyjne przetwarzanie danych wymaga listy. Lista zajmuje pamięć. Naprawdę duża lista zabiera bardzo dużo pamięci. 4. Umiejętnosci zawodowe Jest wiele języków służących do celów edukacyjnych takich jak Scratch czy Logo. Na pewno za ich pomocą można nauczyć się logiki programowania, część z nich trafia do szkół i to dobry trend, ale nieważne jak zaawansowane rzeczy z ich pomocą stworzysz, nikt nie potraktuje tej umiejętności poważnie. Dlatego sięgnij po Pythona! Łatwo go ugryźć i od razu mieć konkretną umiejętność zawodową – programowanie. Jednak nie chcesz rozwijać się w Pythonie? Nie ma problemu, łatwo „zejdziesz niżej” do C, przeskoczysz na Ruby (składnia jest bardzo podobna) czy pójdziesz stronę frontendu prosto w ramiona Java. Script’u.

Python - dlaczego 5. Wynagrodzenie Python to aktualnie drugi najlepiej opłacany język w USA.

Python - dlaczego 5. Wynagrodzenie Python to aktualnie drugi najlepiej opłacany język w USA. Patrzymy na średnią roczną zarobków, znowu na to, że jest to język prosty w nauce i sprawa zaczyna się klarować. 6. Pracy nie zabraknie W Pythonie właściwie możesz napisać wszystko co się marzy i jednocześnie w każdej dziedzinie znajdziesz dla siebie ofertę zatrudnienia. Z roku na rok zapotrzebowanie na specjalistów Pythona rośnie. Programiści Pythona są w top 3 najbardziej rozchwytywanych.

Python - dlaczego 7. Python has a power Python ma różne zastosowanie. Dlatego takie

Python - dlaczego 7. Python has a power Python ma różne zastosowanie. Dlatego takie firmy, jak Google, Dropbox, Spotify czy Netflix używają go w swoich aplikacjach. Prosty w nauce i sprawa zaczyna się klarować. Gdzie jeszcze jest używany Python? Facebook, Instagram, Yahoo, Quora, Pinterest, Disqus 8. Rozszerzenia Python uczy stylu programowania opartego o obiektowość. To z kolei pozwala na szybsze i łatwiejsze tworzenie wielomodułowych aplikacji, co za tym idzie także dzielenie kodu w zespole projektowym.

Python - instalacja Środowisko do nauki programowania w Pythonie można pobrać z oficjalnej strony:

Python - instalacja Środowisko do nauki programowania w Pythonie można pobrać z oficjalnej strony: python. org

Python - instalacja Na stronie: python. org klikamy na 'Downloads' i tu wybieramy środowisko

Python - instalacja Na stronie: python. org klikamy na 'Downloads' i tu wybieramy środowisko (oprogramowanie) jakim dysponujemy na komputerze. W zdecydowanej większości będzie to Windows

Python - instalacja Istnieją dwie ścieżki rozwojowe Pythona, które różnią się nieznacznie paroma szczegółami.

Python - instalacja Istnieją dwie ścieżki rozwojowe Pythona, które różnią się nieznacznie paroma szczegółami. To Python 2 i Python 3. Proszę zwrócić na to uwagę! Wersja z numerem 3 jest nowsza i na niej będziemy pracować.

Python – instalacja srodowiska Po uruchomieniu instalatora Pythona macie do wyboru dwie opcje. Opcja

Python – instalacja srodowiska Po uruchomieniu instalatora Pythona macie do wyboru dwie opcje. Opcja pierwsza: Instal now – gdy na komputerze nie była wcześniej instalowana żadna wersja Pythona i Upgrate Now – gdy było już coś instalowane. Opcja druga Cuztomize Installation – pozwala na zmianę ustawień instalacyjnych. To z tej opcji skorzystajmy. I jeszcze na dole macie możliwość zaznaczenia: Add Python to PATH – lepiej tu zaznaczyć (bez aktywowania tej opcji niemożliwe może być skorzystanie z narzędzia pip, które znacznie ułatwia pracę z Pythonem.

Python – instalacja srodowiska Na koniec powinniśmy mieć wygląd takiego okienka (tło może być

Python – instalacja srodowiska Na koniec powinniśmy mieć wygląd takiego okienka (tło może być niebieski) tym nie ma co się przejmować – na pierwszy rzut oka różnica jest niewielka, dla tego kursu Pythona też nie, ale dla osób, które w ogóle będą chciały kiedyś korzystać z konsoli Powershell może okazać się dużo lepszym rozwiązaniem wersja z niebieskim tłem.

Python – wprowadzenie Ze względu na warunki (instalacja jest trochę czasochłonna, a i okoliczności

Python – wprowadzenie Ze względu na warunki (instalacja jest trochę czasochłonna, a i okoliczności nauki nietypowe i trochę niewygodny proponuję: - uruchomić przeglądarkę internetową - w pasku adresu wpisać: https: //jupyter. org

Python – wprowadzenie Ciąg dalszy: - przewinąć stronę nieco w dół - kliknąć w

Python – wprowadzenie Ciąg dalszy: - przewinąć stronę nieco w dół - kliknąć w przycisk: Try it in your browser

Python – wprowadzenie Ciąg dalszy: - kliknąć w przycisk: Try Jupyter. Lab

Python – wprowadzenie Ciąg dalszy: - kliknąć w przycisk: Try Jupyter. Lab

Python – wprowadzenie Ciąg dalszy: - po kilkunastosekundowym wczytywaniu strony otrzymamy: (te dwa okienka:

Python – wprowadzenie Ciąg dalszy: - po kilkunastosekundowym wczytywaniu strony otrzymamy: (te dwa okienka: The Lorenz. . . i Jupyter. Lab. . . można zamknąć)

Python – wprowadzenie Ciąg dalszy: - klikamy na: File – New - Notebook

Python – wprowadzenie Ciąg dalszy: - klikamy na: File – New - Notebook

Python – wprowadzenie Ciąg dalszy: - otrzymamy taki ekran - klikamy w przycisk: Select

Python – wprowadzenie Ciąg dalszy: - otrzymamy taki ekran - klikamy w przycisk: Select (gdyby nie był widoczny napis Python 3 należy rozwinąć listę i odnaleźć ten napis)

Python – wprowadzenie Ciąg dalszy: - jeżeli ktoś ma taki ekran to klika w

Python – wprowadzenie Ciąg dalszy: - jeżeli ktoś ma taki ekran to klika w przycisk Pyton 3 - klikamy w przycisk: Select (gdyby nie był widoczny napis Python 3 należy rozwinąć listę i odnaleźć ten napis)

Python – oto i on!!! no niezupełnie No to mamy wreszcie pożądane okno: -

Python – oto i on!!! no niezupełnie No to mamy wreszcie pożądane okno: - a tu to co nas najbardziej interesuje: komórka (cela) ten szary prostokąt – tu się wpisuje polecenia przycisk run (uruchom)

Python – oto i on!!! no niezupełnie No i dalsze ikonki-przyciski, które ułatwią nam

Python – oto i on!!! no niezupełnie No i dalsze ikonki-przyciski, które ułatwią nam pracę (po kolei): - zapisywanie, dodawanie cel, usuwanie cel, kopiowanie celi (tej aktywnej komórki), wklejanie celi, uruchamianie,

Python – oto i on!!! no niezupełnie A tu (po lewej stronie okna) z

Python – oto i on!!! no niezupełnie A tu (po lewej stronie okna) z kolei widoczne są zapisane nasze prace: I jak widać rozszerzenie jest: ipynb, w normalnym programie byłoby: py

No to pora coś robić

No to pora coś robić

Python - napisy Napisy są fragmentami tekstu. W sumie jest nim każdy ciąg znaków,

Python - napisy Napisy są fragmentami tekstu. W sumie jest nim każdy ciąg znaków, który ujęliśmy w cudzysłów lub apostrofy: print ("Witaj w świecie programu Python!") Istnieją dwa różne sposoby zapisu " (cudzysłów) oraz ' (apostrof). W sumie dają one taki sam efekt końcowy. Jedyna różnica polega na tym, że przy użyciu "" możemy wygodnie umieścić w tekście znak apostrofu '. W przeciwnym razie musimy użyć znaku przed apostrofem, który ma zostać wyświetlony.

Python - napisy Napisy są fragmentami tekstu. W sumie jest nim każdy ciąg znaków,

Python - napisy Napisy są fragmentami tekstu. W sumie jest nim każdy ciąg znaków, który ujęliśmy w cudzysłów lub apostrofy: napis = "Witaj swiecie!" napis_2 = 'Witaj swiecie!' print napis # Witaj swiecie! print napis_2 # Witaj swiecie! Te dwa różne sposoby zapisu dają taki sam efekt końcowy. Jedyna różnica polega na tym, że przy użyciu "" możemy wygodnie umieścić w tekście znak apostrofu '. W przeciwnym razie musisz użyć znaku przed apostrofem, który ma zostać wyświetlony.

Python - napisy Napisy są fragmentami tekstu. W sumie jest nim każdy ciąg znaków,

Python - napisy Napisy są fragmentami tekstu. W sumie jest nim każdy ciąg znaków, który ujęliśmy w cudzysłów lub apostrofy: print ("Nigdy nie czytalem 'Potopu'. ") # Nigdy nie czytalem 'Potopu'. print ('Nigdy nie czytalem 'Potopu'. ') # Nigdy nie czytalem 'Potopu'. # Ponizej jak umiescic " w tekscie print ("Nigdy nie czytalem "Potopu". ") # Nigdy nie czytalem "Potopu". Dobrze, zdecydować się na jeden rodzaj zapisu. Wiele osób preferuje "", bo takie samo oznaczenie występuje w innych językach. Od znaku # do końca linijki zaczyna się komentarz (program tego nie wykonuje)

Python - napisy Napisz program, który wyświetli linijki tekstu jak we wzorze poniżej.

Python - napisy Napisz program, który wyświetli linijki tekstu jak we wzorze poniżej.

Python - napisy Napisz program, który wyswietli linijki tekstu jak we wzorze poniżej.

Python - napisy Napisz program, który wyswietli linijki tekstu jak we wzorze poniżej.

Python - napisy Napisz program, który wyświetli linijki tekstu jak we wzorze poniżej.

Python - napisy Napisz program, który wyświetli linijki tekstu jak we wzorze poniżej.

Python - napisy Napisz program, który wyświetli linijki tekstu jak we wzorze poniżej.

Python - napisy Napisz program, który wyświetli linijki tekstu jak we wzorze poniżej.

Python - napisy Napisz program, który wyświetli linijki tekstu jak we wzorze poniżej.

Python - napisy Napisz program, który wyświetli linijki tekstu jak we wzorze poniżej.

Python - napisy Napisz program, który wyświetli linijki tekstu jak we wzorze poniżej. Najprostszą

Python - napisy Napisz program, który wyświetli linijki tekstu jak we wzorze poniżej. Najprostszą instrukcją jest print – po prostu wypisuje linijkę tekstu na ekranie. Po wypisaniu tekstu zawartego w cudzysłowie automatycznie dodawany jest znak nowego wiersza. Jeżeli chcemy wprowadzić dodatkowy znak końca wiersza, dopisujemy n, a jeżeli potrzebujemy tabulatora, dopisujemy t.

Python - napisy Napisz program, który wyświetli linijki tekstu jak we wzorze poniżej. To

Python - napisy Napisz program, który wyświetli linijki tekstu jak we wzorze poniżej. To przypomnienie lekcji sprzed tygodnia. Zwróć uwagę na operator n Jeżeli chcemy wprowadzić dodatkowy znak końca wiersza, dopisujemy n, a jeżeli potrzebujemy tabulatora, dopisujemy t.

Python - napisy Napisz program, który wyświetli linijki tekstu jak we wzorze poniżej. Funkcją,

Python - napisy Napisz program, który wyświetli linijki tekstu jak we wzorze poniżej. Funkcją, która będzie działała odwrotnie do wyświetlania będzie odczytywanie input(). Funkcja input() wprowadzone przez użytkownika znaki z klawiatury zapisuje jako string. Za pomocą klawiatury możemy wprowadzić odpowiedni tekst, liczbę. Musimy jednakże wcześniej zadeklarować nazwę zmiennej (tego co będziemy wprowadzać z klawiatury – podobnie, jak to było w Scratchu). Uwaga! Nazwa zmiennej nie może zawierać: polskich liter, nie może mieć spacji, nie może zaczynać się od cyfry W powyższym przykładzie występuje zmienna o nazwie : imie

Python - napisy Napisz program, który wyświetli linijki tekstu jak we wzorze poniżej. Funkcją

Python - napisy Napisz program, który wyświetli linijki tekstu jak we wzorze poniżej. Funkcją pozwalającą w Pythonie na 'dialog' z komputerem jest: input. Za pomocą klawiatury możemy wprowadzić odpowiedni tekst, liczbę. Musimy jednakże wcześniej zadeklarować nazwę zmiennej (tego co będziemy wprowadzać z klawiatury – podobnie, jak to było w Scratchu). Uwaga! Zwróć uwagę na powyższy program, szczególnie na sposób wyswietlenia informacji na komputerze ze zmiennej pobranej uprzednio. Wskazane są własne modyfikacje

Python - napisy Napisz program, który wyświetli linijki tekstu jak we wzorze poniżej.

Python - napisy Napisz program, który wyświetli linijki tekstu jak we wzorze poniżej.

Python - napisy Napisz program, który wyświetli linijki tekstu jak we wzorze poniżej. To

Python - napisy Napisz program, który wyświetli linijki tekstu jak we wzorze poniżej. To przypomnienie lekcji sprzed tygodnia. Zwróć uwagę na wcięcie w drugiej linijce.

Python - napisy Napisz program, który wyświetli linijki tekstu jak we wzorze poniżej. Program

Python - napisy Napisz program, który wyświetli linijki tekstu jak we wzorze poniżej. Program Python umożliwia dodawanie napisów. Przeanalizuj powyższy program.

Python - napisy Napisz program, który wyświetli linijki tekstu jak we wzorze poniżej. Program

Python - napisy Napisz program, który wyświetli linijki tekstu jak we wzorze poniżej. Program Python umożliwia zliczanie znaków. Służy do tego funkcja len(). Przeanalizuj powyższy program.

Python - napisy Napisz program, który wyświetli linijki tekstu jak we wzorze poniżej. Program

Python - napisy Napisz program, który wyświetli linijki tekstu jak we wzorze poniżej. Program Python umożliwia zliczanie znaków. Służy do tego funkcja len(). Przeanalizuj powyższy program.

Python - napisy Napisz program, który wyświetli linijki tekstu jak we wzorze poniżej. Program

Python - napisy Napisz program, który wyświetli linijki tekstu jak we wzorze poniżej. Program Python umożliwia zliczanie znaków. Służy do tego funkcja len(). Przeanalizuj powyższy program.

Python - napisy Ćwiczenie 1 Napisz program, który wczyta z klawiatury dowolny tekst, a

Python - napisy Ćwiczenie 1 Napisz program, który wczyta z klawiatury dowolny tekst, a następnie wyświetli ten tekst i poda ile znaków występuje we wpisanym tekście.

Python - napisy Napisz program, który wyświetli linijki tekstu jak we wzorze poniżej. Program

Python - napisy Napisz program, który wyświetli linijki tekstu jak we wzorze poniżej. Program Python umożliwia zliczanie znaków. Służy do tego funkcja s. count(). Litera s w podanym wzorze oznacza zadeklarowaną zmienną, zatem w naszym przypadku będzie to: napis. count. Przeanalizuj powyższy program.

Python - napisy Napisz program, który wyświetli linijki tekstu jak we wzorze poniżej. Program

Python - napisy Napisz program, który wyświetli linijki tekstu jak we wzorze poniżej. Program Python umożliwia zliczanie znaków. Służy do tego funkcja s. count(). Litera s w podanym wzorze oznacza zadeklarowaną zmienną, zatem w naszym przypadku będzie to: napis. count. Przeanalizuj powyższy program.

Python - napisy Ćwiczenie 2 Napisz program, który wczyta z klawiatury dowolny tekst, a

Python - napisy Ćwiczenie 2 Napisz program, który wczyta z klawiatury dowolny tekst, a następnie wyświetli ten tekst i poda ile danych znaków np. litera 'a' albo 'g' występuje we wpisanym tekście.

Python - napisy Napisz program, który wyświetli linijki tekstu jak we wzorze poniżej. Program

Python - napisy Napisz program, który wyświetli linijki tekstu jak we wzorze poniżej. Program Python umożliwia zamianę małych liter na wielkie. Służy do tego funkcja s. upper(). Przeanalizuj powyższy program.

Python - napisy Napisz program, który wyświetli linijki tekstu jak we wzorze poniżej. Program

Python - napisy Napisz program, który wyświetli linijki tekstu jak we wzorze poniżej. Program Python umożliwia zamianę wielkich liter na małe. Służy do tego funkcja s. lower(). Przeanalizuj powyższy program.

Python - napisy Ćwiczenie 3 Napisz program, który wczyta z klawiatury twoje imię napisane

Python - napisy Ćwiczenie 3 Napisz program, który wczyta z klawiatury twoje imię napisane wielkimi literami, a następnie wyświetli na ekranie wpisany tekst literami małymi.

Python - napisy Napisz program, który wyświetli linijki tekstu jak we wzorze poniżej. Program

Python - napisy Napisz program, który wyświetli linijki tekstu jak we wzorze poniżej. Program Python umożliwia dodawanie napisów. Przeanalizuj powyższy program.

Python - napisy Napisz program, który wyświetli linijki tekstu jak we wzorze poniżej. Program

Python - napisy Napisz program, który wyświetli linijki tekstu jak we wzorze poniżej. Program Python umożliwia zamianę pierwszą literę w ciągu na dużą. Przeanalizuj powyższy program.

Python - napisy Ćwiczenie 4 Napisz program, który wczyta z klawiatury twoje imię i

Python - napisy Ćwiczenie 4 Napisz program, który wczyta z klawiatury twoje imię i nazwisko, następnie zapyta o miejsce zamieszkania, zapyta o wiek po czym wyświetli twoje imię i nazwisko, adres zamieszkania, wypisze ile znaków jest w Twoim nazwisku.

Ćwiczenia wprowadzające

Ćwiczenia wprowadzające

Python – napisy – powtórzenie Ćwiczenie 1. Napisz program, który poprosi użytkownika o podanie

Python – napisy – powtórzenie Ćwiczenie 1. Napisz program, który poprosi użytkownika o podanie jego imienia, a następnie wyświetli to imię na ekranie.

Python – napisy – powtórzenie Ćwiczenie 1 b Napisz program, który poprosi użytkownika o

Python – napisy – powtórzenie Ćwiczenie 1 b Napisz program, który poprosi użytkownika o podanie jego imienia, a następnie wyświetli to imię na ekranie. Zauważ, że czasem użytkownicy bywają leniwi. Nie zawsze zapisują imię z dużej litery – popraw ich

Python – napisy – powtórzenie Ćwiczenie 2 Otwórz plik: python 1. txt i skopiuj

Python – napisy – powtórzenie Ćwiczenie 2 Otwórz plik: python 1. txt i skopiuj jego zawartość do pythona, a następnie napisz program, który wyświetli ile znaków występuje w tym tekście, ile razy występuje litera a oraz ile razy występuje litera wskazana przez ciebie.

Python – wykonywanie obliczeń Napisz poniższy program Zwróć uwagę, że napisany został program obliczający

Python – wykonywanie obliczeń Napisz poniższy program Zwróć uwagę, że napisany został program obliczający sumę dwóch liczb. .

Python – wykonywanie obliczeń Napisz poniższy program Zwróć uwagę, że napisany został program obliczający

Python – wykonywanie obliczeń Napisz poniższy program Zwróć uwagę, że napisany został program obliczający sumę dwóch liczb. .

Python – wykonywanie obliczeń Napisz poniższy program, który obliczy iloczyn dwóch liczb. Zwróć uwagę,

Python – wykonywanie obliczeń Napisz poniższy program, który obliczy iloczyn dwóch liczb. Zwróć uwagę, że napisany został program obliczający iloczyn dwóch liczb. .

Python – wykonywanie obliczeń Napisz poniższy program, który obliczy różnicę dwóch liczb. Zwróć uwagę,

Python – wykonywanie obliczeń Napisz poniższy program, który obliczy różnicę dwóch liczb. Zwróć uwagę, że napisany został program obliczający różnicę dwóch liczb. .

Python - operatory Napisz poniższy program Podstawowe operatory matematyczne w języku Python Jak się

Python - operatory Napisz poniższy program Podstawowe operatory matematyczne w języku Python Jak się zapewne domyślasz następnym krokiem w ćwiczeniu będzie napisanie programu, który wykona dzielenie. Jednakże przed przystąpieniem do ćwiczenia polecam przeanalizować powyższą tabelę!

Python – wykonywanie obliczeń Napisz poniższy program, który obliczy. . . Zwróć uwagę, że

Python – wykonywanie obliczeń Napisz poniższy program, który obliczy. . . Zwróć uwagę, że napisany został program obliczający iloraz dwóch liczb. Polecam jednakże byś sprawdził powyższy przykład na kalkulatorze ; ) Czemu taki wynik? Polecam slajd poprzedni! To tzw. dzielenie całkowite (z obcięciem części ułamkowej).

Python – wykonywanie obliczeń Napisz poniższy program, który obliczy iloraz dwóch liczb. Zwróć uwagę,

Python – wykonywanie obliczeń Napisz poniższy program, który obliczy iloraz dwóch liczb. Zwróć uwagę, że napisany został program obliczający iloraz dwóch liczb. Polecam jednakże byś sprawdził powyższy przykład na kalkulatorze ; ) To tzw. dzielenie zmiennoprzecinkowe (z zachowaniem części ułamkowej)

Python – wykonywanie obliczeń Napisz poniższy program, który obliczy. . . Zwróć uwagę, że

Python – wykonywanie obliczeń Napisz poniższy program, który obliczy. . . Zwróć uwagę, że powyższy program zwraca … resztę z dzielenia dwóch liczb. Czyli, jeżeli robimy odwołanie do Scratch'a to taki bloczek. . . modulo.

Python – wykonywanie obliczeń No to teraz przeanalizuj taki skrypt. . . Zwróć uwagę,

Python – wykonywanie obliczeń No to teraz przeanalizuj taki skrypt. . . Zwróć uwagę, że w powyższy skrypcie wprowadzona została liczba z ułamkiem dziesiętnym.

Python – wykonywanie obliczeń No to teraz przeanalizuj taki skrypt. . . Zwróć uwagę,

Python – wykonywanie obliczeń No to teraz przeanalizuj taki skrypt. . . Zwróć uwagę, że w powyższy skrypcie wprowadzona została liczba z ułamkiem dziesiętnym.

Python – wykonywanie obliczeń No to teraz przeanalizuj taki skrypt. . . Zwróć uwagę,

Python – wykonywanie obliczeń No to teraz przeanalizuj taki skrypt. . . Zwróć uwagę, że w powyższy skrypcie wprowadzone zostały liczby z ułamkiem dziesiętnym.

Python – wykonywanie obliczeń No to teraz przeanalizuj taki skrypt. . . Co prawda

Python – wykonywanie obliczeń No to teraz przeanalizuj taki skrypt. . . Co prawda w podręczniku na str. 112 nie ma przykładu z potęgowaniem liczb, ale. . damy radę! Przeanalizuj powyższy przykład.

Python – wykonywanie obliczeń No to kolejny przykład na potęgowanie. . . Mówiłem tj.

Python – wykonywanie obliczeń No to kolejny przykład na potęgowanie. . . Mówiłem tj. pisałem, że damy radę. . . No to kolejny przykład.

Python – wykonywanie obliczeń No to kolejny przykład na potęgowanie. . . No a

Python – wykonywanie obliczeń No to kolejny przykład na potęgowanie. . . No a co powiesz na ten przykład. . Polecam sprawdzić powyższy przykład na kalkulatorze. . .

No dobra powiesz, działania matematyczne w Python'ie to nic nadzwyczajnego. . . no może

No dobra powiesz, działania matematyczne w Python'ie to nic nadzwyczajnego. . . no może za wyjątkiem dzielenia czy działania na liczbach z ułamkiem dziesiętnym. Ale dlaczego tak się dzieje dowiesz się na lekcjach informatyki w. . . szkole ponadpodstawowej. Zapewne teraz powiesz, że to co robiliśmy to było działanie na liczbach już zadeklarowanych, a Ty zapewne chcesz wpisać liczby dowolne. . . z klawiatury, a nie wcześniej podane. No to. . . jedziemy dalej. . . Zatem, podnosimy poprzeczkę o kilka cm.

Python – wykonywanie obliczeń No to co wracamy do dodawania? Przepisz poniższy skrypt. .

Python – wykonywanie obliczeń No to co wracamy do dodawania? Przepisz poniższy skrypt. . . Dlaczego taki efekt? Bo liczbę pierwszą wprowadzaliśmy z klawiatury, zatem komputer traktuje tą liczbę jak tekst! Tak, jak tekst. Druga liczba nie była wprowadzana z klawiatury. Komputer traktuje ją więc jak liczbę. Jak zatem tekst dodać do liczby? No ile to jest: mama + 4? Cztery mamy? Zapewne spytasz teraz, to co nie da się dodawać liczb? No da się i tu musisz mieć na uwadze, że we wszystkich programowania trzeba zrobić pewien myk. . W językach przykładzie pierwszą liczbę wprowadzamy z klawiatury, no to Jaki? robić O tym dalej. umiemy z poprzedniej lekcji, dodawać też. . . To czemu masz taki ekran. .

Python – wykonywanie obliczeń No to co wracamy do dodawania? Przepisz poniższy skrypt. .

Python – wykonywanie obliczeń No to co wracamy do dodawania? Przepisz poniższy skrypt. . . Komputer podpowiada, że nie można do tekstu dodać liczby Aha, tekst to: str od ang. string (łańcuch), a liczba to int od ang. integer (ale tu chodzi o liczbę całkowitą, bo liczba rzeczywista to float). No to co? Jedziemy. . .

Python - napisy Napisz poniższy program No to teraz chyba drzwi szeroko otwarte. .

Python - napisy Napisz poniższy program No to teraz chyba drzwi szeroko otwarte. . .

Python - napisy Napisz poniższy program No to teraz chyba drzwi szeroko otwarte. .

Python - napisy Napisz poniższy program No to teraz chyba drzwi szeroko otwarte. . . To sprawdź jeszcze powyższy skrypt dla liczb rzeczywistych. .

Python - napisy Napisz poniższy program. Zwróć uwagę, że teraz możemy wprowadzać liczby rzeczywiste

Python - napisy Napisz poniższy program. Zwróć uwagę, że teraz możemy wprowadzać liczby rzeczywiste i dokonywać na nich operacji. No to teraz chyba drzwi są szeroko otwarte. . . To sprawdź jeszcze powyższy skrypt dla innych działań matematycznych.

Python – zadanie domowe Zadanie 1. Napisz program, który obliczy sumę i średnią arytmetyczną

Python – zadanie domowe Zadanie 1. Napisz program, który obliczy sumę i średnią arytmetyczną trzech liczb rzeczywistych wprowadzonych z klawiatury. Wyniki obliczeń i odpowiednie komunikaty wyświetl na ekranie.

Python – zadanie domowe Zadanie 2. Napisz program, który obliczy pole trapezu o podstawach

Python – zadanie domowe Zadanie 2. Napisz program, który obliczy pole trapezu o podstawach a i b oraz wysokości h będących liczbami naturalnymi. Wartości zmiennych a, b i h mają być wprowadzone z klawiatury. Wyniki obliczeń i odpowiednie komunikaty wyświetl na ekranie.

Python – zadanie domowe Zadanie 3. Napisz program, który obliczy liczbę minut w miesiącu

Python – zadanie domowe Zadanie 3. Napisz program, który obliczy liczbę minut w miesiącu kwiecień. Wyniki obliczeń i odpowiednie komunikaty wyświetl na ekranie.

Python – zadanie domowe Zadanie 3. Napisz program, który poprosi użytkownika o podanie jego

Python – zadanie domowe Zadanie 3. Napisz program, który poprosi użytkownika o podanie jego imienia oraz wieku (ile ma lat), a następnie wyświetli informację, w którym roku użytkownik będzie miał 100 lat. Dialog może wyglądać jak na rysunku poniżej. Rozważ sytuację taką, że nie każdy użytkownik będzie pisał estetycznie tzn. nie każdy będzie swoje imię podawał z dużej litery, będą osoby piszące wyłącznie małymi albo dużymi albo będą pisać i małymi i dużymi literami.

Ćwiczenia wprowadzające

Ćwiczenia wprowadzające

Python – napisy – powtórzenie Ćwiczenie 1. Napisz program w Pythonie, który obliczy pole

Python – napisy – powtórzenie Ćwiczenie 1. Napisz program w Pythonie, który obliczy pole i obwód prostokąta, którego długości boków są wprowadzane z klawiatury i są liczbami rzeczywistymi np. wymiernymi.

Python – napisy – powtórzenie Ćwiczenie 2. Napisz program w Pythonie, który będzie obliczał:

Python – napisy – powtórzenie Ćwiczenie 2. Napisz program w Pythonie, który będzie obliczał: sumę, różnicę, iloczyn i iloraz dwóch wybranych przez Ciebie liczb.

Python – komentarze Komentarz to tekst zawarty w kodzie programu, który nie jest analizowany

Python – komentarze Komentarz to tekst zawarty w kodzie programu, który nie jest analizowany przez interpreter. Wykorzystywany jest on do komentowania programu, w którym został umieszczony. Aby tekst został potraktowany jako komentarz, oznacza się go odpowiednimi znakami. Istnieją dwa rodzaje komentarzy – patrz tabela poniżej. Stosuj komentarze zawsze, gdy chcesz dopisać swoją uwagę, zrobić notatkę lub wyłączyć z działania programu fragment kodu.

Python – instrukcje warunkowe Ćwiczenie 1. Konstrukcja instrukcji warunkowej jest dość logiczna i prosta:

Python – instrukcje warunkowe Ćwiczenie 1. Konstrukcja instrukcji warunkowej jest dość logiczna i prosta: if (czy) dowolne wyrażenie, które zwraca wartość logiczną (warunek jest spełniony): Następnie robimy wcięcie w kodzie i piszemy co ma się stać jeśli warunek jest spełniony Zwróć uwagę na: - znak : kończący linijkę gdzie występuje if - wcięcie w kolejnej linijce (wcięcie wystarczy zrobić jedną spację, standardowo robi się cztery spacje, lub wcięcie robi się naciskając klawisz tab (tabulator) Jeżeli nie zrobimy wcięcia to komputer potraktuje instrukcje jako kolejne_instrukcje i wykona niezależnie od spełnienia warunku!

Python – funkcja warunkowa Zadanie 1. Mamy zadeklarowaną liczbę np. 7 i wczytujemy z

Python – funkcja warunkowa Zadanie 1. Mamy zadeklarowaną liczbę np. 7 i wczytujemy z klawiatury dowolną liczbę. Zadaniem programu w Pythonie będzie wypisanie komunikatu czy podana liczba jest liczbą większą od liczby zadeklarowanej.

Python – instrukcje warunkowe Ćwiczenie 1. Konstrukcja instrukcji warunkowej jest dość logiczna i prosta:

Python – instrukcje warunkowe Ćwiczenie 1. Konstrukcja instrukcji warunkowej jest dość logiczna i prosta: if (czy) dowolne wyrażenie, które zwraca wartość logiczną (warunek jest spełniony): Następnie robimy wcięcie w kodzie i piszemy co ma się stać jeśli warunek jest spełniony Zwróć uwagę na: - znak : kończący linijkę gdzie występuje if - wcięcie w kolejnej linijce (wcięcie wystarczy zrobić jedną spację, standardowo robi się cztery spacje, lub wcięcie robi się naciskając klawisz tab (tabulator) Jeżeli nie zrobimy wcięcia to komputer potraktuje instrukcje jako kolejne_instrukcje i wykona niezależnie od spełnienia warunku!

Python – instrukcje warunkowe Ćwiczenie 1. Zadanie to – gdy użyliśmy funkcji if wyprowadziło

Python – instrukcje warunkowe Ćwiczenie 1. Zadanie to – gdy użyliśmy funkcji if wyprowadziło nas na nowy poziom, jednakże nie wypłynęliśmy na szerokie morze. Stało się to za sprawą użycia tylko operatora if, bo się stanie jeśli warunek nie jest spełniony?

Python – instrukcje warunkowe Ćwiczenie 2. Konstrukcja instrukcji warunkowej jest dość logiczna i prosta:

Python – instrukcje warunkowe Ćwiczenie 2. Konstrukcja instrukcji warunkowej jest dość logiczna i prosta: if (czy) dowolne wyrażenie, które zwraca wartość logiczną (warunek jest spełniony): Następnie robimy wcięcie w kodzie i piszemy co ma się stać jeśli warunek jest spełniony Zwróć uwagę na: - znak : kończący linijkę gdzie występuje if oraz kończący linijkę z else - wcięcie w kolejnej linijce (wcięcie wystarczy zrobić jedną spację, standardowo robi się cztery spacje, lub wcięcie robi się naciskając klawisz tab (tabulator) Jeżeli nie zrobimy wcięcia to komputer potraktuje liste_instrukcji jako kolejne_instrukcje i wykona niezależnie od spełnienia warunku!

Python – instrukcje warunkowe Ćwiczenie 2. Napiszmy program, który wyswietli komunikat czy wprowadzona z

Python – instrukcje warunkowe Ćwiczenie 2. Napiszmy program, który wyswietli komunikat czy wprowadzona z klawiatury liczba jest liczbą dodatnią czy ujemną. Wykorzystamy więc tu operatory: if (czy, jeżeli) oraz else (w przeciwnym razie) Zwróć uwagę na: - znak : kończący linijkę gdzie występuje if oraz kończący linijkę z else - wcięcie w kolejnej linijce (wcięcie wystarczy zrobić jedną spację, standardowo robi się cztery spacje, lub wcięcie robi się naciskając klawisz tab (tabulator) Jeżeli nie zrobimy wcięcia to komputer potraktuje liste_instrukcji jako kolejne_instrukcje i wykona niezależnie od spełnienia warunku!

Python - operatory Podstawowe operatory porównania i logiczne w języku Python Jak się zapewne

Python - operatory Podstawowe operatory porównania i logiczne w języku Python Jak się zapewne domyślasz następnym krokiem w ćwiczeniu będzie napisanie programu, który wykona dzielenie. Jednakże przed przystąpieniem do ćwiczenia polecam przeanalizować powyższą tabelę!

Python – instrukcje warunkowe Zadanie 1. Napisz program, który wczyta dwie liczby podane przez

Python – instrukcje warunkowe Zadanie 1. Napisz program, który wczyta dwie liczby podane przez użytkownika, a następnie obliczy iloraz tych liczb. Rozważ przypadek, gdy druga podana przez użytkownika liczba może być 0 (zero). .

Python – instrukcje warunkowe tego nie ma w podręczniku – materiał dodatkowy Zadanie 2.

Python – instrukcje warunkowe tego nie ma w podręczniku – materiał dodatkowy Zadanie 2. Napisz program, który wczyta dwie liczby podane przez użytkownika, a następnie wypisze (wyświetli na ekranie) informację, która z tych liczb jest większa. Zadanie w sumie podobne do poprzedniego, ale jednak jest różnica: - liczba a może być większa od liczby b - liczba a może być mniejsza od liczby b - liczby a oraz b mogą być równe Powyższe zadnie to taki przypadek jaki rozpatrywaliśmy na lekcjach informatyki przy algorytmach (a właśnie widać tu jakim dobrym wprowadzeniem do programowania jest algorytmika). Pamiętacie takie zadanie w którym rysowaliśmy algorytm i podawaliśmy godzinę. Jeżeli podana godzina była < 12 to algorytm miał wyświetlać napis: jest przed południem, gdy podaliśmy godzinę > 12 wyświetlany napis miał być: jest po południu, no i mógł wystąpić przypadek, że podana godzina program = 12, czyli napis być: jest południe (to przepisz powyższy i gopowinien wypróbuj też takie małe przypomnienie lekcji geografii). W zadaniu można „zagnieździć” funkcję if lub użyć operatora elif to skrót od else oraz if

Python – zadanie domowe Zadanie 1 - ocena dostateczna Zadanie 1. Napisz program, który

Python – zadanie domowe Zadanie 1 - ocena dostateczna Zadanie 1. Napisz program, który zapyta rozmówcę jak ma na imię i gdzie mieszka. Jeżeli rozmówca odpowie, że mieszka w Dąbrowie ma wyświetlić się napis: Cześć xx (za xx ma być wpisane imię rozmówcy), twoje miejsce zamieszkania to: Dąbrowa; w przeciwnym razie ma być napis: Cześć xx, jednak nie mieszkasz w Dąbrowie.

Python – zadanie domowe Zadanie 2 - ocena dobra Zadanie 2. Napisz program, który

Python – zadanie domowe Zadanie 2 - ocena dobra Zadanie 2. Napisz program, który wczyta z klawiatury podaną liczbę całkowitą, a następnie wypisze komunikat, czy podana liczba jest podzielna przez 2. W każdym przypadku program ma wyświetlać odpowiedni komunikat. Kiedy liczba jest podzielna przez 2? Było w tym roku na lekcjach informatyki – tworzyliśmy taki program w Scratch'u, a jak to jest w Pythonie? zapraszam na slajd nr 58.

Python – zadanie domowe Zadanie 3 - ocena bardzo dobra Zadanie 3. Napisz program,

Python – zadanie domowe Zadanie 3 - ocena bardzo dobra Zadanie 3. Napisz program, który zapyta rozmówcę jak ma na imię, w którym roku się urodził. Następnie wyświetli komunikat powitalny, ile lat ma rozmówca, czy jest pełnoletni i od ilu lat jest pełnoletni. Lub jeżeli rozmówca nie będzie pełnoletni to będzie wyświetlony podobny komunikat ale z informacją za ile lat rozmówca uzyska pełnoletniość. Postaraj się jak najwięcej wykorzystać poznanych wcześniej operacji w Pythonie.

cd

cd

Python – iteracje W językach programowania iteracje programuje się za pomocą tzw. instrukcji iteracyjnych.

Python – iteracje W językach programowania iteracje programuje się za pomocą tzw. instrukcji iteracyjnych. Te instrukcje są nazywane pętlami. Pętla jest to instrukcja iteracyjna, która pozwala na wielokrotne wykonanie (powtarzanie) określonej operacji (lub grupy operacji). Pętle programowe w języku programowania Python można podzielić na dwie kategorie: - pętlę, w której iteracje są wykonywane (powtarzane) w zależności od spełnienia (lub niespełnienia) zadanego warunku; ten warunek jest określony w sposób bezpośredni (jawny); Pętlę, w której iteracje są wykonywane na wszystkich elementach składowych określonego zbioru elementów (np. . na wszystkich literach w słowie, na wszystkich cyfrach w liczbie).

Python – iteracje W dzisiejszej lekcji informatyki postawimy naprawdę duży krok do przodu lub

Python – iteracje W dzisiejszej lekcji informatyki postawimy naprawdę duży krok do przodu lub inaczej poprzeczka zostanie podniesiona naprawdę wysoko. Otóż – tu zrobię odwołanie do klasy siódmej gdzie na zajęciach z algorytmami był taki algorytm: algorytm iteracyjny. Iteracja – polega na wielokrotnym powtarzaniu tej samej operacji (ciągu operacji). Iterację implementujemy (piszemy kod źródłowy), stosując tzw. pętlę. Z pętlą mamy do czynienia , gdy w pewnym kroku algorytmu wracamy do jednego z wcześniejszych kroków, co powoduje, że kroki te mogą zostać wykonywane wiele razy. Krótko mówiąc: iteracja oznacza powtarzanie tego samego kroku kilka razy. W językach programowania używane są do tworzenia iteracji pętle : while i pętla for. I tą ostatnią zajmiemy się dzisiaj.

Python – iteracje Tu przypomnienie algorytmu iteracyjnego z klasy siódmej Proszę przeanalizować krok po

Python – iteracje Tu przypomnienie algorytmu iteracyjnego z klasy siódmej Proszę przeanalizować krok po kroku powyższy algorytm

W algorytmie tym sumujemy n liczb naturalnych. Na początku wprowadzamy zmienną suma i tej

W algorytmie tym sumujemy n liczb naturalnych. Na początku wprowadzamy zmienną suma i tej zmiennej przypisujemy wartość 0 (zero, bo jeszcze liczb nie podaliśmy. Litera i oznacza tu kolejny przebieg pętli, (inaczej, który raz będziemy podawać liczbę) w naszym przypadku na początku i=1. Teraz wprowadzamy ile liczb chcemy dodawać np. cztery liczby (to jest to n). Po czym mamy wprowadzać jakie to liczby chcemy dodawać – tu oznaczone a (powiedzmy, że będziemy dodawać liczby: 4, 2, 6, 1). Więc kolejny krok do zmiennej suma, a wynosi ona dotychczas 0 dodajemy a czyli w naszym przypadku: 4. Teraz więc suma będzie wynosić: 4. Dalej sprawdzamy w algorytmie czy i=n? Czyli czy już te deklarowane cztery liczby wprowadziliśmy. Ano nie, więc zwiększamy licznik (i) o 1 (będziemy za chwilę wprowadzać kolejną (druga) liczbę – teraz 2. Więc do sumy (a wynosi ona: 4 dodajemy 2, czyli teraz suma wynosi 6. Sprawdzamy czy to już koniec czy wprowadziliśmy czwartą liczbę, ano nie więc zwiększamy licznik o 1 (teraz więc będzie wynosił 3) i działamy dalej, czyli wpisujemy liczbę 6, suma więc teraz wynosi 12, sprawdzamy czy to czwarta liczba była wprowadzona, nie to zwiększamy licznik. Teraz więc i=4 wprowadzamy liczbę 1, suma teraz wynosi 13 sprawdzamy licznik: czyli teraz i=4 i deklarowane wcześniej n=4 czyli idziemy w lewo w algorytmie i wypisujemy ile wynosi suma tych liczb Python – iteracje Proszę przeanalizować krok po kroku powyższy algorytm i opis działania

Python – iteracje No dobra czas wrócić do naszego kochanego Pythona Jak zapis algorytmu

Python – iteracje No dobra czas wrócić do naszego kochanego Pythona Jak zapis algorytmu z poprzedniego slajdu przenieść na język Python'a. Proszę przeanalizować krok po kroku powyższy program

Python – iteracje No teraz ten sam program ale bez linijek komentarza, mam nadzieję,

Python – iteracje No teraz ten sam program ale bez linijek komentarza, mam nadzieję, że teraz będzie bardziej przejrzyście Proszę przeanalizować krok po kroku powyższy program No i objaśnienie: deklarowana suma (wynik z dodawania, tu 0 bo jeszcze nic nie dodawaliśmy. Zmienna która rośnie w pętli for (tu wpisałem x (już nie chce mi się poprawiać na i bo ta zmienna może mieć dowolną nazwę). No i pojawia się: in range (w nawiasie liczba która mówi ile razy ma się wykonać pętla).

Python – iteracje No teraz poćwiczymy sobie funkcję in range() Na początek algorytm, który

Python – iteracje No teraz poćwiczymy sobie funkcję in range() Na początek algorytm, który wypisze nam 3 razy: Dzień dobry. Taki prosty algorytm liniowy będzie wyglądał tak: No i poniżej ten sam temat, ale z użyciem algorytmu iteracyjnego. Na początek algorytm, który wypisze nam 3 razy: Dzień dobry. Taki prosty algorytm liniowy będzie wyglądał tak: Na pytanie, który algorytm jest czytelniejszy odpowiecie zdecydowanie: ten liniowy, hm no tak bo mało tu powtórzeń (tylko 3, ale gdyby nam przyszło wypisać np. 200 razy (jak to kiedyś nauczyciele kazali pisać np. niesfornym uczniom: Wojtuś napisz 150 razy: będę uważał na lekcji), to już tak czytelnie było.

Python – iteracje To teraz poćwiczymy sobie funkcję in range() Instrukcja print(i) zostanie wykonana

Python – iteracje To teraz poćwiczymy sobie funkcję in range() Instrukcja print(i) zostanie wykonana 5 razy a funkcja range() wygeneruje kolejne liczby całkowite z przedziału: [0, koniec), czyli zmienna i będzie przyjmować kolejno wartości: 0, 1, 2, 3, 4. Ktoś może oczekuje że powinna się wyświetlić też liczba 5, no ale proszę policzyć: liczba 4 jest piątą liczbą od zera. Można wypróbować na innych przykładach.

Python – iteracje To teraz poćwiczymy sobie funkcję in range() Instrukcja print(i) zostanie wykonana

Python – iteracje To teraz poćwiczymy sobie funkcję in range() Instrukcja print(i) zostanie wykonana 5 razy a funkcja range() wygeneruje kolejne liczby całkowite z przedziału: [początek, koniec), czyli zmienna i będzie przyjmować kolejno wartości: 6, 7, 8, 9, 10. To liczba 6 jest tu początkiem. Ktoś może oczekuje że powinna się wyświetlić też liczba 11, no ale proszę policzyć: liczba 10 jedenastą liczbą od zera, a liczba 11 jest już dwunastą liczbą. Można wypróbować na innych przykładach

Python – iteracje To teraz poćwiczymy sobie funkcję in range() No i ostatni przypadek.

Python – iteracje To teraz poćwiczymy sobie funkcję in range() No i ostatni przypadek. Instrukcja print(i) zostanie wykonana 4 razy a funkcja range() wygeneruje kolejne liczby całkowite z przedziału: [początek, koniec), czyli zmienna i będzie przyjmować kolejno wartości: 7, 10, 13, 16. To liczba 7 jest tu początkiem. Ostatnią liczbą jest osiemnasta liczba od zera czyli siedemnaście, no ale dlaczego jej komputer nie wyświetlił i podobnie widać liczb np. 9, 12 itp. ? No bo ten trzeci argument – u nas 3 oznacza krok. Czyli o jaką wartość zmienia się zmienna i. Czyli komputer wyświetli jako pierwszą liczbę 7, a następnie o 3 większą czyli 10 itd. .

Python – iteracje No to teraz przypomnijmy sobie funkcję else z poprzedniej lekcji i

Python – iteracje No to teraz przypomnijmy sobie funkcję else z poprzedniej lekcji i połączmy ją z funkcją for oraz range() Słowo kluczowe else w pętli for można rozumieć jako polecenie: wykonaj skrypt po else, jeśli działanie pętli for zostanie zakończone.

Python – iteracje Argumentem funkcji: range() może być również zmienna np. n, której to

Python – iteracje Argumentem funkcji: range() może być również zmienna np. n, której to wartość możemy wprowadzić z klawiatury! Powyższa uwaga dotyczy też pozostałych argumentów. A zatem skoro możemy z klawiatury wprowadzać (deklarować) wartość zmiennej to wracamy na początek lekcji i. . tworzymy zadanie na ocenę dobrą: Zadanie - ocena dobra Zadanie 3. Napisz program, który będzie liczył sumę liczb wprowadzanych przez użytkownika. Oczywiście liczba liczb też będzie wprowadzana z klawiatury. Wyniki obliczeń i odpowiednie komunikaty wyświetl na ekranie. Postaraj się jak najwięcej wykorzystać poznanych wcześniej operacji w Pythonie.

Python – iteracje Zadanie - ocena dostateczna Zadanie 2. Odpowiedz na zadanie: 6 z

Python – iteracje Zadanie - ocena dostateczna Zadanie 2. Odpowiedz na zadanie: 6 z podręcznika str. 124 oraz 13 str. 125.

Python – iteracje Zadanie - ocena dopuszczająca Zadanie 1. Odpowiedz na zadanie: 3 oraz

Python – iteracje Zadanie - ocena dopuszczająca Zadanie 1. Odpowiedz na zadanie: 3 oraz 8 z podręcznika str. 124

Python – iteracje Argumentem funkcji: range() może być również zmienna np. n, której to

Python – iteracje Argumentem funkcji: range() może być również zmienna np. n, której to wartość możemy wprowadzić z klawiatury! Powyższa uwaga dotyczy też pozostałych argumentów. A zatem skoro możemy z klawiatury wprowadzać (deklarować) wartość zmiennej to wracamy na początek lekcji i. . tworzymy zadanie na ocenę bardzo dobrą: Zadanie - ocena bardzo dobra Zadanie 4. Napisz program, który będzie liczył sumę oraz średnią liczb wprowadzanych przez użytkownika. Oczywiście liczba liczb też będzie wprowadzana z klawiatury. Wyniki obliczeń i odpowiednie komunikaty wyświetl na ekranie. Postaraj się jak najwięcej wykorzystać poznanych wcześniej operacji w Pythonie.

c d n. ?

c d n. ?