Pszicholgia elads 2006 2007 tanv szi szemeszter Kpzelet

  • Slides: 37
Download presentation
Pszichológia előadás 2006. /2007. tanév őszi szemeszter Képzelet, gondolkodás, intelligencia, kreativitás

Pszichológia előadás 2006. /2007. tanév őszi szemeszter Képzelet, gondolkodás, intelligencia, kreativitás

Képzelet A képzelet néhány jelensége: 1. Képzeleti kép (tudatos, nem külső inger hatására kialakuló

Képzelet A képzelet néhány jelensége: 1. Képzeleti kép (tudatos, nem külső inger hatására kialakuló belső kép). 2. Gondolati kép (gondolkodás részeként jelenik meg). 3. Szinesztézis (egy érzékszeri modalitás élményeit másik modalitás élménye kísér). 4. Testséma: a saját test sematikusan tudatos, plasztikusan határolt térbeli percepciója, amely megelőző érzékszervi tapasztalatokon nyugszik. 5. Álomképek, fantomvégtag, eidetikus kép.

Bruner: a reprezentáció formái n n n Enaktív (cselekvéses), képi-képzeleti, nyelvi, szimbolikus reprezentáció. A

Bruner: a reprezentáció formái n n n Enaktív (cselekvéses), képi-képzeleti, nyelvi, szimbolikus reprezentáció. A képi reprezentáció a térkiterjedésről nyújt információt, ráépül a cselekvéses reprezentációra. (A beszéd előtti időszak érzelmi élményeit is magukba foglalják. ) Ezekre épül rá a nyelvi, szimbolikus reprezentáció, amely lehetővé teszi az időbeliség leképezését, a következtetései folyamatok működtetését.

Paivio kettős kódolás elmélete Logogén rendszer (a szó akusztikus, artikulációs és szemantikai jellemzőinek mentális

Paivio kettős kódolás elmélete Logogén rendszer (a szó akusztikus, artikulációs és szemantikai jellemzőinek mentális egysége). n Imagén rendszer (mentális képek). A logogén rendszeren belül az asszociációk logikai és szubjektív kapcsolatok alapján valósulnak meg. Átjárhatóság van a két rendszer között. n

Képi (analóg) vagy propozicionális-e a reprezentáció? Érvek a képi mellett Shepard: A betűk egyenes

Képi (analóg) vagy propozicionális-e a reprezentáció? Érvek a képi mellett Shepard: A betűk egyenes vagy tükrözött állásúake? Eredmény: a válasz reakcióideje egyenesen arányos az elforgatás szögével (180 fokig). n

Képi (analóg) vagy propozicionális-e a reprezentáció? n Érvek a képi mellett Kosslyn: képzeletbeli sziget

Képi (analóg) vagy propozicionális-e a reprezentáció? n Érvek a képi mellett Kosslyn: képzeletbeli sziget „bejárása”. Eredmény: A képzeletbeli letapogatás ideje a távolsággal egyenesen arányos.

Képi vagy propozicionális-e a reprezentáció? n Érvek a propozicionális mellett Nem tudatos leíráskészletet konstruálunk

Képi vagy propozicionális-e a reprezentáció? n Érvek a propozicionális mellett Nem tudatos leíráskészletet konstruálunk a tárgyról, jelenségről.

Képzelet a gyakorlatban n n A képzeletbeli „edzés” után a teljesítmény jobb. Gyógyításban.

Képzelet a gyakorlatban n n A képzeletbeli „edzés” után a teljesítmény jobb. Gyógyításban.

Gondolkodás

Gondolkodás

A kognitív fejlődés Piaget-i elmélete n Szenzomotoros szakasz (0 - 24 hónap) A csecsemők

A kognitív fejlődés Piaget-i elmélete n Szenzomotoros szakasz (0 - 24 hónap) A csecsemők fejlődése az érzékleteik és egyszerű mozgásos viselkedéseik koordinációját jelenti e szakaszban. Felismerik a rajtuk kívül lévő világ létezését, s azzal szándékos interakciót kezdenek folytatni. (6 alszakaszból épül fel. ) A 6. alszakaszban a szimbolikus reprezentációk kezdenek kialakulni.

Tárgyállandóság: a növekvő reprezentáció n Piaget szerint a 8 hónaposnál fiatalabb babák számára a

Tárgyállandóság: a növekvő reprezentáció n Piaget szerint a 8 hónaposnál fiatalabb babák számára a látótérből kikerült tárgyak nem léteznek többé. (Még nem rendelkeznek a tárgyak reprezentációjával. )

Tárgyállandóság: a növekvő reprezentáció A 8 -12 hónapos baba a tárgyakat az eredeti helyen

Tárgyállandóság: a növekvő reprezentáció A 8 -12 hónapos baba a tárgyakat az eredeti helyen keresi akkor is, ha a szeme láttára tették egy másik helyre. (pl. : Az átlátszó kosárból áttesszük a játékállatkát a zárt dobozba. )

Tárgyállandóság: a növekvő reprezentáció A 12 -18 hónapos babák sem képesek még fenntartani egy

Tárgyállandóság: a növekvő reprezentáció A 12 -18 hónapos babák sem képesek még fenntartani egy tárgy állandóságának szilárd elképzelését, amikor annak helye tudtuk nélkül változik. Rátekint a tárgyra, ahova tették, de ahol előzőleg megtalálta, ott keresi.

A kognitív fejlődés Piaget-i elmélete n Műveletek előtti szakasz (2 -6 év) A gyermekek

A kognitív fejlődés Piaget-i elmélete n Műveletek előtti szakasz (2 -6 év) A gyermekek ebben a szakaszban a világot maguk számára szimbólumok (képzeleti képek, szavak, gesztusok) segítségével képezik le. A tárgyaknak és eseményeknek nem kell jelen lenniük, hogy gondolni tudjanak rájuk, de még nem képesek arra, hogy saját nézőpontjukat a másokétól megkülönböztessék. Ezért összekeverik gyakran az oksági viszonyokat, a látszatot és valóságot.

A műveletek előtti szakasz jellegzetességei n n Centrálás: a legkiugróbb vonásra való összpontosítás hajlama.

A műveletek előtti szakasz jellegzetességei n n Centrálás: a legkiugróbb vonásra való összpontosítás hajlama. Ebből ered egocentrizmusuk is, hiszen a világot a saját nézőpontjukból értelmezik. (Kollektív monológok, nem tudják figyelembe venni a hallgató tudását, két jellemzőt nem tudnak együtt figyelembe venni összehasonlításkor stb. ) Látszat és valóság összekeverése (a farsangi maszk megváltoztatja viselője személyét, a vízbe merített szívószál valóban meggörbül. ) Prekauzális következtetések (illogikus, nem ok-okozati). Moralitás: erkölcs kívülről előírt, a szándékot nem veszi figyelembe.

A kognitív fejlődés Piaget-i elmélete n Konkrét műveleti szakasz (6 -12 év) Mentális műveletek

A kognitív fejlődés Piaget-i elmélete n Konkrét műveleti szakasz (6 -12 év) Mentális műveletek elvégzésére válnak képessé. Tárgyakat és cselekvéseket fejben összeraknak, szétválasztanak, sorba rendeznek, átalakítanak. De! A műveletek a tárgyak, események jelenlétében hajthatók végre (ezért konkrétak).

A konkrét műveleti szakasz jellegzetességei n n A mennyiség állandóság (konzerváció) megértése. A tárgyak

A konkrét műveleti szakasz jellegzetességei n n A mennyiség állandóság (konzerváció) megértése. A tárgyak bizonyos tulajdonságai akkor is változatlanok maradnak, ha egyes külső jellemzők megváltoznak. (A „B” pohárból a víz a „C”-be öntve ugyanannyi marad. ) Megértik a logikai szükségszerűséget is (bizonyos tulajdonság, itt a víz mennyiségének megőrződése logikailag szükségszerű a látszat megváltozása ellenére. )

A konkrét műveleti szakasz jellegzetességei Számállandóság kialakulása

A konkrét műveleti szakasz jellegzetességei Számállandóság kialakulása

A konkrét műveleti szakasz további jellegzetességei n n Decentrálás: a tárgyaknak egyszerre több tulajdonságát

A konkrét műveleti szakasz további jellegzetességei n n Decentrálás: a tárgyaknak egyszerre több tulajdonságát tudják figyelembe venni. Az egocentrizmus csökkenése. Szabálykövetés alakul ki a játékban. Morális megítélésnél figyelembe veszik a szándékot a viselkedés megítélésekor.

A kognitív fejlődés Piaget-i elmélete n Formális műveleti (12 -19 év) Képessé válnak a

A kognitív fejlődés Piaget-i elmélete n Formális műveleti (12 -19 év) Képessé válnak a problémán belüli minden logikai kapcsolat módszeres végiggondolására.

Fogalomalkotás Miért alkotunk kategóriákat? n Kategorizáció: - prototipikus szerveződéssel, - definitív jegyekkel (meghatározó és

Fogalomalkotás Miért alkotunk kategóriákat? n Kategorizáció: - prototipikus szerveződéssel, - definitív jegyekkel (meghatározó és jellemző jegyek). A két mód összeütközésbe kerülhet! n n A fogalmak: - konkrét (perceptuális eredetű), - absztrakt (általánosítások, nyelvi eredetűek).

A következtetések n n Dedukció (az általánosan érvényes ismeretből következtetünk az egyedi jelenségre). A

A következtetések n n Dedukció (az általánosan érvényes ismeretből következtetünk az egyedi jelenségre). A dedukció egyik formája a kategorikus szillogizmus (Arisztotelész). Minden S az M. Minden egyetemista fiatal. Minden M az P. Minden fiatal zenét hallgat. Minden S az P. Minden egyetemista zenét hallgat. Kategorikus szillogizmus = 2 premissza+ 1 konklúzió. S (szubjektum), P (predikátum), M (középfogalom).

Torzításaink a szillogizmusokba A következtetések érvényességének megítélésében tartalmi és formai torzításaink működnek. Minden énekes

Torzításaink a szillogizmusokba A következtetések érvényességének megítélésében tartalmi és formai torzításaink működnek. Minden énekes tanár. Minden zenész tanár. Minden énekes zenész. => Atmoszférahatás. Minden énekes zenész. Némely zenész tanár. => Tartalmi torzítás Némely énekes tanár.

A következtetések n n 1. 2. Indukció (az egyedi dolgokból következtetünk az általános esetekre).

A következtetések n n 1. 2. Indukció (az egyedi dolgokból következtetünk az általános esetekre). „Életszerű hibázások”: Reprezentativitási heurisztikák (nem az összes valószínűség gondos mérlegelésével jönnek létre). Hozzáférhetőségen alapuló heurisztikák.

Intelligencia

Intelligencia

Az intelligencia n - § Intelligencia (Spearman szerint) = általános faktor (g) + speciális

Az intelligencia n - § Intelligencia (Spearman szerint) = általános faktor (g) + speciális faktor (s). g-faktor: hogyan érzékelünk és észlelünk? s-faktor: logikai, téri tájékozódási, aritmetikai zenei stb. képességek. Thurstone szerint 7 elemi mentális képesség van: nyelvi megértés, szótalálás gyorsasága, számolás, térviszonyok, észlelési képesség, emlékezés, következtetés.

Intelligencia n Az egyénnek az az összesített vagy globális képessége, amely lehetővé teszi a

Intelligencia n Az egyénnek az az összesített vagy globális képessége, amely lehetővé teszi a célszerű cselekvést, a racionális gondolkodást és a környezettel való eredményes bánást. (Wechsler) Az intelligencia a képességek sajátos mintázata, több tehát, mint a részképességek számtani közepe.

Az intelligencia eloszlása a lakosságban a Gauss görbével kifejezhető 70 80 100 120 130

Az intelligencia eloszlása a lakosságban a Gauss görbével kifejezhető 70 80 100 120 130

Az intelligencia megoszlása a lakosság körében Az átlagos teljesítmény IQ = 100 IQ =

Az intelligencia megoszlása a lakosság körében Az átlagos teljesítmény IQ = 100 IQ = 85 -115 (68%-os előfordulás) IQ = 70 -130 (96%-os előfordulás a lakosságban). Extrém alacsony és magas IQ a lakosság néhány százalékában fordul elő. n

Wechsler intelligenciateszt profillapja

Wechsler intelligenciateszt profillapja

Gardner kritikája n n n Hétféle értelem: szóbeli, logikai, térbeli, zenei, kinetikus (mozgásos), interperszonális,

Gardner kritikája n n n Hétféle értelem: szóbeli, logikai, térbeli, zenei, kinetikus (mozgásos), interperszonális, intraperszonális. Intraperszonális intelligencia: valós érzéseinkhez való szabad hozzáférés, magunk valósághű modellje, amely segíthet a hatékony életvezetésben (önismeret). Interperszonális intelligencia: az embertársak megértésének képessége, amely segít abban, hogy megértsük mások motivációit, hangulatát. (A vendéglátósok feltehetően magas értékkel rendelkeznek!)

Goleman n Az érzelmi intelligencia Az érzelmi kvóciens (EQ) fontosabb, mint az IQ. Szerinte

Goleman n Az érzelmi intelligencia Az érzelmi kvóciens (EQ) fontosabb, mint az IQ. Szerinte az IQ a személy sikeres életútjához csak 20 %-ban járul hozzá, míg a fennmaradó 80 % nagy hányadát az EQ határozza meg.

Kreativitás

Kreativitás

Kreativitás n n n Guilford szerint az alkotóképesség és intelligencia nem feltétlenül esik egybe.

Kreativitás n n n Guilford szerint az alkotóképesség és intelligencia nem feltétlenül esik egybe. A produktivitást az emberi gondolkodásban mind a konvergens (összetartó, egy irányba ható), mind a divergens (elágazó) gondolkodás biztosíthatja. Szerinte: az intelligencia konvergens, míg a kreativitás divergens gondolkodást feltételez.

A kreativitás mérése n 1. 2. 3. A divergens gondolkodásnak több jó megoldása lehet.

A kreativitás mérése n 1. 2. 3. A divergens gondolkodásnak több jó megoldása lehet. Hogyan értékeljük? Fluencia (folyékonyság) válaszszám. Flexibilitás (hajlékonyság) a válaszok hány kategóriába sorolhatók. Origanilitás (eredetiség). Az IQ és kreativitás nem feltétlenül korrelál egymással!

Mit ábrázolnak az alábbi foltok? A B

Mit ábrázolnak az alábbi foltok? A B

A kreativitás szintjei 1. 2. 3. 4. 5. Kifejező kreativitás (gyermekrajz). Produktív kreativitás (cél:

A kreativitás szintjei 1. 2. 3. 4. 5. Kifejező kreativitás (gyermekrajz). Produktív kreativitás (cél: a befejezett alkotás létrehozása). Invetív (feltaláló) kreativitás (észreveszi a szokatlan dolgok közötti összefüggéseket). Újító (innovatív) kreativitás (az alapelvek tökéletesítése művészetben, tudományban) Teremtő (emergentív) új elv létrehozása.