PRVO I POJEM PRVO PRVO I POJEM PRVO

  • Slides: 6
Download presentation
PRÁVO I POJEM PRÁVO

PRÁVO I POJEM PRÁVO

PRÁVO I - POJEM PRÁVO Pojem právo Soustava (systém) právních norem, tj. obecně závazných

PRÁVO I - POJEM PRÁVO Pojem právo Soustava (systém) právních norem, tj. obecně závazných pravidel chování (příkazů, zákazů nebo dovolení), kterými se řídí lidské spolužití a které jsou uznávané nebo přímo stanovené státem a jsou vynutitelné. Specifické znaky právních norem: a) Specifická forma – prameny práva b) Vynutitelnost – otázky donucení, represe, oprávněnosti vynucení - Leges imperfectae - Svémoc

PRÁVO I - POJEM PRÁVO Svémoc – přiměřené odvracení bezprostředně hrozícího zásahu do subjektivního

PRÁVO I - POJEM PRÁVO Svémoc – přiměřené odvracení bezprostředně hrozícího zásahu do subjektivního práva Krajní nouze § 28 zákona č. 40/2009 Sb. , trestní zákoník: „Čin jinak trestný, kterým někdo odvrací nebezpečí přímo hrozící zájmu chráněnému trestním zákonem, není trestným činem. Nejde o krajní nouzi, jestliže bylo možno toto nebezpečí za daných okolností odvrátit jinak anebo způsobený následek je zřejmě stejně závažný nebo ještě závažnější než ten, který hrozil, anebo byl ten, komu nebezpečí hrozilo, povinen je snášet. “ § 2906 zákona č. 89/2012 Sb. , občanský zákoník „Kdo odvrací od sebe nebo od jiného přímo hrozící nebezpečí újmy, není povinen k náhradě újmy tím způsobené, nebylo-li za daných okolností možné odvrátit nebezpečí jinak nebo nezpůsobí-li následek zjevně stejně závažný nebo ještě závažnější než újma, která hrozila, ledaže by majetek i bez jednání v nouzi podlehl zkáze. To neplatí, vyvolal-li nebezpečí vlastní vinou sám jednající. “ Nutná obrana: § 28 zákona č. 40/2009 Sb. , trestní zákoník: (1) Čin jinak trestný, kterým někdo odvrací přímo hrozící nebo trvající útok na zájem chráněný trestním zákonem, není trestným činem. (2) Nejde o nutnou obranu, byla-li obrana zcela zjevně nepřiměřená způsobu útoku.

PRÁVO I - POJEM PRÁVO Povinnost orgánu veřejné moci provádět vynucení § 2 zákona

PRÁVO I - POJEM PRÁVO Povinnost orgánu veřejné moci provádět vynucení § 2 zákona č. 141/1961 Sb. o trestním řízení soudním (trestní řád) (1) Nikdo nemůže být stíhán jinak než ze zákonných důvodů a způsobem, který stanoví tento zákon. (2) Státní zástupce je povinen stíhat všechny trestné činy, o nichž se dozví, pokud zákon nebo vyhlášená mezinárodní smlouva, kterou je Česká republika vázána, nestanoví jinak. (3) Jestliže tento zákon nestanoví něco jiného, postupují orgány činné v trestním řízení z úřední povinnosti. Trestní věci musí projednávat urychleně bez zbytečných průtahů; s největším urychlením projednávají zejména vazební věci a věci, ve kterých byl zajištěn majetek, je-li to zapotřebí vzhledem k hodnotě a povaze zajištěného majetku. Trestní věci projednávají s plným šetřením práv a svobod zaručených Listinou základních práv a svobod a mezinárodními smlouvami o lidských právech a základních svobodách, jimiž je Česká republika vázána; při provádění úkonů trestního řízení lze do těchto práv osob, jichž se takové úkony dotýkají, zasahovat jen v odůvodněných případech na základě zákona a v nezbytné míře pro zajištění účelu trestního řízení. K obsahu petic zasahujících do plnění těchto povinností orgány činné v trestním řízení nepřihlížejí. (4) Trestní stíhání před soudy je možné jen na základě obžaloby, návrhu na potrestání nebo návrhu na schválení dohody o prohlášení viny a přijetí trestu (dále jen „dohoda o vině a trestu“), které podává státní zástupce. Veřejnou žalobu v řízení před soudem zastupuje státní zástupce.

PRÁVO I - POJEM PRÁVO § 12 zákona č. 89/2012 Sb. občanský zákoník Ochrana

PRÁVO I - POJEM PRÁVO § 12 zákona č. 89/2012 Sb. občanský zákoník Ochrana soukromých práv Každý, kdo se cítí ve svém právu zkrácen, může se domáhat ochrany u orgánu vykonávajícího veřejnou moc (dále jen „orgán veřejné moci“). Není-li v zákoně stanoveno něco jiného, je tímto orgánem veřejné moci soud. § 14 zákona č. 89/2012 Sb. občanský zákoník Svépomoc (1) Každý si může přiměřeným způsobem pomoci k svému právu sám, je-li jeho právo ohroženo a je-li zřejmé, že by zásah veřejné moci přišel pozdě. (2) Hrozí-li neoprávněný zásah do práva bezprostředně, může jej každý, kdo je takto ohrožen, odvrátit úsilím a prostředky, které se osobě v jeho postavení musí jevit vzhledem k okolnostem jako přiměřené. Směřuje-li však svépomoc jen k zajištění práva, které by bylo jinak zmařeno, musí se ten, kdo k ní přikročil, obrátit bez zbytečného odkladu na příslušný orgán veřejné moc. 99 § 1 zákona č. 99/1963 Sb. Občanský soudní řád upravuje postup soudu a účastníků v občanském soudním řízení tak, aby byla zajištěna spravedlivá ochrana soukromých práv a oprávněných zájmů účastníků, jakož i výchova k dodržování smluv a zákonů, k čestnému plnění povinností a k úctě k právům jiných osob. § 2 V občanském soudním řízení soudy projednávají a rozhodují spory a jiné právní věci a provádějí výkon rozhodnutí, která nebyla splněna dobrovolně; dbají přitom, aby nedocházelo k porušování práv a právem chráněných zájmů a aby práv nebylo zneužíváno. § 3 Občanské soudní řízení je jednou ze záruk spravedlnosti a práva, slouží upevňování a rozvíjení zásad soukromého práva. Každý se může domáhat u soudu ochrany soukromého práva, které bylo ohroženo nebo porušeno.

PRÁVO I - POJEM PRÁVO Právo pozitivní platné (de lege lata) x právo přirozené

PRÁVO I - POJEM PRÁVO Právo pozitivní platné (de lege lata) x právo přirozené (de lege ferenda) Právní vědomí (efektivnost práva): a) obecná znalost práva b) akceptace obsahu práva - názory na to co je spravedlivé, veřejné mínění c) Míra souhlasu společností s výší legálních sankcí Právo a mravnost „Právo je minimem morálky“ „právo je přísnější pokud jde o následky porušení pravidel, ale je méně přísné co do náročnosti požadavků na lidské chování“ Právo je systém hodnocený i hodnotící Zásada „pacta sunt servanda“