PROZODICK VLASTNOSTI Prozodick vlastnosti s tak javy zvukovej

  • Slides: 12
Download presentation
PROZODICKÉ VLASTNOSTI

PROZODICKÉ VLASTNOSTI

Prozodické vlastnosti sú také javy zvukovej reči, ktoré súvisia s väčšími rečovými jednotkami, než

Prozodické vlastnosti sú také javy zvukovej reči, ktoré súvisia s väčšími rečovými jednotkami, než sú hlásky. Prejavujú sa na slabikách, na slovách, na spojeniach slov, na vetách. Najdôležitejšie prozodické vlastnosti sú: § PRÍZVUK § DÔRAZ § MELÓDIA § PRESTÁVKA § TEMPO § RYTMUS § SILA HLASU

PRÍZVUK Prízvuk sa prejavuje tak, že jedna slabika slova je výraznejšia než iná. V

PRÍZVUK Prízvuk sa prejavuje tak, že jedna slabika slova je výraznejšia než iná. V spisovnej slovenčine je prízvuk na prvej slabike slova a je stály (nepohyblivý). Rozlišujeme hlavný a vedľajší prízvuk. Za vedľajší prízvuk sa pokladá menšie zvýraznenie predposlednej slabiky dlhších slov. voda, chodila, predpokladaný, hlboký, modifikácia

MELÓDIA VETY Každá veta má svoj zvukový priebeh – melódiu. V slovenskom jazyku melódia

MELÓDIA VETY Každá veta má svoj zvukový priebeh – melódiu. V slovenskom jazyku melódia prevažne klesá: v oznamovacích vetách, v rozkazovacích, želacích a v doplňovacích opytovacích, pri zvolaní: Aké je to zvláštne! Kedy sa vrátili ? Vyberiem si. Stúpavá melódia je v zisťovacích opytovacích vetách : Ideš domov? Odcestujete zajtra? Polostúpavá melódia je vo vetách a medzi vetami, kde je prestávka: Všetci boli zvedaví, ako sa to skončí. Povedal mi, že to nevie.

POZOR !!! ü Splývavá výslovnosť : predložku vyslovujeme spolu so slovom, splývavo, bez prestávky.

POZOR !!! ü Splývavá výslovnosť : predložku vyslovujeme spolu so slovom, splývavo, bez prestávky. ü Neprízvučné sú: tvary slovesa byť – som, si, je, sme, ste, sú, bol, tvary zámen – mi, ti, jej, ma, sa, ho, ju, nám, vás, ich, spojky – a, i, že, aj, keď, častice – by, až, len, či. . . poviem vám, hory a lesy, predstav si, volá ma, chcel len

DÔRAZ Dôrazom sa silou a výškou a niekedy aj zmenou tempa reči vyzdvihuje niektoré

DÔRAZ Dôrazom sa silou a výškou a niekedy aj zmenou tempa reči vyzdvihuje niektoré slovo. V pokojnej reči je dôraz na poslednom slove vo vete. Výpoveď zvyčajne začíname tým, čo je známe ( východisko výpovede), a končíme tým, čo je nové, najdôležitejšie ( jadro výpovede). Dôraz však môže byť aj na začiatku – subjektívne poradie ( jadro výpovede je na začiatku).

PRESTÁVKA ( PAUZA) Je prerušenie prúdu reči na istý čas. Prirodzená • Z potreby

PRESTÁVKA ( PAUZA) Je prerušenie prúdu reči na istý čas. Prirodzená • Z potreby nadýchnuť sa. Významová • Oslovenie, priama reč, interpunkcia. . . Umelecká • Prednes textu, rečnícky štýl.

RYTMUS Vzniká, ak sa pravidelne striedajú prízvučné a neprízvučné slabiky. Ak sa strieda jedna

RYTMUS Vzniká, ak sa pravidelne striedajú prízvučné a neprízvučné slabiky. Ak sa strieda jedna prízvučná a jedna neprízvučná, vzniká 2/4 rytmus. Ak sa strieda jedna prízvučná a dve neprízvučné, vzniká 3/4 rytmus.

TEMPO Tempo reči je rýchlosť rozprávania: počet rečových jednotiek za časovú jednotku. V priemernom

TEMPO Tempo reči je rýchlosť rozprávania: počet rečových jednotiek za časovú jednotku. V priemernom tempe reči sa vysloví za sekundu do 20 hlások. Tempo reči súvisí s obsahom toho, čo hovoríme. Pomalšie tempo používame pri slávnostnom prejave, pri vysvetľovaní, rýchlejšie tempo v bežnom rozhovore. Tempo reči má každý človek individuálne. Existuje aj skupinové tempo : rýchlosť reči národov. Rýchlejšie tempo majú Taliani a Španieli.

SILA HLASU Vyjadruje vzťah hovoriaceho k obsahu reči, k situácii a k adresátovi (

SILA HLASU Vyjadruje vzťah hovoriaceho k obsahu reči, k situácii a k adresátovi ( počúvajúcemu). Dôležité slová vo vete hovoríme silnejšie, hlas zosilňujeme, keď chceme niekoho o niečom presvedčiť. Sila hlasu sa používa na vyzdvihovanie tých úsekov viet, ktoré nesú jadro výpovede. Sila hlasu je individuálna črta, no môže byť charakteristická aj pre jazykové spoločenstvá : Arabi, Rómovia. . .

PROZODICKÉ VLASTNOSTI

PROZODICKÉ VLASTNOSTI

Zdroje : Krajčovičová, Mária ; Caltíková, Milada : Slovenský jazyk 6, Orbis Pictus Istropolitana

Zdroje : Krajčovičová, Mária ; Caltíková, Milada : Slovenský jazyk 6, Orbis Pictus Istropolitana 2004. Kráľ, Ábel ; Sabol, Ján : Fonetika a Fonológia, Slovenské pedagogické nakladateľstvo 1989. Kráľ, Ábel : Pravidlá slovenskej výslovnosti. Slovenské pedagogické nakladateľstvo 1988. © Paed. Dr. Žaneta Pikartová