Proiect didactic UNITATEA DE NVM NT coala general

  • Slides: 7
Download presentation
Proiect didactic UNITATEA DE ÎNVĂŢĂM NT: Şcoala generală cu cls. I-VIII, nr. 27 PROPUNATOR:

Proiect didactic UNITATEA DE ÎNVĂŢĂM NT: Şcoala generală cu cls. I-VIII, nr. 27 PROPUNATOR: Vitel Madalina; DATA: 13. 12. 2010 CLASA: a-VIII– a A; ARIA CURRICULARĂ: Om şi societate; OBIECTUL DE ÎNVĂŢĂM NT: Cultură civică; TEMA LECŢIEI: Ce este dreptatea; TIPUL LECŢIEI: Mixtă

OBIECTIVE DE REFERINŢĂ: O 1: Dezvoltarea interesului pentru participarea la viaṭa socială şi pentru

OBIECTIVE DE REFERINŢĂ: O 1: Dezvoltarea interesului pentru participarea la viaṭa socială şi pentru exersarea calităṭii de cetăṭean OBIECTIVE OPERAŢIONALE: O 1. Să descrie semnificaṭia expresiei ”dreptate” pe baza rebusului completat; O 2. Să identifice filozofii care s-au preocupat de analiza diferitelor aspecte ale dreptatii; O 3. Să definească “dreptatea distributivă”; O 4. Să definească “dreptatea procedurală”; O 5. Să numească 3 exemple de dreptate şi responsabilităṭile ce decurg din acestea

 • STRATEGIA DIDACTICĂ: • Mijloace: manual , tabla, planşa, rebus, fluturaş , lipici.

• STRATEGIA DIDACTICĂ: • Mijloace: manual , tabla, planşa, rebus, fluturaş , lipici. • Metode: conversaţia, expunerea, explicaţia, ciorchinelui; • Forme de organizare: colectiv dirijat, individual independent. • BIBLIOGRAFIE: • 1. Dakmara Georgescu, Doina-Olga Ştefănescu, Cultură civică, Editura Humanitas International, 2008; .

Nr. Secv. Crt lecţiei Timp Ob. Conţinutul op stiinţific al lecţiei. Strategia didactică Met.

Nr. Secv. Crt lecţiei Timp Ob. Conţinutul op stiinţific al lecţiei. Strategia didactică Met. Mij. Ob s. Forme de organizare C 1. Org. invăţării 2. Reactual Cunos. 2’ 3’ Se salută elevii, se pregăteşte materialul necesar predării lecţiei, după care se face prezenţa. Conve r-saţia Dirijat Se verifică tema pe care au avut-o de pregătit. Conve r-saţia Dirijat Se formează grupuri mici şi se acordă fiecărui grup cȃte o coală de hȃrtie, sub forma unui bob pe care fiecare membru va nota o idei vis-àvis de urmatoarea expresie expusă pe planşă: “DREPTATE” Fiecare grup va ataşa rezultatul la care a ajuns, fiecarui bob al ciorchinelui, după care vom discuta. Convers aţie Expuner ea Ciorchine G anteriare 3. Captarea atentiei 10’ lui Coala De Hartie Tabla Planşa Dirijat I

4. Anunţarea temei şi a obiective- Se notează pe tablă titlul lecţiei noi şi

4. Anunţarea temei şi a obiective- Se notează pe tablă titlul lecţiei noi şi etapele pe care le voi parcurge în prezentarea temei: „Ce este dreptatea”, Definiţia dreptăṭii procedurale şi a dreptăṭii distributive, Enumerarea filozofilor ce s-au preocupat de analiza diferitelor aspecte ale dreptăṭii. 2’ lor 5. O 1 Se expune pe tablă un Prezentarebus, iar cu ajutorul rea noului 25’ contribuṭiei fiecărui elev se va ajunge la o definiṭie a dreptăṭii ȋn urma completării rebusului. conţinut O 2 Filozofii care s-au preocupat de analiza diferitelor aspecte ale dreptatii sunt: Aristotel; Karl Marx; John Rawls. Conversa- Tabla Dirijat Tabla Rebus Dirijat Tabla Dirijat tia Expunere Conversatia Conversaṭia

O 3 Dreptatea distributivă – Conversaṭia reprezintă repartiṭia bunurilor, serviciilor şi poziṭiilor sociale, asa

O 3 Dreptatea distributivă – Conversaṭia reprezintă repartiṭia bunurilor, serviciilor şi poziṭiilor sociale, asa cum au gȃndit presupune respectarea legilor şi înfăptuirea justiţiei Aristotel in Antichitate, Karl Marx in secolul al XIX-lea şi John Rawls in secolul al XX-lea. Tabla Dirijat O 4 Dreptatea procedurală – infăptuită prin justiṭie presupune respectarea legilor şi înfăptuirea justiţiei Conversaṭia Tabla Dirijat Expunerea Tabla O 5 Se cere elevilor să ofere 3 exemple de dreptate şi responsabilităṭile ce decurg din acestea şi să le expună pe tablă. Dirijat

6. Conexiunea inversă 5’ 7. Încheierea activităţii 3’ Pentru a a vedea ce Exerciţiu

6. Conexiunea inversă 5’ 7. Încheierea activităţii 3’ Pentru a a vedea ce Exerciţiu s-a reţinut, se dă Problemaspre rezolvare tizare exerciţiul 3 de la pagina 51 din manual. Manual Dirijat Se ȋncheie lecṭia prin mulṭumirea pentru atenṭia acordată şi se notează elevii care au fost activi pe parcursul lecṭiei. Se dă ca temă exerciṭiul 1, pagina Manual Dirijat 51 din manual. Conversaṭia