PROFESIONALNA ORIJENTACIJA SNALAENJE U SVETU ZANIMANJA PROFESIONALNA ORIJENTACIJA
- Slides: 14
PROFESIONALNA ORIJENTACIJA SNALAŽENJE U SVETU ZANIMANJA
PROFESIONALNA ORIJENTACIJA U UŽEM SMISLU Davanje saveta pri izboru zanimanja ili škole, koje se vrši neposredno pred konačnu odluku, na osnovu ispitivanja specijalizovane grupe stručnjaka u specijalizovanim ustanovama (savetovališta, odeljenja za profesionalnu orijentaciju).
PROFESIONALNA ORIJENTACIJA U ŠIREM SMISLU PROFESIONALNO INFORMISANJE I PROSVEĆIVANJE PROFESIONALNO SAVETOVANJE EVALUACIJA SAVETOVANIH OSOBA
PROFESIONALNO PROSVEĆIVANJE I INFORMISANJE Putem razgovora Poseta radnim organizacijama, Predavanja uz demonstracije Publikacije vezane za informisanje Nedelja ili mesec profesionalne orijentacije
Metodologija profesionalnog informisanja se sprovodi u IV etape: 1. Prikupljanje podataka o profesionalnim interesovanjima, željama i afinitetima 2. Poznavanje zanimanja pre informisanja (anketa) 3. Pružanje informacija o mogućim pozivima ( 38 nedelja x 2 ili 7 dana intenzivnog kursa), poseta, diskusija o zanimanjima. 4. Retestiranje
HOLANDOVA TEORIJA PROFESIONALNIH INTERESOVANJA – tipološka teorija R - realistični - baratanje materijalnim stvarima, I – istraživački – rešavanje problema korišćenjem matematičkih i naučnih postupaka, A- umetnički – poslovi koji zahtevaju kreativnost i ličnu ekspresiju, S – socijalni – rad sa ljudima u cilju pružanja pomoći, podučavanje drugih i sve druge aktivnosti koje se odnose na razumevanje i pozitivne odnose sa drugim ljudima, E – preduzetnički – menadžment, marketing (upravljanje i ubeđivanje) da bi se postigli lični ili organizacioni ciljevi, C – konvencionalni – poslovi koji zahtevaju organizaciju i planiranje, vođenje dokumentacije, knjiga, “papirološki poslovi”.
KONVENCI ONALNI ISTRAŽIVA ČKI UMETNIČKI PREDUZET NIČKI SOCIJALNI
Profesionalni izbor je onda vođen principom kongruentnosti – osoba bira ono radno okruženje, tj. ono zanimanje (ili onu grupu zanimanja) koje odgovara njegovom tipu ličnosti.
Gotfredsonova teorija izbora zanimanja Gotfredsonova teorija životnih stadijuma u detinjstvu i adolescenciji stavlja akcenat na polne uloge i prestiž. U osnovi je porodična terija, i ima IV faze: faza orijentacije na veličinu i moć – od treće do pete godine – u ovoj fazi deca počinju da poimaju ideju da će postati odrasli i orijentišu se na razlike u veličini između sebe i odraslih; faza orijentacije na polne uloge – od šeste do osme godine – deca postaju svesna različitih polnih uloga žena i muškaraca. Njihove preferencije različitih zanimanja dolaze pod uticaj shvatanja o polnim ulogama;
faza orijentacije na društvenu klasu – od devete do 13 -e godine – u ovoj fazi prestiž nekog zanimanja postaje bitan faktor za njegovo preferiranje; faza porasta introspektivnosti i samosvesti – posle 14 -e godine – u ovoj fazi adolsecenti stiču složenije shvatanja o svojim sposobnostima.
PROFESIONALNO SAVETOVANJE Potrebno je prikupiti sve podatke: - Kada je nastupilo oštećenje, razvoj govora i komunikacije (kom tipu preferira), - Socijalna zrelost kandidata, - Psihomotorni razvoj – motorika gornjih i donjih ekstremiteta, okulomotorna koordinacija itd. , Intelektualne sposobnosti Sve informacije o kandidatu su profesionalna tajna!
EVALUACIJASAVETOVANIH OSOBA Svrha evaluacije je višestruka: - Procenjuje se da li je savetovano zanimanje odgovara dotičnom kandidatu, - Iako je potvrđena adekvatnost izbora zanimanja potrebna je podrška u prilagođavanju zanimanju i osposobljavanju, - Ukoliko je uočena greška pravovremeno se reaguje i kandidat i stručni tim pokušavaju da nađu bolje rešenje.
Problemi profesionalne orijentacije gluvih i nagluvih osoba: Brojne gluve i nagluve osobe su osetljive na buku i vibracije pa ne mogu raditi u bučnoj sredini; Poremećaj ravnoteže – ne mogu raditi na visini i blizu pokretnih mašina; Neki pojedinci ne podnose temperaturne razlike, hemijska isparenja, vlagu, prašinu; Nemogućnost komunikacije, nesposobnost da se čuje rad motora, zvuk alarmnog uređaja u slučaju opasnosti, signalnog uređaja na mašini predstavlja prepreku; Sporo napredovanje u tehničko-tehnološkom obrazovanju; Nesigurnost, povlačenje u sebe, nepoverenje prema okolini; Agresivnost i impulsivnost.
Prednosti: Veća koncentracija pažnje na radnom mestu, Dobre psihomotorne sposobnosti, Stabilnost i odgovornost na radnom mestu, Sposobnost za uočavanje detalja, Brzina reakcije, Smisao za preciznost, tačnost i kvalitetan rad.
- Profesionalna orijentacija zagreb
- Zanimanja crtezi
- Zanimanja ljudi aktivnosti u vrtiću
- Mravinjak strana svijeta
- Srednja škola zabok zanimanja
- Mrav ffzg
- Nastanak i razvoj hotelijerstva u svetu
- Perspektive razvoja turizma u svetu i kod nas
- Najstarija civilizacija
- Južna amerika
- Dinarskokraška podolja
- Zaponi
- Razvijeni i nerazvijeni regioni u svetu
- Poluostrvo jork
- Pas nižjega sveta v hribovitem svetu