Prof dr Jasminka GradaeviSijeri Meunarodni izvori prava socijalne

  • Slides: 30
Download presentation
Prof. dr Jasminka Gradaščević-Sijerčić “Međunarodni izvori prava socijalne sigurnosti: Evropska socijalna povelja i instrumenti

Prof. dr Jasminka Gradaščević-Sijerčić “Međunarodni izvori prava socijalne sigurnosti: Evropska socijalna povelja i instrumenti UN” Sarajevo, 12. 2014.

Sadržaj 1. Uvodni osvrt: socijalna prava u državno-pravnim sistemima 2. Sistematizacija izvora radnog prava

Sadržaj 1. Uvodni osvrt: socijalna prava u državno-pravnim sistemima 2. Sistematizacija izvora radnog prava međunarodnog porijekla 3. Akti UN: Međunarodni pakt o ekonomskim, socijalnim i kulturnim pravima/Opcioni protokol na MPESK iz 2008 3. 1. Konvencije MOR-a 4. Evropska socijalna povelja

Kako definirati socijalna prava o o o . . “prava zakonske i druge prirode

Kako definirati socijalna prava o o o . . “prava zakonske i druge prirode (druge odredbe) namjenjene zadovoljavanju socijalnih potreba građana i promicanju socijalne kohezije i solidarnosti”. . . Socijalna prava obuhvataju: zaposlenost, socijalnu zaštitu, stanovanje , zdravstvenu zaštitu i obrazovanje. . Socijalna prava podrazumjevaju određena potraživanja građana od društva u kojem žive. . Socijalna prava predstavljaju instrument državne intervencije u privatnj sferi koju štiti građanskim i političkim pravima, radi podrške individui te poboljšanja njezina materijalnog i socijalnog statusa. Prijedlog: umjesto “socijalna prava” pojam “socijalni standardi”.

Suvremene tendencije u razvoju socijalnih prava o o o Komodifikacija socijalnih prava (građani u

Suvremene tendencije u razvoju socijalnih prava o o o Komodifikacija socijalnih prava (građani u sve većoj mjeri svojim sredstvima sudjeluju u ostvarivanju”ovih prava); Uspostavljanje “osnovnih socijalnih standarda” za sve građane; “Individualizacija socijalnih prava”važan segment u kontekstu roda.

2. Izvori radnog/socijalnog prava međunarodnog porijekla 1. 2. 3. 4. 5. 6. Univerzalni i

2. Izvori radnog/socijalnog prava međunarodnog porijekla 1. 2. 3. 4. 5. 6. Univerzalni i regionalni međunarodni izvori: -za radno/socijalno pravo Bi. H najznačajniji: -konvencije i preporuke MOR-a i akti UN, -primarni i sekundarni izvori prava Europske unije, te -akti Vijeća Europe, 2. Bilateralni i multilateralni međudržavni ugovori o zapošljavanju (Slovenija, Srbija, Katar. . )

3. Ostvarivanje i zaštita ekonomsko socijalnih prava na univerzalnoj razini o o Normativna djelatnost

3. Ostvarivanje i zaštita ekonomsko socijalnih prava na univerzalnoj razini o o Normativna djelatnost UN: Univerzalna deklaracija o pravima čovjeka Međunarodni pakt o ekonomskim, socijalnim i kulturnim pravima/Opcioni protokol na MPESK iz 2008 Normativna djelatnost Međunarodne organizacije rada (MOR/ILO): Konvencije i preporuke: međunarodni radni i socijalni standardi koji ne sadrže klauzule fleksibilnosti i koji sadrže klauzule fleksibilnosti

Međunarodni pakt o ekonomskim, socijalnim i kulturnim pravima o o o o o Pravo

Međunarodni pakt o ekonomskim, socijalnim i kulturnim pravima o o o o o Pravo na rad (član 6) Pravo na pravedne i povoljne uvjete rada (član 7) Sindikalne slobode (član 8 ) Pravo na socijalnu sigurnost (član 9) Pravo na zaštitu porodice (član 10) Pravo na odgovarajući životni standard (član 11) Pravo na najbolje fizičko i mentalno zdravlje (član 12) Pravo na obrazovanje (član 13) Pravo na sudjelovanje i korištenje pogodnosti koje nastaju razvojem kulture i nauke-kulturna prava (član 15)

Otvorena pitanja implementacije ekonomsko socijalnih prava o o o Način definiranja , ali i

Otvorena pitanja implementacije ekonomsko socijalnih prava o o o Način definiranja , ali i primjene s obzirom na formulaciju: “progresivne realizacije prava” “. . progresivna realizacija je neophodno sredstvo fleksibilnosti koje reflektira realnosti stvarnog svijeta i prepreke sa kojima se države susreću u ostvarivanju potpune realizacije ekonomskih, socijalnih i kulturnih prava, ali ne može biti tumačen kao odustajanje od krajnjeg cilje, jer je svaka država članica dužna napredovati što je brže i efekasnije moguće ka ostvarenju ovih prava u potpunosti. . ” Izvor : UN Komitet za ESKP –Generalni kometar 3 iz 1990

Država ne može koristiti odredbe progresivne realizacije kao okvir za nepoštovanje međunarodnih izvora jer

Država ne može koristiti odredbe progresivne realizacije kao okvir za nepoštovanje međunarodnih izvora jer država mora: o Obezbjediti jačanje a ne nazadovanje ovih prava; (nazadovanje podrazumijeva razvijanje i implementiranje politika koje se udaljavaju od punog ostvarenja ovih prava, smanjivanje ulaganja za socijalno obezbjeđenje, usmjeravanje resursa u druge oblasti) o o Garanitrati nediskriminaciju; Dati prioritet ispunjenju minimalnoh razina svakog prava.

Važno o Nedostatk ili neadekvatni resursi nisu valjan/opravdan razlog za nedjelovanje države u osiguranju

Važno o Nedostatk ili neadekvatni resursi nisu valjan/opravdan razlog za nedjelovanje države u osiguranju najšireg mogućeg stepena uživanja ekonomskih i socijalnih prava ; Pripritet mora biti zaštita ranjivih grupa; Indikatori : volja i kapacitet vlade da štiti i promovira ljudska prava

3. 1. Osnovni ciljevi i zadaci MOR-a o o o Trajni mir može se

3. 1. Osnovni ciljevi i zadaci MOR-a o o o Trajni mir može se zasnivati samo na socijalnoj pravdi Filadelfiska deklaracija-doktrinarni vodič MOR-a aktuelizirala osnovne ciljeve i zadatke MOR-a: 1. RAD NIJE ROBA, 2. BIJEDA MA GDJE POSTOJALA PREDSTAVLJA OPASNOST PO BLAGOSTANJE SVIH, 3. NEOPHODNA MEĐUNARODNA SURADNJA, 4. SLOBODA IZRAŽAVANJA I UDRUŽIVANJA UVJET TRAJNOG NAPREDKA.

Savremeni izazovi pred MOR-om(1) o o o o o 1998 usvojena Deklaracija o osnovnim

Savremeni izazovi pred MOR-om(1) o o o o o 1998 usvojena Deklaracija o osnovnim principima i pravima na radu, 8 Konvencija MOR-a proglašeno suštinskim konvencijama: 1. Konvencija o slobodi udruživanja i zaštiti prava na organizovanje(C. 87) 2. Konvencija o pravu na organizovanje i kolektivno pregovaranje(C. 98) 3. Konvencija o prisilnom radu(C. 29) 4. Konvencija o ukidanju prisilnog rada(C. 105) 5. Konvencija o minimalnoj dobi za zasnivanje radnog odnosa(C. 138) 6. Konvencija o najgorim oblicima dječijeg rada(C. 182) 7. Konvencija o jednakom nagrađivanju(C. 100) 8. Konvencija o diskriminaciji u pogledu zapošljavanja i zanimanja(C. 111)

Savremeni izazovi pred MOR-om(2) o o o Obaveza država članica, čak i koje nisu

Savremeni izazovi pred MOR-om(2) o o o Obaveza država članica, čak i koje nisu ratificirale 8 suštinskih Konvencija, da poštuju unapređuju i ostvaruju u dobroj namjeri principe i prava koja su predmet ovih Konvencija, odnosno: 1. Slobodu udruživanja i djelotvorno priznavanje prava na kolektivno pregovaranje, 2. Ukidanje svih oblika prisilnog ili prinudnog rada, 3. Djelotvorno ukidanje dječijeg rada, 4. Ukidanje diskriminacije u odnosu na zapošljavanje i zanimanje.

Savremeni izazovi pred MOR-om(3) o o Deklaracija MOR-a o socijalnoj pravdi u cilju pravedne

Savremeni izazovi pred MOR-om(3) o o Deklaracija MOR-a o socijalnoj pravdi u cilju pravedne globalizacije -10. juni 2008. godine Deklaracija izražava savremenu viziju mandata MOR-a u eri globalizacije: Dostojanstveni rad –centralni cilj politika zapošljavanja i razvojnih strategija, Strateški ciljevi: zapošljavanje, socijalna zaštita, socijalni dijalog i prava na radu-ciljevi međusobno povezani i međusobno podržani, pri čemu međunarodni radni standardi predstavljaju instrumentarij za njihovu primjenu.

Primjena konvencija MOR-a o o o Opća načela primjene: Obaveznosti (država članica je obavezna

Primjena konvencija MOR-a o o o Opća načela primjene: Obaveznosti (država članica je obavezna da stvori uvjete za stvarnu primjenu konvencijskih normi, bilo donošenjem novih normi, bilo usaglašavanjem postojećih s tim normama Zaštite minimuma prava(implementacija međunarodnih standarda rada-oko 370 međunarodnih radnih standarda) o o o Posebna načela Monistički i dualistički sistem U Bi. H: konvencije ratificira Predsjedništvo Bi. H po dobijanju pristanka od strane Parlamentarne skupštine Bi. H.

Važno U pravnom sistemu Bi. H na snazi 74 konvencija MOR-a. Stanje: decembar 2014.

Važno U pravnom sistemu Bi. H na snazi 74 konvencija MOR-a. Stanje: decembar 2014. godine.

4. Ostvarivanje i zaštita ekonomsko socijalnih prava na regionalnoj razini o o teritorijalni domen

4. Ostvarivanje i zaštita ekonomsko socijalnih prava na regionalnoj razini o o teritorijalni domen važenja ograničava na određeni geopolitički prostor: posebno razvijeno u Evropi, ali i SAD: Organizacija američkih država(osn. 1948) Africi: Organizacija afričkog jedinstva(osn. 1963) Bliski istok: Arapska organizacija rada(osn. 1965)

Izvori o o o Evropska konvencija o zaštiti ljudskih prava i osnovnih sloboda, Evropska

Izvori o o o Evropska konvencija o zaštiti ljudskih prava i osnovnih sloboda, Evropska socijalna povelja, Evropski kodeks o socijalnoj sigurnosti, Evropska konvencija o pravnom statusu radnika migranata.

Socijalna prava u Evropskoj konvenciji o zaštiti ljudskih prava i osnovnih sloboda o -

Socijalna prava u Evropskoj konvenciji o zaštiti ljudskih prava i osnovnih sloboda o - Direktna zaštita se pruža u odnosu na dva prava sadržana u Evropskoj konvenciji o ljudskim pravima i slobodama: čl. 4. Zabrana prinudnog i ropskog rada čl. 11. Sloboda sindikalnog udruživanja Od posebnog značaja za ekonomsko socijalna prava načelo nediskriminacije.

Važno o Prema stavovoma sudske prakse osnovne karakteristike Evropske konvencije vezuju se za činjenicu

Važno o Prema stavovoma sudske prakse osnovne karakteristike Evropske konvencije vezuju se za činjenicu da je ona živ pravni instrument koji treba shvatati "u svjetlu stavova koji trenutno prevlađuju u demokratskim državama"

Evropska socijalna povelja o o Evropska socijalna povelja je temeljni dokument Vijeća Evrope na

Evropska socijalna povelja o o Evropska socijalna povelja je temeljni dokument Vijeća Evrope na području socijalnih prava. Oslonom na njenu preambulu, ova Povelja je pandan Evropske konvencije za zaštitu ljudskih prava i temeljnih sloboda iz 1950. godine. Evropska socijalna povelja potpisana je u Torinu 1961. godine, a stupila je na snagu 1965. godine. Povelja jamči ekonomska i socijalna prava u državama potpisnicama. Povelja iz 1961 sadrži 19 načela i socijalnih prava.

Revidirana Evropska socijalna povelja o o o Godine 1996. usvojena je izmijenjena/revidirana Evropska socijalna

Revidirana Evropska socijalna povelja o o o Godine 1996. usvojena je izmijenjena/revidirana Evropska socijalna povelja. Revidirana Evropska socijalna povelja se (popularno) smatra svojevrsnim “Socijalnim ustavom” Vijeća Evrope Revidirana Evropska socijalna povelja sadrži 31 načelo kojim se garantiraju socijalna prava, a stupila je na snagu 1999. godine.

Nova socijalna prava u Revidiranoj Evropskoj socijalnoj povelji o o o o Pravo na

Nova socijalna prava u Revidiranoj Evropskoj socijalnoj povelji o o o o Pravo na zaštitu u slučaju prestanka radnog odnosa; Pravo na zaštitu potraživanja zaposlenih u slučaju insolventnosti poslodavca; Pravo na dostojanstvo na radu; Pravo radnika sa porodičnim obavezama na jednakost u tretmanu i mogućnostima; Pravo na informiranje i konsultiranje u slučaju kolektivnog otpuštanja; Pravo radničkih predstavnika na olakšice na radu i na posebnu zaštitu po osnovu obavljanja sindikalnih aktivnosti, Pravo na stan, Pravo na zaštitu od siromaštva i isključenosti u društvu.

Evropska socijalna povelja i Balkan -Albanija: na snazi od 1/1/2003; -Bi. H: na snazi

Evropska socijalna povelja i Balkan -Albanija: na snazi od 1/1/2003; -Bi. H: na snazi od 1/12/2008; -Hrvatska na snazi od 2003; -Grčka: potpisala 3/5/1996; -Crna Gora: na snazi od 1/5/2010; -Rumunija: na snazi od 1/7/1999; -Srbija: na snazi od 1/11/2009; -Slovenija: na snazi od 1/7/1999; -Makedonija: na snazi od 1/3/2012; -Turska: na snazi od 1/8/2007

Važno o o Evropska socijalna povelja ostavlja određenu slobodu državama članica Vijeća Evrope da

Važno o o Evropska socijalna povelja ostavlja određenu slobodu državama članica Vijeća Evrope da prilikom ratifikacije izaberu načela i socijalna prava koja će ih pravno obavezivati. Načela kojima se garantiraju socijalna prava u Evropskoj socijalnoj povolji, moguće je sistematizirati: -obavezujuća i neobavezujuća; -s obzirom na oblasti: zdravstvo, obrazovanje, stanovanje, socijalna zaštita, zapošljavanje i rad, zabrana i suzbijanje diskriminacije, prava u pogledu kretanja radnika; -s obzirom na personalno djelovanje (prava radnika, svog stanovništva, posebnih kategorija stanovnika)

Međusobni odnos Evropske socijalne povelje i Revidirane Evropske socijalne povelje o U slučaju sukoba

Međusobni odnos Evropske socijalne povelje i Revidirane Evropske socijalne povelje o U slučaju sukoba ova dva međunarodna ugovora –rješenje u pravilima Bečke konvencije o ugovornom pravu iz 1968. godine (čl. 30) koja sadrži pravilo o primjeni kasnijeg ugovora u istoj materiji.

Bosna i Hercegovina se shodno Dijelu III član 1 stav. 1. tač. c) revidirane

Bosna i Hercegovina se shodno Dijelu III član 1 stav. 1. tač. c) revidirane Evropske socijalne povelje obavezala na primjenu slijedećih odredbi o o o o Član 1. -pravo na rad –u cijelosti Član 2. -pravo na pravične uvjete rada–u cijelosti Član 4. -pravo na pravičnu naknadu-stav 3. Član 5. -pravo na organizovanje-u cjelosti Član 6. -pravo na kolektivno pregovaranje-u cjelosti Član 7. -pravo djece i maladih na zaštitu-u cjelosti Član 8. -pravo zaposlenih žena na porodiljsku zaštitu –u cjelosti

o o o o Član 9. -pravo na stručno usmjeravanje –u cijelosti Član 11.

o o o o Član 9. -pravo na stručno usmjeravanje –u cijelosti Član 11. -pravo na zdravstvenu zaštitu–u cijelosti Član 12. -pravo na socijalnu zaštitu-stav 1. i 2. Član 13. -pravo na socijalnu i medicinsku pomoćstav 1, 2, i 3. Član 14. -pravo na korištenje službi socijalne zaštite-u cjelosti Član 16. -pravo porodice na socijalnu, pravnu i ekonomosku zaštitu-u cjelosti Član 17. -pravo djece i mladih na socijalnu, pravnu i ekonomsu zaštitu –u cjelosti

o o o Član 20. -pravo na jednake mogućnosti i jednak tretman u pitanjima

o o o Član 20. -pravo na jednake mogućnosti i jednak tretman u pitanjima zapošljavanja i zanimanja bez diskriminacije na osnovu spola–u cijelosti Član 21. -pravo na informiranje i konsultiranje –u cijelosti Član 22. -pravo na učešće u određivanju i unapređivanju uvjeta rada i radnog okruženja-u cjelosti Član 23. -pravo starih osoba na socijalnu zaštitu –u cijelosti Član 28. -pravo predstavnika radnika na zaštitu u preduzeću i dodjeljivanje adekvatnih sredstava-u cjelosti

Zaštita socijalnih prava u okviru Evropske socijalne povelje zasniva se na o o o

Zaštita socijalnih prava u okviru Evropske socijalne povelje zasniva se na o o o Postupku ispitivanja izvještaja Postupku po kolektivnim žalbama Važno Bi. H nije prihvatila postupak po kolektivnim žalbama