Procesory Co je to Procesor a jakou funkci

  • Slides: 8
Download presentation
Procesory

Procesory

Co je to Procesor a jakou funkci plní? Procesor je bezesporu nejvýkonější komponent v

Co je to Procesor a jakou funkci plní? Procesor je bezesporu nejvýkonější komponent v počítači. Na to jak je malý plní velice důležitou funkci. Tato jednotka zpracovává všechny matematické operace, data, požadavky, úkoly, provádí všelijaké matematické výpočty a tak dále. . . Na výkonu procesoru závisí zejména frekvence. Udává se v Hz (hertz), MHz (mega hertz), či GHz (giga hertz). Pro představu 3 GHz je 3 000 000 Hz. Procesor má i svojí vyrovnávací paměť(Cache). Je to paměť o velikosti do 2 MB, kterou procesor používá k meziuložení dat se kterými právě pracuje. Jeho práce se tím velice urychluje. Přeními výrobci procesorů jsou firmy AMD a INTEL. Procesory vyrábí a zejména vyrábělo více firem, ale od těch se dnes běžně procesor koupit nedá. Dříve ale byli stejné a pasovaly do stejné pratice. Dnes má každá firma pro skoro pro každý procesor svojí patici. Firma AMD je známá především svými procesory AMD Duron, AMD Athlon, AMD Sempron a AMD Athlon 64, AMD Opteron. Od firmy INTEL mužeme koupit procesory: INTEL Celeron, Pentium 4 -(64 bitové) a dříve Pentium I, III. "Procesor má i svojí vyrovnávací paměť(Cache). Je to paměť o velikosti do 2 MB, kterou procesor používá k meziuložení dat se kterými právě pracuje"

Procesor, někdy zvaný zkráceně CPU (Central Processing Unit), je jedna z nejdůležitějších součástek počítače,

Procesor, někdy zvaný zkráceně CPU (Central Processing Unit), je jedna z nejdůležitějších součástek počítače, hardware. Jeho funkcí je řízení běhu programů a zpracování jejich instrukcí. Tím řídí celý systém. Nejdůležitějším parametrem, který určuje výkon procesoru, je taktovací frekvence. Ta se dnes udává především v GHz (giga-hertz). Nejznámější společnosti vyrábějící procesory a ovládající 99% trhu jsou Intel a AMD (Advanced Micro Devices). Tito výrobci nabízí především procesory o frekvenci (kmitočtu) 1, 6 až 3, 5 GHz. Na trhu však naleznete i méně výkonné procesory o nižších frekvencích, které se mohou pohybovat pod 1 GHz, čili ve stovkách MHz (mega-hertz). Jenom pro informaci, 1 GHz je roven 1024 MHz. Druhým a v dnešní době již dost důležitým parametrem je takzvaná L 2 cache nebo-li vyrovnávací paměť druhé úrovně. Co to vlastně je? Vyrovnávací paměť je jakýsi most mezi rychlým procesorem a pomalejší pamětí počítače. Obecně platí, stejně jako u frekvence, že čím více, tím lépe. L 2 cache má dnes velikosti od 256 KB až po 8 MB. Docela velká paměť je již od jednoho megabajtu.

Intel Core 2 Q 6600 BOX procesor, socket 775, frekvence jádra 2. 4 GHz,

Intel Core 2 Q 6600 BOX procesor, socket 775, frekvence jádra 2. 4 GHz, frekvence sběrnice 1066 MHz, cache 2 x 4096 k. B, quad core, jádro Kentsfield, Virtualization Technology, Enhanced Intel Speedstep, EM 64 Technology, Execute Disable Bit, boxovaný s chladičem Procesor Intel® Core™ 2 Quad, postavený na nové mikroarchitektuře Intel® Core™, přináší v jediném pouzdru čtyři kompletní výpočetní jednotky, a díky tomu i bezkonkurenční výkon a rychlost odezvy ve vícevláknovém a multitaskingovém prostředí moderních firem a domácností. Rostoucí sada vícevláknových multimediálních aplikací, včetně tvorby digitálního obsahu, pracuje rychlostí blesku a uživatelé mají práci rychleji hotovou. Hry jsou rázem vizuálně zajímavější a realističtější, protože výpočty související s umělou inteligencí (AI), pohyby a renderováním povrchů se rozdělí mezi čtyři kompletní výpočetní jádra a zpracují se paralelně.

Typ jádra Kentsfield Frekvence jádra 2. 4 GHz Frekvence sběrnice 1066 MHz Patice socket

Typ jádra Kentsfield Frekvence jádra 2. 4 GHz Frekvence sběrnice 1066 MHz Patice socket 775 L 2 cache 2 x 4096 k. B Technologie výroby 65 nm Quad Core ano Virtualization technologie ano EIS technologie ano EM 64 technologie ano Execute Disable Bit (XD) ano Chladič ano

AMD Athlon 64 X 2 6400+ Black Edition BOX procesor, socket AM 2, frekvence

AMD Athlon 64 X 2 6400+ Black Edition BOX procesor, socket AM 2, frekvence jádra 3. 2 GHz, frekvence Hyper. Transport sběrnice 2000 MHz, cache 2 x 1024 k. B, dual core, jádro Windsor, boxovaný bez chladiče Typ jádra Windsor Frekvence jádra 3. 2 GHz Frekvence sběrnice Hyper. Transport 2000 MHz Patice AM 2 L 1 cache 2 x 128 k. B L 2 cache 2 x 1024 k. B Technologie výroby 90 nm Dual Core ano Spotřeba energie 125 W Chladič ne

 • • Vytvořila : Adéla Havlíková Použité internetové stránky : www. alfacomp. cz

• • Vytvořila : Adéla Havlíková Použité internetové stránky : www. alfacomp. cz www. pcsnadnoarychle. ic. cz