Problmy a poruchy iakov s uenm Poruchy uenia

Problémy a poruchy žiakov s učením Poruchy učenia – čo by ste o nich mali vedieť

Prehľad bežných školských problémov n Školská zdatnosť – všeobecné rozumové a čiastkové špecifické schopnosti, rôzne zručnosti a návyky, rešpektované hodnoty a kompetencie, ktoré žiakovi umožňujú zvládnuť nároky školy, či už ide o výučbu či o vzťahy k učiteľom a spolužiakom. n Nežiaduce prejavy možno rozdeliť do 4 základných kategórií:

Prehľad bežných školských problémov n Problémy v oblasti práce a výkonu – vedú k školskému zlyhaniu a odmietnutiu ďalšieho vzdelávania (neprospievanie, neúspech v učení). n Problémy v oblasti správania – prejavujú sa nerešpektovaním základných pravidiel a narušovaním noriem. n Problémy v sociálnom zaradení do skupiny – zdatnosť a schopnosť zvládnuť rolu spolužiaka. n Problémy v sebahodnotení a citovom prežívaní.

Problematika školskej neúspešnosti Niektoré deti nie sú schopné dosiahnuť požadované výsledky, pretože k tomu nemajú predpoklady, alebo svoje schopnosti nedokážu využívať. Príčiny školského neúspechu delíme do troch kategórií: 1. Nedostatočná úroveň rozumových schopností 2. Nerovnomerné nadanie – špecifické poruchy učenia 3. Porucha iných schopností či mimo-intelektových vlastností. n

Prečo sa žiaci nechcú alebo nevedia učiť Problémy v oblasti práce a výkonu: n Poruchy učenia – problémy buď vo všetkých predmetoch, alebo špecificky len v určitej oblasti: n Špecifické poruchy učenia Ø dyslexia, dysgrafia, dysortografia, dyskalkúlia. . . Ø Čiastkové oslabenie výkonu

Prečo sa žiaci nechcú alebo nevedia učiť n Nešpecifické poruchy učenia: Ø Dyslálie – poruchy výslovnosti (najčastejšie „r“ a „sykavky“; Ø Zajakavosť (balbuties); Ø Mutizmus – strata schopnosti hovoriť na neurotickom alebo psychickom základe; Ø Nerovnomerný a oneskorený vývin reči; n Pseudodyslexia – narušená schopnosť čítania vplyvom vonkajších príčin.

Poruchy učenia - dysfunkcie n Dyslexia – špecifická porucha čítania, ŠPU neuro- biologického pôvodu. Je neschopnosť naučiť sa čítať prijateľných rozumových schopnostiach a primeranej výchovnej a výučbovej starostlivosti. Čítanie je verbálna funkcia – dekódovanie a reprodukcia daného textu. Nejde len o prevedenie do zvukovej podoby, ale o pochopenie v ňom uloženej informácie. Pri dyslexii ide teda o ťažkosti pri dekódovaní tlačeného textu a ťažkosti s porozumením prečítaného.

Poruchy učenia - dysfunkcie n Dysgrafia – špecifická porucha písania, je to postihnutie grafomotorického prejavu. Prejavuje sa neschopnosťou správne napodobniť tvary písmen, vynechávaním niektorých ich detailov, eventuálne pridávaním iných, ťažkosťami pri spájaní jednotlivých písmen, písmo je neúhľadné a občas aj horšie čitateľné. n Dysortografia – špecifická porucha pravopisu. Je to neschopnosť naučiť sa gramaticky správne sa písomne vyjadrovať, napriek tomu, že má prijateľné rozumové schopnosti a nechýba mu ani primeraná výchovná stimulácia a výučbové vedenie.

Poruchy učenia - dysfunkcie n Dyskalkúlia – špecifická porucha počítania, resp. manipulácie s číslami. Prejavuje sa neschopnosťou zvládnuť počtárske zručnosti, napriek tomu, že celková inteligencia dieťaťa je omnoho lepšia, než jeho matematické schopnosti a je vyučované bežným spôsobom.

Čiastkové oslabenie výkonu n Sa môže prejavovať v nasledujúcich oblastiach: n Optická oblasť n Akustická oblasť n Oblasť priestorovej orientácie n Intermodalita n Serialita

ŠPU - možnosti práce vo vyšších ročníkoch Žiaci so ŠPU na SŠ: n Majú ťažkosti vo všetkých predmetoch. n Majú svoje limity a učitelia sa nemôžu vrátiť a učiť ho čítať, písať. . . n Rozdiel v práci s nimi (oproti mladším žiakom) - v komunikácii: možno s nimi hovoriť otvorenejšie. n Vzájomný kompromis medzi žiakom a učiteľom – dieťa investuje do učenia všetky svoje možnosti a učiteľ veľkú dávku tolerancie. n Učiteľ pozná problém žiaka, chápe ho a vie stanoviť požiadavky.

ŠPU - možnosti práce vo vyšších ročníkoch Pravidlá práce: n Pochvala – najvýraznejšia motivácia n Kladieme úlohy splniteľné, primerané možnostiam žiaka n Nároky zvyšujeme postupne n Každý úspech podmieňuje ďalší.

Vonkajšie príčiny problémov žiakov v učení n Zmena hodnôt spoločnosti (dôraz na slobodu, n n n oslabenie zmyslu pre povinnosť a rešpektovanie autorít) Pestré a pútavé možnosti trávenia voľného času Nedostatočná a nesprávna výchova od rodičov Problémy v rodine – vzťahové, finančné, sociálne Nezáživné vyučovacie metódy v škole Dôraz na rozsah vedomostí a teoretické poznatky www. codetipotrebuju. sk

Vnútorné príčiny problémov žiakov v učení n Nemotivovanosť k učeniu n Nesystematické učenie doma n Mechanické učebné postupy n Nízka sebadôvera n Nízke schopnosti n Poruchy pozornosti n Poruchy učenia Celkový intelektový výkon stredoškolákov sa posunul zo stredného pásma priemerného IQ do dolného pásma priemerného IQ. Žiakom chýba schopnosť verbálneho myslenia. Sú schopní učiť sa v konkrétnych obrazoch.

Nesprávne spôsoby učenia žiakov n Učenie čítaním, málo opakovania (nekladú si otázky!) n Mechanické pamäťové učenie n Povrchné učenie bez hľadania súvislostí n Nárazové učenie – len pred skúšaním n Krátke učenie (30 min. )

Nové potreby žiakov v učení n Aby učenie nebolelo – naučiť sa rýchlo a ľahko n Naučiť sa v škole a nie doma n Atraktívny a užitočný učebný obsah n Stručné a prehľadne štruktúrované texty n Väčšia vizualizácia – ukážky, príklady, animácie n Interaktívne vyučovacie metódy n Viac opakovania, zhrňovania učiva.

Spracovala: Ph. Dr. Tatiana Ďurkovičová školský psychológ SPŠ Dubnica n/V
- Slides: 17