Problem Solving with Decimals 10 Challenges WHITE John
Problem Solving with Decimals 10 Challenges
(WHITE) John went to Lowes and purchased one orange juice and one apple juice for a total of $5. 64. He has to pay tax. The tax is 7 cents on the dollar or 7%. • What did John pay the cashier in total? • If the price of the orange juice was $2. 36, what was the difference in price between the orange juice and apple juice? (BLUE) Kiera cut a piece of ribbon into two parts. The first piece was 17. 3 inches long. The second piece was 5. 6 inches less. • What was the total length of the ribbon? • If she had cut the ribbon into 3 equal parts, what would have been the measure of each part?
(GREEN) It’s Christmas and ties are on sale at Jenk’s Department Store. Each tie costs $14. 99. Howard purchased three ties and had to pay 7% tax. He gave the cashier $50. • How much tax did Howard have to pay? • How much change did the cashier give back to Howard? (YELLOW) Jenna purchased a 24. 5 ounce bottle of syrup for Saturday morning breakfast. After four people used equal amounts of syrup, there were 11. 7 ounces left. • How many ounces did each person use? • If each person had 4 pancakes, how much syrup was used per pancake?
(PURPLE) While walking in the Triangle “Walk for Heart” race, Laura averaged 3. 63 miles per hour. • How far did she walk in 1. 5 hours? • If she kept up this pace, to the nearest TENTH, how long would it take her to walk a marathon? (26. 2 miles is a marathon) • How many exact hours and minutes will this take her? (RED) Mitchell walked 8. 5 laps at a rate of 2. 4 minutes per lap. • How long was his entire walk? (Tell this in minutes and seconds) • If Mitchell could increase his walking rate by 10%, how long would his walk take then? (Round to nearest tenth and tell this in minutes and seconds) • How much faster would this be from his original time?
(BROWN) Cheryl bought 5 pairs of jeans. The clearance bar had Lee’s Jeans priced at 2 for $25. 00. Levi’s were 3 for $32. 00. Vanderbilt Jeans were not on sale. They were $28. 99 per pair. Cheryl bought 2 pair of Lee’s, 2 pair of Levi’s and 1 pair of Vanderbilt. • How much was her total before tax? • She lucked out! This was a tax free weekend. But she did want to donate 5% of her total to the food bank at the counter. When she figured this out, she rounded to the nearest dollar. How much did she donate? (GRAY) Joe ran a 5 mile race in 35. 25 minutes. The winner was clocked at running a 6 minute mile. • If Joe ran at a constant rate, how long did it take Joe to run one mile? • What was the difference in Joe’s rate per mile and the winner?
(PINK) Maggie bought 1. 5 lbs of chicken for $6. 54, 2 lbs. of grapes for $2. 38/pound and. 75 lbs of cashews for $8. 95 • What is the cost per pound of chicken? • What is the cost per pound of grapes? • What is the cost per pound for the cashews? • She had $40. 00. She estimates that she has plenty of money to buy more cashews. About how many more lbs. of cashews can she buy? (AQUA) Carl drove 178. 71 miles in 3 hours. • What was Carl’s rate in miles per hour to the nearest whole number? • If Carl’s car gets 25 miles/gallon, how many gallons of gas did he use to the nearest tenth? • His car holds 16 gallons. About how many more miles can he go with the gallons he has left?
- Slides: 6