Prijelazni glagoli Promotri sljedeu reenicu Barba Ante napravio





Prijelazni glagoli Promotri sljedeću rečenicu. Barba Ante napravio je snjegovića. Na koje padežno Koja Nasepitanje kome Tko radnja vrši seodgovara vrši radnju? uradnja? rečenici? predmet radnje?

Prijelazni glagoli Promotri istaknuti predmet radnje u sljedećoj rečenici. Pozvao nas je. Prijelazni glagoli mogu uza se imati imenicu ili zamjenicu u akuzativu bez prijedloga. Što. Ujekojemu po vrsti jeriječi padežu predmet zamjenica? radnje?

Neprijelazni glagoli Promotri glagol u sljedećoj rečenici. Dođemo u dvorište. Neprijelazni glagoli ne mogu uza se imati imenicu ili u vršitelj akuzativu bezdvorište? prijedloga. U Jezamjenicu kojemu li radnja Tko jeje prešla padežu s imenica vršitelja radnje?

Povratni glagoli Promotri kakav je glagol u sljedećoj rečenici. Vjeko se zainteresirao za grudanje. Povratni glagoli uza se imaju povratnu zamjenicu se. Povratni glagoli izriču da se. Tko radnja u Koja nam. Je riječ li. Koja radnja govori prešla da vrši sevrši sradnju? radnja vršitelja vraća radnje? na subjekt? subjekt vrši radnju narečenici? sebi.

MALE JEZIČNE TAJNE

MALE JEZIČNE TAJNE

DOBRO JE ZNATI – razlikovanje povratnih glagola Promotri sljedeću rečenicu. Obukao sam se toplo. Obukao sam sebe toplo. Povratni glagoli koji nenaglašeni oblik se mogu zamijeniti naglašenim oblikom sebe Može li se povratna zamjenica se zamijeniti naglašenim Kakav je. Koja glagol se obući radnja se vrši poupredmetu rečenici? radnje? zovu se pravi povratni glagoli. oblikom sebe?

DOBRO JE ZNATI – razlikovanje povratnih glagola Usporedi sljedeće rečenice. Obukao sam se toplo. Dječaci su se grudali. Povratni glagoli koji izriču da jedan subjekt radnju na drugome ili jedan Tko suvrši glagoli radnju po predmetu u rečenici, rečenicama? radnje? Na komevrši se. Kakvi vrši radnja u prvoj aprema na kome dječaci drugomevrše zovuradnju se uzajamno glagoli. u drugojpovratni rečenici?

DOBRO JE ZNATI – razlikovanje povratnih glagola Promotri povratni glagol u sljedećoj rečenici. Dječaci se smiju. Dječaci sebe smiju. Povratni glagoli koji nenaglašeni oblik se ne Može li se nenaglašeni oblik se sebe mogu zamijeniti naglašenim oblikom Tko vrši radnju u rečenici? Vraća Vrši li se radnja smijeha na subjekt na koji subjektima? se smije? zamijeniti naglašenim oblikom sebe? zovu se nepravi povratni glagoli.

MALE JEZIČNE TAJNE Promotri istaknuti glagol u sljedećoj rečenici. Sumnjam u Antu. Ako uz predmet radnje, koji je u akuzativu, stoji prijedlog, glagol je neprijelazni. Koja Je. U likojemu vrsta radnja Tko riječi je prešla padežu vršitelj stoji s vršitelja uz imenica radnje? imenicu radnje? Antu?


Glagoli po predmetu radnje Pazi na uporabu povratne zamjenice se! Neki se glagoli ne mogu rabiti kao povratni. Gledali smo film. Gledali smo si film. Sjeli smo se. Plakala je. Plakala se.


Kakvi mogu biti glagoli po predmetu radnje? Glagoli po predmetu radnje mogu biti prijelazni, neprijelazni i povratni. Što su prijelazni glagoli? Prijelazni su glagoli oni koji mogu uza se imati imenicu ili zamjenicu u akuzativu bez prijedloga.

Što su neprijelazni glagoli? Neprijelazni su glagoli oni koji ne mogu uza se imati imenicu ili zamjenicu u akuzativu bez prijedloga. Što su povratni glagoli? Povratni su glagoli oni koji uza se imaju povratnu zamjenicu se.

Što izriču povratni glagoli? Povratni glagoli izriču da subjekt vrši radnju na sebi. Kako se dijele povratni glagoli? Povratni se glagoli dijela na prave povratne glagole, uzajamno povratne i neprave povratne glagole.


Podcrtaj glagole u sljedećim rečenicama i napiši kakvi su po predmetu radnje. Zrakoplov leti iznad planina. neprijelazni Učitelj piše rečenicu. prijelazni Vrtlar se dobro osjeća u svome vrtu. povratni Ana zakoluta plavim očima. neprijelazni Konj je srušio prepreku. prijelazni

Podcrtaj riječi kojima je izrečen predmet radnje u sljedećim rečenicama. Čekam autobus već pola sata. Baka je ispekla ukusne kolačiće. Vidjeli su nas u kinu. Maja ga je srela ispred škole. Prelistavam časopis o uspješnim ljudima.

- Slides: 24