Predavanje 11 Tehnike i tehnologije uenja na daljinu

  • Slides: 31
Download presentation
Predavanje 11 Tehnike i tehnologije učenja na daljinu

Predavanje 11 Tehnike i tehnologije učenja na daljinu

Sadržaj o o o Tradicionalni model izvođenja nastave Kurs sa hibridnim modelom izvođenja nastave

Sadržaj o o o Tradicionalni model izvođenja nastave Kurs sa hibridnim modelom izvođenja nastave O tehnologijama za učenje na daljinu Okruženja za učenja na daljinu Komponente za učenja na daljinu Sinhrono obrazovanje na daljinu putem interneta

Tradicionalni model izvođenja nastave o Tradicionalno, akademske institucije su fokusirane na predavanje i generalno

Tradicionalni model izvođenja nastave o Tradicionalno, akademske institucije su fokusirane na predavanje i generalno teže unapređenju predavanja. o Infrastruktura institucija takođe podržava samo tradicionalan način predavanja koji uglavnom predstavlja jednosmernu ulicu gde se informacije prenose sa predavača na studente i predavač vodi diskusiju.

Tradicionalni model izvođenja nastave o Često je teško podstaći studente da ostvare interakciju s

Tradicionalni model izvođenja nastave o Često je teško podstaći studente da ostvare interakciju s predavačem. Iako predavači primenjuju različite načine podstrekivanja za učenja, iskustvo pokazuje da studenti ostaju pasivni učesnici tokom predavanja. o Mrežno bazirana tehnologija menja dosadašnji odnos između predavanja i učenja. o Hibridni model pruža jednostavan način za prelaz sa starog na novi način izvođenja nastave.

Kurs sa hibridnim modelom izvođenja nastave o Hibridni model izvođenja nastave za kurseve se

Kurs sa hibridnim modelom izvođenja nastave o Hibridni model izvođenja nastave za kurseve se sastoji od najmanje dve komponente n n o o tradicionalnog predavanja i web bazirane tehnologije. Dodatne komponente se mogu dodavati u toku evolucije modela. Tradicionalna predavanja i web se kombinuju tako da dopunjuju jedni druge. Doprinos koji ove komponente daju u izvođenju nastave prikazan je u nastavku.

Kurs sa hibridnim modelom izvođenja nastave o 1. Unapređivanje tradicionalnog predavanja o Za stvaranje

Kurs sa hibridnim modelom izvođenja nastave o 1. Unapređivanje tradicionalnog predavanja o Za stvaranje interesa i privlačenja pažnje studentima testirane su mnoge metode i mnoge su se pokazale kao korisne. Jedna takva metoda naziva se tehnika "mini predavanja". o Korišćenjem ove metode vreme predavanja je podeljeno na dva ili tri intervala. o Na kraju svakog intervala studentima se postavljaju jedno ili dva pitanja o dotad pređenog gradiva.

Kurs sa hibridnim modelom izvođenja nastave o Studenti međusobno raspravljaju o svojim odgovorima i

Kurs sa hibridnim modelom izvođenja nastave o Studenti međusobno raspravljaju o svojim odgovorima i mišljenjima pre nego što predaju svoje odgovore. Na taj način se povećava učestvovanje studenata u toku nastave. o Još jedan način za ohrabrivanje učestvovanja studenata u nastavi i međusobne komunikacije studenata i predavača je pružanje studentima više načina za komunikaciju, kao što su: neformalni forumi gde svi mogu da prisustvuju u bilo koje doba. Na tom mestu internet i web pomažu u tradicionalnom izvođenju nastave. n o

Kurs sa hibridnim modelom izvođenja nastave o o Takođe, mogu se kreirati grupe za

Kurs sa hibridnim modelom izvođenja nastave o o Takođe, mogu se kreirati grupe za diskusiju, chat sesije i zajednički rad na projektima preko interneta. Takve grupe se prvenstveno bave: n n o temom koju obuhvata taj kurs i koju predavač određuje na startu tih grupa, međutim studenti mogu da razgovaraju i o drugim temama. Na taj način se povećava interesovanje za kurs.

Kurs sa hibridnim modelom izvođenja nastave o U hibridnom modelu izvođenja nastave predviđaju se

Kurs sa hibridnim modelom izvođenja nastave o U hibridnom modelu izvođenja nastave predviđaju se tri tipa studenata: o 1. Prvi tip studenata su studenti koji pohađaju klasična predavanja. o Pored znanja koje steknu na predavanjima oni će moći da koriste i web materijal koji će im predavač obezbediti.

Kurs sa hibridnim modelom izvođenja nastave o 2. Drugi tip studenata su oni koji

Kurs sa hibridnim modelom izvođenja nastave o 2. Drugi tip studenata su oni koji pohađaju nastavu na daljinu. Oni će pohađati predavanja putem video konferencija. o Takođe, predavač će svake dve nedelje posećivati udaljeni o kampus kako bi sa tim studentima održao konsultacije.

Kurs sa hibridnim modelom izvođenja nastave o 3. Treći tip studenata su oni koji

Kurs sa hibridnim modelom izvođenja nastave o 3. Treći tip studenata su oni koji pohađaju kurs samo preko web sajta kursa. o Od predavača se očekuje da pripremi visoko interaktivna predavanja preko Interneta. Korišćenjem interaktivnog softvera i novih mehanizama za predavanja preko web-a obezbeđuje se uspeh takvih predavanja. Takođe, u određenim terminima predavač komunicira sa udaljenim studentima putem chat sesija o o

O tehnologijama za učenje na daljinu o o Učenje na daljinu studentima i predavačima

O tehnologijama za učenje na daljinu o o Učenje na daljinu studentima i predavačima pruža jedinstvenu priliku proširenja svojih učionica i van njihovih fizičkih granica (granica fakultetske ustanove). Učenje na daljinu je mesto za razmatranje i rekonstrukciju ideja u procesu učenja. Učenje na daljinu dolazi do izražaja kada studentima/učenicima nije moguć fizički kontakt sa predavačima, tj. kada ih razdvaja fizička daljina od predavača. Na koji način se realizuje učenje na daljinu i koje se tehnike primenjuju?

O tehnologijama za učenje na daljinu o o Danas je dostupan širok opseg tehnoloških

O tehnologijama za učenje na daljinu o o Danas je dostupan širok opseg tehnoloških opcija, opcija koje omogućuju učenje na daljinu. Tehnologije učenja na daljinu možemo svrstati u četiri glavne kategorije: n n 1. Zvuk - Instrukcioni audio alati koji uključuju telekomunikacione tehnologije i telefone, audiokonferencije i radio talase. Ovde spadaju i pasivni alati poput trake, kompakt diskova itd. 2. Video - Instrukcijski video alati koji uključuju slike, slajdove, filmove, kao i trenutni prenos video i audio zapisa u oba smera, tj. od predavača prema učenicima i obrnuto, ili pak samo u jednom smeru.

O tehnologijama za učenje na daljinu o o o 3. Podaci - Kompjuteri primaju

O tehnologijama za učenje na daljinu o o o 3. Podaci - Kompjuteri primaju i šalju podatke u elektronskom obliku, te se javljaju i razni softverski alati za brzu razmenu informacija između računara. Kompjuter može da služi kao mašina za učenje za sopstveno prezentovanje lekcija, takođe može i da organizuje podatke. Neke od tehnologija za razmenu podataka (informacija) su elektronska pošta, faks i aplikacije zasnovane na www-u. 4. štampana sredstva - su osnovni elementi programa za učenje na daljinu i osnova svih sistema za učenje. Neki od štampanih sredstava su knjige, uputstva za učenje, skripte itd.

Okruženja za učenja na daljinu o Učenje na daljinu nije ograničeno tehnologijom ili tipom

Okruženja za učenja na daljinu o Učenje na daljinu nije ograničeno tehnologijom ili tipom interaktivnog okruženja za učenje, ona u stvari može biti kombinacija tehnika i resursa koji zahtevaju razmatranje raznih tehnika za lakše učenje. o Savremenije tehnologije omogućavaju bolje načine za predavanje i učenje. o Na primer, internet nudi neograničen pristup resursima, priliku za interakciju sa instruktorom, kao i mogućnost pružanja tj. davanja informacija i van tradicionalne učionice.

Okruženja za učenja na daljinu o Uloga predavača je da zadrži pažnju učenika na

Okruženja za učenja na daljinu o Uloga predavača je da zadrži pažnju učenika na informacijama i aktivnostima koje unapređuju učenje, dok studenti moraju prihvatiti odgovornost za njihovo učenje. o Dizajn okruženja za učenje mora obezbediti dinamičan i individualan pristup informacijama. Okruženje za učenje na daljinu mora biti dobro isplanirano i pripremljeno za učenje.

Okruženja za učenja na daljinu o o Instrukcije za planiranje Planiranje i organizacija učenja

Okruženja za učenja na daljinu o o Instrukcije za planiranje Planiranje i organizacija učenja na daljinu je proces koji se sastoji iz više delova. Razdvajanje instruktora i studenata nalaže potrebu za vizualnim prikazivanjem informacija i planiranje interakcija, koje zahteva dinamičku rekonstrukciju učionice. Na daljini čak i sa video i zvučnim prenosom u oba smera nije lako videti učenike i prosuditi efektnost njihovog učenja, pa je veoma bitno da predavač isplanira i organizuje, organizuje tj. pripremi instrukcije za sve moguće vrste (tipove) učenika.

Komponente za učenja na daljinu o o Prema Duchastel-u postoje četiri komponente koje su

Komponente za učenja na daljinu o o Prema Duchastel-u postoje četiri komponente koje su potrebne okruženju za efektivno učenje: Informacija - pristup resursima i materijalu za učenje, o Interes - struktura koja privlači pažnju i zadržava učenika na zadatku, o Struktura - liste sadržaja, ciljevi, problemi itd. , koji pomažu studentima da lakše shvate i savladaju gradivo, o Pravila - nivo interakcije između učenika i informacija koji obezbeđuje važno iskustvo u učenju.

Komponente za učenja na daljinu o o Prva komponenta – Informacija treba da pruži

Komponente za učenja na daljinu o o Prva komponenta – Informacija treba da pruži ili snabdeva studente sa informacijama. Formati za ovaj tip su štampani materijali koje dobijaju studenti. Štampani format je vrlo praktičan kada tehnologija zakaže. Dobro organizovana podrška resursima za studente povećava iskustvo u učenju i komunikaciju sa studentima.

Komponente za učenja na daljinu o Materijali ili resursi pružaju studentima informacije o ključnim

Komponente za učenja na daljinu o Materijali ili resursi pružaju studentima informacije o ključnim elementima i konceptima kursa. Oni daju odgovore na pitanja studenata o organizaciji časova, aktivnosti, diskusija, zadataka i postavljaju pitanja. o Posla čitanja materijala studenti imaju bolju predstavu o nastavi. o Postoje prednosti u korišćenju štampanih materijala koji potpomažu kurs, čak i ako je on zasnovan na intrnet tehnologiji.

Komponente za učenja na daljinu o o o Druga komponenta – Interesovanje Duchastel smatra

Komponente za učenja na daljinu o o o Druga komponenta – Interesovanje Duchastel smatra da je najhitnije napraviti strukturu koja privlači pažnju i zadržava učenika na zadatku. Cyrs i Smith predlažu da u bloku od 50 minuta treba da budu pokrivena 3 -4 koncepta.

Komponente za učenja na daljinu o Kod standardnog predavanja (u učionici) moguće je preći

Komponente za učenja na daljinu o Kod standardnog predavanja (u učionici) moguće je preći i više materijala, predavač mora imati na umu da je pričanje najniži nivo interaktivnosti i da je vrlo moguće da studenti ne prate nastavu. o Da bi bio siguran da su studenti aktivni i da prate nastavu instruktor mora da pruži i omogući interaktivnost. o Ključni element je struktura koja se mora dobro isplanirati. Mora se omogućiti grupno rešavanje problema, grupni rad, omogućavanje kasnijeg uključivanja studenata u projekte i navesti tačno šta se od njih očekuje. o

Komponente za učenja na daljinu o o Jedan način ili model za fokusiranje pažnje

Komponente za učenja na daljinu o o Jedan način ili model za fokusiranje pažnje učenika je i održavanje discipline u učionicama, zadavanje testova za proveru itd. Ovaj model predlaže sledeće nivoe planiranja: o 1. Preventiva - pripremljenost za bilo kakvu situaciju koja može zahtevati efektivno planiranje, menadžment sakupljanja i uređivanja materijala, uređivanja rutina itd. o 2. Podrška - nagraditi bolje studente i uslišiti njihove želje i primedbe

Komponente za učenja na daljinu o 3. Ispravke - dok planiramo treba imati u

Komponente za učenja na daljinu o 3. Ispravke - dok planiramo treba imati u vidu da jedan plan ne može biti najadekvatniji za sve vrste studenata, treba omogućiti brze prepravke plana, ubrzavanjem ili usporavanjem predavanja, preskakanjem nekih materijala ili ponavljanjem informacija. o 4. Prilagodljivost - predavač mora imati plan kada se jave razlike između studenata koje se moraju rešiti pre aktuelnog predavanja, ovo nije uvek moguće

Komponente za učenja na daljinu o o Treća komponenta – Struktura Duchastels-ova treća komponenta

Komponente za učenja na daljinu o o Treća komponenta – Struktura Duchastels-ova treća komponenta je tu da pruži studentima teme, liste sadržaja, ciljeve, setove probleme itd. koji bi im pomogli u razumevanju činjenica. Ovi materijali su značajni zbog toga što pripremaju učenika za čitav kurs. Upotreba interaktivnosti i tehnologija u učenju na daljinu nebi trebalo da ograniči repertoar strategije predavača več da omogući nove tehnike za poboljšavanje predavanja. Greenvvood i Mc. Devitt predlažu sledeće:

Komponente za učenja na daljinu o o Ako radi u standardnoj učionici, učionici verovatno

Komponente za učenja na daljinu o o Ako radi u standardnoj učionici, učionici verovatno će raditi i na daljinu sa nekim dodacima Razmotrite različitost pri odabiru tehnika, ali zapamtite uvek razmišljajte interaktivno Kombinujte tehnike, tehnike pogotovo ako radite sa grupom duži period Eksperimentišite, Eksperimentišite istažujte, budite kreativni!

Komponente za učenja na daljinu o o Najvažnije u planiranju interaktivnih predavanja je da

Komponente za učenja na daljinu o o Najvažnije u planiranju interaktivnih predavanja je da student mora biti u centru procesa učenja. Evo nekoliko predloga za interaktivna predavanja: n Organizujte diskusije sa malim grupama čije će rezultate moći da vidi ceo razred n Organizujte propitivanja o temi koja se predaje na početku časa n Organizujte postavljanje pitanja nedelje, dobijanje pitanja i odgovora preko e-mail tokom čitave nedelje n Organizujte projekte, mešajte ih sa drugim projektima i drugim grupama učenika

Komponente za učenja na daljinu o Četvrta komponenta – Pravila o Četvrta komponenta na

Komponente za učenja na daljinu o Četvrta komponenta – Pravila o Četvrta komponenta na Duchastels listi su pravila (regulative). On ih definiše kao nivo iterakcije između učenika i informacija koje su važane za učenje. o Pravila čine glavni deo za uspešno učenje na daljinu i povećavaju njegovu efikasnost. Istraživanja su pokazala da ne postoji bitna razlika između standardnog kursa i kursa upotrebom interaktivnih tehnika i tehnologija. o

Komponente za učenja na daljinu o o Postoji više formata koji služe za ocenjivanje

Komponente za učenja na daljinu o o Postoji više formata koji služe za ocenjivanje studenata. Dnevni kvizovi i pitanja koji omogućuju instruktoru da vidi koliko su dobro studenti savladali gradivo. o Testovi na kraju semestra ili završne celine pružaju infornacije o razumevanju cele oblasti. Obe forme testova su moguće u učenju na daljinu. o Sve tehnike i metode primenjene u tradicionalnoj učionici mogu se lako primeniti i na učenje na daljinu.

Komponente za učenja na daljinu o Ako su metode za ocenjivanje čak i slične

Komponente za učenja na daljinu o Ako su metode za ocenjivanje čak i slične postoje faktori koje treba razmotriti kada se one uključuju na daljinu: n n Organizacija je ključ za dostavljanje materijala na sajtove na vreme Čista komunikacija je vrlo važna Slanje i primanje materijala može dovesti do odlaganja predavanja (susreta) Svako mora razumeti njegovu / njenu odgovornost i biti svestan drugih koji su uključeni u učenje na daljinu

Kontrolna pitanja 1. 2. 3. 4. 5. Koje komponente čine hibridni model izvođenja nastave

Kontrolna pitanja 1. 2. 3. 4. 5. Koje komponente čine hibridni model izvođenja nastave za kurseve? Koja tri tipa studenata se predviđaju u hibridnom modelu izvođenja nastave? U koje četiri glavne kategorije možemo svrstati tehnologije učenja na daljinu? Koje četiri komponente prema Duchastel-u postoje koje su potrebne okruženju za efektivno učenje? Navedite predloge za interaktivna predavanja?