Pravde il som krivdu bil som verne nrod
“ Pravde žil som, krivdu bil som - verne národ môj ľúbil som. "
27. 02. 1812 Horná Lehota † 10. 05. 1883 Horná Lehota básnik slovenského literárneho romantizmu tvorca historického spevu Samo Chalupka bol mladším bratom dramatika Jána Chalupku. Študoval na lýceu v Kežmarku, Rožňave a v Bratislave, kde sa stal jedným zo zakladateľov Spoločnosti česko-slovanskej (1829), v rokoch 1831 -32 bol jej podpredsedom. Prednášal tu výklad Kollárovej Slávy dcéry, na čo neskôr nadviazal Ľudovít Štúr.
Samo Chalupka • pôsobil ako evanjelický kaplán v Chyžnom, • od roku 1836 bol farárom v Jelšavskej Teplici. • po smrti svojho otca v roku 1840 prevzal faru v Hornej Lehote, kde pôsobil až do svojej smrti, • bol členom spolkov Vzájomnosť (1837) a Tatrín (1844), • stál pri vzniku Matice slovenskej, • bol spoluautorom Memoranda slovenského národa. Na jeho náhrobku stojí dvojveršie z Branka: “Pravde žil som, krivdu bil som verne národ môj ľúbil som. "
Mor ho! Najvýznamnejším dielom je spev Námet našiel v Šafárikových Dejinách slovenskej reči a literatúry. V 172 veršoch, ktoré tvoria dej hrdinského eposu, zobrazuje slovenský kraj rozprestierajúci sa od Tatier k Dunaju, tábor Rimanov, pyšného cisára s jeho vojskom a družinu hrdých slovanských poslov, ktorí mu prišli ponúknuť mier. Slovanskí junáci zomierajú za vznešené ideály - mier, slobodu, rovnosť, ale morálne víťazia, kým víťaz na bojisku zostáva s hanbou otrokára. Slová Mor ho! sa stali heslom bojovníkov v Slovenskom národnom povstaní /1944/, kedy slovenský národ bojoval proti fašizmu.
Prečítajte si báseň, pokúste sa o pekný umelecký Dunaj prednes! Tatry
1. Rozprávajte, čo vás zaujalo na básni po jej prvom prečítaní. 2. Aké pocity vo vás báseň zanechala? 3. Čo symbolizujú v básni – Tatry, Dunaj, orly? 4. Porozprávajte príbeh, o ktorom ste sa z básne dozvedeli. 5. Kto je hlavnou postavou v básni? 6. Charakterizujte slovanských poslov – chlapci: vonkajšiu charakteristiku, dievčatá: vnútornú charakteristiku. Vypíšte z básne vhodné verše! 7. Charakterizujte Rimanov a rímskeho cára – chlapci: vnútornú charakteristiku, dievčatá: vonkajšiu charakteristiku. Vypíšte z básne vhodné verše!
8. Ktoré verše sú nositeľom pointy a odkazom pre ďalšie generácie? Vypíšte si ich do zošitov! 9. Nájdite v básni lyrické opisy prírody a napíšte si ich do zošitov! 10. Nájdite v texte verše, kde sa stupňuje dej, napätie. 11. O čom svedčí záver básne? Aký bol výsledok boja? 12. Sformulujte tému a ideu básne! 13. Aký verš použil básnik? Spočítajte slabiky vo veršoch! 14. Určte rým básne! 15. Vypíšte z básne slová, ktorým ste nerozumeli, pokúste sa spoločne vysvetliť ich význam! 16. Určte umelecké prostriedky v básni, pohľadajte: epitetá, metafory, personifikácie, prirovnania. básnické otázky, symboly. 17. Preskúmajte 5. verš básne! Ktoré hlásky sa v ňom opakujú? Aký zvukový dojem vyvolávajú u čitateľa?
Literárny žáner: lyrickoepická báseň Literárny druh: epika Báseň má základné črty epického rozprávania: príbeh, dej, hlavného hrdinu, vedľajšie postavy. Obsahuje lyrické prvky: lyrické opisy prírody, duševný stav postáv, ich úvahy a pocity. Literárna forma: poézia Téma: boj Slovanov za svoju slobodu Idea: Básnik vyjadruje presvedčenie, že v boji za slobodu svojho národa je potrebné položiť aj vlastný život.
Verš: sylabický Rým: združený aa bb Hlavný hrdina: kolektívny – slovanskí junáci, ktorí reprezentujú celý národ. Umelecké prostriedky: epitetá: jasnej zbroji, šíre rovne, zlatý stolec, pyšný cár, obeť svätú, jasných orlov, divých vrahov, … metafory: svieti pevný hrad, oni čelom nebijú, vetvu pokoja, meč zasvietil, veľkým citom srdcia im zahrali, rozovrela tá krv, … prirovnania: rastom sú ako jedle, pevní ani skala personifikácie: surmity volajú do zbroje, väže strežú slovenského národa čertiaže, Tatro, jasných orlov mati!, urazená pýcha symboly: Tatry, Dunaj - Slovensko orol – slobodný život zvukomaľba: Duní Dunaj a luna za lunou sa valí
veršovaná skladba, ktorá má všetky znaky epického rozprávania: príbeh, dej, postavy. báseň, v ktorej sa prelínajú lyrické a epické prvky báseň, v ktorej autor vyjadruje svoje pocity, nálady a myšlienky ak hlavným hrdinom básne nie je jednotlivec, ale kolektív
1. Transformácia textu: preštylizuj báseň Mor ho na prozaický útvar – povesť. 2. Napíš rozprávanie o tom, kedy musel slovenský národ bojovať za svoju slobodu. Inšpiruj sa dejinami slovenského národa! 3. Namaľuj na výkres A 3 ilustráciu k tejto básni! 4. Napíš krátku úvahu o tom, prečo v dejinách ovládali silnejšie národy tie slabšie.
- Slides: 12