Pracownicze Plany Kapitaowe Podstawa prawna ustawa z dnia

  • Slides: 30
Download presentation
Pracownicze Plany Kapitałowe. Podstawa prawna ustawa z dnia 4 października 2018 r. o pracowniczych

Pracownicze Plany Kapitałowe. Podstawa prawna ustawa z dnia 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych (Dz. U. poz. 2215, z 2019 r. poz. 1074 i 1572 oraz z 2020 r. poz. 568 ze zm. ) • Na pracowniczy plan kapitałowy u pracodawcy składają się : - umowa o zarządzanie PPK - umowa o prowadzenie PPK. • Regulują one szczegółowo prawa i obowiązki uczestników PPK

Idea i założenia PPK Polskie społeczeństwo starzeje się, niski kapitał początkowy w ZUS, Według

Idea i założenia PPK Polskie społeczeństwo starzeje się, niski kapitał początkowy w ZUS, Według prognoz wysokość emerytur osób kończących karierę zawodową za 20– 30 lat będzie wynosić zaledwie około 30– 40% ostatniego wynagrodzenia brutto.

Idea i założenia PPK Dobrowolność oszczędzania (z perspektywy pracownika). Prywatność środków, Związek z pracodawcą

Idea i założenia PPK Dobrowolność oszczędzania (z perspektywy pracownika). Prywatność środków, Związek z pracodawcą , Współfinansowany przez pracodawcę i pracownika oraz Państwo, Powszechność systemu, Transparentność.

PPK- reforma emerytalna? • Nie, ustawa o PPK nie dotyczy systemu emerytalnego i nie

PPK- reforma emerytalna? • Nie, ustawa o PPK nie dotyczy systemu emerytalnego i nie wprowadza w nim zmian, a jedynie poszerza dostępne możliwości oszczędzania. • PPK stanowią bowiem kolejny dobrowolny i prywatny sposób oszczędzania. • Pracownik może – ale nie musi – z nich skorzystać i od jego woli zależy to, czy pracodawca będzie odprowadzał środki na prowadzony dla niego rachunek PPK.

Czym są PPK? Kontrolę nad PPK sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego Celem PPK jest zapewnienie

Czym są PPK? Kontrolę nad PPK sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego Celem PPK jest zapewnienie dodatkowych pieniędzy, z których będzie można korzystać po 60. roku życia, a w wyjątkowych sytuacjach wcześniej. Środki gromadzone na Twoim rachunku będą prywatne i będą podlegały dziedziczeniu. Będzie je też można w każdej chwili wycofać na zasadach określonych w ustawie.

Osoba będąca nadal w OFE może przystąpić do PPK • Ustawa o PPK nie

Osoba będąca nadal w OFE może przystąpić do PPK • Ustawa o PPK nie jest reformą systemu emerytalnego i nie ma żadnego związku z OFE. Pracownicze Plany Kapitałowe można wpisać w całość dotychczasowego systemu jako kolejny prywatny III filarowy produkt oszczędnościowy. Oszczędności zebrane na indywidualnym koncie pracownika są jego własnością, mogą być w każdej chwili wypłacone i podlegają dziedziczeniu.

Konstrukcja prawna PPK Wysokość wpłat do PPK Wpłata podstawowa (obligatoryjna)pracownika 2%, pracodawcy 1, 5%.

Konstrukcja prawna PPK Wysokość wpłat do PPK Wpłata podstawowa (obligatoryjna)pracownika 2%, pracodawcy 1, 5%. Wpłata dodatkowa dobrowolna opłacana przez pracodawcę do 2, 5% wynagrodzenia. Do 2% wynagrodzenia opłacana przez pracownika (możliwość obniżenia do 0, 5 % w przypadku osiągania wynagrodzenia poniżej 120% minimalnego). Wysokość dopłat do PPK: Wpłata powitalna Dopłata roczna Finansowana ze środków publicznych 250 zł( 3 pełne miesiące będą uczestnikami PPK i za co najmniej 3 miesiące dokonają wpłat podstawowych). 240 zł po spełnieniu dodatkowych wymogów (3, 5% 6 -krotności minimalnego wynagrodzenia w roku, za który dopłata jest należna/(osoby o niższych dochodach), muszą zgromadzić co najmniej 25% powyższej kwoty. W 2020 roku to kwoty: 546, 00 zł 136, 50 zł

Wybór instytucji finansowej, która utworzy rachunki PPK • Pracodawca, w porozumieniu z zakładową organizacją

Wybór instytucji finansowej, która utworzy rachunki PPK • Pracodawca, w porozumieniu z zakładową organizacją związkową działającą u niego (a w razie jej braku z reprezentacją osób zatrudnionych wyłonioną w trybie u niego przyjętym), wybierze instytucję finansową, która utworzy prywatne rachunki PPK dla pracowników. Umowa o zarzadzanie będzie zawierała najważniejsze zasady dotyczące gromadzenia i zarządzania środkami na rachunkach PPK • Rachunki będą zasilane wpłatami pracownika i pracodawcy oraz wpłatą powitalną i dopłatami rocznymi od państwa.

Umowa o prowadzenie PPK – umowa, którą Pracodawca zawiera w imieniu i na rzecz

Umowa o prowadzenie PPK – umowa, którą Pracodawca zawiera w imieniu i na rzecz Pracowników z instytucją finansową, z którą wcześniej podpisał umowę o zarządzanie. Pracownicy, po podpisaniu w ich imieniu tej umowy, stają się uczestnikami PPK. Umowa o prowadzenie będzie określała m. in. szczegółowe warunki gromadzenia środków i zarządzania nimi, zostanie w niej określony sposób, w jaki uczestnik PPK będzie mógł deklarować wpłaty dodatkowe czy składać dyspozycje dotyczące gromadzonych środków.

Wybór instytucji finansowej, która utworzy rachunki PPK • art. 54 znowelizowanej Tarczy 4. 0.

Wybór instytucji finansowej, która utworzy rachunki PPK • art. 54 znowelizowanej Tarczy 4. 0. , czyli ustawy o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19, wprowadził zmiany w art. 7 ustawy o pracowniczych planach kapitałowych. • Zgodnie z nową regulacją wójt, burmistrz, prezydent miasta, zarząd powiatu albo zarząd województwa będzie mógł, w imieniu podmiotów zatrudniających, będących jednostkami organizacyjnymi danej jednostki samorządu terytorialnego, dokonać wyboru instytucji finansowej, z którą te podmioty zatrudniające zawrą umowy o zarządzanie PPK.

Ryzyko inwestycyjne związane z gromadzeniem środków w ramach PPK spoczywa wyłącznie na uczestniku PPK.

Ryzyko inwestycyjne związane z gromadzeniem środków w ramach PPK spoczywa wyłącznie na uczestniku PPK. Pracodawca jest podmiotem odpowiedzialnym za prawidłowe prowadzenie PPK, w tym za terminowe i prawidłowe naliczanie wpłat do PPK.

Najważniejsze pojęcia związane z programem PPK Fundusz zdefiniowanej daty – fundusz inwestycyjny, fundusz emerytalny

Najważniejsze pojęcia związane z programem PPK Fundusz zdefiniowanej daty – fundusz inwestycyjny, fundusz emerytalny lub ubezpieczeniowy fundusz kapitałowy, który automatycznie zmienia politykę inwestycyjną, ograniczając poziom ryzyka w zależności od wieku uczestnika PPK. Opierają się na zasadzie: im starszy pracownik, tym pewniejsze inwestycje. W praktyce oznacza to podział inwestycji między instrumenty finansowe o charakterze udziałowym (akcje) i dłużnym (bony skarbowe, obligacje). Im pracownik starszy to większy udział o charakterze dłużnym

Pracownik, zatrudniony, osoba zatrudniona w rozumieniu ustawy o PPK -pracownicy zatrudnieni na podstawie umowy

Pracownik, zatrudniony, osoba zatrudniona w rozumieniu ustawy o PPK -pracownicy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania -osoby fizyczne wykonujące pracę nakładczą, które ukończyły 18 rok życia; –osoby fizyczne, które ukończyły 18 rok życia, wykonujące pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług - osoby przebywające na urlopach wychowawczych lub pobierające zasiłek macierzyński lub zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego. podlegający obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tych tytułów w Rzeczypospolitej Polskiej, w rozumieniu ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2019 r. , poz. 300 z pózn. zm. ). -

Zawarcie umowy o prowadzenie PPK w imieniu osoby zatrudnionej, nieobecnej w pracy w dniu

Zawarcie umowy o prowadzenie PPK w imieniu osoby zatrudnionej, nieobecnej w pracy w dniu zawarcia tej umowy Przyczyna nieobecności Obowiązek zawarcia Urlop wychowawczy Tak Urlop macierzyński, urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlop rodzicielski, urlop ojcowski, a w przypadku osób niebędących pracownikami ich nieobecność w okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego lub zasiłku w wysokości zasiłku macierzyńskiego. Tak Świadczenie rehabilitacyjne Tak Zwolnienie lekarskie w związku z chorobą lub koniecznością sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem lub innym chorym członkiem rodziny Tak

Zawarcie umowy o prowadzenie PPK w imieniu osoby zatrudnionej, nieobecnej w pracy w dniu

Zawarcie umowy o prowadzenie PPK w imieniu osoby zatrudnionej, nieobecnej w pracy w dniu zawarcia tej umowy Przyczyna nieobecności Obowiązek zawarcia Urlop bezpłatny Tak, jeżeli w miesiącu, w którym zawierana jest umowa o prowadzenie PPK, pracownik przebywa na urlopie bezpłatnym i otrzyma/ł w tym miesiącu przychód, który stanowi podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe Nie, jeżeli w miesiącu, w którym zawierana jest umowa o prowadzenie PPK, pracownik przebywa na urlopie bezpłatnym i nie otrzyma/ł w tym miesiącu przychodu, który stanowi podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

Struktura składek otrzymają pracownicy, którzy przez co Wpłatę powitalnąnajmniej 3 pełne miesiące będą uczestnikami

Struktura składek otrzymają pracownicy, którzy przez co Wpłatę powitalnąnajmniej 3 pełne miesiące będą uczestnikami PPK i za co najmniej 3 (250 zł) miesiące dokonają wpłat podstawowych. otrzymają wszyscy uczestnicy PPK, (poza pewnymi wyjątkami Dopłatę roczną opisanymi w ustawie) których wpłaty podstawowe i dodatkowe w danym roku wyniosą co najmniej 3, 5% (240 zł) 6 - krotności minimalnego wynagrodzenia w roku, za który dopłata jest należna. Uczestnicy, których wpłaty podstawowe są niższe niż 2% (osoby o niższych dochodach), muszą zgromadzić co najmniej 25% powyższej kwoty.

Dwa rodzaje umów w PPK Konieczność zawarcia z instytucją finansową: 1) umowy o zarządzanie

Dwa rodzaje umów w PPK Konieczność zawarcia z instytucją finansową: 1) umowy o zarządzanie PPK – określa najważniejsze zasady prowadzonego PPK; 2) umowy o prowadzenie PPK – zawierana przez pracodawcę w imieniu i na rzecz pracownika, indywidualny stosunek prawny. Wskazana powyżej kolejność zawierania umów jest obligatoryjna. Niedotrzymanie terminów zawarcia umowy o zarządzanie- pociągnięcie do odpowiedzialności karne j i nałożenie grzywny w wysokości do 1. 5% funduszu wynagrodzeń.

Dane uczestnika PPK Dane uczestnika przetwarzane w PPK: Imię ( imiona) i nazwisko; Adres

Dane uczestnika PPK Dane uczestnika przetwarzane w PPK: Imię ( imiona) i nazwisko; Adres zamieszkania, adres do korespondencji; Numer telefonu; Adres poczty elektronicznej; Numer PESEL lub data urodzenia w przypadku osób nieposiadających numeru PESEL; Seria i numer dowodu osobistego; Numer paszportu albo innego dokumentu potwierdzającego tożsamość w przypadku osób nieposiadających obywatelstwa polskiego; linkiAktualności - UODO. pdf

ZASADY KORZYSTANIA Z OSZCZĘDNOŚCI MOŻESZ WYPŁACIĆ ŚRODKI W WYJĄTKOWYCH SYTUACJACH ŻYCIOWYCH: poważnej choroby swojej,

ZASADY KORZYSTANIA Z OSZCZĘDNOŚCI MOŻESZ WYPŁACIĆ ŚRODKI W WYJĄTKOWYCH SYTUACJACH ŻYCIOWYCH: poważnej choroby swojej, współmałżonka lub dziecka – do 25% środków bez obowiązku zwrotu; na pokrycie wkładu własnego, zaciągając kredyt na mieszkanie lub budowę domu – do 100% środków z obowiązkiem zwrotu – z możliwością rozłożenia go na nieoprocentowane raty, które można spłacać do 15 lat – dotyczy osób przed 45 r. życia.

Najważniejsze pojęcia związane z programem PPK Uczestnik PPK może dokonać wypłaty środków z PPK

Najważniejsze pojęcia związane z programem PPK Uczestnik PPK może dokonać wypłaty środków z PPK już po ukończeniu 60 r. ż. bez względu na status aktywności zawodowej i płeć. linkiPPK w praktyce - Podatki - PFR Portal PPK 2019. pdf PO UKOŃCZENIU 60 ROKU ŻYCIA możesz rozpocząć proces wypłat zgromadzonych oszczędności, bez względu na to czy pracujesz, czy nie. Najkorzystniej wypłacić środki w formie, która nie wiąże si ę z koniecznością zapłaty podatku od zysków kapitałowych: 75% środków w co najmniej 120 ratach (przez 10 lat lub więcej), a pozostałą część ( 25%) – jednorazowo; w postaci produktów finansowych: – na polisę w zakładzie ubezpieczeń z prawem do świadczenia okresowego lub dożywotniego, – na rachunek terminowej lokaty oszczędnościowej na warunkach określonych w ustawie; wypłacić środki w formie świadczenia małżeńskiego.

Najważniejsze pojęcia związane z programem PPK Wypłata – wypłata środków zgromadzonych w PPK: Wypłata

Najważniejsze pojęcia związane z programem PPK Wypłata – wypłata środków zgromadzonych w PPK: Wypłata środków po ukończeniu 60 r. ż. dokonana zgodnie z domyślną formą wypłaty opisaną w ustawie (25% środków jednorazowo i pozostałe środki w co najmniej 120 ratach) nie będzie obciążona koniecznością zapłaty podatku od zysków kapitałowych MOŻESZ WYCOFAĆ ŚRODKI W DOWOLNYM MOMENCIE, ALE BĘDĄ ONE POMNIEJSZONE o: podatek od zysków kapitałowych; 30% środków pochodzących z wpłat Twojego Pracodawcy – wpłaty te były zwolnione ze składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, dlatego pobrane 30% zapisywane jest jako Twoja składka na ubezpieczenie emerytalne w ZUS; środki pochodzące z wpłaty powitalnej i dopłat rocznych ze strony Państwa.

Nieobecności w pracy w związku z chorobą a wpłaty do PPK Za okres przebywania

Nieobecności w pracy w związku z chorobą a wpłaty do PPK Za okres przebywania na zwolnieniu lekarskim pracodawca nie będzie odprowadzać wpłat do PPK. Wynagrodzenie chorobowe oraz zasiłek chorobowy nie stanowią podstawy składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

Koszty pracownika uczestnictwa w programie PPK Całkowite koszty zarządzania PPK nie mogą przekroczyć 0,

Koszty pracownika uczestnictwa w programie PPK Całkowite koszty zarządzania PPK nie mogą przekroczyć 0, 6% wartości aktywów netto funduszu w skali roku. W tym: opłata za zarządzanie będzie mogła być wyższa niż 0, 5% wartości aktywów netto funduszu w skali roku, wynagrodzenie za osiągnięty wynik w wysokości maksymalnie 0, 1% wartości aktywów netto funduszu w skali roku. Instytucje finansowe będą musiały ujawniać uczestnikom PPK wszelkie opłaty związane z prowadzeniem rachunku.

Obowiązki informacyjne względem uczestnika PPK linkiobowiązki informacyjne. pptx Ø Poinformowanie pracowników w wieku 55

Obowiązki informacyjne względem uczestnika PPK linkiobowiązki informacyjne. pptx Ø Poinformowanie pracowników w wieku 55 -70 lat o możliwości zapisania do PPK ( art. 15 ust 2 ustawy o PPK; Ø włączenie do PPK osób w wieku 18 -55 lat, chyba że taka osoba złoży deklarację rezygnacji z uczestnictwa w PPK przed terminem podpisania dla niej umowy o prowadzenie PPK linkirezygnacja. pptx Ø Informowanie pracowników o ponownym zapisaniu do PPK (art. 23 ust 5 ustawy o PPK; Ø Obowiązek poinformowania o możliwości składania dyspozycji wpłaty dodatkowej oraz obniżenia wpłaty podstawowej ( art. 27 ust 4 ustawy o PPK).

FORMALNOŚCI PRACODAWCY Wprowadzenie PPK – prowadzenie i archiwizowanie dokumentacji, komunikowanie procesu pracownikom, przekazywanie informacji

FORMALNOŚCI PRACODAWCY Wprowadzenie PPK – prowadzenie i archiwizowanie dokumentacji, komunikowanie procesu pracownikom, przekazywanie informacji do instytucji finansowej. Naliczanie wpłat do PPK i przekazanie ich do wybranej instytucji finansowej. Dopłaty państwa będą przekazywane przez Polski Fundusz Rozwoju. linkiWniosek o dokonywanie wp_at do PPK (1). docx linkiDeklaracja dotycz_ca wp_at dodatkowych do PPK (1). docx

FORMALNOŚCI PRACODAWCY Jeśli pracownik nie uczestniczy w PPK od początku, w każdej chwili może

FORMALNOŚCI PRACODAWCY Jeśli pracownik nie uczestniczy w PPK od początku, w każdej chwili może się zwrócić do Pracodawcy z wnioskiem o zawarcie umowy o prowadzenie PPK i o dokonywanie wpłat. Wpłaty będą dokonywane już od kolejnego miesiąca. Co 4 lata, począwszy od 1 kwietnia 2023 roku, Pracodawca będzie miał obowiązek przekazywać wpłaty dla wszystkich kwalifikujących się Pracowników. Pracodawca powinien poinformować o zbliżającej się dacie wznowienia wpłat. Jeżeli pracownik nie zdecyduje się na oszczędzanie w PPK, powinien złożyć deklarację rezygnacji z dokonywania wpłat.

Obowiązki informacyjne względem instytucji finansowej ØPoinformowanie instytucji o rezygnacji uczestnika ( art. 23 ustawy

Obowiązki informacyjne względem instytucji finansowej ØPoinformowanie instytucji o rezygnacji uczestnika ( art. 23 ustawy o PPK); ØPoinformowanie instytucji o zmianach na liście uczestników PPK ( załącznik do umowy ); ØZawarcie umowy o prowadzenie PPK art. 14 ust 1 ustawy o PPK).

Najważniejsze pojęcia związane z programem PPK Osoba uprawniona – osoba, która otrzyma środki zgromadzone

Najważniejsze pojęcia związane z programem PPK Osoba uprawniona – osoba, która otrzyma środki zgromadzone na rachunku PPK w przypadku śmierci uczestnika. Uczestnik może wskazać osobę lub osoby uprawnione do jego oszczędności oraz udział tych osób w jego środkach. Jeżeli Uczestnik nie wskaże osób uprawnionych, po jego śmierci środki będą podlegały dziedziczeniu zgodnie z ustawą o PPK i prawem spadkowym. W przypadku wskazania uprawnionych według woli uczestnika ( np. wysokość , kto) Wycofanie środków z PPK w razie śmierci uczestnika PPK -brak podatku dochodowego. Kwoty te nie podlegają podatkowi od spadków i darowizn

więcej informacji na temat PPK znajdziesz tutaj: www. moje. PPK. pl Tel. 800 775

więcej informacji na temat PPK znajdziesz tutaj: www. moje. PPK. pl Tel. 800 775 Pracownicze. Plany. Kapitalowe. PPK Moje_PPK Pracownicze Plany Kapitałowe