ppt elads szma tantsi ht Kzgazdasgtan II 1

  • Slides: 5
Download presentation
ppt előadás száma (tanítási hét) Közgazdaságtan II 1. 1. Előadás: Mit akarunk leírni (kapitalizmust),

ppt előadás száma (tanítási hét) Közgazdaságtan II 1. 1. Előadás: Mit akarunk leírni (kapitalizmust), hogyan (tudományosan). Amit tanultunk (egyensúlyelmélet) erre nem alkalmas (nem decentralizált, nincs pénz, nem krematisztikus). 2. 2 -3. Előadás: Más keret kell. A krematisztikus gazdaság szükségképp pénzgazdaság, ezért a pénztől indulunk. Mi a pénz? Hogyan működik a pénzrendszer? 3. 4. Előadás: Hogyan csökkenthetők a pénzrendszer működéséből eredő gazdasági kilengések? Chicago-terv és központi bank által kibocsátott digitális pénz. 4. 5. Előadás: Nem (csak) a pénzrendszer miatt van növekedési kényszer, hanem a krematisztikus szereplők léte miatt – a teljes gazdaság ábrázolásához nemzeti számvitel. 5. 6. Előadás: Nemzeti számvitelben a gyakorlatban. GDP 6. 7. Előadás: Nemzeti számvitelből nyerhető modellek 1: Leontief – modell 7. 8. Előadás: Nemzeti számvitelből nyerhető modellek 2: egyszerűsített Keynes-i modell 8. 9. Előadás: Nemzeti számvitelből nyerhető modellek 3: IS-LM alapmodell 1 9. 10. Előadás: Nemzeti számvitelből nyerhető modellek 3: IS-LM alapmodell 2 10. 11. Előadás: Nemzeti számvitelből nyerhető modellek 3: IS-LM alapmodell -példa

Nincs mechanizmus arra, hogy a kibocsátás az egyensúlyi teljes foglalkoztatásnál W LM alakuljonr ki

Nincs mechanizmus arra, hogy a kibocsátás az egyensúlyi teljes foglalkoztatásnál W LM alakuljonr ki LS LD Munkanélküliség K E Y N E S IS y LD L A munkát határtermelékenysége szerint fizetik meg: y De elveti, hogy a munkakínálat teljesen levezethető a hasznosságokból. Tételezzük fel, hogy munkakínálat kívülről adott (extrém eset): Ls Pl. :

Tekintsünk egy zárt piacgazdaságot a 2015 évben, amit bázisidőszaknak választunk. A szereplőket a szokásos

Tekintsünk egy zárt piacgazdaságot a 2015 évben, amit bázisidőszaknak választunk. A szereplőket a szokásos módon az alábbi kategóriákba soroljuk: háztartások, vállalatok, állam és bankok. A bankok működésétől – a pénzteremtés folyamatától eltekintünk -, a pénzmennyiséget (M, fitying - ft) exogénnek tekintjük. A gazdaságról az alábbi információink vannak: • fogyasztási határhajlandóság 80%, autonóm fogyasztás 130 ft, a jövedelemadó mértéke 20% • a kormányzati kiadások nagysága 650 ft, a beruházási függvény: 320 -2 r, ahol r reálkamatláb. • a pénzmennyiség 2000 ft; a tranzakciós pénzkereslet y , ahol y a reáljövedelem; a spekulációs pénzkereslet 100 r. • az aggregált termelési függvény: , ahol K a tőke, L a munka mennyisége. (Tételezzük fel, hogy az uralkodó elmélet és a számviteli elmélet tőkefogalma közti különbségtől eltekinthetünk. ) Az induló reál-tőkeállomány 300 ft értékű. Kérdések: 13. 1. 2. 14. 3. 15. 16. 4. 5. 6. 7. Emlékeztető kérdés: függvényt határozzaés meg a megtakarítások és beruházások a kiinduló állapotban! Értelmezze az Írja fel a fogyasztási a megtakarítási függvényt; vigyázat anagyságát megtakarítási függvény értelmezésével! eredményt! Írja fel az IS görbe egyenletét és az LM görbe egyenletét. Hogyan történik/lehetséges reál GDP növekedés konstans infláció mellett e modell szerint? és a költségvetés Határozza meg az egyensúlyia. GDP, a kamatláb a foglalkoztatás nagyságát, a munkanélküliséget Milyen feltételek mellett lehetséges állandó foglalkoztatás és nulla infláció ebben a gazdaságban? Állítását igazolja! egyenlegét! Lehetséges-e nulla eredményeket! reál GDP növekedés, nulla infláció és konstans foglalkoztatottság? Állítását igazolja! Ábrázolja a kapott Mennyivel változik a GDP és a foglalkoztatás, ha a kormányzat 190 ft-gel csökkenti a kiadásait? Határozza meg a kormányzati kiadások multiplikátorát! Mekkora lenne a GDP változás és a multiplikátor nagysága, ha az egyszerűsített Keynes-i modell feltételrendszerében érvelnénk? 8. Ábrázolja az előző ábrán! 9. Mekkora kellene legyen a kormányzati kiadás, ahhoz, hogy a költségvetés egyensúlyban legyen? 10. Tételezzük fel, hogy a kiinduló állapotban, a fogyasztási határhajlandóság 10%pontot esik. Mennyivel változna a megtakarítás nagysága az egyszerűsített Keynes-i modell szerint? 11. Mekkora a monetáris bázis, ha tudjuk, hogy a kétszintű bankrendszerben a tartalékok nagysága 5%, a készpénztartási hányad pedig 20%? 12. Ha egy időszakos beruházásokban gondolkozunk és tudjuk, hogy nincs infláció és a beruházások konstans növekedési üteme 6%, akkor hogyan alakul a foglalkoztatás 2016 -ban, ha a GDP 4%-kal nő? és ha csak 1%-kal nő a GDP?

Alap IS-LM modell egyéb tanulságai: 2. Gazdaságpolitikák (költségvetési versus pénzpolitika) hatásossága: IS-LM görbék relatív

Alap IS-LM modell egyéb tanulságai: 2. Gazdaságpolitikák (költségvetési versus pénzpolitika) hatásossága: IS-LM görbék relatív meredekségétől függ LM Szélsőséges estek: IS/LM függőleges érzéketlen a kamatlábra a beruházás/spekulációs pénzkereslet IS 3. Gazdaságpolitikai beavatkozás eredményességének valószínűsége (az alapján, hogy milyen hosszú mechanizmuson keresztül hat): d. G azonnal YD-re d. T (adók változtatás): fogyasztónak kell változtatni (C(Y-T)), 1 lépcső d. M spekulációs pénzkereslet – beruházás, 2 lépcső Gazdaságpolitikai csomag: 1. kiszámítható pénzpolitika 2. megfelelő adók és 3. kormányzati kiadásokkal finomhangolás Miért nem ér(het)jük el a teljes foglalkoztatást tartósan egyszerűen kormányzati kiadásokkal? Nyilván hiányos a modell…

4. Gazdasági sokkok hatása r Pénzügyi sokk annál erősebb adott IS-nél, minél meredekebb az

4. Gazdasági sokkok hatása r Pénzügyi sokk annál erősebb adott IS-nél, minél meredekebb az LM azaz a spekulációs pénzkereslet minél érzéketlenebb a kamatlábra – fordítva: laposabb LM – érzékenyebb a kamatlábra a spekulációs pénzkereslet spekuláció elnyel a sokk hatásából. LM IS y Sokak szerint a spekuláció erősíti a gazdasági ingadozásokat. Hol az igazság? Mikor „jó” és mikor nem a spekuláció?