• Slides: 19
Download presentation
Šport očami fyziky Ľadový hokej

Ľadový hokej je kolektívny šport. Je tiež súčasťou zimnej olympiády. Hrá ho 6 hráčov

Ľadový hokej je kolektívny šport. Je tiež súčasťou zimnej olympiády. Hrá ho 6 hráčov na každej strane brankár, pravý obranca, ľavý obranca, pravý krídelník, ľavý krídelník a center. Vyhráva družstvo, ktoré dá v určenom čase viac gólov. V zápase môže nastúpiť 20 hráčov a dvaja brankári.

História Ľadový hokej vznikol v roku 1878 v Kanade a tam boli prijaté aj

História Ľadový hokej vznikol v roku 1878 v Kanade a tam boli prijaté aj pravidlá na univerzite v Montreale. Netrvalo to dlho, kým sa tento šport rozšíril vo väčšine krajín s podobnými klimatickými podmienkami. Medzi najúspešnejšie krajiny na medzinárodných šampionátoch patria: Kanada, USA, bývalý ZSSR, Rusko, bývalé ČSSR, Česko, Slovensko, Fínsko, Švédsko.

Dĺžka zápasu Hrá sa 3 x 20 min. čistého času s 15 min. prestávkou

Dĺžka zápasu Hrá sa 3 x 20 min. čistého času s 15 min. prestávkou medzi každou tretinou. V prípade rovnakého skóre sa na väčších podujatiach pridáva predĺženie, ktoré môže končiť po stanovenom počte minút, alebo po vstrelení gólu do brány súpera. Na majstrovských turnajoch a v NHL sa v prípade rovnakého skóre rozhoduje tiež pomocou individuálnych útokov.

Hracia plocha dĺžka – 54 až 60 m šírka – 26 až 30 m

Hracia plocha dĺžka – 54 až 60 m šírka – 26 až 30 m obsahuje: dve bránkové čiary, dve modré čiary a jednu stredovú červenú čiaru. je ľadová a má obdĺžnikový tvar okolo je mantinel vysoký okolo 120 cm jeho dĺžka je 56 až 61 metrov a šírka 26 až 30 metrov. Rohy sú zaoblené polomerom 7 - 8, 5 metra. Každá z dvoch bránok má dĺžku 183 cm a výšku 122 cm

Puk Má čiernu farbu, ploský okrúhly tvar. Jeho hrúbka je 2, 54 cm a

Puk Má čiernu farbu, ploský okrúhly tvar. Jeho hrúbka je 2, 54 cm a priemer 7, 62 cm. Jeho hmotnosť sa pohybuje od 156 do 170 gramov.

NHL (National hockey league Národná hokejová liga) je najprestížnejšou klubovou súťažou v ľadovom hokeji.

NHL (National hockey league Národná hokejová liga) je najprestížnejšou klubovou súťažou v ľadovom hokeji. Zúčastňujú sa jej kluby z Kanady a USA. Výhercovi tejto súťaže je odovzdaná trofej pre víťaza: Stanleyho pohár (Stanley cup). NHL sa rozdeľuje na dve konferencie - Západná konferencia a Východná konferencia. Obe konferencie sa sa delia na tri divízie a tie pozostávajú z piatich mužstiev.

Rekordy NHL Najviac zápasov: Gordie Howe 1767 Najviac gólov: Wayne Gretzky 894 Najviac gólov

Rekordy NHL Najviac zápasov: Gordie Howe 1767 Najviac gólov: Wayne Gretzky 894 Najviac gólov v jednej sezóne: Wayne Gretzky 92 (1981/82) Najviac prihrávok: Wayne Gretzky 1963 Najviac bodov: Wayne Gretzky 2857 Najviac bodov v jednej sezóne: Wayne Gretzky 215 (1985/86) Najviac gólov v nováčikovskej sezóne: Teemu Selänne 76 (1992/93) Najviac bodov hráča v jeho prvom zápase NHL: Peter Šťastný a Anton Štastný po 8 (22. februára 1981) Najviac zápasov s hetrikmi: Wayne Gretzky 50 Najviac zápasov medzi brankármi: Patrick Roy 1029 Najviac odchytaných minút: Patrick Roy 60235 Najviac shutoutov: Terry Sawchuk 103

Rozhodcovia

Rozhodcovia

Rozhodcovia sú vždy buď traja alebo štyria. V najvyšších súťažiach ako je napr. NHL

Rozhodcovia sú vždy buď traja alebo štyria. V najvyšších súťažiach ako je napr. NHL a podobne sú štyria. Dvaja hlavní, ktorí dozerajú na „čistotu hry“ aby sa hralo bez faulov, a dvaja takzvaní čiaroví rozhodcovia, ktorí dávajú pozor na ofsajdy a zakázané uvoľnenia. A takisto je ich nevďačnou úlohou hádzať buly a takisto rozďeľovať občasných kohútov keď vznikne nejaká šarvátka. Hráč, ktorý fauluje si ide oddýchnuť na trestnú lavicu na 2 minúty alebo niekedy aj viac podľa závažnosti faulu. V nižších a mládežníckých súťažiach sú rozhodcovia iba traja. Jeden hlavný a dvaja čiaroví.

MS Majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji je medzinárodná súťaž každoročne organizovaná Medzinárodnou hokejovou federáciou

MS Majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji je medzinárodná súťaž každoročne organizovaná Medzinárodnou hokejovou federáciou (International Ice Hockey Federation). Táto súťaž sa koná každoročne v inej krajine a zúčastňujú sa na nej tie najlepšie mužstvá zo svetovej A kategórie. Dejiskom majstrovstiev sveta v roku 2008 bude Kanada.