PORADNIK JAK SI UCZY Pytanie Jak si uczy

  • Slides: 20
Download presentation
PORADNIK JAK SIĘ UCZYĆ

PORADNIK JAK SIĘ UCZYĆ

Pytanie : “Jak się uczyć” jest dość częstym pytaniem wśród dzieci a szczególnie młodzieży.

Pytanie : “Jak się uczyć” jest dość częstym pytaniem wśród dzieci a szczególnie młodzieży. Postaramy się dziś na to pytanie podać odpowiedź. Jest to temat bardzo ważny szczególnie w tym czasie, w którym musimy uczyć się zdalnie. Ludzie uczą się różnie. Niektórym łatwiej przychodzi nauka poprzez czytanie, oswajanie się z tekstem, a innym wizualizowanie go na kartce w postaci rysunków. Dlatego pokażemy Ci różne sposoby nauki. Oto niedługa prezentacja, która rozświetli Ci drogę do szybkiej, łatwej nauki.

Osoby, które lubią bawić się w artystów mogą sięgnąć po rodzaj uczenia się poprzez

Osoby, które lubią bawić się w artystów mogą sięgnąć po rodzaj uczenia się poprzez rysunki. Polega to na przelaniu myśli na papier. Dla każdego dane pojęcie może kojarzyć się z czymś innym i inaczej zwizualizuje to na kartce. Taka nauka jest pomocna dla osób, którym niełatwo przychodzi nauka z książki i wolą skojarzyć sobie to z jakimś przedmiotem, osobą. Na następnym slajdzie jest ukazany rysunek mojej siostry Otylii. Właśnie tak zapamiętała budowę krwinek czerwonych.

ŹRÓDŁO- ZESZYT OTYLII GRABARCZYK

ŹRÓDŁO- ZESZYT OTYLII GRABARCZYK

Jednym ze sposobów nauki jest pisanie notatek. Dobrze mieć stałe miejsce, w którym w

Jednym ze sposobów nauki jest pisanie notatek. Dobrze mieć stałe miejsce, w którym w sposób uporządkowany przechowujesz swoje dokumenty. Nawet pisanie krótkich notatek ułatwia nam uczenie się. Notatki można robić pisząc ręcznie, według, niektórych badań ten sposób pozwala na lepsze zapamiętywanie. Jeśli robisz takie zapisy ręcznie, trzymaj je np. w segregatorze, aby móc je później przejrzeć i mieć je zorganizowane w poukładany sposób.

Kolejnym sposobem uczenia jest powtarzanie tego co już umiemy. Ten sposób utrwala przerobiony materiał.

Kolejnym sposobem uczenia jest powtarzanie tego co już umiemy. Ten sposób utrwala przerobiony materiał. Ta taktyka najlepiej sprawdza się przy nauce wierszy na język polski czy pojęć z jakiegokolwiek innego przedmiotu. Mózg utrwala wtedy wiadomości, a my nie zapomnimy ich po godzinie. Warto robić sobie przerwy od utrwalania, aby głowa mogła odpocząć.

Kolejnym pomysłem na naukę jest rozwieszenie po całym domu kolorowych karteczek. Gdy spojrzymy kilka

Kolejnym pomysłem na naukę jest rozwieszenie po całym domu kolorowych karteczek. Gdy spojrzymy kilka razy na taką karteczkę nasz mózg szybko zapamięta dane słowo, pojęcie. Metodę tą można stosować w nauce języka obcego, zapamiętywaniu pojęć z historii czy biologii. Dobrze też aby słowa zapisane na papierze były duże, mogą tam znaleźć się jakieś obrazki kojarzące się ze zdaniem.

Aby zapamiętać proces, pojęcie czy cokolwiek innego można także stworzyć wierszyk lub piosenkę. Pomysł

Aby zapamiętać proces, pojęcie czy cokolwiek innego można także stworzyć wierszyk lub piosenkę. Pomysł może wydawać się zabawny, lecz jest naprawdę skuteczny. Wystarczy pobawić się w poetę i zrymować kilka słów. Mózg zapamiętuje wtedy utwór a my śpiewając czy recytując go przypominamy sobie zagadnienia. Mam kości 206 i stawom mówię cześć często doję krowy rzecz to nie jest nowa przydaje się przy tym kość promieniowa

Kolejnym poradnikiem na naukę jest nauczenie kogoś tego co już umiemy. Ten sposób jest

Kolejnym poradnikiem na naukę jest nauczenie kogoś tego co już umiemy. Ten sposób jest wspaniały , gdy mamy młodsze rodzeństwo , ponieważ przekazujemy wtedy wiedzę młodszym osobom a nawet starszym. Ja na przykład powtarzałam materiał z historii i przy tym nauczyłam moją siostrę pewnego wydarzenia. Człowiek uczy się przecież całe życie.

Ważnym sposobem na naukę jest także nastawienie. Człowiek, który jest przygnębiony, zniechęcony, smutny na

Ważnym sposobem na naukę jest także nastawienie. Człowiek, który jest przygnębiony, zniechęcony, smutny na pewno nie nauczy się tyle co osoba szczęśliwa, ambitna, i chętna do uczenia się. To wszystko siedzi w naszej głowie i to od nas zależy czy nauczymy się czegoś czy też nie. Więc smutek lepiej zamienić na uśmiech i pomyśleć: “Nauka to klucz do przyszłości”.

Podczas nauki warto robić przerwy, ponieważ wtedy nasz mózg ma chwilę odpoczynku. Najlepszym miejscem

Podczas nauki warto robić przerwy, ponieważ wtedy nasz mózg ma chwilę odpoczynku. Najlepszym miejscem na taki chwilowy odpoczynek jest łono natury. Podczas pobytu na świeżym powietrzu nasz mózg się dotlenia co powoduje lepsze myślenie; zapamiętywanie.

Kolejną dobrą radą w nauce jest pozbycie się rozpraszaczy czyli przedmiotów, osób lub zwierząt.

Kolejną dobrą radą w nauce jest pozbycie się rozpraszaczy czyli przedmiotów, osób lub zwierząt. Ta rada jest bardzo ważna, ponieważ niektóre osoby nie lubią pracować w hałasie, dlatego też przed nauką powinny odłożyć telefon żeby z niego nie korzystać i poprosić aby dana osoba wyszła z twojego pokoju, jeśli ci przeszkadza.

Warto też uczyć się na świeżym powietrzu, gdy za oknem świeci słońce. Głowa wtedy

Warto też uczyć się na świeżym powietrzu, gdy za oknem świeci słońce. Głowa wtedy dotlenia się i lepiej się koncentruje na pracy. Pochodź chwilę po parku powtarzając sobie materiał. Wtedy pospacerujesz i jednocześnie powtórzysz zagadnienia, temat. Możesz także usiąść z książką w ogrodzie czy na ławce przed blokiem a na pewno nie wyjdzie ci to na złe.

Nie zostawiaj na ostatnią chwilę nauki, gdyż nie dasz rady później nadrobić całego materiału.

Nie zostawiaj na ostatnią chwilę nauki, gdyż nie dasz rady później nadrobić całego materiału. Ucz się systematycznie z lekcji na lekcję. Odrabiaj prace domowe, nie spisując od kolegi i z internetu, gdyż ćwiczenia, których tak nie lubisz robić utrwalają twoją wiedzę. Nie ściągaj. Jest to nieuczciwe pisanie sprawdzianów, kartkówek itp. Ściąganie jest niesprawiedliwe wobec nauczycieli, ponieważ wkładają w naszą naukę dużo pracy, dlatego musimy to szanować. Ściąganie świadczy również o nas samych, gdyż mówi o naszym lenistwie do nauki.

Dużo osób uczy się po prostu z książki. Przeczytaj wtedy tekst, zapoznaj się z

Dużo osób uczy się po prostu z książki. Przeczytaj wtedy tekst, zapoznaj się z nim i spróbuj sobie wyobrazić dany proces czy wydarzenie. Mózg zrozumie wtedy zagadnienie i będzie mógł je bez problemu zapamiętać. Gdy przeczytasz tekst spróbuj go sobie powtórzyć i podsumować.

Uważaj i słuchaj na lekcji, ponieważ wtedy dużo z niej zapamiętasz i wywnioskujesz. Zapisuj

Uważaj i słuchaj na lekcji, ponieważ wtedy dużo z niej zapamiętasz i wywnioskujesz. Zapisuj to co mówi nauczyciel, a na pewno pomoże ci to w nauce w domu. Wtedy tylko powtórzysz sobie materiał i nie będziesz sam się go uczył.

Gdy nauczysz się zagadnień, dat, czy wydarzeń powtarzaj je sobie głośno. Udawaj nawet, że

Gdy nauczysz się zagadnień, dat, czy wydarzeń powtarzaj je sobie głośno. Udawaj nawet, że mówisz i tłumaczysz je komuś. Zaangażujesz w naukę wtedy także zmysł mowy i ułożysz informacje tak, aby jak najlepiej je zapamiętać. Mózg ułoży to w logiczną całość a ty łatwo przyswoisz wiedzę.

Jak widzisz jest bardzo dużo sposobów na naukę. Wystarczy tylko wziąć książkę, zeszyt i

Jak widzisz jest bardzo dużo sposobów na naukę. Wystarczy tylko wziąć książkę, zeszyt i pouczyć się trochę. Pamiętajmy, że nie uczymy się dla nauczycieli, rodziców, lecz dla samych siebie. Żebyśmy mogli powiedzieć w przyszłości : “Jestem z siebie dumna”. Dzięki wykształceniu znajdziesz na przykład lepszą pracę co przekłada się na zarobki. Nauka to klucz do przyszłości, więc weź ją na poważnie, a na pewno tego nie pożałujesz.

DZIĘKUJEMY ZA UWAGĘ PRACĘ WYKONAŁY: TATIANA GRABARCZYK KINGA ZWIERZAK Każdy, kto przestaje się uczyć

DZIĘKUJEMY ZA UWAGĘ PRACĘ WYKONAŁY: TATIANA GRABARCZYK KINGA ZWIERZAK Każdy, kto przestaje się uczyć jest stary, bez względu na to, czy ma 20 czy 80 lat. Kto kontynuuje naukę pozostaje młody. – Henry Ford