PONAVLJANJE ZA DRUGU PISMENU PROVJERU ZNANJA to ini

  • Slides: 13
Download presentation
PONAVLJANJE ZA DRUGU PISMENU PROVJERU ZNANJA

PONAVLJANJE ZA DRUGU PISMENU PROVJERU ZNANJA

Što čini struju u metalnim vodičima? STRUJA U METALNIM VODIČIMA – usmjereno gibanje naboja

Što čini struju u metalnim vodičima? STRUJA U METALNIM VODIČIMA – usmjereno gibanje naboja (elektroni negativnog naboja) ŠTO POKREČE ELEKTRONE? Pozitivan naboj izvora (+ pol) na elektrone djeluje privlačnom, a negativan naboj izvora (- pol) odbojnom električnom silom → usmjereno gibanje elektrona od – prema + polu izvora ELEKTRIČNA STRUJA tj. elektroni strujnim krugom prenose ENERGIJU do trošila. Od kud elektronima energija? Sila kojom izvor pokreče elektrone obavlja rad W na elektronima i time im predaje energiju. Rad izvora jednak je energiji koju elektroni prenose strujnim krugom.

ELEKTRIČNI NAPON IZVORA U: kvocijent obavljenog rada izvora W i naboja Q koji prenosi

ELEKTRIČNI NAPON IZVORA U: kvocijent obavljenog rada izvora W i naboja Q koji prenosi energiju. Rad izvora = energija elektrona: NAPON NA KRAJEVIMA TROŠILA je pretvorena električna energija ∆E u trošilu koju kroz trošilo prenosi naboj Q. Pretvorena električna energija u trošilu = rad trošila (struje):

Snaga trošila iskazuje koliko se električne energije pretvori u druge oblike u vremenu t.

Snaga trošila iskazuje koliko se električne energije pretvori u druge oblike u vremenu t. Mjerna jedinica: vat (W) Mjerna jedinica: vatsekunda (Ws ili k. Wh) Iz snage možemo izračunati koliko se energije pretvorilo u druge oblike u vremenu t: Mjerne jedinice: U – volt [V] Q – kulon [C] I – amper [A] W –Joul [J] ∆E – Joul [J] ili kilovatsat [k. Wh] P – Vat [W] t – sekunda [s] 1 k. Wh=3600 000 J

Koji je uređaj za mjerenje napona i kako se spaja u krug? Uređaj za

Koji je uređaj za mjerenje napona i kako se spaja u krug? Uređaj za mjerenje napona: VOLTMETAR. Uvijek se spaja paralelno s trošilom ili izvorom. Kako pomoću 2 baterije dobiti veći napon izvora? Spajanjem dvije baterije serijski dobivamo veći napon izvora Ukupan napon izvora jednak je zbroju napona baterija spojenih serijski.

ELEKTRIČNI OTPOR – vodič se opire protjecanju struje Pri stalnom naponu U veći otpor

ELEKTRIČNI OTPOR – vodič se opire protjecanju struje Pri stalnom naponu U veći otpor ima vodič kojim teče manja struja, a manji onaj kojim teče veća struja. Mjerna jedinica: om (Ω) Ohmov zakon: Što se događa kad povećamo napon? Otpor vodiča ostaje isti → R= konstanta Struja I se poveća koliko se poveća napon U : I ~ U OHMOV ZAKON – struja je proporcionalna naponu i obrnuto proporcionalna otporu koji je stalan GRAFIČKI PRIKAZ (I-U karakteristika vodiča): graf ovisnosti jakosti struje I o naponu U kod omskih vodiča je PRAVAC. Veći nagib pravca → manji otpor I Manji nagib pravca → veći otpor U

Kako smo objasnili električki otpor u vodičima ? Kakva je to Joulova toplina i

Kako smo objasnili električki otpor u vodičima ? Kakva je to Joulova toplina i o čemu ovisi? O čemu ovisi otpor R nekog materijala? O duljini vodiča l, poprečnom presijeku vodiča (debljini) S i o električnoj otpornosti materijala ρ. R ovisi i o temperaturi vodiča T → što je veća temperatura veći je otpor vodiča.

SERIJSKI SPOJ TROŠILA I – struja iz izvora U – napon izvora I 1

SERIJSKI SPOJ TROŠILA I – struja iz izvora U – napon izvora I 1 , I 2 – struja kroz trošilo 1, 2 U 1, U 2 – napon na krajevima trošila 1, 2 R – ukupan otpor u strujnom krugu R 1, R 2 – otpor trošila 1, 2 Struja je jednaka u cijelom krugu: I=I 1=I 2 Zbroj napona na krajevima trošila jednak je naponu izvora: U=U 1+U 2 Energija iz izvora dijeli se podjednako u svakom trošilu. Ukupan otpor u krugu jednak je zbroju otpora svih trošila: R=R 1+R 2 Ohmov zakon: zakon Što se događa kad u krug dodamo treće trošilo otpora R 3? Napon izvora ostaje isti – manji napon na krajevima svih trošila Otpor se poveća → struja se smanji

PARALELNI SPOJ TROŠILA I – struja iz izvora U – napon izvora I 1

PARALELNI SPOJ TROŠILA I – struja iz izvora U – napon izvora I 1 , I 2 – struja kroz granu 1, 2 U 1, U 2 – napon u granama 1, 2 R – ukupan otpor u strujnom krugu R 1, R 2 – otpor trošila 1, 2 Struja I jednaka je zbroju struja u pojedinim granama: I=I 1+I 2 Dodavanjem novog trošila iz izvora poteče jača struja Napon u pojedinoj grani jednak je naponu izvora: U=U 1=U 2 Ukupan otpor u krugu:

ELEKTROMAGNETSKA INDUKCIJA Međusobnim gibanjem zavojnice i magneta na krajevima zavojnica javlja se inducirani napon

ELEKTROMAGNETSKA INDUKCIJA Međusobnim gibanjem zavojnice i magneta na krajevima zavojnica javlja se inducirani napon zbog kojeg će strujnim krugom proteći inducirana struja. Inducirani napon javlja se kad se zavojnica nalazi u području s promjenjivim magnetskim djelovanjem. Pri svakoj promijeni smjera gibanja magneta ili zavojnice promjeni se smjer inducirane struje Struja koja mijenja smjer naziva se IZMJENIČNA STRUJA.

ZADACI ZA VJEŽBU: 1. Elektromotor je priključen na napon gradske mreže. Koliki rad obavi

ZADACI ZA VJEŽBU: 1. Elektromotor je priključen na napon gradske mreže. Koliki rad obavi za tri minute, ako njime teče struja od 9 A? 2. Električni uređaj snage 100 W priključen je na napon gradske mreže. Kolika struja teče tim uređajem? Koliki rad obavi uređaj u tri minute? 3. Žarulja od 60 W dnevno svijetli 9 sati. Kolika je cijena rada žarulje tijekom 10 dana, ako je cijena 1 k. Wh električne energije 50 lipa? 4. Pri naponu izvora 9 V u bakrenoj žici struja je 3 A. a) Koliki je otpor žice? b) Kolika će biti struja u žici uz napon izvora od 18 V? c) Koliki će biti napon izvora ako je struja u žici 12 A? 5. Dvije žaruljice otpora 15 i 25 oma spojene su serijski u krugu s izvorom napona 10 volti. Za koliko će se smanjiti struja ako u krug serijski dodamo žaruljicu otpora 10 oma?

ZADACI ZA VJEŽBU: 6. Provjeravamo dva vodiča jesu li omski ili neomski. Napravili smo

ZADACI ZA VJEŽBU: 6. Provjeravamo dva vodiča jesu li omski ili neomski. Napravili smo mjerenja za svaki vodič i rezultati su dani u tablici ispod. I 1 su vrijednosti struje za prvi vodič, a I 2 za drugi. Koji vodič je omski, a koji neomski? Objasni zašto. U/V I 1 / m. A I 2 / m. A 2. 4 1200 600 4. 5 1980 1125

ZADACI ZA VJEŽBU: 7. a) Što na osnovu grafa možemo zaključiti o otporu dvaju

ZADACI ZA VJEŽBU: 7. a) Što na osnovu grafa možemo zaključiti o otporu dvaju vodiča, koji vodič ima manji otpor? Objasni. b) Odredi otpor dvaju vodiča s grafa. c) Kolika struja će prolaziti kroz oba vodiča pri naponu od 15 V, ako pretpostavimo da je vodič idealni omski. d) U graf ucrtaj pravac za omski vodič otpora 6 Ω. e) Kako bi izgledao graf za neomski vodič – ucrtaj u graf.