POMOC PSYCHOLOGICZNO PEDAGOGICZNA W PRZEDSZKOLU PODSTAWA PRAWNA Ustawa

  • Slides: 9
Download presentation
POMOC PSYCHOLOGICZNO – PEDAGOGICZNA W PRZEDSZKOLU

POMOC PSYCHOLOGICZNO – PEDAGOGICZNA W PRZEDSZKOLU

 PODSTAWA PRAWNA Ustawa z dn. 14 grudnia 2016 r. Prawo Oświatowe(Dz. U. z

PODSTAWA PRAWNA Ustawa z dn. 14 grudnia 2016 r. Prawo Oświatowe(Dz. U. z 2017 r. poz. 59 i 949) Rozporządzenie MEN z dnia 9 sierpnia 2017 r. w sprawie zasad organizacji i udzielania pomocy psychologicznopedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach (Dz. U. z 2017 r. poz. 1591) Rozporządzenie MEN z dnia 9 sierpnia 2017 r. w sprawie warunków organizowania kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie i zagrożonych niedostosowaniem (Dz. U. z 2017 r. poz. 1578)

NOWA DEFINICJA POMOCY PSYCHOLOGICZNO - PEDAGOGICZNEJ Pomoc psychologiczno-pedagogiczna udzielana uczniowi w przedszkolu, szkole i

NOWA DEFINICJA POMOCY PSYCHOLOGICZNO - PEDAGOGICZNEJ Pomoc psychologiczno-pedagogiczna udzielana uczniowi w przedszkolu, szkole i placówce polega na rozpoznawaniu i zaspokajaniu indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych ucznia oraz rozpoznawaniu indywidualnych możliwości psychofizycznych ucznia i czynników środowiskowych wpływających na jego funkcjonowanie w przedszkolu, szkole i placówce, w celu wspierania potencjału rozwojowego ucznia i stwarzania warunków do jego aktywnego i pełnego uczestnictwa w życiu przedszkola, szkoły i placówki ucznia.

DLA KOGO ORGANIZOWANA JEST POMOC PSYCHOLOGICZNO - PEDAGOGICZNA Organizowanie i udzielanie pomocy psychologicznopedagogicznej dotyczy

DLA KOGO ORGANIZOWANA JEST POMOC PSYCHOLOGICZNO - PEDAGOGICZNA Organizowanie i udzielanie pomocy psychologicznopedagogicznej dotyczy dzieci, które nie posiadają opinii opracowanej przez poradnię psychologiczno – pedagogiczną / specjalistyczną lub orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego oraz dla dzieci, które posiadają opinię opracowaną przez poradnię psychologiczno – pedagogiczną / specjalistyczną lub orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

ORGANIZOWANIE I UDZIELANIE POMOCY PSYCHOLOGICZNO - PEDAGOGICZNEJ Organizowaniem pomocy psychologiczno-pedagogicznej zajmuje się dyrektor przedszkola.

ORGANIZOWANIE I UDZIELANIE POMOCY PSYCHOLOGICZNO - PEDAGOGICZNEJ Organizowaniem pomocy psychologiczno-pedagogicznej zajmuje się dyrektor przedszkola. Pomocy udzielają nauczyciele oraz specjaliści, w szczególności: psycholog, logopeda, terapeuta pedagogiczny. Współpracują z rodzicami, poradniami psychologicznopedagogicznymi, innymi przedszkolami i placówkami oraz organizacjami pozarządowymi i instytucjami działającymi na rzecz dzieci i rodziny. Zajęcia rozwijające uzdolnienia oraz specjalistyczne prowadzą nauczyciele i specjaliści posiadający kwalifikacje odpowiednie do rodzaju zajęć wykorzystując aktywizujące metody pracy. Zasady organizacji i udzielania pomocy psychologicznopedagogicznej powinny być określone w statucie przedszkola.

Pomoc psychologiczno-pedagogiczna w przedszkolu organizowana jest: • w trakcie bieżącej pracy z dzieckiem; •

Pomoc psychologiczno-pedagogiczna w przedszkolu organizowana jest: • w trakcie bieżącej pracy z dzieckiem; • poprzez zintegrowane (wspólne) działania nauczycieli i specjalistów; oraz w formie: • zajęć rozwijających uzdolnienia (dla dzieci szczególnie uzdolnionych); • zajęć specjalistycznych: ü korekcyjno-kompensacyjnych (dla dzieci z zaburzeniami i odchyleniami rozwojowymi, także ze specyficznymi trudnościami w uczeniu się), ü logopedycznych (dla dzieci z deficytami kompetencji i zaburzeniami sprawności językowych), ürozwijających kompetencje emocjonalno-społeczne (dla dzieci przejawiających trudności w funkcjonowaniu społecznym), • i inne zajęcia o charakterze terapeutycznym(dla dzieci z zaburzeniami i odchyleniami rozwojowymi mającymi problemy w funkcjonowaniu w przedszkolu oraz z aktywnym i pełnym uczestnictwem w życiu przedszkola); • zindywidualizowanej ścieżki realizacji obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego; • porad i konsultacji, warsztatów i szkoleń - dla rodziców i nauczycieli.

 DOKUMENTOWANIE POMOCY PSYCHOLOGICZNO – PEDAGOGICZNEJ W przypadku dzieci, które nie posiadają lub posiadają

DOKUMENTOWANIE POMOCY PSYCHOLOGICZNO – PEDAGOGICZNEJ W przypadku dzieci, które nie posiadają lub posiadają opinię PPP wychowawca razem ze specjalistami zatrudnionymi w placówce, w terminie – niezwłocznie, dokonuje wstępnej oceny poziomu funkcjonowania dziecka oraz ustala formy udzielania pomocy, okres jej udzielania oraz wymiar godzin. W przypadku złożenia w przedszkolu orzeczenia zespół, który tworzą nauczyciele, wychowawcy grup wychowawczych i specjaliści, prowadzący zajęcia z dzieckiem. w ciągu 30 dni musi dokonać wielospecjalistycznej oceny poziomu funkcjonowania dziecka (lub do 30 września w przypadku dziecka rozpoczynającego edukację w przedszkolu w danym roku szkolnym).

Na podstawie tej oceny oraz analizy orzeczenia zespół ustala określone sposoby pracy z dzieckiem

Na podstawie tej oceny oraz analizy orzeczenia zespół ustala określone sposoby pracy z dzieckiem zawarte w indywidualnym programie edukacyjno-terapeutycznym. W opracowaniu IPET zespół współdziała z rodzicami, którzy mogą brać udział w wielospecjalistycznej ocenie poziomu funkcjonowania dziecka oraz w opracowaniu programu lub jego modyfikacji. Przedszkole może również współpracować w opracowaniu programu z poradnią psychologicznopedagogiczną. Okresowej wielospecjalistycznej oceny poziomu funkcjonowania dziecka, z uwzględnieniem oceny efektywności pomocy psychologiczno-pedagogicznej udzielanej dziecku, zespół dokonuje co najmniej 2 razy w roku. W razie potrzeby dokonuje modyfikacji IPET-u.

Oceniając efektywność pomocy psychologicznopedagogicznej możemy wziąć pod uwagę: ü ocenę postępów dziecka dokonaną przez

Oceniając efektywność pomocy psychologicznopedagogicznej możemy wziąć pod uwagę: ü ocenę postępów dziecka dokonaną przez specjalistów, np. logopedę, psychologa, terapeutę (specjalistyczna ocena postępów terapii, realizacja celów określonych w programie zajęć, w których dziecko uczestniczy), ü wyniki obserwacji pedagogicznych prowadzonych przez nauczycieli (arkusze obserwacji, analiza prac dziecka, obserwacja zachowania), ü ocenę rodziców i samego dziecka (np. wywiad, rozmowa, kwestionariusz obserwacji).