Pomoc materialna dla studentw z uwzgldnieniem projektu tzw

  • Slides: 42
Download presentation
Pomoc materialna dla studentów z uwzględnieniem projektu tzw. ustawy 2. 0 Akademia Górniczo-Hutnicza w

Pomoc materialna dla studentów z uwzględnieniem projektu tzw. ustawy 2. 0 Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, dn. 2 lutego 2018 r.

Konstytucja RP • Władze publiczne zapewniają obywatelom powszechny i równy dostęp do wykształcenia. W

Konstytucja RP • Władze publiczne zapewniają obywatelom powszechny i równy dostęp do wykształcenia. W tym celu tworzą i wspierają systemy indywidualnej pomocy finansowej i organizacyjnej dla uczniów i studentów. Warunki udzielania pomocy określa ustawa. (art. 70 ust. 4 Konstytucji RP) W świetle art. 70 ust. 4 Konstytucji obowiązkiem władz publicznych jest zapewnienie powszechnego i równego dostępu do wykształcenia (…). Ukończenie studiów przez obywatela prowadzi do osiągnięcia celu, jakim było umożliwienie zdobycia wykształcenia i do wypełnienia obowiązku wynikającego z art. 70 ust. 4 Konstytucji. Tym samym należy uznać, że państwo wywiązało się z obowiązku wskazanego w art. 70 ust. 4 Konstytucji w trakcie studiów na pierwszym (ukończonym) kierunku. Trybunał Konstytucyjny w wyroku z dnia 5 listopada 2013 r. , sygn. K 40/12

Świadczenia pomocy materialnej Stypendium socjalne Stypendium specjalne dla osób niepełnosprawnych Stypendium rektora dla najlepszych

Świadczenia pomocy materialnej Stypendium socjalne Stypendium specjalne dla osób niepełnosprawnych Stypendium rektora dla najlepszych studentów Zapomoga Stypendium ministra za wybitne osiągnięcia Zwiększenie stypendium socjalnego = tzw. dopłata mieszkaniowa (art. 182 psw) Ustawa 2. 0: stypendium socjalne; stypendium dla osób z niepełnosprawnościami; zapomoga; stypendium rektora; stypendium finansowane przez jednostkę samorządu terytorialnego; stypendium za wyniki w nauce finansowane przez osobę fizyczną lub osobę prawną niebędącą państwową ani samorządową osobą prawną.

Regulamin świadczeń (ustawa 2. 0 – art. 95) 1. Regulamin świadczeń dla studentów określa:

Regulamin świadczeń (ustawa 2. 0 – art. 95) 1. Regulamin świadczeń dla studentów określa: 1) wysokość świadczeń, o których mowa w art. 86 ust. 1 pkt 1– 4, lub sposób jej ustalania; 2)szczegółowe kryteria i tryb przyznawania świadczeń, o których mowa w art. 86 ust. 1 pkt 1– 4 oraz zakwaterowania i wyżywienia, o których mowa w art. 104, oraz sposób wypłacania świadczeń, o których mowa w art. 86 ust. 1 pkt 1– 4; 3)sposób dokumentowania sytuacji materialnej studenta; 4) tryb powoływania oraz skład komisji stypendialnej i odwoławczej komisji stypendialnej. 2. Regulamin świadczeń dla studentów ustala rektor w porozumieniu z samorządem studenckim. W nowo utworzonej uczelni regulamin ustala na okres roku rektor.

Przepisy dot. świadczeń • Stypendium socjalne -> ustawa o świadczeniach rodzinnych • Stypendium „naukowe”

Przepisy dot. świadczeń • Stypendium socjalne -> ustawa o świadczeniach rodzinnych • Stypendium „naukowe” -> rozporządzenie dot. parametryzacji • Stypendium specjalne -> trzy stopnie –> osoby niepełnosprawne, a nie ustawa o świadczeniach rodzinnych (2. stopnie) • Zapomoga -> katalog zdarzeń, ale i termin na złożenie wniosku (? ); max. kwota (? ) Kwota uprawniająca do progu – w regulaminie czy w zarządzeniu?

Ustawa 2. 0 ma wejść w życie 1 X 2018 r. • Do dnia

Ustawa 2. 0 ma wejść w życie 1 X 2018 r. • Do dnia 30 września 2019 r. regulaminy ustalania wysokości, przyznawania i wypłacania świadczeń pomocy materialnej dla studentów, o których mowa w art. 186 ust. 1 ustawy uchylanej w art. 168 pkt 3, przyjęte przed dniem wejścia w życie ustawy, o której mowa w art. 1, zachowują moc. • Przepisy dot. pomocy materialnej mają obowiązywać od 1 X 2019 r.

Ograniczenia w pomocy materialnej • Osoba, która ukończyła studia – nie dłużej niż 3

Ograniczenia w pomocy materialnej • Osoba, która ukończyła studia – nie dłużej niż 3 lata – kontynuacja, ale na jakim kierunku? • Tylko na jednym kierunku – wszystkie czy każde świadczenie oddzielnie? • Wysokość stypendium socjalnego i rektora dla najlepszych studentów nie może być większa niż 90% najniższego wynagrodzenia zasadniczego asystenta ustalonego w przepisach o wynagradzaniu nauczycieli akademickich.

Zmiany w ustawie 2. 0 • Przyznanie świadczenia, o którym mowa w ust. 1

Zmiany w ustawie 2. 0 • Przyznanie świadczenia, o którym mowa w ust. 1 pkt 1– 4, oraz odmowa jego przyznania następują w drodze decyzji administracyjnej – czy to oznacza odpowiednie stosowanie kpa? • W szczególnie uzasadnionych przypadkach student może otrzymać stypendium socjalne w zwiększonej wysokości – czyli kiedy i co? • Student kształcący się równocześnie na kilku kierunkach studiów może otrzymywać świadczenia, o których mowa w art. 86 ust. 1 pkt 1 – 4 i art. 360 ust. 1, tylko na jednym, wskazanym przez niego kierunku.

Zmiany cd. – ustawa 2. 0 Świadczenia, o których mowa w art. 86 ust.

Zmiany cd. – ustawa 2. 0 Świadczenia, o których mowa w art. 86 ust. 1 pkt 1– 4 i art. 360 ust. 1: 1)przysługują na studiach pierwszego stopnia, studiach drugiego stopnia i jednolitych studiach magisterskich, jednak nie dłużej niż przez 6 lat; 2)nie przysługują studentowi posiadającemu tytuł zawodowy: a) magistra, magistra inżyniera albo równorzędny, b)licencjata, inżyniera albo równorzędny, jeżeli ponownie podejmuje studia pierwszego stopnia. 3. Przepisy ust. 2 stosuje się do osób posiadających tytuły zawodowe uzyskane za granicą. 4. W przypadku gdy niepełnosprawność powstała w trakcie studiów lub po uzyskaniu tytułu zawodowego, student może otrzymać świadczenie, o którym mowa w art. 86 ust. 1 pkt 2, tylko na jednym kolejnym kierunku studiów, jednak nie dłużej niż przez 6 lat.

Postępowanie • Wniosek (elektronicznie? ) • Ocena • Rozstrzygnięcie – decyzja czy jednak braki

Postępowanie • Wniosek (elektronicznie? ) • Ocena • Rozstrzygnięcie – decyzja czy jednak braki formalne? • Wezwanie do uzupełnienia braków formalnych

Jak rozumieć to odpowiednie stosowanie kpa? • Przepisy kpa stosujemy wprost, modyfikując (czynny udział

Jak rozumieć to odpowiednie stosowanie kpa? • Przepisy kpa stosujemy wprost, modyfikując (czynny udział strony), albo wcale (ugoda) • Chodzi tu o gwarancje dla strony, a nie tylko o literalne „odhaczenie” poszczególnych etapów, elementów itd. • Przykład: pouczenie jako element decyzji? Jego brak jako wada? A brak oznaczenia organu? Gradacja naruszeń?

Decyzja w przedmiocie pomocy materialnej • Art. 107 k. p. a. § 1. Decyzja

Decyzja w przedmiocie pomocy materialnej • Art. 107 k. p. a. § 1. Decyzja zawiera: 1) oznaczenie organu administracji publicznej; 2) datę wydania; 3) oznaczenie strony lub stron; 4) powołanie podstawy prawnej; 5) rozstrzygnięcie; 6) uzasadnienie faktyczne i prawne; 7) pouczenie, czy i w jakim trybie służy od niej odwołanie oraz o prawie do zrzeczenia się odwołania i skutkach zrzeczenia się odwołania; 8) podpis z podaniem imienia i nazwiska oraz stanowiska służbowego pracownika organu upoważnionego do wydania decyzji, a jeżeli decyzja wydana została w formie dokumentu elektronicznego - kwalifikowany podpis elektroniczny;

Decyzja – cd. 9) w przypadku decyzji, w stosunku do której może być wniesione

Decyzja – cd. 9) w przypadku decyzji, w stosunku do której może być wniesione powództwo do sądu powszechnego, sprzeciw od decyzji lub skarga do sądu administracyjnego - pouczenie o dopuszczalności wniesienia powództwa, sprzeciwu od decyzji lub skargi oraz wysokości opłaty od powództwa lub wpisu od skargi lub sprzeciwu od decyzji, jeżeli mają one charakter stały, albo podstawie do wyliczenia opłaty lub wpisu o charakterze stosunkowym, a także możliwości ubiegania się przez stronę o zwolnienie od kosztów albo przyznanie prawa pomocy. (…) § 3. Uzasadnienie faktyczne decyzji powinno w szczególności zawierać wskazanie faktów, które organ uznał za udowodnione, dowodów, na których się oparł, oraz przyczyn, z powodu których innym dowodom odmówił wiarygodności i mocy dowodowej, zaś uzasadnienie prawne - wyjaśnienie podstawy prawnej decyzji, z przytoczeniem przepisów prawa. § 4. Można odstąpić od uzasadnienia decyzji, gdy uwzględnia ona w całości żądanie strony; nie dotyczy to jednak decyzji rozstrzygających sporne interesy stron oraz decyzji wydanych na skutek odwołania. (…)

Postępowanie odwoławcze Sposób i termin wniesienia odwołania Art. 129 k. p. a. § 1.

Postępowanie odwoławcze Sposób i termin wniesienia odwołania Art. 129 k. p. a. § 1. Odwołanie wnosi się do właściwego organu odwoławczego za pośrednictwem organu, który wydał decyzję. § 2. Odwołanie wnosi się w terminie czternastu dni od dnia doręczenia decyzji stronie, a gdy decyzja została ogłoszona ustnie - od dnia jej ogłoszenia stronie. (…) Postępowanie wstępne przed organem odwoławczym Art. 134. Organ odwoławczy stwierdza w drodze postanowienia niedopuszczalność odwołania oraz uchybienie terminu do wniesienia odwołania. Postanowienie w tej sprawie jest ostateczne. Od takiego postanowienia nie przysługuje zażalenie czy odwołanie, lecz skarga do sądu administracyjnego składana w terminie 30 od daty jego doręczenia.

Postępowanie odwoławcze - autokontrola Art. 132 k. p. a. § 1. Jeżeli odwołanie wniosły

Postępowanie odwoławcze - autokontrola Art. 132 k. p. a. § 1. Jeżeli odwołanie wniosły wszystkie strony, a organ administracji publicznej, który wydał decyzję, uzna, że to odwołanie zasługuje w całości na uwzględnienie, może wydać nową decyzję, w której uchyli lub zmieni zaskarżoną decyzję. § 2. Przepis § 1 stosuje się także w przypadku, gdy odwołanie wniosła jedna ze stron, a pozostałe strony wyraziły zgodę na uchylenie lub zmianę decyzji zgodnie z żądaniem odwołania. § 3. Od nowej decyzji służy stronom odwołanie.

Stypendium rektora dla najlepszych studentów Art. 181 ust. 1: Stypendium rektora dla najlepszych studentów

Stypendium rektora dla najlepszych studentów Art. 181 ust. 1: Stypendium rektora dla najlepszych studentów może otrzymywać student, który uzyskał za rok studiów wysoką średnią ocen lub posiada osiągnięcia naukowe, artystyczne lub wysokie wyniki sportowe we współzawodnictwie międzynarodowym lub krajowym. 1 a. O stypendium rektora dla najlepszych studentów może ubiegać się student przyjęty na pierwszy rok studiów w roku złożenia egzaminu maturalnego, który jest laureatem olimpiady międzynarodowej albo laureatem lub finalistą olimpiady przedmiotowej o zasięgu ogólnopolskim, o których mowa w przepisach o systemie oświaty.

Stypendium rektora w ustawie 2. 0 – art. 91 1. Stypendium rektora może otrzymać

Stypendium rektora w ustawie 2. 0 – art. 91 1. Stypendium rektora może otrzymać student, który uzyskał wyróżniające wyniki w nauce, osiągnięcia naukowe lub artystyczne, lub osiągnięcia sportowe we współzawodnictwie co najmniej na poziomie krajowym. 2. Stypendium rektora otrzymuje student przyjęty na pierwszy rok studiów w roku złożenia egzaminu maturalnego, który jest laureatem olimpiady międzynarodowej albo laureatem lub finalistą olimpiady stopnia centralnego, o których mowa w przepisach o systemie oświaty. 3. Stypendium rektora przyznaje się nie więcej niż 10% studentów na określonym kierunku studiów. Jeżeli liczba studentów jest mniejsza niż 10, stypendium rektora może być przyznane 1 studentowi. Studentów, o których mowa w ust. 2, nie uwzględnia się przy ustalaniu liczby studentów otrzymujących stypendium rektora, o której mowa w zdaniu pierwszym.

Osiągnięcia naukowe - punktowane • Publikacje naukowe, popularno-naukowe? , inne? • Udział w konferencjach

Osiągnięcia naukowe - punktowane • Publikacje naukowe, popularno-naukowe? , inne? • Udział w konferencjach naukowych – czynny, a współorganizacja? • Inne – sportowcy, artyści,

Zapomoga Art. 182 psw: 1. Zapomoga może być przyznana studentowi, który z przyczyn losowych

Zapomoga Art. 182 psw: 1. Zapomoga może być przyznana studentowi, który z przyczyn losowych znalazł się przejściowo w trudnej sytuacji materialnej. 2. Student może otrzymać zapomogę, o której mowa w ust. 1, dwa razy w roku akademickim. - przesłanki (a „dokumentacja”); - zdarzenie losowe; - wysokość zapomogi;

Stypendium specjalne dla osób niepełnosprawnych • Art. 180: Stypendium specjalne dla osób niepełnosprawnych może

Stypendium specjalne dla osób niepełnosprawnych • Art. 180: Stypendium specjalne dla osób niepełnosprawnych może otrzymywać student z tytułu niepełnosprawności potwierdzonej orzeczeniem właściwego organu. • Trzy progi; • Kwestia „ważności” orzeczenia – np. do grudnia = stypendium do grudnia z prawem do złożenia wniosku w przypadku uzyskania „nowego-ważnego” orzeczenia.

Stypendium socjalne – art. 179 psw Ust. 1: Stypendium socjalne ma prawo otrzymywać student

Stypendium socjalne – art. 179 psw Ust. 1: Stypendium socjalne ma prawo otrzymywać student znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej. Ust. 2: Rektor w porozumieniu z uczelnianym organem samorządu studenckiego ustala wysokość dochodu na osobę w rodzinie studenta uprawniającą do ubiegania się o stypendium socjalne. Ust. 3: Wysokość dochodu, o którym mowa w ust. 2, nie może być niższa niż 1, 3 kwoty, o której mowa w art. 8 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej - oraz wyższa niż 1, 30 sumy kwot określonych w art. 5 ust. 1 i art. 6 ust. 2 pkt 3 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych.

Stypendium socjalne • Art. 179 psw – kryterium dochodowe (tzw. widełki) -> próg dochodowy

Stypendium socjalne • Art. 179 psw – kryterium dochodowe (tzw. widełki) -> próg dochodowy w przedziale (netto): • od 1 XI 2016 r. do 30 X 2017 r. : 668, 20 – 1051, 70 zł. ; • od 1 XI 2017 r. : 668, 20 zł. – 1162, 20 zł (? ) => 1051, 70 zł. • Hektar przeliczeniowy –> 1 hektar przeliczeniowy x 2577 zł. netto (wg Prezesa GUS – obw. 22 września 2017 r. ) = dochód roczny

Stypendium socjalne w zwiększonej wysokości – art. 182 psw. Ust. 1: Student studiów stacjonarnych

Stypendium socjalne w zwiększonej wysokości – art. 182 psw. Ust. 1: Student studiów stacjonarnych znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej może otrzymać stypendium socjalne w zwiększonej wysokości z tytułu zamieszkania w domu studenckim lub w obiekcie innym niż dom studencki, jeżeli codzienny dojazd z miejsca stałego zamieszkania do uczelni uniemożliwiałby lub w znacznym stopniu utrudniał studiowanie. Ust. 2: Student studiów stacjonarnych w przypadku, o którym mowa w ust. 1, może otrzymać stypendium socjalne w zwiększonej wysokości również z tytułu zamieszkania z niepracującym małżonkiem lub dzieckiem studenta w domu studenckim lub w obiekcie innym niż dom studencki. - Utrata statusu studenta rodzi skutek również dla żony/męża czy dziecka studenta.

Art. 179 ust. 4 psw – rodzina: Przy ustalaniu wysokości dochodu uprawniającego studenta do

Art. 179 ust. 4 psw – rodzina: Przy ustalaniu wysokości dochodu uprawniającego studenta do ubiegania się o stypendium socjalne uwzględnia się dochody osiągane przez: 1) studenta; 2) małżonka studenta, a także będące na utrzymaniu studenta lub jego małżonka dzieci niepełnoletnie, dzieci pobierające naukę do 26. roku życia, a jeżeli 26. rok życia przypada w ostatnim roku studiów, do ich ukończenia, oraz dzieci niepełnosprawne bez względu na wiek; 3) rodziców, opiekunów prawnych lub faktycznych studenta i będące na ich utrzymaniu dzieci niepełnoletnie, dzieci pobierające naukę do 26. roku życia, a jeżeli 26. rok życia przypada w ostatnim roku studiów, do ich ukończenia, oraz dzieci niepełnosprawne bez względu na wiek.

Art. 179 ust. 5 psw Miesięczną wysokość dochodu na osobę w rodzinie studenta uprawniającego

Art. 179 ust. 5 psw Miesięczną wysokość dochodu na osobę w rodzinie studenta uprawniającego do ubiegania się o stypendium socjalne ustala się na zasadach określonych w ustawie z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych, z uwzględnieniem ust. 4, z zastrzeżeniem, że do dochodu nie wlicza się: 2) świadczeń pomocy materialnej dla studentów i doktorantów, otrzymywanych na podstawie przepisów ustawy; 3) stypendiów przyznawanych uczniom, studentom i doktorantom w ramach: a) funduszy strukturalnych Unii Europejskiej, b) niepodlegających zwrotowi środków pochodzących z pomocy udzielanej przez państwa członkowskie Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA), c) umów międzynarodowych lub programów wykonawczych, sporządzanych do tych umów albo międzynarodowych programów stypendialnych; 4) świadczeń pomocy materialnej dla uczniów otrzymywanych na podstawie ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty; 5) świadczeń, o których mowa w art. 173 a i art. 199 a; 6) stypendiów o charakterze socjalnym przyznawanych przez inne podmioty, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 40 b ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r. poz. 361, z późn. zm. ).

Art. 179 ust. 6 psw – samodzielność finansowa Student może ubiegać się o stypendium

Art. 179 ust. 6 psw – samodzielność finansowa Student może ubiegać się o stypendium socjalne bez wykazywania dochodów osiąganych przez osoby, o których mowa w ust. 4 pkt 3: 1) w przypadku gdy nie prowadzi wspólnego gospodarstwa domowego z żadnym z rodziców i potwierdził ten fakt w złożonym oświadczeniu oraz spełnia jedną z następujących przesłanek: a) ukończył 26. rok życia, b) pozostaje w związku małżeńskim, c) ma na utrzymaniu dzieci, o których mowa w ust. 4 pkt 2, d) osiągnął pełnoletność, przebywając w pieczy zastępczej lub: 2) jeżeli spełnia łącznie następujące warunki: a) posiadał stałe źródło dochodów w ostatnim roku podatkowym, b) posiada stałe źródło dochodów w roku bieżącym, c) jego miesięczny dochód w okresach, o których mowa w lit. a i b, jest wyższy lub równy 1, 15 sumy kwoty określonej w art. 5 ust. 1 i kwoty określonej w art. 6 ust. 2 pkt 3 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych, [do 30 X 2016 r. 923, 45 zł; 1 XI 16. -30 X 17 r. = 930, 35 zł. ; po 1 XI 17 r. = 1028, 10? – nadal 930, 35 zł. ] d) nie prowadzi wspólnego gospodarstwa domowego z żadnym z rodziców i potwierdził ten fakt w złożonym oświadczeniu.

Art. 179 ust. 8 psw W uzasadnionych przypadkach rektor, kierownik podstawowej jednostki organizacyjnej albo

Art. 179 ust. 8 psw W uzasadnionych przypadkach rektor, kierownik podstawowej jednostki organizacyjnej albo komisja stypendialna lub odwoławcza komisja stypendialna, o których mowa w art. 175 ust. 4 i art. 176 ust. 3, mogą zażądać doręczenia zaświadczenia z ośrodka pomocy społecznej o sytuacji dochodowej i majątkowej studenta i rodziny studenta i uwzględnić tę sytuację przy ocenie spełnienia przez studenta kryterium, o którym mowa w ust. 1.

Art. 179 ust. 9 psw W przypadku niedostarczenia przez studenta zaświadczenia, o którym mowa

Art. 179 ust. 9 psw W przypadku niedostarczenia przez studenta zaświadczenia, o którym mowa w ust. 8, rektor, kierownik podstawowej jednostki organizacyjnej albo komisja stypendialna lub odwoławcza komisja stypendialna, o których mowa w art. 175 ust. 4 i art. 176 ust. 3, może wezwać studenta do przedstawienia wyjaśnień. Niezłożenie wyjaśnień w wyznaczonym terminie skutkuje odmową przyznania stypendium socjalnego.

W ustawie 2. 0 Rektor albo komisja stypendialna lub odwoławcza komisja stypendialna odmawia przyznania

W ustawie 2. 0 Rektor albo komisja stypendialna lub odwoławcza komisja stypendialna odmawia przyznania stypendium socjalnego studentowi, którego miesięczny dochód na osobę w rodzinie przekracza kwoty określonej w art. 8 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej, jeżeli nie dołączy do wniosku o przyznanie stypendium socjalnego zaświadczenia z ośrodka pomocy społecznej o sytuacji dochodowej i majątkowej swojej i rodziny. Rektor albo komisja stypendialna lub odwoławcza komisja stypendialna może przyznać studentowi stypendium socjalne w przypadku, o którym mowa w ust. 4, jeżeli przyczyny niedołączenia do wniosku o przyznanie stypendium socjalnego zaświadczenia z ośrodka pomocy społecznej o sytuacji dochodowej i majątkowej studenta i rodziny studenta były uzasadnione oraz student udokumentował źródła utrzymania rodziny.

Alimenty (dokumenty): odpis wyroku zasądzającego alimenty (wyrok sądu, protokół ugody sądowej, treść zatwierdzonej przez

Alimenty (dokumenty): odpis wyroku zasądzającego alimenty (wyrok sądu, protokół ugody sądowej, treść zatwierdzonej przez sąd ugody zawartej przed mediatorem) w przypadku osoby uczącej się (t. j. osoby pełnoletniej uczącej się, niepozostającej na utrzymaniu rodziców w związku z ustaleniem prawa do alimentów z ich strony); orzeczenie sądu zobowiązujące jednego z rodziców do ponoszenia całkowitych kosztów utrzymania dziecka/ odpis prawomocnego wyroku oddalającego powództwo o ustalenie alimentów W przypadku osoby samotnie wychowującej dziecko: • odpis prawomocnego wyroku sądu orzekającego rozwód lub separację albo aktu zgonu małżonka lub rodzica dziecka, • odpis zupełny aktu urodzenia dziecka, w przypadku, gdy ojciec jest nieznany, lub • odpis wyroku sądu orzekającego o oddaleniu powództwa o ustalenie świadczenia alimentacyjnego.

Dochód – ustawa o świadczeniach rodzinnych Pojęcie dochodu - oznacza to, po odliczeniu kwot

Dochód – ustawa o świadczeniach rodzinnych Pojęcie dochodu - oznacza to, po odliczeniu kwot alimentów świadczonych na rzecz innych osób… przychody podlegające opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 27, art. 30 b, art. 30 c, art. 30 e i art. 30 f ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r. poz. 361, z późn. zm. ), pomniejszone o koszty uzyskania przychodu, należny podatek dochodowy od osób fizycznych, składki na ubezpieczenia społeczne niezaliczone do kosztów uzyskania przychodu oraz składki na ubezpieczenie zdrowotne.

dochód • art. 27 – tzw. skala podatkowa; • art. 30 b - dochód

dochód • art. 27 – tzw. skala podatkowa; • art. 30 b - dochód uzyskany z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych, w tym z realizacji praw wynikających z tych instrumentów, z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część; • art. 30 c – dochód z pozarolniczej działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej uzyskanych przez podatników, o których mowa w art. 9 a ust. 2 lub 7 ustawy; • art. 30 e – dochód z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c ustawy; • art. 30 f – dochód z zagranicznej spółki kontrolowanej uzyskanych przez podatnika, o którym mowa w art. 3 ust. 1 ustawy;

Dochód – dodanie art. 5 ust. 7 a – tzw. dochód przeliczeniowy W przypadku

Dochód – dodanie art. 5 ust. 7 a – tzw. dochód przeliczeniowy W przypadku ustalania dochodu z działalności podlegającej opodatkowaniu na podstawie przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w roku kalendarzowym poprzedzającym okres zasiłkowy, przyjmuje się dochód ogłaszany corocznie, w drodze obwieszczenia, przez ministra właściwego do spraw rodziny, w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski”, w terminie do dnia 1 sierpnia każdego roku. • Obwieszczenie MRPi. PS z dnia 27 lipca 2017 r. , Monitor Polski z 2017 r. , poz. 766 • Sposób opodatkowania, stawka, wysokość podatku, wysokość przychodu

Dochód utracony – art. 3 pkt 23 uośr -> a) uzyskaniem prawa do urlopu

Dochód utracony – art. 3 pkt 23 uośr -> a) uzyskaniem prawa do urlopu wychowawczego, b) utratą zasiłku lub stypendium dla bezrobotnych, c) utratą zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, d) utratą zasiłku przedemerytalnego lub świadczenia przedemerytalnego, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, a także emerytury lub renty, renty rodzinnej lub renty socjalnej, e) (uchylona) f) wyrejestrowaniem pozarolniczej działalności gospodarczej lub zawieszeniem jej wykonywania w rozumieniu art. 14 a ust. 1 d ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2013 r. poz. 672, z późn. zm. 11)), g) (uchylona) h) utratą zasiłku chorobowego, świadczenia rehabilitacyjnego lub zasiłku macierzyńskiego, przysługujących po utracie zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, i) utratą zasądzonych świadczeń alimentacyjnych w związku ze śmiercią osoby zobowiązanej do tych świadczeń lub utratą świadczeń pieniężnych wypłacanych w przypadku bezskuteczności egzekucji alimentów w związku ze śmiercią osoby zobowiązanej do świadczeń alimentacyjnych; j) utratą świadczenia rodzicielskiego, k) utratą zasiłku macierzyńskiego, o którym mowa w przepisach o ubezpieczeniu społecznym rolników, l) utratą stypendium doktoranckiego określonego w art. 200 ust. 1 ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym

Dochód uzyskany – art. 3 pkt 24 uośr -> oznacza to uzyskanie dochodu spowodowane:

Dochód uzyskany – art. 3 pkt 24 uośr -> oznacza to uzyskanie dochodu spowodowane: a) zakończeniem urlopu wychowawczego, b) uzyskaniem zasiłku lub stypendium dla bezrobotnych, c) uzyskaniem zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, d) uzyskaniem zasiłku przedemerytalnego lub świadczenia przedemerytalnego, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, a także emerytury lub renty, renty rodzinnej lub renty socjalnej, e) (uchylona) f) rozpoczęciem pozarolniczej działalności gospodarczej lub wznowieniem jej wykonywania po okresie zawieszenia w rozumieniu art. 14 a ust. 1 d ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, g) (uchylona) h) uzyskaniem zasiłku chorobowego, świadczenia rehabilitacyjnego lub zasiłku macierzyńskiego, przysługujących po utracie zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, i) uzyskaniem świadczenia rodzicielskiego, j) uzyskaniem zasiłku macierzyńskiego, o którym mowa w przepisach o ubezpieczeniu społecznym rolników, k) uzyskaniem stypendium doktoranckiego określonego w art. 200 ust. 1 ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym

Zmiany… w pkt 23 lit. b: • utratą zasiłku lub stypendium dla bezrobotnych, w

Zmiany… w pkt 23 lit. b: • utratą zasiłku lub stypendium dla bezrobotnych, w pkt 24 lit. B: • uzyskaniem zasiłku lub stypendium dla bezrobotnych Art. 14 a ust. 1 d: • Przedsiębiorca niezatrudniający pracowników prowadzący działalność gospodarczą przez okres co najmniej 6 miesięcy może zawiesić wykonywanie działalności gospodarczej na okres do 3 lat w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem, nie dłużej jednak niż do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6. rok życia, a w przypadku dziecka, które z powodu stanu zdrowia potwierdzonego orzeczeniem o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności wymaga osobistej opieki osoby prowadzącej działalność gospodarczą, na okres do 6 lat, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko 18. roku życia.

art. 5 ust. 4 ustawy o śr W przypadku utraty dochodu przez członka rodziny,

art. 5 ust. 4 ustawy o śr W przypadku utraty dochodu przez członka rodziny, osobę uczącą się lub dziecko pozostające pod opieką opiekuna prawnego w roku kalendarzowym poprzedzającym okres zasiłkowy lub po tym roku, ustalając ich dochód, nie uwzględnia się dochodu utraconego. Nie uwzględnia się dochodu, który był wtedy uzyskany, a został utracony.

Art. 5 ust. 4 a ustawy o śr W przypadku uzyskania dochodu przez członka

Art. 5 ust. 4 a ustawy o śr W przypadku uzyskania dochodu przez członka rodziny, osobę uczącą się lub dziecko pozostające pod opieką opiekuna prawnego w roku kalendarzowym poprzedzającym okres zasiłkowy, ustalając dochód członka rodziny, osoby uczącej się lub dziecka pozostającego pod opieką opiekuna prawnego, osiągnięty w tym roku dochód dzieli się przez liczbę miesięcy, w których dochód ten był uzyskiwany, jeżeli dochód ten jest uzyskiwany w okresie, na który ustalane lub weryfikowane jest prawo do świadczeń rodzinnych.

Art. 5 ust. 4 b ustawy o śr W przypadku uzyskania dochodu przez członka

Art. 5 ust. 4 b ustawy o śr W przypadku uzyskania dochodu przez członka rodziny, osobę uczącą się lub dziecko pozostające pod opieką opiekuna prawnego po roku kalendarzowym poprzedzającym okres zasiłkowy dochód ich ustala się na podstawie dochodu członka rodziny, dochodu osoby uczącej się lub dochodu dziecka pozostającego pod opieką opiekuna prawnego, powiększonego o kwotę osiągniętego dochodu za miesiąc następujący po miesiącu, w którym nastąpiło uzyskanie dochodu, jeżeli dochód ten jest uzyskiwany w okresie, na który ustalane lub weryfikowane jest prawo do świadczeń rodzinnych.

art. 5 ust. 4 c Przepisów o utracie i uzyskaniu dochodu nie stosuje się

art. 5 ust. 4 c Przepisów o utracie i uzyskaniu dochodu nie stosuje się do dochodu z tytułu zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej i dochodu z tytułu wyrejestrowania lub rozpoczęcia pozarolniczej działalności gospodarczej, jeżeli członek rodziny, osoba ucząca się lub dziecko pozostające pod opieką opiekuna prawnego utracili dochód z tych tytułów i w okresie 3 miesięcy licząc od dnia utraty dochodu uzyskali dochód u tego samego pracodawcy lub zleceniodawcy lub zamawiającego dzieło lub ponownie rozpoczęli pozarolniczą działalność gospodarczą. • Obowiązek sprawdzenia (? )

Zmiana w trakcie roku akad. Art. 24 ust. 7 ustawy o świadczeniach rodzinnych: W

Zmiana w trakcie roku akad. Art. 24 ust. 7 ustawy o świadczeniach rodzinnych: W przypadku gdy uzyskanie dochodu powoduje utratę prawa do świadczeń rodzinnych lub obniżenie ich wysokości, świadczenia nie przysługują lub przysługują w niższej wysokości od miesiąca następującego po pierwszym miesiącu od miesiąca, w którym nastąpiło uzyskanie dochodu.

Dziękuję za uwagę! jacekpakula@fpm. edu. pl

Dziękuję za uwagę! jacekpakula@fpm. edu. pl