POMNIKI W KRAKOWIE POMNIK ADAMA MICKIEWICZA Adam Mickiewicz

  • Slides: 21
Download presentation
POMNIKI W KRAKOWIE

POMNIKI W KRAKOWIE

POMNIK ADAMA MICKIEWICZA Adam Mickiewicz - nasz ukochany wieszcz od ponad stu lat stoi

POMNIK ADAMA MICKIEWICZA Adam Mickiewicz - nasz ukochany wieszcz od ponad stu lat stoi na Rynku Głównym w Krakowie Odsłonięcia pomnika dokonano 26 czerwca 1898 r. w obecności córki i syna poety, w setną rocznicę urodzin wieszcza. Pomnik przedstawia stojącego na piedestale poetę w otoczeniu siedzących u jego stóp na wielostopniowym cokole 4 postaci alegorycznych, symbolizujących Ojczyznę, Naukę, Męstwo i Poezję. Na cokole widnieje dedykacja: "Adamowi Mickiewiczowi Naród". Pomnik Adama Mickiewicza wg projektu Teodora Rygiera powstał w XIX w.

POMNIK ADAMA MICKIEWICZA Rycerz symbolizujący Patriotyzm

POMNIK ADAMA MICKIEWICZA Rycerz symbolizujący Patriotyzm

POMNIK ADAMA MICKIEWICZA Kobieta wznosząca lewą ręką wskazuje poetę stojącego powyżej na cokole. Jest

POMNIK ADAMA MICKIEWICZA Kobieta wznosząca lewą ręką wskazuje poetę stojącego powyżej na cokole. Jest to postać alegoryczna symbolizująca Ojczyznę. Na tablicy trzymanej pod pachą możemy odczytać napis 'On kocha Naród'. U jej stóp piękny orzeł z rozpostartymi skrzydłami wpatrzony jak w obraz w piękną postać kobiety.

POMNIK ADAMA MICKIEWICZA Starzec nauczający chłopca to alegoria symbolizująca Naukę. Postać z lutnią to

POMNIK ADAMA MICKIEWICZA Starzec nauczający chłopca to alegoria symbolizująca Naukę. Postać z lutnią to alegoria Poezji.

Pomnik Grunwaldzki Pomnik króla Władysława Jagiełły na Placu Matejki. Ten piękny pomnik uroczyście odsłonięto

Pomnik Grunwaldzki Pomnik króla Władysława Jagiełły na Placu Matejki. Ten piękny pomnik uroczyście odsłonięto w pięćsetną rocznicę zwycięstwa wojsk polsko-litewskich nad Zakonem Krzyżackim, 15 lipca 1910 r. , dokładnie w samo południe. Fundatorem tego pomnika był nasz wybitny kompozytor i działacz niepodległościowy Ignacy Jan Paderewski. Pierwotną wersję dzieła wykonał w 1910 r. Antoni Wiwulski, natomiast jego rekonstrukcja, którą dziś możemy podziwiać, wyszła spod dłuta Mariana Koniecznego 66 lat później. Zniszczony w czasie okupacji hitlerowskiej po rekonstrukcji 16 października 1976 roku stanął on ponownie na swym dawnym miejscu.

Pomnik Tadeusza Kościuszki Pomnik konny na Wawelu poświęcony bohaterowi narodowemu Tadeuszowi Kościuszce. Jest wspólnym

Pomnik Tadeusza Kościuszki Pomnik konny na Wawelu poświęcony bohaterowi narodowemu Tadeuszowi Kościuszce. Jest wspólnym dziełem lwowskiego rzeźbiarza Leonarda Marconiego i Antoniego Popiela. W 1921 ustawiono go na Wawelu, na bastionie króla Władysława IV Wazy W czasie wojny, 17 lutego 1940, pomnik został zniszczony przez Niemców. W 1960, jako jedyny pomnik w Polsce został zrekonstruowany przez stronę niemiecką i jako dar mieszkańców Drezna dla Krakowa powrócił na swoje dawne miejsce.

Pomnik Żołnierzom Polski Walczącej Pomnik jest poświęcony pamięci Żołnierzy Polski Walczącej. Został odsłonięty 17

Pomnik Żołnierzom Polski Walczącej Pomnik jest poświęcony pamięci Żołnierzy Polski Walczącej. Został odsłonięty 17 sierpnia 1992 r. w 75 rocznicę powstania krakowskiego Związku Inwalidów Wojennych. Stoi na Bulwarach Wiślanych. Jest to dzieło Bronisława Chromego.

Pomnik Jana Pawła II przed Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!" na tzw.

Pomnik Jana Pawła II przed Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!" na tzw. "Białych Morzach" w Krakowie-Łagiewnikach.

Pomnik Stanisława Wyspiańskiego Odsłonięcie pomnika nastąpiło 28 listopada 1982 r. w 75 rocznicę śmierci

Pomnik Stanisława Wyspiańskiego Odsłonięcie pomnika nastąpiło 28 listopada 1982 r. w 75 rocznicę śmierci wielkiego poety i polskiego wieszcza. Pomnik znajduje się przy Al. 3 Maja, przed Muzeum Narodowym. Autorem jest Marian Konieczny.

POMNIK MIKOŁAJA KOPERNIKA Pomnik Mikołaja Kopernika polskiego astronoma, w stroju żaka postawiono z okazji

POMNIK MIKOŁAJA KOPERNIKA Pomnik Mikołaja Kopernika polskiego astronoma, w stroju żaka postawiono z okazji 500 lecia odnowienia Uniwersytetu Jagiellońskiego. Autorem tego pomysłu był historyk sztuki – Marian Sokołowski.

Pomnik Jana Matejki Pomnik polskiego malarza został odsłonięty 12 listopada 2013 przez prezydenta Krakowa

Pomnik Jana Matejki Pomnik polskiego malarza został odsłonięty 12 listopada 2013 przez prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego w przypadającą 175 rocznicę urodzin i 120 rocznicę śmierci artysty. Położony przy ul. Basztowej, na Plantach, po zachodniej stronie Barbakanu. Projekt wykonał profesor krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych Jan Tutaj

Pomnik Tadeusza Boya-Żeleńskiego Odsłonięcie pomnika polskiego pisarza, kronikarza, poetysatyryka, działacza społecznego oraz tłumacza literatury

Pomnik Tadeusza Boya-Żeleńskiego Odsłonięcie pomnika polskiego pisarza, kronikarza, poetysatyryka, działacza społecznego oraz tłumacza literatury francuskiej nastąpiło w 1980 r. Autorem pomnika, który postawiono na Plantach w rejonie Wawelu jest Edward Krzak.

Pomnik Artura Grottgera Pomnik wg. projektu Wacława Szymanowskiego położony jest na Plantach. Odsłonięto go

Pomnik Artura Grottgera Pomnik wg. projektu Wacława Szymanowskiego położony jest na Plantach. Odsłonięto go w 1903 roku w celu upamiętnienia Artura Grottgera, jednego z czołowych polskich malarzy okresu romantyzmu, który wsławił się szczególnie pracami na temat powstania styczniowego. Płaskorzeźba na cokole przedstawia symboliczną scenę klęski Powstania Styczniowego, a w tle artystę trzymającego się z rozpaczy za głowę

Pomnik pamięci Bohdana Zaleskiego Odsłonięcie pomnika nastąpiło w 1886 r. na Plantach, w pobliżu

Pomnik pamięci Bohdana Zaleskiego Odsłonięcie pomnika nastąpiło w 1886 r. na Plantach, w pobliżu Barbakanu. Józef Bogdan Zaleski (1802 -1886) był poetą okresu romantyzmu i działaczem patriotycznym. Na pomniku przedstawiono ruskiego wieszcza Bojana, w którego poeta wcielał się w swoich utworach. Autorem pomnika jest Pius Weloński.

Pomnik Aleksandra Fredry Przed wejściem do gmachu Teatru im. Juliusza Słowackiego znajduje się pomnik

Pomnik Aleksandra Fredry Przed wejściem do gmachu Teatru im. Juliusza Słowackiego znajduje się pomnik (popiersie) Aleksandra Fredry polskiego komediopisarza, poety, pamiętnikarza, który tworzył w epoce romantyzmu, autorstwa Cypriana Godebskiego, ustawiony tam w roku 1900.

Pomnik Ignacego Jana Paderewskiego Pomnik polskiego pianisty, kompozytora, działacza niepodległościowego i premiera rządu polskiego

Pomnik Ignacego Jana Paderewskiego Pomnik polskiego pianisty, kompozytora, działacza niepodległościowego i premiera rządu polskiego – odsłonięto 24 czerwca 2011 w Krakowie przed siedzibą Instytutu Muzykologii UJ w z okazji 150 -lecia urodzin kompozytora. Autorem jest Czesław Dźwigaj

Józef Kałuża Polski piłkarz (środkowy napastnik), trener, zasłużony zawodnik klubu Cracovia i krakowski działacz

Józef Kałuża Polski piłkarz (środkowy napastnik), trener, zasłużony zawodnik klubu Cracovia i krakowski działacz sportowy. W 73. rocznicę śmierci stanął na pomniku przed stadionem Cracovii. Rzeźbę wykonał prof. Czesław Dźwiga. Oficjalnego odsłonięcia dokonał 11 października prezydent Krakowa Jacek Majchrowski wraz z prezesem PZPN Zbigniewem Bońkiem.

Wojciech Bogusławski Upamiętnia on Wojciecha Bogusławskiego aktora, reżysera, dramatopisarza, ojca teatru polskiego, oraz jego

Wojciech Bogusławski Upamiętnia on Wojciecha Bogusławskiego aktora, reżysera, dramatopisarza, ojca teatru polskiego, oraz jego dzieło operę „Krakowiacy i Górale” uważaną za pierwszą polską operę narodową a której akcja dzieje się we wsi Mogile, o milę od Krakowa, w młynie i karczmie, obok klasztoru oo. cystersów, zachowanych do dziś. Odsłonięty w 1971 na os. Młodości, na terenie dawnej wsi Mogiła, obok klasztoru oo. cystersów.

Pomnik Solidarności "Bądź wierny, idź” Pomnik postawiono w 1999 r. przed halą walcowni zgniatacz

Pomnik Solidarności "Bądź wierny, idź” Pomnik postawiono w 1999 r. przed halą walcowni zgniatacz Huty im. Tadeusza Sendzimira. W 2005 r. , po prywatyzacj Huty im. Tadeusza Sendzimira i , w związku z planami zburzenia zgniatacza, przeniesiono go na Plac Centralny w Nowej Hucie gdzie został ponownie uroczyście odsłonięty.

Dziękuję za obejrzenie prezentacji.

Dziękuję za obejrzenie prezentacji.