Pomen certifikata ArtCraft SLO in sistema ocenjevanja Komisije

  • Slides: 20
Download presentation
Pomen certifikata Art&Craft SLO in sistema ocenjevanja Komisije DUO na OZS

Pomen certifikata Art&Craft SLO in sistema ocenjevanja Komisije DUO na OZS

POMEN CERTIFIKATA ART&CRAFT SLO IN SISTEMA OCENJEVANJA KOMISIJE DUO NA OZS Kaj je certifikat

POMEN CERTIFIKATA ART&CRAFT SLO IN SISTEMA OCENJEVANJA KOMISIJE DUO NA OZS Kaj je certifikat Rokodelstvo Art&Craft SLO ? Začetki? Postopek pridobitve certifikata Pomen certifikata Uporaba certifikata Vprašanja in odgovori

POSTAVITEV SISTEMA VREDNOTENJA IN OCENJEVANJA Certifikat Rokodelstvo Art-Craft SLO predstavlja pozitivno mnenje Strokovne komisije,

POSTAVITEV SISTEMA VREDNOTENJA IN OCENJEVANJA Certifikat Rokodelstvo Art-Craft SLO predstavlja pozitivno mnenje Strokovne komisije, ki ga izda za določen izdelek DUO. Strokovna komisija za ocenjevanje izdelkov DUO, ki zaseda pri OZS, deluje na podlagi 15. člena Obrtnega zakona in 31. člena Statuta OZS. Začetki postavljanja sistema za vrednotenje in ocenjevanje leta 1986 predstavitev raziskovalne naloge Inštituta za regionalno ekonomijo (IREL). Sistem vrednotenja in ocenjevanja ustrezno dopolnili med 1990 in 1992 pred začetkom vrednotenja preizkus sistema na več izdelkih na Inštitutu za raziskave in promocijo kulturne dediščine na Filozofski fakulteti Univerze v Ljubljani.

BISTVO DELOVANJA STROKOVNE KOMISIJE ZA DUO Predložen izdelek oceniti na podlagi izdelanih kriterijev ocenjevanja.

BISTVO DELOVANJA STROKOVNE KOMISIJE ZA DUO Predložen izdelek oceniti na podlagi izdelanih kriterijev ocenjevanja. Sistem ocenjevanja je predvsem selekcija med kakovostjo in povprečjem in hkrati šola in usmerjanje za izdelovalce, ki dobijo nepristransko in strokovno oceno. Razočaranje izdelovalcev, ki dobijo negativno oceno!

SESTAVA STROKOVNE KOMISIJE ZA DUO Komisijo sestavljajo strokovnjaki s področja etnologije, zgodovine, umetnosti, oblikovanja

SESTAVA STROKOVNE KOMISIJE ZA DUO Komisijo sestavljajo strokovnjaki s področja etnologije, zgodovine, umetnosti, oblikovanja in likovne umetnosti. Sestava v mandatnem obdobju 2014 – 2018, ki jo je imenoval Upravni odbor OZS.

SESTAVA STROKOVNE KOMISIJE ZA DUO Prof. dr. Janez Bogataj, predsednik Znanstveno raziskovalno in strokovno

SESTAVA STROKOVNE KOMISIJE ZA DUO Prof. dr. Janez Bogataj, predsednik Znanstveno raziskovalno in strokovno delo prof. Bogataja je že več kot tri desetletja povezano prav z domačimi in umetnostnimi obrtmi. Je edini strokovnjak za to področje v Sloveniji in je pisec večjih monografij s tega področja, tudi v tujih jezikih. Postavil je sistem za vrednotenje in ocenjevanje izdelkov domačih in umetnostnih obrti, ki je zaradi svoje originalnosti in primernosti cenjen tudi v tujini. Od l. 1977 sodeluje tudi pri razstavah domačih in umetnostnih obrti v Slovenj Gradcu in v Ljubljani. V mednarodnih okvirih zastopa našo domačo in umetnostno obrt v okviru organizacij Unesco in IOFA. Pripravil je tudi več razstav naše domače in umetnostne obrti v tujini. Kremžar Franc, predsednik sekcije za domačo in umetnostno obrt Izredni prof. dr. Vito Hazler, član Ukvarja se predvsem z varstvom kulturne dediščine. V komisiji deluje kot specialist za področje izdelkov, ki so povezani z ohranjanjem in prenovo stavbne in druge dediščine.

SESTAVA STROKOVNE KOMISIJE ZA DUO Mag. Andrej Dular, član Je kustos v Slovenskem etnografskem

SESTAVA STROKOVNE KOMISIJE ZA DUO Mag. Andrej Dular, član Je kustos v Slovenskem etnografskem muzeju in strokovnjak za posamezna področja rokodelske dediščine. Mag. Snežana Mandič, oblikovalka, član Sodi med vrhunske slovenske oblikovalke, predvsem s pretanjenim občutkom tudi za tista področja sodobnega oblikovanja, ki izvirajo iz dediščine. Je dobra poznavalka nekaterih tehnoloških področij, ki so odločilna pri vrednotenju izdelkov sodobnega oblikovanja Goran Lesničar Pučko, strokovni sodelavec OZS, član Vodi administrativno delo komisije, skrbi za stike s sekcijo in z izdelovalci in enakovredno sodeluje pri ocenjevanju izdelkov, saj je po temeljni izobrazbi umetnostni zgodovinar. Sestavo komisije ohranja visoko raven strokovne kontinuitete in neodvisno vrednotenje, kar je temeljni pogoj za ohranjanje dediščine domačih in umetnostnih obrti ter usmerjanje njihovega sodobnega razvoja.

POSTOPEK PRIDOBITVE CERTIFIKATA A RT-CRAFT SLO Vloga izdelovalca za ocenitev izdelkov DUO mora vsebovati:

POSTOPEK PRIDOBITVE CERTIFIKATA A RT-CRAFT SLO Vloga izdelovalca za ocenitev izdelkov DUO mora vsebovati: ime, priimek izdelovalca točen naslov kontaktni podatki poimenski seznam izdelkov označene z zaporedno številko davčna številko dokazilo o plačilu nadomestila stroškov za izdajo mnenja

POSTOPEK PRIDOBITVE CERTIFIKATA Komisija ocenjuje enkrat mesečno. Pozitivno mnenje komisije-izdelovalec prejme nalepko ali obešanko,

POSTOPEK PRIDOBITVE CERTIFIKATA Komisija ocenjuje enkrat mesečno. Pozitivno mnenje komisije-izdelovalec prejme nalepko ali obešanko, ki jo izdelovalec prilepi samo na pozitivno ocenjene izdelke. Negativno ocenjen izdelek lahko izdelovalec popravi, dopolni, preoblikuje, če mu tako svetuje komisija. Pozitivno mnenje je pogoj za pridobitev Obrtnega dovoljenja ali priglasitve Osebnega dopolnilnega dela na Upravni enoti. V primeru zlorabe komisija lahko odvzame certifikat.

MERILA ZA OCENJEVANJE IZDELKOV DOMAČE OBRTI Merilo kakovosti (ocenjuje se celovita kakovost izdelka in

MERILA ZA OCENJEVANJE IZDELKOV DOMAČE OBRTI Merilo kakovosti (ocenjuje se celovita kakovost izdelka in ne le tehnološka). Merilo tehnološkega procesa ali izdelave (v poštev pridejo najrazličnejše oblike ročne izdelave, pa tudi uporaba sodobnega orodja in priprav) Merilo gradiva ali materiala (upoštevajo se domača gradiva, gradiva lokalnih okolij; pri izdelkih, ki so posledica vpliva iz tujine, se upošteva tudi nova gradiva). Merilo kulturne dediščine (komisija posebej pozitivno obravnava izdelke in dejavnosti, ki pomenijo prenos in nadaljevanje dediščine). Merilo celovitosti izdelka (pri tem se upošteva njegova celovita pojavnost in opremljenost). Merilo aplikativnosti izdelka (gre za opazovanje novih funkcionalnih povezav, ki so času in časom primerne). Merilo vzgojnih in izobraževalnih sestavin (izdelka). Merilo ekonomske vrednosti (to merilo se upošteva bolj posredno, saj je vprašanje vsakega izdelovalca posebej, kako bo poskrbel za trženje svojega izdelka). Merilo trženja (komisija upošteva celovito opremljenost izdelka za tržišče). Merilo kraja ali območja (upošteva se razne lokalne tipike, nadaljevanje obrtnega izročila, razvijanje obrtnih centrov ipd. ). Merilo števila izdelkov (razmerje med unikati in malimi serijami, kar je seveda odvisno od primera do primera; za replike s certifikati strokovnih ustanov se upošteva najbolj splošno mednarodno pravilo 99 izvodov v seriji).

MERILA ZA OCENJEVANJE IZDELKOV UMETNOSTNIH OBRTI Merilo kakovosti (pri več merilih za umetnostne obrti

MERILA ZA OCENJEVANJE IZDELKOV UMETNOSTNIH OBRTI Merilo kakovosti (pri več merilih za umetnostne obrti se upošteva predvsem individualnost izdelovalca, torej avtorstvo). Merilo tehnološkega procesa (tukaj je paleta izredno široka, saj vključuje vse izrazne možnosti na bogatem področju umetnostnih obrti). Merilo oblikovalskega izročila (pride v poštev pri replikah in tudi kot sestavina za vrednotenje sodobnih, avtorsko oblikovanih izdelkov). Merilo likovno estetskih, umetniških oz. oblikovalskih (avtorskih) sestavin (zelo pomembno merilo, zanj ima komisija zelo stroge kriterije, zlasti še nekaterih ustvarjalnih področjih – npr. ročno poslikavanje svilenih izdelkov). Merilo gradiva (zelo široko, glede na možnosti, ki jih ponuja sodobni čas). Merilo dediščine (prihaja v poštev pri replikah). Merilo celovitosti izdelka (njegova celovita oprema in izgled). Merilo aplikativnosti izdelka (upoštevajo se aplikativne možnosti, razmerje med zgolj dekorativnostjo in možnostmi uporabnosti). Merilo vzgojnih in izobraževalnih sestavin. Merilo ekonomskih vrednosti. Tržno merilo. Merilo števila izdelkov (razmerje med avtorskimi stvaritvami unikati in malimi serijami; pri serijah in replikah se upošteva zgornja meja 99).

SEZNAM DEJAVNOSTI, KI SODIJO V OKVIRE DOMAČE OZIROMA UMETNOSTNE OBRTI Lončarstvo (le ročno, na

SEZNAM DEJAVNOSTI, KI SODIJO V OKVIRE DOMAČE OZIROMA UMETNOSTNE OBRTI Lončarstvo (le ročno, na kolovratu ali drugih ročnih tehnikah, tradicionalno in sodobno). Oblikovanje keramike (sodobno unikatno keramično oblikovanje v celi paleti tehnik, od raku do porcelana; izdelki najrazličnejših dekorativnih namenov, od nakita do vaz, posod itd). Pletarstvo (najrazličnejše vrste šibja, ki raste na Slovenskem; nadalje pletenje iz koruznega ličja, oblancev/butarice in drug okras iz oblanja/ in drugih za pletarstvo primernih gradiv, vendar le tistih, ki so produkt domačih naravnih okolij). Tkalstvo (tradicionalno in sodobno, na ročnih lesenih vodoravnih ali navpičnih statvah, tudi tkanje unikatnih tkanih izdelkov s sodobnimi orodji). Izdelovanje krpank (vendar samo unikatni primerki, torej umetniške krpanke). Ročno pletenje (v poštev pridejo samo unikatni primeri, torej avtorsko unikatno pletenje in posamezni primeri tovrstnih domačih obrti, ki se nadaljujejo iz preteklosti, npr. ročno domače pletenje volnenih nogavic). Izdelovanje kvačkanih vezenin (prtiči, razni modni unikatni dodatki). Domača suhorobarska galanterija in nadaljevanje stare suhorobarske dediščine. Medičarstvo (izdelovanje unikatnih dekorativnih figuralnih medenjakov, lecta, malih in dražgoških kruhkov). Svečarstvo (nadaljevanje starega klasičnega svečarstva, uporaba naravnih gradiv). Sodobno unikatno oblikovanje (design) iz usnja in usnjenih delov (naravno in umetno usnje, razne kombinacije, vendar le unikati). Sedlarstvo (ročno izdelovanje konjskih sedel in komatov z okrasnim jermenjem). Coklarstvo (izdelovanje replik lesenih cokel, ki jih hranijo naši muzeji in zbirke).

SEZNAM DEJAVNOSTI, KI SODIJO V OKVIRE DOMAČE OZIROMA UMETNOSTNE OBRTI Umetnostno kovaštvo (unikatno kovani,

SEZNAM DEJAVNOSTI, KI SODIJO V OKVIRE DOMAČE OZIROMA UMETNOSTNE OBRTI Umetnostno kovaštvo (unikatno kovani, tradicionalno in sodobno oblikovani kovaški izdelki; tudi replike dediščine in kovaštvo za potrebe obnavljanja spomenikov naše dediščine). Domače tesarstvo (izdelovanje lesenih preš za grozdje-tradicionalnih, ne sodobnih, kozolcev, tesarski detajli za potrebe ohranjanja spomenikov kulturne dediščine ali t. i. tesarsko restavratorstvo, izdelovanje tesarskih replik). Domače mizarstvo (izdelovanje mizarskih replik dediščine, mizarsko restavratorstvo, izdelovanje raznih domačih mizarskih izdelkov). Rezbarstvo (izključno le ročno rezbarstvo, brez uporabe mehaničnih strojnih orodij, rezbarstvo kot del restavratorstva in izdelovanje rezbarskih replik). Izdelovanje intarzij (lesne, slamnate, kovinske kamnite intarzije, vendar izključno unikatne ali za potrebe ohranjanja dediščine – restavratorstvo). Sodarstvo (domače ročno sodarstvo, kot ena najstarejših panog domačih obrti na Slovenskem). Kolarstvo (izdelovanje lesenih koles za vozove, delov vozov in vozov v celoti – kmečkih in kočij). Izdelovanje klekljanih čipk (ime klekljane čipke pove, da gre lahko le za unikatne ročno izdelane izdelke). Izdelovanje vezenin (razne veziljske tehnologije, npr. križni vbod, rišelje itd. ). Piparstvo (ponovitve zgodovinskega spomina – značilne pipe z z Gorjuš in drugih okolij). Slamnikarstvo (kot sestavina tradicionalnega pletarstva; izdelki iz slamnatih kit, ponovitve dediščine in sodobno oblikovanje na tem področju; cekarji, klobuki in drugi izdelki. ). Unikatno poslikavanje tkanin (svilene rute, šali, drugi unikatni deli obleke, kravate, robčki ipd; komisija ima za to področje izredno stroge kriterije. upošteva zlasti likovno oblikovalski oz. splošni estetski vidik. ).

SEZNAM DEJAVNOSTI, KI SODIJO V OKVIRE DOMAČE OZIROMA UMETNOSTNE OBRTI Unikatno šiviljstvo in krojaštvo

SEZNAM DEJAVNOSTI, KI SODIJO V OKVIRE DOMAČE OZIROMA UMETNOSTNE OBRTI Unikatno šiviljstvo in krojaštvo za posebne namene (npr. unikatne kreacije, izdelovanje celot ali le delov narodnih noš). Izdelovanje umetnega cvetja (naravna gradiva, papir, vosek, torej ohranjanje tradicionalnih načinov). Kotlarstvo (ročna izdelava bakrenih kotlov za sirjenje in druge posebne namene). Apneničarstvo (žganje apna v klasičnih domačih, gozdnih apnenicah, največkrat tudi za potrebe varovanja spomenikov kulturne dediščine in zahtevne prenove). Unikatno kamnoseštvo (replike dediščine in unikatno sodobno kamnoseško oblikovanje). Vrvarstvo (domače izdelovanje lanenih in konopljinih vrvi). Izdelovanje bičev (pleteni biči iz lesenih viter in podobni). Izdelovanje maskot (komisija ima zelo stroge kriterije in upošteva vrhunsko estetsko oblikovalsko raven izdelkov). Izdelovanje dekorativnih in okrasnih predmetov, sestavljenih iz več različnih gradiv, pri katerih so lahko tudi elementi iz zlata, raznih kamnov in drugih kovin (ročno oblikovani unikatni avtorski oz. umetniški izdelki sodobnega oblikovanja z navedbo števila izdelkov v skupini). Replike avtorskih izdelkov naših umetnikov, oblikovalcev, arhitektov po enakih tehnologijah kot originali kot njihove interpretacije v drugih, sodobnih, cenovno sprejemljivih gradivih (npr. točno določene in številčno omejene serije replik mojstra Plečnika s certifikati ustrezne strokovne ustanove). Sodobno oblikovani, pogosto tudi sestavljeni, izdelki iz različnih gradiv. Replike izdelkov naše dediščine, pogosto tudi sestavljene v zaključene skupine, kjer je npr. v eni embalaži več različnih ali oblikovno in še kako drugeče sorodnih izdelkov.

SEZNAM DEJAVNOSTI, KI SODIJO V OKVIRE DOMAČE OZIROMA UMETNOSTNE OBRTI Unikatni steklarski avtorski izdelki,

SEZNAM DEJAVNOSTI, KI SODIJO V OKVIRE DOMAČE OZIROMA UMETNOSTNE OBRTI Unikatni steklarski avtorski izdelki, kot replike dediščine ali kot izdelki konkretnih oblikovalcev (izdelava ročna, s pihanjem). Umetniško brušeni steklarski izdelki (vrhunska likovna in estetska raven izdelkov). Oglarstvo (domače izdelovanje oglja v ogljarskih kopah v gozdovih, kot ohranjanje te domače obrti). Ročno poslikavanje najrazličnejših predmetov; npr. replike skrinj, panjskih končnic, slik na steklu in drugih izdelkov naše dediščine; v to skupino se uvrščajo tudi vrhunski primerki unikatnih sodobnih poslikav predmetov (lesenih, steklenih, kovinskih); komisija uporablja v tej skupini zelo stroga in selektivna merila. Sodobno interpretirani izdelki naše dediščine kot preoblikovanje (re-design) le teh ali sodobni unikatni izdelki, ki imajo korenine v dediščini. Dekorativno oblikovanje iz testa in drugih novih gradiv (fimo mase ipd. ). Ročno izdelane igrače in lutke s posebnim poudarkom na dediščini (replike) in kakovostnem sodobnem oblikovanju; komisija sodeluje s komisijo za naziv Dobra igrača. Unikatno umetniško livarstvo; zlasti izdelovanje replik bronastih in drugih kovinskih predmetov, ki jih hranijo naši muzeji ter razne sodobne umetniške interpretacije s pomočjo ulivanja (nakit, sodobni dekorativni predmeti itd. ) Ostali unikatni izdelki, ki nastajajo ali kot interpretacije dediščine ali pod vplivom spoznavanja novih, tudi tujih ustvarjalnih pristopov in tehnologij v našem kulturnem oz. državnem prostoru.

POMEN CERTIFIKATA Prepoznavna kakovost in avtohtonost izdelka. Učinkovita promocija in s tem večja tržna

POMEN CERTIFIKATA Prepoznavna kakovost in avtohtonost izdelka. Učinkovita promocija in s tem večja tržna vrednost. Pot do priznanja » Zlata vitica «, ki ga lahko prejmejo izjemni rokodelci zaradi stalne kvalitete in druge » mojstrske « dosežke.

STATISTIKA Od 1. 1. 1993 do 27. 11. 2017 je OZS (komisija) prejela 8890

STATISTIKA Od 1. 1. 1993 do 27. 11. 2017 je OZS (komisija) prejela 8890 vlog posameznih izdelovalcev. 2385 rokodelcev je do sedaj prejelo enega ali več certifikatov oziroma pozitivno mnenje za rokodelske izdelke.

KONTAKTI Obrtno-podjetniška zbornica Slovenije, Sekcija za DUO, Sekretar Sekcije Goran Lesničar Pučko, Tel. :

KONTAKTI Obrtno-podjetniška zbornica Slovenije, Sekcija za DUO, Sekretar Sekcije Goran Lesničar Pučko, Tel. : 01/5830 -516, e-mail: goran. lesnicar@ozs. si 62 Območnih obrtno-podjetniških zbornic po Sloveniji

- Pomen certifikata Art&Craft SLO in sistema ocenjevanja Komisije DUO na OZS Hvala za

- Pomen certifikata Art&Craft SLO in sistema ocenjevanja Komisije DUO na OZS Hvala za vašo pozornost! Pavel Hočevar December, 2017