Polskie szkolnictwo wysze i nauka po 1989 roku

  • Slides: 21
Download presentation
Polskie szkolnictwo wyższe i nauka po 1989 roku 24 września 2011 r. Karol Musioł

Polskie szkolnictwo wyższe i nauka po 1989 roku 24 września 2011 r. Karol Musioł

Dawno, dawno temu …… …uniwersytety uznano powszechnie za fundament każdego cywilizowanego państwa.

Dawno, dawno temu …… …uniwersytety uznano powszechnie za fundament każdego cywilizowanego państwa.

W akcie fundacyjnym Kazimierza Wielkiego z 12 maja 1364 roku znajdujemy takie słowa „.

W akcie fundacyjnym Kazimierza Wielkiego z 12 maja 1364 roku znajdujemy takie słowa „. . . postanowiliśmy w mieście naszym Krakowie wyznaczyć, obrać, ustanowić i urządzić miejsce, na którym by Studium Powszechne w każdym dozwolonym wydziale kwitnęło, a dla przyszłości na wieczne czasy tym pismem jego istnienie zapewnić chcemy.

Niechże więc tam będzie nauk przemożnych perła, aby wydała męże dojrzałością rady znakomite, ozdobą

Niechże więc tam będzie nauk przemożnych perła, aby wydała męże dojrzałością rady znakomite, ozdobą cnót świetne i w różnych umiejętnościach wyuczone; niechaj otworzy się orzeźwiające źródło nauk, a z jego pełności niech czerpią wszyscy naukami napoić się pragnący. ”

Władysław Jagiełło tak uzasadniał swą wolę: „Widzimy bowiem i naocznie spostrzegamy, jak Paryż powołaniem

Władysław Jagiełło tak uzasadniał swą wolę: „Widzimy bowiem i naocznie spostrzegamy, jak Paryż powołaniem i zgromadzeniem uczonych, biegłych i rozumnych, Francję opromienia i ozdabia, jak Bolonia i Padwa Italię wzmacnia i zdobi, jak Praga Czechy oświeca i wynosi, albo jak Oksford całą Germanię rozjaśnia i użyźnia”.

A w kolejnym zdaniu pisał: „Po to za zrządzeniem najwyższej potęgi, rozlicznych ziem dostąpiliśmy

A w kolejnym zdaniu pisał: „Po to za zrządzeniem najwyższej potęgi, rozlicznych ziem dostąpiliśmy panowania i otrzymaliśmy koronę Królestwa Polskiego, abyśmy je blaskiem uczonych osób oświecili, ich naukami jego niedostatki i cienie usunęli, z innymi krajami je zrównali”.

Uniwersytet krakowski miał wypełniać zadania postawione mu przez króla fundatora. Wśród nich dokument fundacyjny

Uniwersytet krakowski miał wypełniać zadania postawione mu przez króla fundatora. Wśród nich dokument fundacyjny wymieniał: • wzmocnienie władzy królewskiej i wzrost potęgi państwa, • walkę z błędami i wadami społeczeństwa, • rozwój nauki. Moim zdaniem, taka jest misja i takie są zadania uczelni w Polsce po dziś dzień. No może, bez wzmacniania władzy królewskiej

Nie tak dawno temu, od 1989 roku… …rozpoczął się okres głębokich zmian w szkolnictwie

Nie tak dawno temu, od 1989 roku… …rozpoczął się okres głębokich zmian w szkolnictwie wyższym.

Problemy szkolnictwa wyższego w Polsce po 1989 roku Historyczne q Pięćdziesiąt lat w „lodówce”

Problemy szkolnictwa wyższego w Polsce po 1989 roku Historyczne q Pięćdziesiąt lat w „lodówce” q Brak infrastruktury do badań naukowych q „Wyjazdowe” uprawianie nauki

Problemy szkolnictwa wyższego… Aktualne q Zbyt szeroka akceptacja przeciętności, tak w dziedzinie nauczania jak

Problemy szkolnictwa wyższego… Aktualne q Zbyt szeroka akceptacja przeciętności, tak w dziedzinie nauczania jak i badań naukowych q Droga kariery naukowej w Polsce faworyzuje badania naukowe z „drugiej linii” q Nauczanie „masowe”

Aktywność naukowa

Aktywność naukowa

… Europe has a quality problem. In academia, for example, (ERAB ) the EU

… Europe has a quality problem. In academia, for example, (ERAB ) the EU produces 33% of global research papers and has 34% of the papers most oftencited by other researchers, the US is far more influential, producing 29% of papers and earning 42% of citations

Najważniejsze zadania to: q Podniesienie jakości badań naukowych • ocena osiągnięć naukowych a nie

Najważniejsze zadania to: q Podniesienie jakości badań naukowych • ocena osiągnięć naukowych a nie składanego latami dorobku naukowego, • publikowanie wyników badań w lepszych czasopismach, • ocena aktywności naukowej pracowników (wraz z konsekwencjami). q Włączenie polskich uczelni w europejską przestrzeń badawczą i dydaktyczną • powołanie PAWA dysponującej stypendiami, • ulokowanie w Polsce europejskich instytucji badawczych, • szybkie zwiększenie znajomości angielskiego.

q Zmiana mentalności pracowników uczelni. • lekceważenie interesu uczelni (problem własności intelektualnej) • tolerowanie

q Zmiana mentalności pracowników uczelni. • lekceważenie interesu uczelni (problem własności intelektualnej) • tolerowanie na uczelniach zachowań nagannych • często optymalizowane są zarobki a nie jakość pracy dydaktycznej czy badawczej q Zwiększenie finansowania szkolnictwa wyższego (finansowanie uczelni to inwestycja)

Historia UJ rozpoczęła się od Collegium Maius Dziś uczelnie w Polsce otrzymują podobny dar

Historia UJ rozpoczęła się od Collegium Maius Dziś uczelnie w Polsce otrzymują podobny dar – fundusze europejskie, na zakup własnego Collegium: Maius, Novum czy Innego. Za pięć - sześć lat, niedostatki w infrastrukturze dydaktycznej oraz badawczej przestaną być, zasadnym do tej pory, wyjaśnieniem kiepskich pozycji polskich uczelni w światowych czy europejskich rankingach.

Czy jesteśmy skazania na sukces? Szanse czy zagrożenia? I. Wolność w nauczaniu (XVI w)

Czy jesteśmy skazania na sukces? Szanse czy zagrożenia? I. Wolność w nauczaniu (XVI w) II. Swoboda w prowadzeniu badań naukowych (podstawowe- stosowane) III. Autonomia uczelni

Jestem optymistą • Młodym Polkom i Polakom chce się trochę więcej niż ich rówieśnikom

Jestem optymistą • Młodym Polkom i Polakom chce się trochę więcej niż ich rówieśnikom w innych krajach. • Nasi studenci bardzo dobrze sobie radzą. sobie w rywalizacji międzynarodowej. • Mentalność „z dawnych lat” zmienia się szybciej niż się spodziewałem. • Uczelnie będą coraz lepiej zarządzane. • Rozwiną się badania naukowe (NCN, NCBR). • Dlatego zwiększy się R polskich uczelni.

Twierdzenie o lokalnych geniuszach: Krzysztof Ciesielski i Zdzisław Pogoda "Dla każdego matematyka istnieje otoczenie

Twierdzenie o lokalnych geniuszach: Krzysztof Ciesielski i Zdzisław Pogoda "Dla każdego matematyka istnieje otoczenie o promieniu R, w którym jest on najwybitniejszy"

Podobnie jest z uczelniami. Wokół każdej można narysować okrąg w którym jest najlepsza.

Podobnie jest z uczelniami. Wokół każdej można narysować okrąg w którym jest najlepsza.

Mniej ważne jest to, czy uczelnia jest publiczna czy niepubliczna, czy ma 648 czy

Mniej ważne jest to, czy uczelnia jest publiczna czy niepubliczna, czy ma 648 czy 20 lat Ważniejsze jest to, jakie duże ma R

Wszystkim studentom, pracownikom i rektorom, uczelni publicznych i niepublicznych, życzę takiego R To dla

Wszystkim studentom, pracownikom i rektorom, uczelni publicznych i niepublicznych, życzę takiego R To dla porównania