Podstawy prawne odpowiedzialnoci cywilnej lekarza i podmiotu leczniczego

  • Slides: 15
Download presentation
Podstawy prawne odpowiedzialności cywilnej lekarza i podmiotu leczniczego

Podstawy prawne odpowiedzialności cywilnej lekarza i podmiotu leczniczego

Odpowiedzialność cywilna Art. 415 Kodeksu cywilnego Kto z winy swej wyrządził drugiemu szkodę, obowiązany

Odpowiedzialność cywilna Art. 415 Kodeksu cywilnego Kto z winy swej wyrządził drugiemu szkodę, obowiązany jest do jej naprawienia. Art. 416 k. c. Osoba prawna jest obowiązana do naprawienia szkody wyrządzonej z winy jej organu.

Odpowiedzialność cywilna Art. 430 k. c. Kto na własny rachunek powierza wykonanie czynności osobie,

Odpowiedzialność cywilna Art. 430 k. c. Kto na własny rachunek powierza wykonanie czynności osobie, która przy wykonywaniu tej czynności podlega jego kierownictwu i ma obowiązek stosować się do jego wskazówek, ten jest odpowiedzialny za szkodę wyrządzoną z winy tej osoby przy wykonywaniu powierzonej jej czynności.

Odpowiedzialność pracownicza Art. 22 Kodeksu pracy § 1. Przez nawiązanie stosunku pracy pracownik zobowiązuje

Odpowiedzialność pracownicza Art. 22 Kodeksu pracy § 1. Przez nawiązanie stosunku pracy pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę, a pracodawca - do zatrudniania pracownika za wynagrodzeniem. § 11. Zatrudnienie w warunkach określonych w § 1 jest zatrudnieniem na podstawie stosunku pracy, bez względu na nazwę zawartej przez strony umowy. § 12. Nie jest dopuszczalne zastąpienie umowy o pracę umową cywilnoprawną przy zachowaniu warunków wykonywania pracy, określonych w § 1.

Odpowiedzialność pracownicza Art. 114 k. p. Pracownik, który wskutek niewykonania lub nienależytego wykonania obowiązków

Odpowiedzialność pracownicza Art. 114 k. p. Pracownik, który wskutek niewykonania lub nienależytego wykonania obowiązków pracowniczych ze swej winy wyrządził pracodawcy szkodę, ponosi odpowiedzialność materialną według zasad określonych w przepisach niniejszego rozdziału.

Odpowiedzialność pracownicza Art. 120 k. p. § 1. W razie wyrządzenia przez pracownika przy

Odpowiedzialność pracownicza Art. 120 k. p. § 1. W razie wyrządzenia przez pracownika przy wykonywaniu przez niego obowiązków pracowniczych szkody osobie trzeciej, zobowiązany do naprawienia szkody jest wyłącznie pracodawca. § 2. Wobec pracodawcy, który naprawił szkodę wyrządzoną osobie trzeciej, pracownik ponosi odpowiedzialność przewidzianą w przepisach niniejszego rozdziału.

Odpowiedzialność pracownicza Art. 115 k. p. Pracownik ponosi odpowiedzialność za szkodę w granicach rzeczywistej

Odpowiedzialność pracownicza Art. 115 k. p. Pracownik ponosi odpowiedzialność za szkodę w granicach rzeczywistej straty poniesionej przez pracodawcę i tylko za normalne następstwa działania lub zaniechania, z którego wynikła szkoda. Art. 116 k. p. Pracodawca jest obowiązany wykazać okoliczności uzasadniające odpowiedzialność pracownika oraz wysokość powstałej szkody.

Odpowiedzialność pracownicza Art. 117 k. p. § 1. Pracownik nie ponosi odpowiedzialności za szkodę

Odpowiedzialność pracownicza Art. 117 k. p. § 1. Pracownik nie ponosi odpowiedzialności za szkodę w takim zakresie, w jakim pracodawca lub inna osoba przyczyniły się do jej powstania albo zwiększenia. Art. 118 k. p. W razie wyrządzenia szkody przez kilku pracowników każdy z nich ponosi odpowiedzialność za część szkody stosownie do przyczynienia się do niej i stopnia winy. Jeżeli nie jest możliwe ustalenie stopnia winy i przyczynienia się poszczególnych pracowników do powstania szkody, odpowiadają oni w częściach równych.

Odpowiedzialność pracownicza Art. 122 k. p. Jeżeli pracownik umyślnie wyrządził szkodę, jest obowiązany do

Odpowiedzialność pracownicza Art. 122 k. p. Jeżeli pracownik umyślnie wyrządził szkodę, jest obowiązany do jej naprawienia w pełnej wysokości.

Odpowiedzialność cywilna Art. 429 k. c. Kto powierza wykonanie czynności drugiemu, ten jest odpowiedzialny

Odpowiedzialność cywilna Art. 429 k. c. Kto powierza wykonanie czynności drugiemu, ten jest odpowiedzialny za szkodę wyrządzoną przez sprawcę przy wykonywaniu powierzonej mu czynności, chyba że nie ponosi winy w wyborze albo że wykonanie czynności powierzył osobie, przedsiębiorstwu lub zakładowi, które w zakresie swej działalności zawodowej trudnią się wykonywaniem takich czynności.

Odpowiedzialność cywilna Art. 361 k. c. § 1. Zobowiązany do odszkodowania ponosi odpowiedzialność tylko

Odpowiedzialność cywilna Art. 361 k. c. § 1. Zobowiązany do odszkodowania ponosi odpowiedzialność tylko za normalne następstwa działania lub zaniechania, z którego szkoda wynikła. § 2. W powyższych granicach, w braku odmiennego przepisu ustawy lub postanowienia umowy, naprawienie szkody obejmuje straty, które poszkodowany poniósł, oraz korzyści, które mógłby osiągnąć, gdyby mu szkody nie wyrządzono.

Odpowiedzialność cywilna Art. 446 k. c. § 1. Jeżeli wskutek uszkodzenia ciała lub wywołania

Odpowiedzialność cywilna Art. 446 k. c. § 1. Jeżeli wskutek uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia nastąpiła śmierć poszkodowanego, zobowiązany do naprawienia szkody powinien zwrócić koszty leczenia i pogrzebu temu, kto je poniósł.

Odpowiedzialność cywilna Art. 446 k. c. § 2. Osoba, względem której ciążył na zmarłym

Odpowiedzialność cywilna Art. 446 k. c. § 2. Osoba, względem której ciążył na zmarłym ustawowy obowiązek alimentacyjny, może żądać od zobowiązanego do naprawienia szkody renty obliczonej stosownie do potrzeb poszkodowanego oraz do możliwości zarobkowych i majątkowych zmarłego przez czas prawdopodobnego trwania obowiązku alimentacyjnego. Takiej samej renty mogą żądać inne osoby bliskie, którym zmarły dobrowolnie i stale dostarczał środków utrzymania, jeżeli z okoliczności wynika, że wymagają tego zasady współżycia społecznego.

Odpowiedzialność cywilna Art. 446 k. c. § 3. Sąd może ponadto przyznać najbliższym członkom

Odpowiedzialność cywilna Art. 446 k. c. § 3. Sąd może ponadto przyznać najbliższym członkom rodziny zmarłego stosowne odszkodowanie, jeżeli wskutek jego śmierci nastąpiło znaczne pogorszenie ich sytuacji życiowej. § 4. Sąd może także przyznać najbliższym członkom rodziny zmarłego odpowiednią sumę tytułem zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę.

Odpowiedzialność cywilna Art. 447 k. c. Z ważnych powodów sąd może na żądanie poszkodowanego

Odpowiedzialność cywilna Art. 447 k. c. Z ważnych powodów sąd może na żądanie poszkodowanego przyznać mu zamiast renty lub jej części odszkodowanie jednorazowe. Dotyczy to w szczególności wypadku, gdy poszkodowany stał się inwalidą, a przyznanie jednorazowego odszkodowania ułatwi mu wykonywanie nowego zawodu.