PODATKI Co to jest podatek Typy podatkw Elementy

  • Slides: 11
Download presentation
PODATKI

PODATKI

 Co to jest podatek Typy podatków Elementy techniki podatkowej Funkcje podatków Prawo podatkowe

Co to jest podatek Typy podatków Elementy techniki podatkowej Funkcje podatków Prawo podatkowe Spis treści:

 Obowiązkowe świadczenie pieniężne pobierane przez związek publicznoprawny (państwo, jednostka samorządu terytorialnego) bez konkretnego,

Obowiązkowe świadczenie pieniężne pobierane przez związek publicznoprawny (państwo, jednostka samorządu terytorialnego) bez konkretnego, bezpośredniego świadczenia wzajemnego. Zebrane podatki są wykorzystywane na potrzeby ustalone przez organ pobierający. Współcześnie pieniądze z podatków trafiają do skarbu państwa, województwa, powiatu albo gminy, które dzięki temu mogą inwestować w rozwój infrastruktury, wojska, policji, oświaty, służby zdrowia, itp. Obecnie uznaje się, iż podatki są świadczeniami pieniężnymi, jednakże w historii znane są również podatki świadczone w innych niż pieniądz dobrach. Podatek

Podatki dochodowe podatek dochodowy od osób fizycznych(PIT) podatek dochodowy od osób prawnych(CIT) Obowiązkowe składki

Podatki dochodowe podatek dochodowy od osób fizycznych(PIT) podatek dochodowy od osób prawnych(CIT) Obowiązkowe składki ubezpieczeniowe, zdrowotne Opodatkowanie własności podatki od nieruchomości podatek rolny (gruntowy) podatek leśny Podatek od spadków i darowizn Podatki od towarów i usług podatek od wartości dodanej (VAT) Typy podatków:

Akcyza: podatek pobierany od spożycia niektórych artykułów, pobiera się od przedsiębiorcy, który wlicza ją

Akcyza: podatek pobierany od spożycia niektórych artykułów, pobiera się od przedsiębiorcy, który wlicza ją do ceny towaru. Cło: podatek graniczny od towarów, w ostatecznym rozrachunku płaci konsument (część doktryny prawa podatkowego nie uważa ceł za podatki ze względu iż jego celem nie jest co do zasady ochrona interesu finansowego fiskusa, ale ochrona rynku wewnętrznego.

 Podatek pełni funkcje, które z jednej strony maja charakter obiektywny, natomiast z drugiej

Podatek pełni funkcje, które z jednej strony maja charakter obiektywny, natomiast z drugiej strony zmieniają się, w miarę jak zachodzą przeobrażenia ustrojowe i społeczno-gospodarcze. Do podstawowych funkcji podatku należą: fiskalna (inaczej dochodowa), regulacyjna, stymulacyjna, informacyjna. Funkcje podatku:

1. Przedmiot podatku- czyli przedmiot opodatkowania jest to zjawisko, stan prawny lub faktyczny, którego

1. Przedmiot podatku- czyli przedmiot opodatkowania jest to zjawisko, stan prawny lub faktyczny, którego powstanie powoduje powstanie obowiązku podatkowego bez względu na to czy forma prawna została zachowana. 2. Podmiot opodatkowania- wskazuje kto na podstawie ustawy podatkowej zobowiązany jest do zapłacenia podatku. Ustawodawca określa podatnika stosując terminy: osoba fizyczna, osoba prawna, jednostka organizacyjna nie posiadająca osobowości prawnej, ustawodawca może ustalić podatnikiem inny podmiot niż wymieniony. Rozpatrując termin podmiotu podatkowego możemy wyróżnić zarówno podmiot czynny oraz bierny. Podmiotem czynnym jest związek publicznoprawny korzystający z atrybutu władzy i przymusu administracyjnego w ściąganiu podatków. Podmiotem biernym jest podmiot zobowiązany do zapłacenia podatku w związku z ciążącym na nim obowiązkiem podatkowym. Elementy techniki podatkowej:

3. Podstawa opodatkowania – to wyrażony ilościowo (powierzchnia, ciężar) lub wartościowo (wartość rynkowa, przychód,

3. Podstawa opodatkowania – to wyrażony ilościowo (powierzchnia, ciężar) lub wartościowo (wartość rynkowa, przychód, dochód) przedmiot podatku. 4. Stawka podatkowa – określa jaką część podstawy opodatkowania należy odprowadzić z tytułu podatku, występują stawki kwotowe i stawki procentowe. 5. Skala podatkowa - zbiór stawek podatkowych, informuje o tym jaką stawkę należy zastosować do danej podstawy opodatkowania. 6. Zwolnienia, zwyżki i ulgi podatkowe – decydują one o ostatecznym wymiarze podatku. Zwolnienie jest zaniechaniem poboru podatku, występują podmiotowe i przedmiotowe zwolnienia. Ulga polega na wyłączeniu określonych wartości z podstawy opodatkowania lub na obniżeniu stawek podatkowych. Zwyżka podatkowa oznacza dodatkowe, przekraczające przyjęte normy, opodatkowanie pewnych kategorii podatników. Ma ona zwykle charakter sankcyjny. Zwolnienia, ulgi i zwyżki podatkowe mogą realizować cele ekonomiczne, społeczne lub polityczne.

Jest to ogół przepisów regulujących zasady powstawania, ustalania oraz wygasania zobowiązań podatkowych oraz obowiązki

Jest to ogół przepisów regulujących zasady powstawania, ustalania oraz wygasania zobowiązań podatkowych oraz obowiązki podatników, płatników i inkasentów poszczególnych podatków. Prawo podatkowe stanowi także o obowiązujących procedurach które winny być przestrzegane przez organy podatkowe oraz strony w trakcie postępowania podatkowego i wykonywania innych czynności zmierzających do ustalenia prawidłowej wysokości zobowiązania podatkowego i skutecznego poboru podatku. W Polsce prawo podatkowe tworzą: Konstytucja RP z 2 kwietnia 1997 r. stanowiąca w art. 84, iż "Każdy jest obowiązany do ponoszenia ciężarów i świadczeń publicznych, w tym podatków, określonych w ustawie", ustawy podatkowe i przepisy wykonawcze wydane na ich podstawie. Prawo podatkowe:

KLASYFIKACJA PODATKÓW W POLSCE: 1. Kryterium: przedmiot opodatkowania przychodowe - od całości wpływów z

KLASYFIKACJA PODATKÓW W POLSCE: 1. Kryterium: przedmiot opodatkowania przychodowe - od całości wpływów z prowadzonej działalności, dochodowe - od nadwyżki przychodów nad kosztami ich uzyskania (PIT, CIT), majątkowe - od posiadania majątku w całości lub jego składników (podatek od nieruchomości, podatek od spadków i darownizn, podatek rolny, leśny, podatek od środków transportu), konsumpcyjne - od wydatków w formie "podatkowej" części ceny (VAT, akcyza). 2. Kryterium: wymiar i pobór podatków, przerzucalnoś świadczenia podatkowego, zdolność świadczenia: pośrednie - podatek wymierzany jest podmiotowi (podatek od towarów i usług, akcyza, podatek od gier hazardowych) bezpośrednie - podatek jest wymierzany podmiotowi i on ponosi zarazem jego ciężar (PIT, CIT)

Kryterium: rodzaj stawki podatkowej kwotowe proporcjonalne (stałe) procentowe (wyszczególniona zostaje skala podatkowa) progresywne (przyspieszona,

Kryterium: rodzaj stawki podatkowej kwotowe proporcjonalne (stałe) procentowe (wyszczególniona zostaje skala podatkowa) progresywne (przyspieszona, liniowa, opóźniona (PIT)). degresywne. regresywne.