PITAGORAS Z SAMOS Pitagoras Grecki matematyk filozof mistyk
- Slides: 18
*PITAGORAS Z SAMOS
* Pitagoras
Grecki matematyk, filozof, mistyk kojarzony ze słynnym twierdzeniem matematycznym nazwanym jego imieniem.
* Pitagoras - życiorys • Urodził się ok. . 570 p. n. e. na greckiej wyspie Samos, • pochodził z rodziny kupieckiej, • jego żoną była Teano, z którą miał synów: Telangesa i Menezarcha • w młodości wiele podróżował, a w wieku ok. 40 lat osiadł w greckiej kolonii na południu Italii w mieście Krotona, • założył w 529 p. n. e. szkołę pitagorejską w Krotonie (południe Włoch), • był twórcą kierunku filozoficznego (pitagoreizmu), • był filozofem, etykiem, politykiem i matematykiem,
*„Twierdzenie Pitagorasa” W dowolnym trójkącie prostokątnym suma kwadratów długośc i przyprostokątnych jest równa kwadratowi długości przeciwprostokątnej tego trójkąta. a² + b²= c²
Twierdzenie Pitagorasa : Dotyczy trójkąta prostokątnego, to znaczy takiego, który ma jeden kąt prosty. W trójkącie prostokątnym boki, które tworzą kąt prosty, nazywamy przyprostokątnymi, a trzeci bok nazywamy przeciwprostokątną. Oznacza to, że dla każdego trójkąta prostokątnego, możemy zapisać równość:
Trójkąt prostokątny Takie ma zwyczaje, że przyprostokątnych kwadraty dodaje. Kiedy już mozolnie wszystko obliczymy przeciwprostokątnej kwadrat w jednej mamy chwili. Pitagoras dawno kwadraty zsumował. Przez jego twierdzenie uczniów boli głowa. * TWIERDZENIE PITAGORASA na wesoło
Dalekowzroczność Pitagorasa umożliwiała mu przepowiadanie trzęsień ziemi, przypisywano mu także "szybkie oddalanie epidemii, umiejętność natychmiastowego uśmierzania gwałtownych wiatrów i burz, jak też uspokajania wzburzonych fal morskich i rzecznych”. Miał mieć także wpływ na zachowanie zwierząt (podobno przekonał niedźwiedzia, który nękał okoliczną ludność, aby przestał atakować ludzi).
*Szkoła pitagorejska była bractwem (sektą, zakonem), którego głównym celem było prowadzenie ściśle określonego sposobu życia. Główne dogmaty szkoły pitagorejskiej to: 1. Droga do wstąpienia wiedzie przez oczyszczenie duszy, czyli naukę, ascezę i doświadczenie mistyczne. 2. Pitagorejczycy związani są więzami dozgonnej przyjaźni i lojalności. Gdy zachodzi potrzeba oddają życie jeden za drugiego. 3. Bezwzględnie należy szanować mentora i być mu zawsze posłusznym. 4. Uczniowie Pitagorasa nie składają przysiąg. Każde ich słowo jest prawdziwe. 5. Swoje osiągnięcia naukowe i magiczne przedstawiać należy bez chęci wyróżnienia się, najlepiej anonimowo.
* Pitagoreizm Kierunek filozoficzno-religijny i teoretyczno-naukowy założony przez Pitagorasa: • Pitagoreizm był pierwszą szkołą filozoficzną, która nie narodziła się w Jonii (a w Italii) ukształtowanym na przełomie VI i V wieku p. n. e. , . • Termin ten określał model życia we wspólnocie, dla którego wzorem stały się konkretne wspólnoty pitegorejskie, żyjące według ustanowionych przez mistrza norm i reguł • Elementami pitagoreizmu : muzyka, harmonia i liczba
* *dowód, że suma kątów trójkąta równa jest dwóm kątom prostym, *wprowadzenie średniej arytmetycznej, *konstrukcje wielościanów foremnych i odkrycie dwunastościanu foremnego, *muzyczny strój pitagorejski – harmoniczny interwał w muzyce, który można przedstawić za pomocą prostych stosunków liczbowych. „Tak zwani pitagorejczycy zajęli się pierwsi matematyką i pchnęli ją naprzód” pisał Arystoteles.
*Gwiazda Pitagorejska Umiłowaną figurą geometryczną pitagorejczyków był pentagram, zwany również gwiazdą pitagorejską. Jest to prawidłowy pięciokąt, którego boki przedłużone w obie strony tworzą pięciokąt gwiaździsty. Znakiem tym pitagorejczycy pozdrawiali się i wzajemnie rozpoznawali, kreśląc go na piasku.
*Trójkąt egipski Pitagoras przekazał nam związek między bokami trójkąta egipskiego: 5 3 Pole trójkąta egipskiego wynosi 6, a więc liczbie kolejnej po trzech liczbach oznaczających długości boków. 4 Trójkąt o bokach 3, 4 i 5 uważany był w Starożytności za figurę magiczną. W słynnej piramidzie Cheopsa tak zwana komnata królewska ma wymiary w sposób szczególny związane z liczbami 3, 4, 5.
Niektóre źródła podają, że twórcą tabliczki mnożenia był Pitagoras
*Sentencje Pitagorasa * Kto mówi, sieje, kto słucha, zbiera, * Muzyka budzi w sercu pragnienie dobrych czynów, * Wszystko jest liczbą, * Wychwalanie siebie pozostaw innym, * Najkrótsze odpowiedzi "tak" i "nie" wymagają najdłuższego zastanowienia, * Nic w nadmiarze, * Trudno jest iść przez życie wieloma drogami jednocześnie, * Trzeba milczeć albo mówić rzeczy lepsze od milczenia, * Zły język zdradza złe serce, * Tak postępuj z przy jaciółmi, aby nie sta li się niep rzy jaciółmi, a z niep rzy jaciółmi tak, żeby jak naj prędzej sta li się to bie przyjaciółmi, * Ostrze miecza odwracać, * Bądź sobą, cho ciażbyin ni nie byli, * Własnego serca nie zjadać, * Podobizną boga nie zdobić palca.
*Pitagoras z humorem
* Pitagoras z humorem
Prezentację przygotowali: Gabriel Wójcik Kacper Kalinowski Źródło: internet
- Czym zajmował się pitagoras
- Matematyk z samos
- Grecki filozof i matematyk
- Starożytny filozof grecki z samos
- Matematyk z samos
- Czego dokonał pitagoras
- Filozof grecki z samos
- Filozof iz samosa
- Cor to samos
- Filozof grecki z samos
- Filozof grecki z samos
- Aristarch von samos weltbild
- Teorema de pitgoras
- Pascal, franc. matematyk i fizyk
- Jakub po grecku
- Odkrycia archimedesa
- Pitagoras z samos
- Trigonometria
- Pitágoras de samos