Persie a muslimsk svt Osdlen muslimy Muslimsk svt

  • Slides: 9
Download presentation
Persie a muslimský svět

Persie a muslimský svět

Osídlení muslimy

Osídlení muslimy

Muslimský svět

Muslimský svět

Muslimové Celosvětová muslimská komunita se také souhrnně nazývá umma. Islám zdůrazňuje především jednotu a

Muslimové Celosvětová muslimská komunita se také souhrnně nazývá umma. Islám zdůrazňuje především jednotu a ochranu ostatních muslimů, přestože existuje několik odvětví islámské víry. Charakter islámského světa ovlivnily historicky zejména dva proudy: panislamismus a nacionalismus. Většina teroristů se hlásí k islámu.

Persie dnešní Írán Na jihozápadě je Perský záliv a Arabské moře, na severu je

Persie dnešní Írán Na jihozápadě je Perský záliv a Arabské moře, na severu je to moře Kaspické. 71 M obyvatel Rozloha 1, 6 M km 2 patří mezi 20 nejlidnatějších a nejrozlehlejších zemí světa

Hospodářství Podléhá z větší části státní kontrole, v soukromých rukou se nacházejí pouze menší

Hospodářství Podléhá z větší části státní kontrole, v soukromých rukou se nacházejí pouze menší podniky. Nejdůležitějším ekonomickým odvětvím je těžební průmysl, zpracovávající bohatá ložiska ropy a zemního plynu na západě země. Kromě toho mají význam ještě textilní průmysl, zemědělství a produkce cementu a stavebních hmot.

Těžba Na íránském území se podle odhadů nachází 10– 11 % světových zásob ropy.

Těžba Na íránském území se podle odhadů nachází 10– 11 % světových zásob ropy. Země disponuje zásobami černého zlata v celkovém množství zhruba 18 miliard tun, což ji řadí na třetí místo ve světovém měřítku. U zemního plynu je to dokonce místo druhé (27 bilionů m³, podle některých pramenů dokonce 940 bilionů m³).

Zajímavost Nejoblíbenějším druhem kolektivního sportu v Íránu je fotbal. Populární jsou volejbal, basketbal a

Zajímavost Nejoblíbenějším druhem kolektivního sportu v Íránu je fotbal. Populární jsou volejbal, basketbal a vodní pólo. Dne 4. února 2008 prezident Mahmúd Ahmadínedžád slavnostně otevřel vesmírné kontrolní středisko, které o rok později, 3. února 2009, vyslalo do vesmíru první družici Omid vlastní výroby (první družici vyslal Írán na oběžnou dráhu již v roce 2005 z Ruska) Íránská armáda se stále ještě nachází ve fázi budování, jejímž smyslem je vyrovnat ztráty z dob íránsko-irácké války v osmdesátých letech.

Konec

Konec