Pedmt Pt Pedmt Vtn len kter je zvisl

  • Slides: 9
Download presentation
Předmět (Pt)

Předmět (Pt)

Předmět Větný člen, který je závislý na slovese nebo přídavném jménu, označuje osobu, věc

Předmět Větný člen, který je závislý na slovese nebo přídavném jménu, označuje osobu, věc nebo jev, které jsou slovesným dějem zasaženy. Může být ve všech pádech kromě 1. a 5. pádu. Bývá nejčastěji vyjádřen podstatným jménem, zájmenem a infinitivem.

Předmět vystupuje v těchto pádech: 2. pád Jeli jsme nakonec bez Petra. 3. pád

Předmět vystupuje v těchto pádech: 2. pád Jeli jsme nakonec bez Petra. 3. pád Nemusíš mi nic dokazovat. 4. pád Vidím v dálce člověka. 6. pád Rád čtu o autech. 7. pád Se zloději nechci mít nic společného.

Předmět bývá vyjádřen: podstatným jménem (nejčastěji) Sbírali jsme houby. Záhon plný květin. přídavným jménem

Předmět bývá vyjádřen: podstatným jménem (nejčastěji) Sbírali jsme houby. Záhon plný květin. přídavným jménem Silný se vyvyšuje nad slabším. zájmenem Napíšeme mu. infinitivem slovesa Umíš zpívat? částicí Řekla mi své ano.

Předmět může být: a) holý Petra sbírala maliny. b) rozvitý Petra sbírala zralé maliny.

Předmět může být: a) holý Petra sbírala maliny. b) rozvitý Petra sbírala zralé maliny. c) několikanásobný Petra sbírala maliny a ostružiny.

1) Doplňte do vět předměty a určete jejich pády: pravěku dárek K narozeninám jsem

1) Doplňte do vět předměty a určete jejich pády: pravěku dárek K narozeninám jsem dostal. 4. p. stromky Zajíc okusoval. 4. p. Vyprávěl nám o. 6. p. peněz 7. p. Nepočítal s. brýle Lékař mu na čtení předepsal silnější. 4. p. Nezapomeň zatelefonovat. 3. p. známkami knihy Lakomec byl chtivý. 2. p. Paní učitelka nebyla spokojená s našimi. 7. p. mi Nevnímal, protože byl začtený do. 2. p. námi Milan se při hodině bavil se. 7. p. kytici Zimní pobyt na horách prospívá našemu. 3. p. Koupil jí k svátku. 4. p. spolužákem zdraví

2) Rozlište předměty holé, rozvité a několikanásobné, holé podtrhněte modře, rozvité zeleně a několikanásobné

2) Rozlište předměty holé, rozvité a několikanásobné, holé podtrhněte modře, rozvité zeleně a několikanásobné žlutě. V Klatovech vystavovali také červené, fialové a žluté karafiáty. Naše Eliška má blankytně modré oči. Učili jsme se o slunovratu. Viděl jsem Petra i Pavla. Přemýšlel jsem o ní. Tetička slavila narozeniny i svátek dohromady. Mirek odevzdal velmi zajímavou práci z dějepisu. Finálového zápasu v odbíjené se zúčastnili žáci tachovské a karlovarské školy.

3) Spojte šipkami rčení a jejich význam, podtrhněte v jednotlivých rčeních předměty: uhodit hřebík

3) Spojte šipkami rčení a jejich význam, podtrhněte v jednotlivých rčeních předměty: uhodit hřebík na hlavičku odjet zvednout kotvy přijít na ten správný nápad prásknout do bot dlouho žít mít tuhý kořínek utéct dostat za vyučenou utahovat si z někoho dělat si z někoho dobrý den ponaučit se

4) Vyhledejte a vyznačte ve větách předměty: Učili jsme se o pravěku. V pekařství

4) Vyhledejte a vyznačte ve větách předměty: Učili jsme se o pravěku. V pekařství prodávali rohlíky, chleba i koláče. Alena si koupila novou sukni. Tomáš mě neustále poučuje. Naše cesta do Prahy byla vyčerpávající. Jako malý jsem se bál strašidel. Petr odevzdal slohovou práci. Kone