Pavol Orszgh Hviezdoslav RASTISLAV Kniea Rastislav Dtum a

  • Slides: 7
Download presentation
Pavol Országh Hviezdoslav RASTISLAV

Pavol Országh Hviezdoslav RASTISLAV

Knieža Rastislav Dátum a miesto narodenia: 820 po Kr. , Veľká Morava Dátum úmrtia:

Knieža Rastislav Dátum a miesto narodenia: 820 po Kr. , Veľká Morava Dátum úmrtia: 870 po Kr. , vo väzení v Bavorsku (Nemecko) Rastislav alebo Rastic z dynastie Mojmírovcov. Bol v rokoch 846 – 870 druhým veľkomoravským kniežaťom. Za jeho vlády prišli na územie Veľkej Moravy Konštantín a Metod ako byzantská misia, ktorá u nás vytvorila základy slovanského písomníctva.

Rastislav: (846 - 870 - roky vládnutia) - Mojmírov synovec a Svätoplukov strýko. Vďaka

Rastislav: (846 - 870 - roky vládnutia) - Mojmírov synovec a Svätoplukov strýko. Vďaka nemu prišli na Veľkú Moravu vierozvestcovia solúnski bratia Konštantín a Metod v roku 863.

PAVOL ORSZÁGH HVIEZDOSLAV: RASTISLAV Literárna forma: poézia Literárny druh: epika Literárny žáner: epická báseň

PAVOL ORSZÁGH HVIEZDOSLAV: RASTISLAV Literárna forma: poézia Literárny druh: epika Literárny žáner: epická báseň Téma: Rastislavova vláda na Veľkej Morave a vyslanie poslov k cisárovi Michalovi III. s prosbou o slovanských vierozvestov.

Idea: Spisovateľ vzdáva hold kniežaťu Rastislavovi, z rozhodnutia ktorého prišli na Veľkú Moravu Konštantín

Idea: Spisovateľ vzdáva hold kniežaťu Rastislavovi, z rozhodnutia ktorého prišli na Veľkú Moravu Konštantín a Metod. n n n Hlavná postava: knieža Rastislav – múdry, predvídavý, rozhodný a starostlivý Vedľajšie postavy: biskup Richbald, slovanskí radcovia, radca Zemižízeň Rým: striedavý (abab), združený (aabb) Dejové obdobie: 9. stor. dialogizovaná podoba básne

DEJOVÁ OSNOVA 1. Rastislav na kniežacom tróne. 2. Richbaldova sťažnosť na slovanský ľud. 3.

DEJOVÁ OSNOVA 1. Rastislav na kniežacom tróne. 2. Richbaldova sťažnosť na slovanský ľud. 3. Richbaldov návrh – Rastislavov nesúhlas. 4. Konflikt medzi nemeckými kňazmi a slovanskými radcami. 5. Rastislav ukladá kňazom, aby sa učili našej reči. 6. Rastislavova žiadosť byzantskému cisárovi Michalovi III. - prosba o slovanských učencov. 7. Vyslanie poslov do Carihradu.

Básnické prostriedky: Epiteton: múdry Rastislav, spevný národ, zlatý Carihrad Metafora: hladší spôsob musí byť

Básnické prostriedky: Epiteton: múdry Rastislav, spevný národ, zlatý Carihrad Metafora: hladší spôsob musí byť jeho nápravy, slovom do hlavy zasvitať mu z jasných strán Symbol: kniha kníh (Biblia) Básnická otázka: Či už raz čujem na ľud môj i chválu? Básnické zvolanie: Slávny cáru Michale! Opozitá: posol som či neposol Básnický apostrof: preds´, čajs´ Básnik používa vo verši veršový presah.