Pavol Orszgh Hviezdoslav RASTISLAV Kniea Rastislav Dtum a
- Slides: 7
Pavol Országh Hviezdoslav RASTISLAV
Knieža Rastislav Dátum a miesto narodenia: 820 po Kr. , Veľká Morava Dátum úmrtia: 870 po Kr. , vo väzení v Bavorsku (Nemecko) Rastislav alebo Rastic z dynastie Mojmírovcov. Bol v rokoch 846 – 870 druhým veľkomoravským kniežaťom. Za jeho vlády prišli na územie Veľkej Moravy Konštantín a Metod ako byzantská misia, ktorá u nás vytvorila základy slovanského písomníctva.
Rastislav: (846 - 870 - roky vládnutia) - Mojmírov synovec a Svätoplukov strýko. Vďaka nemu prišli na Veľkú Moravu vierozvestcovia solúnski bratia Konštantín a Metod v roku 863.
PAVOL ORSZÁGH HVIEZDOSLAV: RASTISLAV Literárna forma: poézia Literárny druh: epika Literárny žáner: epická báseň Téma: Rastislavova vláda na Veľkej Morave a vyslanie poslov k cisárovi Michalovi III. s prosbou o slovanských vierozvestov.
Idea: Spisovateľ vzdáva hold kniežaťu Rastislavovi, z rozhodnutia ktorého prišli na Veľkú Moravu Konštantín a Metod. n n n Hlavná postava: knieža Rastislav – múdry, predvídavý, rozhodný a starostlivý Vedľajšie postavy: biskup Richbald, slovanskí radcovia, radca Zemižízeň Rým: striedavý (abab), združený (aabb) Dejové obdobie: 9. stor. dialogizovaná podoba básne
DEJOVÁ OSNOVA 1. Rastislav na kniežacom tróne. 2. Richbaldova sťažnosť na slovanský ľud. 3. Richbaldov návrh – Rastislavov nesúhlas. 4. Konflikt medzi nemeckými kňazmi a slovanskými radcami. 5. Rastislav ukladá kňazom, aby sa učili našej reči. 6. Rastislavova žiadosť byzantskému cisárovi Michalovi III. - prosba o slovanských učencov. 7. Vyslanie poslov do Carihradu.
Básnické prostriedky: Epiteton: múdry Rastislav, spevný národ, zlatý Carihrad Metafora: hladší spôsob musí byť jeho nápravy, slovom do hlavy zasvitať mu z jasných strán Symbol: kniha kníh (Biblia) Básnická otázka: Či už raz čujem na ľud môj i chválu? Básnické zvolanie: Slávny cáru Michale! Opozitá: posol som či neposol Básnický apostrof: preds´, čajs´ Básnik používa vo verši veršový presah.