Paul Lazarsfeld Gesellschaft fr Sozialforschung 1090 Wien Maria

  • Slides: 24
Download presentation
 Paul Lazarsfeld Gesellschaft für Sozialforschung, 1090 Wien, Maria Theresienstraße 9/5 a /ZVR-Zahl: 726545521

Paul Lazarsfeld Gesellschaft für Sozialforschung, 1090 Wien, Maria Theresienstraße 9/5 a /ZVR-Zahl: 726545521 office@plg. at / www. plg. at „Ed. TRANS - Transition from School to Work AT-SK“ Projektoví partneri: Stadtschulrat für Wien - Europa Büro (Mestská školská rada Viedeň – Európska kancelária) Bratislavský samosprávny kraj (Selbstverwaltungsregion Bratislava)

Analýza úrovne formálneho a neformálneho vzdelávania na odborných školách Rakúsko – Slovensko 1. Potreby

Analýza úrovne formálneho a neformálneho vzdelávania na odborných školách Rakúsko – Slovensko 1. Potreby trhu práce v regióne 2. Úrovne formálneho a neformálneho vzdelávania na odborných školách Rakúsko - Slovensko 3. Podmienky pre uznávanie dokladov o ukončenom školskom a odbornom vzdelaní Odvetvia, ktoré sú relevantné pre projekt: Ø„Elektrotechnika/Mechatronika“ Ø„Elektronika/Oznamovacia elektronika (IT)“ Ø„Záhradníctvo/Kvetinárstvo“ Ø„Ovocinárstvo/Vinárstvo“

Zúčastnené školy Rakúsko: Vo Viedni: Odborná škola pre elektrotechniku a mechatroniku Odborná škola pre

Zúčastnené školy Rakúsko: Vo Viedni: Odborná škola pre elektrotechniku a mechatroniku Odborná škola pre strojársku, výrobnú techniku a elektroniku Odborná škola pre záhradníctvo a kvetinárstvo V Klosterneuburgu (Dolné Rakúsko) Vyššia odborná škola pre vinárstvo a ovocinárstvo Slovensko: Stredná priemyselná škola elektrotechnická (K. Adlera) Stredná odborná škola informačných technológií (Hlinícka) Stredná priemyselná škola elektrotechnická (Zochova) Stredná odborná škola záhradnícka Gustáva Čejku, (Malinovo) Stredná odborná škola vinársko-ovocinárska (Modra)

Metodika • Spracovanie odbornej literatúry a štúdií • Spracovanie štatistík v oblasti trhu práce

Metodika • Spracovanie odbornej literatúry a štúdií • Spracovanie štatistík v oblasti trhu práce a vzdelávania pre typy škôl a odvetvia, ktoré sú relevantné pre projekt • Vykonanie analýz rozhovorov s expertmi

Potreby trhu práce (Rakúsko - Slovensko) Paralely, ale aj rozdiely Elektrotechnika a elektronika -

Potreby trhu práce (Rakúsko - Slovensko) Paralely, ale aj rozdiely Elektrotechnika a elektronika - v Rakúsku i na Slovensku je to odvetvie s najväčším nárastom Nedostatok odborných pracovníkov na Slovensku: strojárstvo zaznamenáva rozmach, ale je málo absolventov Informačná a komunikačná technika je na Slovensku narastajúcim odvetvím Vo Viedni bol v roku 2013 v porovnaní s rokom 2012 dokonca zaznamenaný nárast voľných miest v odvetví informačných technológií cca 16%. Poľnohospodárstvo, záhradníctvo a lesníctvo: pokles voľných miest v Rakúsku V Rakúsku stabilné prognózy zamestnávania pre niektoré povolania ako napr. „Úprava záhrad a zelených plôch“, „Odborný pracovník v záhradníctve“ alebo „Agrárny poradca“. Slovensko: nedostatok miest pre uchádzačov z oblasti poľnohospodárstva a lesníctva Záhradníci (napr. floristi ) však patria medzi najžiadanejšie skupiny povolaní Vinárstvo a ovocinárstvo: Rakúsko má silnú pozíciu – vinárstvo zaznamenáva rozmach (viac miest ako absolventov). Zvýšená potreba na Slovensku, očakáva sa však zlepšenie

Rakúsko Nezamestnaní v Rakúsku podľa určitých povolaní, ročné priemerné hodnoty 2013; zdroj: BALIweb; vlastné

Rakúsko Nezamestnaní v Rakúsku podľa určitých povolaní, ročné priemerné hodnoty 2013; zdroj: BALIweb; vlastné znázornenie.

Rakúsko Voľné miesta podľa barometra kvalifikácií AMS (Služby zamestnanosti) : VIEDEŇ (zmena 2013 v

Rakúsko Voľné miesta podľa barometra kvalifikácií AMS (Služby zamestnanosti) : VIEDEŇ (zmena 2013 v porovnaní s 2012)

Slovensko Uchádzači a voľné miesta v regióne Bratislava pre určité povolania (Zdroj: Ústredie práce,

Slovensko Uchádzači a voľné miesta v regióne Bratislava pre určité povolania (Zdroj: Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny Bratislava. )

Slovensko Absolventi a nezamestnaní podľa zúčastnených škôl

Slovensko Absolventi a nezamestnaní podľa zúčastnených škôl

Úroveň formálneho a neformálneho vzdelávania na odborných školách Rakúsko - Slovensko Porovnanie foriem škôl

Úroveň formálneho a neformálneho vzdelávania na odborných školách Rakúsko - Slovensko Porovnanie foriem škôl Elektrotechnika/Mechatronika Forma školy Kód ISCED Trvanie ISCED 3 B 3, 5 roka ISCED 3 A 4 roky Kód ISCED Trvanie ISCED 3 B 3, 5 roka ISCED 3 A 3 -4 roky Kód ISCED Trvanie ISCED 4 A 5 rokov ISCED 3 A 4 roky Rakúsko: Odborná škola Slovensko: SPŠE Oznamovacia elektronika (IT) Forma školy Rakúsko: Odborná škola Slovensko: SOŠ Záhradníctvo/kvetinárstvo Forma školy Rakúsko: Odborná škola Slovensko: SOŠ Ovocinárstvo a vinárstvo Forma školy Rakúsko: HBLA Slovensko: SOŠ

Úroveň formálneho a neformálneho vzdelávania na odborných školách Rakúsko (povinná školská dochádzka 9 rokov)

Úroveň formálneho a neformálneho vzdelávania na odborných školách Rakúsko (povinná školská dochádzka 9 rokov) Popri sprostredkovaní všeobecných vedomostí: „Vzdelanie pre budúcnosť“ V závislosti od úrovne vzdelania buď priamy nástup do zamestnania alebo rôzne formy ďalšieho vzdelávania Miera zamestnanosti 15 -24 -ročných s ukončeným vzdelaním na úrovni ISCED 3 -4 70% (výrazne nad úrovňou priemeru EÚ-27 vo výške 44%): úspešné odborné vzdelávanie ! Predovšetkým duálny systém vzdelávania zohráva dôležitú rolu pri vzdelávaní kvalifikovaných odborných pracovníkov Existujúce programy odborných škôl a curriculá v Rakúsku sa neustále ďalej rozpracovávajú: žiaci sú dobre pripravení na hospodárstvo a trh práce Silný dôraz na praktickú časť – „fit for the job“!

Úroveň formálneho a neformálneho vzdelávania na odborných školách Rakúsko Učňovská príprava (odborné školy) V

Úroveň formálneho a neformálneho vzdelávania na odborných školách Rakúsko Učňovská príprava (odborné školy) V duálnom systéme odborného vzdelávania sú úlohy rozdelené medzi dvoch nositeľov: podnik, ktorý zabezpečuje vzdelávanie (4/5 [často tam ostávajú absolventi pracovať po ukončení!]) a odborná škola (1/5); Spolupráca odborných škôl a hospodárstva je jedným z podstatných faktorov úspechu duálneho systému v Rakúsku V súčasnosti existuje viac ako 220 učňovských povolaní: ale imidžový problém – príliš málo učňov Plán odborného vzdelávania s rámcom: samostatné a zodpovedné vyučovanie zo strany učiteľov v rámci určeného rozsahu Vzdelávacie ciele: sprostredkovanie základných teoretických poznatkov, podpora podnikového vzdelávania, rozšírenie všeobecného vzdelania. Veľký dôraz na osobnostný rozvoj (sociálne kompetencie ako otvorenosť, tímovosť a schopnosť riešiť konflikty, podpora komunikačnej schopnosti a posilnenie osobných kompetencií ako ohodnotenie vlastnej osoby, dôvera v samého seba a schopnosť znášať záťaž)

Úroveň formálneho a neformálneho vzdelávania na odborných školách Rakúsko Vyššie školy poľnohospodárske a lesnícke:

Úroveň formálneho a neformálneho vzdelávania na odborných školách Rakúsko Vyššie školy poľnohospodárske a lesnícke: Vyššie odborné školy a nadstavbové smery ponúkajú popri fundovanom všeobecnom vzdelávaní intenzívne odborné vzdelávanie pre povolania v poľnohospodárstve a lesníctve Osobitný dôraz sa kladie na osobnostný rozvoj, profesijnú mobilitu a flexibilitu, kreativitu, schopnosť znášať kritiku, sociálnu angažovanosť, tímovosť, schopnosť spolupracovať ako aj komunikačnú schopnosť v nemčine a cudzích jazykoch. V každom type škôl je úsilie dosiahnuť doklad o oprávnení na štúdium na univerzite. Vysoký podiel kvalitnej praktickej časti vzdelávania (dobré vybavenie, …) Po absolvovaní minimálne trojročnej praxe v danom odbore možno získať aj inžiniersky titul.

Úroveň formálneho a neformálneho vzdelávania na odborných školách Rakúsko V Rakúsku sa popri všeobecnom

Úroveň formálneho a neformálneho vzdelávania na odborných školách Rakúsko V Rakúsku sa popri všeobecnom a odbornom vzdelávaní kladie silný dôraz aj na praktické vyučovanie. Práca v dielňach, laboratóriách, kuchyniach, cvičných firmách atď. a povinné praxe v hospodárstve sú súčasťou vzdelávania. Na stredných odborných školách je podiel praxe v curricule najvyšší (nezávisle od vzdelávacieho odboru). Podnikateľskú kompetenciu, ktorá má na všetkých odborných školách veľký význam, môžu žiaci nadobudnúť v hospodárskych projektoch, ktoré sú často súčasťou záverečných skúšok. V prospech dôležitosti praktických skúseností na stredných a vyšších odborných školách hovorí aj skutočnosť, že v mnohých odboroch pôsobia učitelia s odbornou špecifickou praxou v hospodárstve.

Úroveň formálneho a neformálneho vzdelávania na odborných školách Slovensko (povinná školská dochádzka 10 rokov)

Úroveň formálneho a neformálneho vzdelávania na odborných školách Slovensko (povinná školská dochádzka 10 rokov) Odborné primárne vzdelávanie: Jednoduché odborné sekundárne vzdelávanie zahŕňa v dvojročnom programe všeobecné a odborné predmety. Odborné sekundárne vzdelávanie s výučným listom zahŕňa v programe, ktorý trvá minimálne tri a maximálne štyri roky, takisto všeobecné a odborné predmety. Odborné sekundárne vzdelávanie s maturitou zahŕňa v programe, ktorý trvá minimálne štyri a maximálne päť rokov, všeobecné a odborné predmety. „Všeobecné vzdelávanie“ prevláda, podiel kvalitnej praktickej časti je nízky (napriek niektorým špeciálnym vzdelávacím programom s počtom hodín praktickej časti 1200 a aj inak teoreticky vysokému podielu odborných a praktických predmetov). Iba sčasti „fit for the job“, trend ďalšej kvalifikácie (univerzita, . . . )

Úroveň formálneho a neformálneho vzdelávania na odborných školách Slovensko Odborné primárne vzdelávanie: Veľká časť

Úroveň formálneho a neformálneho vzdelávania na odborných školách Slovensko Odborné primárne vzdelávanie: Veľká časť mladých sa rozhoduje pre odbornú školu. Mnohé sekundárne školy na úrovni ISCED 3 A pripravujú pre terciárne vzdelávanie alebo trh práce. Učňovská príprava tak ako ju poznáme v Rakúsku na Slovensku neexistuje, žiaci v rámci úrovne ISCED 3 C sa však označujú za „učňov“. Odborné vzdelávanie prebieha hlavne v škole, sčasti však existuje aj prax vo firme. Od reformy učebných plánov v roku 2008 zohrávajú zamestnávatelia väčšiu rolu v určovaní štandardov. Prispôsobenie učebných plánov regionálnym potrebám trhu práce je dôležité na to, aby sa vzdelávali kvalifikovaní odborní pracovníci. Školy majú veľkú autonómiu pri vypracovávaní interných učebných plánov. Platby do vzdelávacieho sektora sú však veľmi nízke. Neexistujú spoľahlivé nástroje na meranie kvalifikačných požiadaviek na trhu práce.

Úroveň formálneho a neformálneho vzdelávania na odborných školách Slovensko Dôležité kompetencie podľa SNEP (State

Úroveň formálneho a neformálneho vzdelávania na odborných školách Slovensko Dôležité kompetencie podľa SNEP (State National Education Programme): • Komunikačná schopnosť (úradný jazyk, materinský jazyk, minimálne 2 cudzie jazyky) • Ochota celoživotne sa vzdelávať • Sociálne kompetencie (občiansko-spoločenská angažovanosť, rešpekt/tolerancia voči iným ľuďom ako aj kultúrnym a národným hodnotám/tradíciám, tímová práca, primerané správanie, uvedomelý životný štýl, zdravá životospráva) • Podnikateľské a kreatívne schopnosti • Základné znalosti z matematiky • Práca s IT • Povedomie pre bezpečnosť a zdravie na pracovisku • Ochota uplatňovať najvyššie kvalitatívne štandardy a kompetencia pracovať efektívne podľa stratégie trvalo udržateľného rozvoja

Úroveň formálneho a neformálneho vzdelávania na odborných školách Rakúsko - Slovensko Názory expertov -

Úroveň formálneho a neformálneho vzdelávania na odborných školách Rakúsko - Slovensko Názory expertov - Rakúsko Úroveň formálneho vzdelávania • Na odborných školách: krajinské učebné plány resp. rozdelenie učebného materiálu • Vypracúvajú sa nové učebné plány: narastajúci význam zameriavania sa na kompetencie vo vzdelávaní: Malo by byť lepšie „hmatateľné“ to, čo žiaci skutočne dokážu po dvoch, troch rokoch • Mnohí učni majú problémy pri základných kompetenciách (čítanie/písanie) a v „sociálnych“ kompetenciách • Vo vinárstve a ovocinárstve: jazykové znalosti sú stále dôležitejšie (angličtina/španielčina) • Silne podnikateľsky zamerané vzdelávanie dobre pripravuje pre trh práce • Pobyty v zahraničí počas alebo po vzdelaní majú osobitný význam Neformálne schopnosti a zručnosti resp. znalosti (soft skills) • Vystupovanie, správanie, vyjadrovanie; • Sociálne kompetencie, kontakt s inými; • Manažment konfliktov; • Presnosť, pravidelnosť; • Komunikácia, prezentácia, kontakt so zákazníkmi; • Vlastná zodpovednosť • Tímovosť

Úroveň formálneho a neformálneho vzdelávania na odborných školách Rakúsko - Slovensko Názory expertov -

Úroveň formálneho a neformálneho vzdelávania na odborných školách Rakúsko - Slovensko Názory expertov - Slovensko Úroveň formálneho vzdelávania Riadne vyučovanie resp. učebný plán (všeobecno-vzdelávacie a odborné predmety, technické know-how) Význam odbornej praxe v súkromných podnikoch resp. zo súťaží Dôležitosť exkurzií a aj znalostí cudzích jazykov (angličtina/nemčina) . Neformálne schopnosti a zručnosti resp. znalosti (soft skills) • Komunikácia, • Budovanie a udržiavanie vzťahov, • Rozpoznanie potrieb iných • Riešenie konfliktov • Spoľahlivosť • Prejavenie iniciatívy • Flexibilita • Spolupráca • Autonómia/sebaorganizácia/sebamanažment/samostatnosť • Kreatívne a kritické myslenie • Analytické schopnosti/schopnosť riešiť problémy • Zameranie na prax • Inovácia • Kontakt so zákazníkmi • Ochota učiť sa

Podmienky uznávania dokladov o ukončenom školskom a odbornom vzdelaní • Nedostatok odborných pracovníkov •

Podmienky uznávania dokladov o ukončenom školskom a odbornom vzdelaní • Nedostatok odborných pracovníkov • V Rakúsku: zavedenie červeno-bielo-červenej karty • Kvalifikácie pracovníkov zo zahraničia lepšie využívať: uznávanie zahraničných kvalifikácií a validovanie informálnych kompetencií • Odklon od obsahov smerom k výsledkom učenia: Európsky kvalifikačný rámec (EKR) • Veľký podiel migrantov sa nevyužíva v súlade s kvalifikáciami: „Brain Waste“ • Oblasť informatiky: často sa zamestnávajú ľudia nad rámec ich školskej kvalifikácie – informálne nadobudnuté schopnosti zohrávajú dôležitú rolu

Podmienky uznávania dokladov o ukončenom školskom a odbornom vzdelaní Uznávanie dokladov o formálnom vzdelaní

Podmienky uznávania dokladov o ukončenom školskom a odbornom vzdelaní Uznávanie dokladov o formálnom vzdelaní • Nostrifikácia • Automatické uznávanie maturitných vysvedčení na základe dohovoru • Potvrdenie zahraničných vysvedčení Odborné uznávanie Smernica Európskeho parlamentu a Rady 2005/36/ES o uznávaní odborných kvalifikácií: pod profesijným označením svojho členského štátu pôvodu možno poskytovať služby v inom členskom štáte bez toho, aby bolo potrebné požiadať o uznanie kvalifikácií. Neformálne kvalifikácie: V Rakúsku existuje niekoľko procesov na ich uznanie, avšak neexistuje celkový koncept. Uznávanie je skôr individuálne v jednotlivých vzdelávacích inštitúciách a nie je systematické.

Uznávanie: názory expertov Rakúsko Uznávanie rakúskeho dokladu o vzdelaní v zahraničí nie je problém

Uznávanie: názory expertov Rakúsko Uznávanie rakúskeho dokladu o vzdelaní v zahraničí nie je problém – avšak rakúski pracovníci sa neusilujú o získanie zamestnania v susednom štáte EÚ na základe veľkých rozdielov na mzdovej úrovni. Slovensko: Doklady sa uznávajú medzinárodne resp. v EÚ (vzájomne) – nie sú problémy Ovocinárstvo a vinárstvo: vo vinárskych firmách z Rakúska je dopyt po dočasných/sezónnych pracovníkoch zo Slovenska. Naopak sa však potvrdzuje, že na základe rozdielov v mzdách rakúski absolventi neodchádzajú za prácou na Slovensko. --------------------------------------------------------Kvôli otvorenému trhu práce by bolo vhodné zjednotiť štandardy vzdelávania Predtým však treba zabezpečiť porovnateľnosť: v dôsledku duálneho systému na jednej strane (Rakúsko) a systému odborných škôl na druhej strane (Slovensku) to nie je zabezpečené.

Národný a európsky kvalifikačný rámec: Európsky kvalifikačný rámec (EKR) uľahčuje porovnanie národných a sektorových

Národný a európsky kvalifikačný rámec: Európsky kvalifikačný rámec (EKR) uľahčuje porovnanie národných a sektorových kvalifikácií so zameraním sa na výsledky učenia. Národný kvalifikačný rámec(NKR) je šitý na mieru potrebám národných trhov práce a plánuje zmenu zamerania učebných plánov – odklon od obsahov (input) smerom k výsledkom učenia (output). ECVET: Vzájomné uznávanie vzdelávania je základným predpokladom na zvýšenie mobility v odbornom vzdelávaní a na rozvoj európskeho trhu práce. „Európsky systém prenosu kreditov v odbornom vzdelávaní a príprave“ (ECVET) sa realizuje ECVET má zabezpečiť, aby boli rozdielne systémy odborného vzdelávania transparentnejšie a prenosnejšie ECVET ponúka odborným školám a podnikom, ktoré zabezpečujú odborné vzdelávanie, „nástroje“ na plánovanie a realizáciu mobility a na vzájomné uznávanie poznatkov

Ďakujem Vám za pozornosť ! Mag. Marc Bittner Victoria Holczmann, BA Mag. Dr. Michaela

Ďakujem Vám za pozornosť ! Mag. Marc Bittner Victoria Holczmann, BA Mag. Dr. Michaela Hudler-Seitzberger Paul Lazarsfeld Gesellschaft für Sozialforschung Maria Theresien-Straße 9/5 a, 1090 Vienna, Austria T: ++ 43 (0)1 3194445, Fax: ++ 43 (0)1 3102238 office@plg. at www. plg. at