Patron Zespou Szk Rolniczych w Ostroanach yciorys Wincentego

  • Slides: 6
Download presentation
Patron Zespołu Szkół Rolniczych w Ostrożanach

Patron Zespołu Szkół Rolniczych w Ostrożanach

Życiorys Wincentego Witosa • Wincenty Witos (ur. 21 stycznia 1874 w Wierzchosławicach), – polski

Życiorys Wincentego Witosa • Wincenty Witos (ur. 21 stycznia 1874 w Wierzchosławicach), – polski polityk, działacz ruchu ludowego, trzykrotny premier Rzeczypospolitej Polskiej. • Od 1895 w Stronnictwie Ludowym, w latach 1908– 1914 poseł do galicyjskiego Sejmu Krajowego, od 12 kwietnia 1908 do 28 lipca 1931 wójt Wierzchosławic. Poseł do austriackiej Rady Państwa (1911– 1918), członek Wydziału Finansowego Komisji Tymczasowej Skonfederowanych Stronnictw Niepodległościowych, od 1914 w PSL „Piast” (prezes ugrupowania od 26 czerwca 1916 roku do 1931 roku) i w Naczelnym Komitecie Narodowym, później w Lidze Narodowej (1917– 1918), prezes Polskiej Komisji Likwidacyjnej. Od 1919 poseł na Sejm RP.

Dzieciństwo i Młodość • Wincenty Witos urodził się 21 stycznia 1874 w przysiółku Dwudniaki,

Dzieciństwo i Młodość • Wincenty Witos urodził się 21 stycznia 1874 w przysiółku Dwudniaki, osadzie wchodzącej w skład gminy Wierzchosławice. Następnego dnia został ochrzczony w kościele parafialnym pod wezwaniem Matki Bożej Pocieszenia w Wierzchosławicach. Ceremonia ta odbyła się w czwartek, w dzień wspomnienia św. Wincentego, męczennika i św. Anastazji, dziewicy. • Wincenty Witos przyszedł na świat we włościańskiej rodzinie Wojciecha Witosa i Katarzyny ze Sroków. Rodzice przyszłego premiera odrodzonej Polski byli dość ubodzy. Posiadali dwie morgi ziemi rolnej oraz zajmowali część domu, na którą składała się izba przerobiona ze stajni oraz mała sień. Drugą część domu zajmowała siostra ojca Wincentego, Maria. Ojciec Wincentego Witosa posiadał liczne rodzeństwo – trzech braci i pięć sióstr. Wincenty Witos, najstarszy z rodzeństwa, miał dwóch braci – Jana, który zmarł w wieku dziecięcym, oraz Andrzeja, późniejszego posła na sejm RP I kadencji.

Działalność Polityczna • Powrót ze służby wojskowej oraz małżeństwo z Katarzyną Tracz, kobietą rozsądną

Działalność Polityczna • Powrót ze służby wojskowej oraz małżeństwo z Katarzyną Tracz, kobietą rozsądną i pracowitą pozwoliły Wincentemu Witosowi na kontynuowanie pracy agitatorskiej w gminie, której pierwsze efekty widoczne były jeszcze zanim został powołany do cesarsko-królewskiej armii. Karierę polityczną rozpoczął jako korespondent antyklerykalnego tygodnika Przyjaciel Ludu. W 1893 roku jako radnego wybrano ojca Wincentego, Wojciecha. Rok później został on wybrany elektorem w wyborach do Rady Państwa jako przeciwnik ks. Franczaka. Wojciech Witos głosował w tych wyborach na Jakuba Bojkę, kandydata Stronnictwa Ludowego. Swój wkład w obalenie skorumpowanej rady gminnej Wincenty Witos ocenił w ten sposób:

Powstanie PSL "Piast" • Kongres założycielski nowej partii został wyznaczony na dzień 2 lutego

Powstanie PSL "Piast" • Kongres założycielski nowej partii został wyznaczony na dzień 2 lutego 1914. Poprzedzony został szeroko zakrojoną pracą organizacyjną komitetu tymczasowego, którego celem było ogarnięcie jak najszerszej połaci kraju w celu utrzymania ludzi i przygotowania odpowiedniego gruntu dla nowego stronnictwa. Plan pracy obejmował wszystkie powiaty Galicji zachodniej oprócz tych, w których wpływy Stapińskiego były znaczne. Ustalono, iż nowe stronnictwo będzie nosiło nazwę „Piast” i taką samą nazwę będzie nosił jego organ prasowy. • Na kongresie założycielskim zjawiło się około trzech tysięcy uczestników z czterdziestu kilku powiatów. Do ugrupowania przystąpił także Jan Dąbski. Witos wygłosił referat polityczny, w którym przedstawił program nowego stronnictwa i jego stosunek do wielu zagadnień społecznych, ekonomicznych i narodowych. Na kongresie tym wybrano Radę Naczelną składającą się z 46 członków. Po ukonstytuowaniu się nowej Rady Naczelnej nastąpił wybór jej władz. Prezesem został Jakub Bojko, wiceprezesami

Śmierć Wybitnego Polityka • 71 -letni prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego zmarł w sobotę, 31

Śmierć Wybitnego Polityka • 71 -letni prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego zmarł w sobotę, 31 października, w krakowskim Szpitalu oo. Bonifratrów, w którym przebywał od kilku tygodni. Śmierć nastąpiła na skutek obustronnego zapalenia płuc. Zmarły chorował już od wielu miesięcy, ogólne osłabienie spowodowało grypę, a następnie zapalenie płuc, którego nie wytrzymał organizm sędziwego działacza. Śp. Wincenty Witos spędził ostatnie chwile w otoczeniu swej siostry i rodziny, jak również najbliższych przyjaciół, zachowując pełną przytomność umysłu do chwili zgonu