Pasivna mrena oprema Marija Ivanovi Stevan Gopi Milo

  • Slides: 16
Download presentation
Pasivna mrežna oprema Marija Ivanović Stevan Gopić Miloš Bajić Anđela Veličanin Nikola Dukić

Pasivna mrežna oprema Marija Ivanović Stevan Gopić Miloš Bajić Anđela Veličanin Nikola Dukić

Pasivna mrežna oprema Ø Ø Ø Ø Pasivna mrežna oprema predstavlja najjednostavniju komponentu računarskih

Pasivna mrežna oprema Ø Ø Ø Ø Pasivna mrežna oprema predstavlja najjednostavniju komponentu računarskih mreža. Pasivne komponente mreže čine: utičnice kablovi paneli za prespajanje i za završavanje kablova (patch panel) kablovi za prespajanje (patch cabel) rek ormani kanalice za vođenje kabla

Ø Ø Kabl je medijum kroz koji se prenose informacije između mrežnih uređaja i

Ø Ø Kabl je medijum kroz koji se prenose informacije između mrežnih uređaja i računara. Za prenos signala između računara većina današnjih mreža koristi kablove koji se ponašaju kao mrežni prenosni. Većina današnjih mreža koristi tri osnovne vrste kablova: v - koaksijalne kablove v - optičke kablove v - kablove sa upredenim paricama (twistedpair) Kablovi sa upletenim paricama postoje kao: UTP, FTP, STP.

UTP (Unshielded Twisted Pair) Kablovi Neoklopljen UTP kabl Neoklopljen kabl sa upletenim paricama= Unshielded

UTP (Unshielded Twisted Pair) Kablovi Neoklopljen UTP kabl Neoklopljen kabl sa upletenim paricama= Unshielded Twisted Pair (UTP) cable. Ø Neoklopljeni (UTP) kabl je najpopularnij e i obično najbolje rešenje za školske mreže. UTP kabl koji obično srećemo primenjen u računarskim mrežama je sastavljen od četiri para žica (parica) unutar gumenog omotača. Ø Ø Svaki par žica je upleten kako bi se smanjilo preslušavanje.

Konektor za UTP kabl Ø Ø Standardni konektor za UTP kabl nosi oznaku RJ-45.

Konektor za UTP kabl Ø Ø Standardni konektor za UTP kabl nosi oznaku RJ-45. Namontirani delovi se ne mogu ponovo koristiti, već ih je potrebno odseći. Da bi smo montirali konektor na kabl potreban nam je i alat. Za direktno povezivanje dva računara se koristi tzv. Cross-Over kabl.

FTP (Foiled Twisted Pair) Ø Ø FTP kabl je napravljen tako da su četiri

FTP (Foiled Twisted Pair) Ø Ø FTP kabl je napravljen tako da su četiri parice potpuno obavijene tankom metalnom folijom. Ova folija svoju zastitnu funkciju obavlja tako što zahvaljujući visokoj impedansi reflektuje spoljne, ometajuće, elektromagnetne signale na učestanostima većim od 5 MHz i tako im onemogućava prodor do samih parica. Po odnosu cena/performanse u praksi su se najbolje pokazali FTP kablovi tako da se oni najčešće i koriste.

STP( Shielded Twisted Pair) Ø Ø STP kabl se sastoji od parica, od kojih

STP( Shielded Twisted Pair) Ø Ø STP kabl se sastoji od parica, od kojih je svaka obmotana aluminijumskom folijom (tzv. ekran) da bi se sprečili spoljašnji elektromagnetni uticaji (efekat preslušavanja, spoljašnji elektromagnetni uticaji i dr. ). Nedostatak UTP kabla je što je osetljiv na ove uticaje, dok STP kabl to nije. Kada se kablovi računarske mreže vode kroz iste kanaliće sa drugim telekomunikacionim i energetskim kablovima koristi se STP kabl. On je malo krući i teže je montirati konektore na njega, a i RJ-45 konektori su za ovu namenu oklopljeni i malo drugačije izgledaju, čak je i raspored izolovanih provodnika drugačiji.

Koaksijalni kabl Ø Ø U svom najjednostavnijem obliku, koaksijalni kabl se sastoji od bakarne

Koaksijalni kabl Ø Ø U svom najjednostavnijem obliku, koaksijalni kabl se sastoji od bakarne žice u sredini, oko koje se nalazi najpre izolacija, a zatim sloj od upletenog metala (širm) i, na kraju, spoljašnji zaštitni omotač. Svrha ovog oklopa (širm) je da apsorbuje elektromagnetne smetnje ili šum, i time spreči njihovo mešanje sa podacima koji se prenose. Kablovi koji imaju jedan sloj izolacije i jedan sloj od upletenog metala zovu se i kablovi sa dvostrukom zaštitom. Postoje, takođe, i kablovi sa četvorostrukom zaštitom.

Konektori koaksijalnog kabla Ø Najčešći konektor u upotrebi kod koaksijalnog kabla je Bayone-Neill-Concelman (BNC).

Konektori koaksijalnog kabla Ø Najčešći konektor u upotrebi kod koaksijalnog kabla je Bayone-Neill-Concelman (BNC). Postoje različiti tipovi adaptera za BNC kabl (T adapteri, terminatori). Proces montiranja BNC konektora se vrši krimp kleštima, pa se zove “krimpovanje”.

Optički kabl Ø Ø Optički kablovi predstavljaju veoma pouzdan i brz način prenosa podataka.

Optički kabl Ø Ø Optički kablovi predstavljaju veoma pouzdan i brz način prenosa podataka. Oni su sačinjeni od vlakana sa centralnim staklenim jezgrom obavijenim staklenim omotačem. Vlakna su zaštićena sa nekoliko slojeva zaštitne obloge. Kroz vlakna se prenosi svetlost (koju proizvodi laserska ili LED dioda). Potpuno su otporni na bilo kakve elektromagnetne uticaje i najčešće čine osnovu tzv. kičmu (backbone) bilo koje ozbiljnije telekomunikacione mreže. Optički kablovi se dele na monomdone (Singlemode) i multimodne (Multimode). Multimodni kabl ima veću brzinu prenosa. Instaliraju se na kraćim relacijama (do 2 km). Monomdoni optički kabl pruža nešto manju brzinu, ali puno veću udaljenosti prenosa (oko 70 km).

Konektori Optičkih kablova Postoje različiti tipovi konektora koji se montiraju na optičke kablove. Neki

Konektori Optičkih kablova Postoje različiti tipovi konektora koji se montiraju na optičke kablove. Neki često korišćeni konektori nose oznake kao što su ST ili SC. Sam proces nastavljanja kablova se naziva splajsovanje i zahteva veoma skupu opremu. Ø Ø Ø ST konektori se, u najvećem broju slučajeva, koriste u mrežama gde su brzine prenosa 10 Mb/s. Ovaj konektor je načinjen po ugledu na BNC konektor koaksilnih kablova. SC konektori se koriste u mrežama gde su brzine prenosa podataka 100 Mb/s. Ovaj konektor je načinjen po ugledu na RJ konektor paričnih kablova.

Paneli za prespajanje i završavanje kablova(Patch panel) Patch panel je uređaj ili jedinica koju

Paneli za prespajanje i završavanje kablova(Patch panel) Patch panel je uređaj ili jedinica koju karakteriše niz konektora koriste se u telekomunikacionim mrežama za završavanje i prespajanje optičkih kablova Ø - za unutrašnju i spoljnu upotrebu, montira se u orman 19“ REK orman (stojeći ili zidni), ili u poliesterski orman sa postoljem za uvod kablova. Ø OSOBINE: Ø jednostavno uvođenje i pričvršćivanje krajeva optičkih kablova, vođenje optičkih vlakana po tačno definisanim putanjama, smeštaj spojeva i rezervnih dužina optičkih vlakana. Ø

Kablovi za prespajanje(Patch cable) Patch cable је električni ili optički kabl koji sa obe

Kablovi za prespajanje(Patch cable) Patch cable је električni ili optički kabl koji sa obe strane ima konektor. Dužina mu varira od manje od metra do više desetina metara . Namena mu je da se sa jedne strane uključi u odgovarajući uređaj sa optičkim izlazom, a sa druge strane optički razdelnik. Obično se koristi u okviru jedne prostorije.

Rek orman Orman za smeštaj opreme. Standardna širina rafa za smeštaj opreme unutar ormana

Rek orman Orman za smeštaj opreme. Standardna širina rafa za smeštaj opreme unutar ormana je 19 inča (48, 26 cm) sa prednje strane. Najveći deo opreme je projektovan tako da se može montirati u standardni raf. Rafovi na koje se postavlja oprema obično se prave od aluminijuma ili čelika dok se ormani prave od metalnog lima sa staklenim vratima. Visina ormana obeležava se bojem i slovom H ili U. 19 -inch rack

Kanalice za vođenje kablova Ø Predstavljaju plastične kanale za smestaj kablova. Omogućuju sigurno vođenje

Kanalice za vođenje kablova Ø Predstavljaju plastične kanale za smestaj kablova. Omogućuju sigurno vođenje kablova kao i njihovo postavljanje.

HVALA NA PAžNJI

HVALA NA PAžNJI