PANOWANIE BOLESAWA CHROBREGO 992 1025 BOLESAW CHROBRY SYN
PANOWANIE BOLESŁAWA CHROBREGO 992 -1025
BOLESŁAW CHROBRY SYN MIESZKA I – PIERWSZEGO HISTORYCZNEGO WŁADCY POLSKI I JEGO ŻONY DOBRAWY – KSIĘŻNICZKI CZESKIEJ
BOLESŁAW CHOROBRY Tak władcę Polski sportretował Jan Matejko w XIX w.
PIERWSZE LATA PANOWANIA Bolesław I Chrobry objął władzę w państwie po śmierci Mieszka I w 992 r. Pierwsze lata panowania związane są z biskupem Wojciechem, który wyjechał na ziemie pogańskich Prusów (dzisiejsza Warmia i Mazury) z misją chrystianizacyjną (997 r. ). Po śmierci Wojciecha książę Bolesław wykupił jego ciało, a biskupa pochowano w Gnieźnie. Papież szybko ogłosił biskupa Wojciecha świętym, a do jego grobu przybywali pielgrzymi.
ZJAZD W GNIEŹNIE 1000 rok
PIELGRZYMKA OTTONA III Do grobu św. Wojciecha przybył z pielgrzymką cesarz niemiecki Otton III. Była to okazja do ogłoszenia prowincji kościelnej w Polsce. Otton III i Bolesław zawarli sojusz – porozumienie. Otton III symbolicznie nałożył diadem cesarski na głowę Bolesława (uznał jego niezależność i być może wyraził zgodę na koronację na króla) oraz podarował kopię włóczni św. Maurycego. Bolesław podarował relikwię (ramię św. Wojciecha).
FILM POD LINKIEM: HTTPS: //NINATEKA. PL/AUDIO/ZJAZD-WGNIEZNIE-KRONIKA-POLSKA
WIZJA WŁADZY CESARSKIEJ OTTONA III – UNIWERSALIZM CESARSKI
UNIWERSALIZM CESARSKI Wizja władzy wg cesarza Ottona III. Ścisły sojusz między czterema „krajami”: Roma (Italia, państwa położone na Półwyspie Apenińskim), Galia (dziś Francja), Germania (Niemcy) i Sclavinia (Słowiańszczyzna – ziemie, którymi miał władać Bolesław Chrobry) pod przewodnictwem cesarza niemieckiego, czyli Ottona III. Nie wszedł w życie, bo Otton III przedwcześnie zmarł.
POLSKA PROWINCJA KOŚCIELNA W 1000 r. podczas zjazdu w Gnieźnie ogłoszono utworzenie odrębnej polskiej prowincji kościelnej. Powstało arcybiskupstwo z Gnieźnie – stolicy państwa. Pierwszym arcybiskupem był brat św. Wojciecha – Radzim Gaudenty. Podlegały mu nowopowstałe trzy biskupstwa: w Krakowie, we Wrocławiu i w Kołobrzegu. Biskupstwo misyjne w Poznaniu wkrótce zostało podporządkowane arcybiskupstwu w Gnieźnie.
ZJAZD GNIEŹNIEŃSKI W ŹRÓDŁACH HISTORYCZNYCH
NIEMIECKA KRONIKA THIETMARA Kiedy [Otton III] przez kraj Milczan dotarł do siedzib Dziadoszan wyjechał na jego spotkanie Bolesław […]. Trudno uwierzyć i opowiedzieć z jaką wspaniałością przyjmował wówczas Bolesław cesarza […]. Gdy Otton ujrzał z daleka upragniony gród zbliżył się doń boso ze słowami modlitwy na ustach. Tamtejszy biskup Unger przyjął go z wielkim szacunkiem […], cesarz zalał się łzami prosił świętego męczennika o wstawiennictwo, by mógł dostąpić łaski chrystusowej. Następnie utworzył zaraz arcybiskupstwo, jak przypuszczam zgodnie z prawem […]. Arcybiskupstwo to powierzył bratu wspomnianego męczennika Radzimowi i podporządkował mu z wyjątkiem biskupa poznańskiego Ungera następujących biskupów: kołobrzeskiego Reiberna, Krakowskiego Pompona i wrocławskiego Jana […]. Po załatwieniu tych wszystkich spraw cesarz otrzymał od księcia Bolesława wspaniałe dary i wśród nich, co największą sprawiło mu przyjemność, trzystu opancerzonych żołnierzy. Thietmar (ok. 975– 1018) – kronikarz, biskup Merserburga
KRONIKA POLSKA, AUTOR: GALL ANONIM […] cesarz Otto Rudy przybył do grobu św. Wojciecha dla modlitwy i pojednania, a zarazem w celu poznania sławnego Bolesława […]. Bolesław przyjął go […] zaszczytnie i okazale […] najpierw hufce przeróżne rycerstwa, następnie dostojników rozstawił jak chóry na obszernej równinie, a poszczególne, z osobna stojące hufce wyróżniała odmienna barwa strojów. […] Złoto […] za czasów [Bolesława] było tak pospolite u wszystkich jak [dziś] srebro, srebro zaś było tanie jak słoma. Zwarzywszy jego chwałę, potęgę i bogactwo, […] zawołał w podziwie: „Na koronę mego cesarstwa! To, co widzę, większe jest niż wieść głosiła!” I […] dodał: „Nie godzi się takiego i tak wielkiego męża […] księciem nazywać […] lecz [wypada] chlubnie wynieść go na tron królewski i uwieńczyć koroną. ” A zdjąwszy z głowy swój diadem cesarski, włożył go na głowę Bolesława. […] i dał mu w darze gwóźdź z Krzyża Pańskiego wraz z włócznią św. Maurycego, w zamian za co Bolesław ofiarował mu ramię św. Wojciecha. I tak owego dnia złączyli się miłością, że cesarz mianował go bratem i współpracownikiem cesarstwa […]. Ponadto zaś przekazał na rzecz jego oraz jego następców wszelką władzę, jaka w zakresie [udzielania] godności kościelnych przysługiwała cesarstwu w królestwie polskim […]. Gall Anonim (zm. ok. 1116 r. ) – kronikarz, żył na dworze Bolesława Krzywoustego
WOJNY BOLESŁAWA CHROBREGO ZMIANY TERYTORIALNE
WOJNA Z CESARSTWEM NIEMIECKIM Po śmierci Ottona III cesarzem niemieckim został Henryk II. Rozpoczął się konflikt polsko-niemiecki. W latach 1002 -1018 trwała wojna o Milsko, Łużyce i Miśnię (na mapie na lewo od Wielkopolski). 1018 r. pokój w Budziszynie – Bolesław Chrobry utrzymał niezależność od cesarstwa niemieckiego oraz zatrzymał Milsko i Łużyce.
WOJNA Z CZECHAMI W 1003 r. Bolesław Chrobry włączył się w wewnętrzne sprawy Czech. Zajął Czechy, Morawy i Słowację. Ogłosił się władcą Czech. Po interwencji cesarza niemieckiego Bolesław Chrobry wycofał się ze swoich działań, ale zatrzymał Morawy i Słowację.
WOJNA Z RUSIĄ KIJOWSKĄ Księstwo Kijowskie, czyli Ruś Kijowska to ziemie sąsiadujące z państwem Bolesława Chrobrego na wschodzie (popatrzcie na mapę). Bolesław Chrobry włączył się w wewnętrzne sprawy Rusi i w 1018 r. najechał Kijów – stolicę państwa. Dzięki działaniom Bolesława na tronie w Kijowie zasiadł Świętopełk. W drodze powrotnej Bolesław zajął Grody Czerwieńskie (które stracił Mieszko I). Grody Czerwieńskie to nazwa ziem leżących na wschód od Małopolski.
KORONACJA BOLESŁAWA CHROBREGO 1025 ROK
PIERWSZY KRÓL POLSKI W 1025 roku w Gnieźnie Bolesław Chrobry został koronowany na króla Polski. Z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić, że koronacja Bolesława odbyła się 18 kwietnia, bo w 1025 r. obchodzono tego dnia Wielkanoc. Jest on pierwszym królem Polski. Koronacja potwierdziła niezależność Polski oraz umocniła jej miejsce w chrześcijańskiej Europie. Tytuł króla wzmacniał autorytet władcy. Wkrótce po koronacji Bolesław zmarł. Przydomek „Chrobry” oznacza dzielny, waleczny.
Koronacja Bolesława Chrobrego w interpretacji malarza Jana Matejki (XIX w. )
SPIS WYKORZYSTANYCH ILUSTRACJI I ŹRÓDEŁ Podręcznik Historia 5, wydawnictwo WSi. P. https: //www. tygodnikprzeglad. pl/boleslaw-chrobryzdobywa-gniezno/ https: //www. kulturapiastowdladzieci. pl/index. php/pl/plak aty-edukacyjne/zjazd-gnieznienski-i-pierwsza-koronacja https: //ninateka. pl/audio/zjazd-w-gnieznie-kronika-polska https: //www. wikiwand. com/pl/Zjazd_gnie%C 5%BAnie% C 5%84 ski http: //wlaczpolske. pl/index. php? etap=10&i=888&nomen u=1 https: //epodreczniki. pl/a/boleslaw-chrobry---pierwszy-krol -polski/Dx 1 Usn 8 MO https: //muzhp. pl/pl/e/1926/koronacja-boleslawachrobrego
DZIĘKUJĘ ZA UWAGĘ! Anna Jacek-Walesiak Publiczna Szkoła Podstawowa im. prof. Ignacego Mościckiego w Winnicy
- Slides: 25