Osnovna kola 100 Vladimir Nazor Pisarovina PROJEKTNI DAN

  • Slides: 21
Download presentation
Osnovna škola 100 “ Vladimir Nazor” Pisarovina PROJEKTNI DAN 100. DAN ŠKOLE Učenici 2.

Osnovna škola 100 “ Vladimir Nazor” Pisarovina PROJEKTNI DAN 100. DAN ŠKOLE Učenici 2. i 4. razreda Učiteljice: Josipa Kirin Sanja Milašinčić 12. 2. 2015.

HIMNA PROJEKTA 100. dan škole Stoti dan škole, stoti dan škole djeca vole! Taj

HIMNA PROJEKTA 100. dan škole Stoti dan škole, stoti dan škole djeca vole! Taj dan se pjeva, taj dan se pleše, taj se dan stotine zadataka riješe. Stotine đaka, sto učiteljica, stotine osmijeha zari nam lica! Stoti dan škole, stoti dan škole djeca vole!

SCENARIJ UČENJA ZA PROJEKTNI DAN 100. DAN ŠKOLE Škola: “Vladimir Nazor”, Pisarovina Nositeljice odgovornosti:

SCENARIJ UČENJA ZA PROJEKTNI DAN 100. DAN ŠKOLE Škola: “Vladimir Nazor”, Pisarovina Nositeljice odgovornosti: Josipa Kirin, učiteljica 2. r. Sanja Milašinčić, učiteljica 4. r. Naziv: Obilježavanje 100. dana škole- projektni dan OSNOVNE INFORMACIJE Opis: Dan je zamišljen kao dan bez školskih udžbenika i kao dan učenjem kroz igru. Učenici kroz vođenu igru i primjerene aktivnosti ostvaruju odgojno- obrazovne ciljeve i ishode u skladu s planom i programom, razvijaju temeljne kompetencije te samostalnim i timskim radom razvijaju socijalne i građanske vještine, znanja i stavove na osobnoj i društvenoj razini.

Područje rada: Društveno- humanističko ( socijalizacijsko ), jezično- komunikacijsko, matematičko- logičko, kulturnoumjetničko, tjelesno- zdravstveno,

Područje rada: Društveno- humanističko ( socijalizacijsko ), jezično- komunikacijsko, matematičko- logičko, kulturnoumjetničko, tjelesno- zdravstveno, GOO Veza s nastavnim planom i programom: Ponavljanje ključnih pojmova hrvatskog jezika, likovne kulture, glazbene kulture, matematike i prirode i društva u 2. i 4. razredu OŠ. Razred: 2. i 4. Koliko je vremena potrebno za realizaciju scenarija učenja: Sadržaji će se realizirati kroz 5 nastavnih sati, međupredmetno. Način vrednovanja i korištenja rezultata vrednovanja: Vrednovanje će se provesti opisnim praćenjem, a rezultati će biti korišteni u svrhu unapređivanja nastavnog procesa i planiranja daljnjih projekata.

PEDAGOŠKE INFORMACIJE Ishodi učenja: 2. razred Učenik/ca samostalno povezuje riječi u smislenu cjelinu (rečenicu)

PEDAGOŠKE INFORMACIJE Ishodi učenja: 2. razred Učenik/ca samostalno povezuje riječi u smislenu cjelinu (rečenicu) te oblikuje rečenice u smislenu cjelinu (kraku priču), zna ispričati kratku priču, uvježbava pisanje najčešćih riječi u kojima se pojavljuju glasovi č, ć, dž, đ; zna zbrajati i oduzimati dvoznamenkaste brojeva, primjenjuje postupak zbrajanja i oduzimanja dvoznamenkastih brojeva; razlikuje tople i hladne boje, primjenjuje kontrast toplih i hladnih boja u likovnom izričaju. 4. razred Učenici samostalno jedni o drugima ispisuju obilježja prema izgledu, ponašanju, govoru, postupcima. . . , pisano komuniciraju na književnom jeziku i glagoljici, primjenjuju postupak rješavanja zadataka s više računskih radnji, izračunavaju zadatke s više računskih radnji uz uporabu zagrada i bez uporabe zagrada, istražuju raspored i odnose veličina različitih oblika u likovnom izričaju.

Ishodi GOO-a: a) Ljudsko pravna dimenzija povezana s ostalim dimenzijama Učenik/ ca prepoznaje situacije

Ishodi GOO-a: a) Ljudsko pravna dimenzija povezana s ostalim dimenzijama Učenik/ ca prepoznaje situacije u kojima je ravnopravan član razrednog odjela; samostalno navodi svoje ideje i stajališta; sudjeluje u donošenju i prihvaćanju, dogovora, zajedničkih pravila i rješenja. b) Društvena dimenzija povezana s ostalim dimenzijama Učenik/ ca prepoznaje svoje » jake i slabe strane «; razlikuje nepoželjne od poželjnih oblika verbalne i neverbalne komunikacije u razrednom odjelu i školi; navodi primjere najčešćih oblika neprimjerenih ponašanja koja dovode do nesporazuma. c) Međukulturna dimenzija povezana s ostalim dimenzijama Učenik/ ca određuje svoj identitet i navodi neka od njegovih najvažnijih obilježja; razumije i poštuje druge učenike te tako pridonosi razvoju razredne zajednice kao cjeline; ima razvijene osnovne vještine interkulturne komunikacije.

Nastavne metode: metode razgovora, pisanja, crtanja, rješavanja problemskih zadataka, suradničkog učenja, učenja otkrivanjem Oblici

Nastavne metode: metode razgovora, pisanja, crtanja, rješavanja problemskih zadataka, suradničkog učenja, učenja otkrivanjem Oblici rada: frontalni rad, individualni rad, rad u skupinama Vještine koje se razvijaju ovim projektom: jezičnokomunikacijske vještine, vještine rješavanja matematičkih zadataka, društveno- humanističke, građanske i tjelesnozdravstvene Sudionici: Učenici i učiteljice 2. i 4. razreda OŠ “Vladimir Nazor”, Pisarovina u suradnji s ostalim učenicima i učiteljima uključenim u projekt. Razina interaktivnosti: Razmjena nastavnog materijala i ideja učitelja putem Facebook grupe otvorene za potrebe projekta. Pristup poučavanju: U potpunosti usmjeren na učenike.

INFORMACIJE O SADRŽAJU SADRŽAJ- 4. RAZRED 1. aktivnost HJ Himnu projekta pišemo na hrvatskom

INFORMACIJE O SADRŽAJU SADRŽAJ- 4. RAZRED 1. aktivnost HJ Himnu projekta pišemo na hrvatskom jeziku i glagoljici Učenici pišu himnu projekta 100. dan škole na hrvatskom jeziku i na glagoljici. Rade u 3. skupine, svaka skupina piše jedan dio pjesme. Na kraju tekstove himni stavljamo na razredni pano. Trajanje aktivnosti: 45 minuta 2. aktivnost PID, SR, GOO 100 pozitivnih osobina Učenici pišu lijepe i pozitivne osobine jedni o drugima. Svaki učenik izvlači listiće s imenima 5 prijatelja iz razreda i napiše za njih lijepe osobine pazeći da se ne ponavljaju. Pišu u pet srca koja su unaprijed pripremljena. Nakon toga svaki učenik traži svoja srca i slaže ispred sebe. U razredu ima 20 učenika i svaki na kraju sakupi 5 srca, ukupno 100 pozitivnih osobina. Učenici sjednu u krug i čitaju što su napisali jedni o drugima. Trajanje aktivnosti: 45 minuta

3. aktivnost LK Od 100 gumbića oblikujemo krošnju stabla, srce i broj 100 Učenici

3. aktivnost LK Od 100 gumbića oblikujemo krošnju stabla, srce i broj 100 Učenici rade u 3 skupine ( imena skupina su: “U iščekivanju proljeća“, “Love is in the air” i “Sretan 100. dan škole” ) i od 100 gumbića ( gumbiće smo prikupljali oko 2 tjedna ) oblikuju krošnju stabla, srce i broj 100. Trajanje aktivnosti: 45 minuta 4. aktivnost MAT Igra “Tko će prvi” Učenici izračunavaju zadatke izvođenja više računskih radnji u kojima otkrivamo koji zadatci računjanjem daju rezultat 100. Važno je biti brz i točan. Tko je prvi rješio zadatke donosi ih učiteljici, učiteljica provjerava točnost, redom zapisuje ime i prezime učenika na ploču te proglašava pobjednika i daje diplomu. Trajanje aktivnosti: 45 minuta 5. aktivnost Panoramska fotografija U suradnji s 2. razredom, učenici će stati na školsko dvorište, a učiteljica će s prvog kata fotografirati učenike tako da tvore broj 100. 6. aktivnost Fotografiranje učenika danas te obrada fotografija kako bi izgledali sa sto godina. Trajanje aktivnosti: 45 minuta

INFORMACIJE O SADRŽAJU SADRŽAJ- 2. RAZRED 1. aktivnost Jezična igra i izrada razrednog rječnika

INFORMACIJE O SADRŽAJU SADRŽAJ- 2. RAZRED 1. aktivnost Jezična igra i izrada razrednog rječnika Provođenje jezične igre: ''Srećom, na nesreću''. Učiteljica započinje igru rečenicom: Stigao je stoti dan škole. Sljedeći učenik se nadovezuje na rečenicu, počevši sa: ''Srećom…. '', idući učenik govori: ''Ali, na nesreću…'' itd. Svaki sljedeći ''srećom'' ili ''na nesreću'' mora biti povezan s tijekom priče te ne smije biti nelogičnosti. Učenici će biti podijeljeni u 4 skupine. Prva skupina će pisati riječi koje sadrže u sebi č, druga skupina riječi koje sadrže ć, a treća i četvrta riječi sa dž i đ. Cilj je osmisliti što više najčešćih riječi. Zatim riječi slažemo na plakat i stavljamo na pano. Trajanje aktivnosti: 45 minuta 2. aktivnost Pjevanje himne Stoti dan škole Učenici će uz instrumentalnu pratnju učiteljice naučiti pjevati himnu Stoti dan škole. Trajanje aktivnosti: 45 minuta

3. aktivnost Matematička igra sa slamkama Učenici su podijeljeni u 5 skupina po četvero.

3. aktivnost Matematička igra sa slamkama Učenici su podijeljeni u 5 skupina po četvero. Skupine se nalaze svaka na svojoj ''stanici''. Svaki učenik ima svoju slamku te će svaka skupina biti smještena između dva stola. Na jednom stolu će na papiriću biti napisani brojevi 1 -100, a na drugom stolu će biti na papiriću broj 100. Zadatak: Učenici će slamkama prenositi papiriće s brojevima s jednog stola na drugi tako da dobe rezultat sto. Učenici će pritom zbrajati do 100 ili oduzimati od 100. Skupina koja prva završi, pobjeđuje. Potom skupine mijenjaju mjesta dok ne prođu svaku stanicu. Trajanje aktivnosti: 45 minuta 4. aktivnost Izrada mozaika od plastičnih čepova Oko dva tjedna učenici su sakupljali plastične čepove. Bit će podijeljeni u 3 skupine. Prva skupina će napraviti snjegovića, druga skupina stablo, a treća sanjke. Sve zajedno ćemo zalijepiti na hamer papir, a gotov će mozaik staviti na pano taj dan kao simbol obilježavanja 100. dana škole. Trajanje aktivnosti: 45 minuta 5. aktivnost Panoramska fotografija U suradnji s 4. razredom, učenici će stati na školsko dvorište, a učiteljica će s prvog kata fotografirati učenike tako da tvore broj 100. Trajanje aktivnosti: 10 minuta

MATERIJALI Za učenike: nastavni listići, pribor za pisanje i crtanje, gumbići, plastični čepovi, slamke

MATERIJALI Za učenike: nastavni listići, pribor za pisanje i crtanje, gumbići, plastični čepovi, slamke Za učiteljice: NPIP, Kurikulum GOO, Program međupredmetnih i interdisciplinarnih sadržaja GOO za osnovne i srednje škole , računalo, projektor, sintisajzer INFORMACIJE O KARAKTERISTIKAMA SCENARIJA UČENJA Opis načina na koji je scenarij učenja povezan sa situacijama iz svakodnevnog života: Učenici će kroz različite aktivnosti te izmjenom različitih metoda i načina rada razvijati kompetencije komunikacije na materinjem jeziku, socijalne i građanske kompetencije ( razvijati pozitivnu sliku o sebi, timsko i suradničko učenje, svijest o sebi kao jedinki i kao pripadniku razredne zajednice koji doprinosi zajedničkom cilju) te inicijativnost i poduzetnost koji su im potrebne u svakodnevnom životu.

TIJEK REALIZACIJE 4. RAZRED 1. aktivnost HJ Himnu projekta pišemo na hrvatskom jeziku i

TIJEK REALIZACIJE 4. RAZRED 1. aktivnost HJ Himnu projekta pišemo na hrvatskom jeziku i glagoljici

2. aktivnost PID, SR, GOO 100 pozitivnih osobina 2. aktivnost PID, SR, GOO 100

2. aktivnost PID, SR, GOO 100 pozitivnih osobina 2. aktivnost PID, SR, GOO 100 pozitivnih misli 3. aktivnost LK Od 100 gumbića oblikujemo krošnju stabla, srce i broj 100

NL 100. DAN ŠKOLE 4. aktivnost Matematika Igra „Tko će prvi“ Zadatak: Izračunaj zadatke

NL 100. DAN ŠKOLE 4. aktivnost Matematika Igra „Tko će prvi“ Zadatak: Izračunaj zadatke i otkrij koji zadatci daju rezultat 100. Budi brz, ali i točan. Tko prvi točno riješi zadatke taj je pobjednik! 1. 25 + ( 34 ∙ 2 – 19 )= ______________ 2. ( 78 : 3 ) + ( 17 ∙ 4 ) + 6= ______________ 3. ( 100 – 88 + 13 ) ∙ 4= ________________ 4. ( 65 – 39 ) + ( 81 – 47 ) + ( 96 : 3 – 12 )= _________ 5. ( 1000 – 999 + 9 ) ∙ 10= _______________ 6. ( 50 476 – 40 389 ) + 16= ______________ 7. ( 12 ∙ 6 ) + ( 13 ∙ 4 ) – ( 12 ∙ 2 )= ____________ 8. ( 501 463 – 493 847 – 7528 )= ____________ REZULTAT 100 DAJU ZADATCI POD REDNIM BROJEM: ______

5. aktivnost Panoramska fotografija 6. aktivnost Fotografiranje učenika danas te obrada fotografija kako bi

5. aktivnost Panoramska fotografija 6. aktivnost Fotografiranje učenika danas te obrada fotografija kako bi izgledali sa sto godina.

2. RAZRED 1. aktivnost 2. aktivnost Jezična igra i izrada razrednog rječnika Pjevanje himne

2. RAZRED 1. aktivnost 2. aktivnost Jezična igra i izrada razrednog rječnika Pjevanje himne Stoti dan škole

3. aktivnost Matematička igra sa slamkama

3. aktivnost Matematička igra sa slamkama

4. aktivnost Izrada mozaika od plastičnih čepova

4. aktivnost Izrada mozaika od plastičnih čepova

5. aktivnost Panoramska fotografija I na kraju: POHVALNICE- 2. razred

5. aktivnost Panoramska fotografija I na kraju: POHVALNICE- 2. razred

POHVALNICE I DIPLOME- 4. razred

POHVALNICE I DIPLOME- 4. razred