Osnove pranje denarja PF LJ 2008 Univerza v

  • Slides: 29
Download presentation
Osnove - pranje denarja PF LJ 2008 Univerza v Ljubljani Pravna fakulteta Gostujoči predavatelj:

Osnove - pranje denarja PF LJ 2008 Univerza v Ljubljani Pravna fakulteta Gostujoči predavatelj: dr. Vida Šeme Hočevar

TRETJI NAJVEČJI POSEL NA SVETU l l l Namen mnogih kaznivih dejanj je pridobivanje

TRETJI NAJVEČJI POSEL NA SVETU l l l Namen mnogih kaznivih dejanj je pridobivanje protipravne premoženjske koristi za posameznika ali skupino, ki je pri tem na različne načine sodelovala. Pranje denarja je prikrivanje njegovega “umazanega” izvora. Brez predhodnega kaznivega dejanja in elementov prikrivanja ne moremo govoriti o kaznivem dejanju pranja denarja. Pranje denarja nikakor ni nova pojavna oblika v kriminalnem svetu, temveč je, gledano s pravno formalne plati, novejše kaznivo dejanje.

Učinkovitost in zdrav gospodarski sistem l Osnovni namen preprečevanja in odkrivanja pranja denarja je

Učinkovitost in zdrav gospodarski sistem l Osnovni namen preprečevanja in odkrivanja pranja denarja je ohranjanje učinkovitosti pravosodnega sistema, v ožjem smislu tudi ohranjanje temeljnih vrednot zdravega finančnega in gospodarskega sistema.

Al Capone l Meyer Lansky

Al Capone l Meyer Lansky

Watergate l Izraz » pranje denarja « je relativno nov pojem. Izmislili oziroma »

Watergate l Izraz » pranje denarja « je relativno nov pojem. Izmislili oziroma » skovali « naj bi ga ameriški predstavniki tožilstva in policije ter ga uporabili v medijih pri obravnavi zadeve » Watergate « v 70. letih - leta 1973 v časopisnem članku v angleškem časniku The Guardian o 200. 000 USD, namenjenih republikanski predvolilni kampanji v ZDA in opranih v Mehiki.

Izraz pranje denarja Sam začetek izraza » pranje denarja « sega v dvajseta leta

Izraz pranje denarja Sam začetek izraza » pranje denarja « sega v dvajseta leta prejšnjega stoletja in sicer v obdobje prohibicije v ZDA. l V pravnih listinah naj bi se izraz » pranje denarja « ponovno pojavil v Združenih državah Amerike šele leta 1982 v zadevi US proti primeru št. 4. 255625. 39. Od tedaj se izraz » pranje denarja « oziroma » money laundering « uporablja po celem svetu. l

Pranje denarja l l l l vključuje velike vsote denarja, denar ali premoženje izvira

Pranje denarja l l l l vključuje velike vsote denarja, denar ali premoženje izvira iz kaznivega dejanja, izvrši se preko legalnega plačilnega sistema, pogosto ima mednarodni značaj, izvrši se tako, da je denarju čim težje slediti, deluje, kot legitimno pridobljeni denar ali premoženje, nelegalna sredstva so prenešena v gospodarstvo, ali nelegalna sredstva (sedaj kot legitimno pridobljena) so ponovno investirana v kriminalno dejavnost.

Tri faze 1 – plasma (angl. placement; sorting and refining), l 2 – ustvarjanje

Tri faze 1 – plasma (angl. placement; sorting and refining), l 2 – ustvarjanje plasti (angl. layering), l 3 – vključitev (angl. integration). l

FAZE PRANJA DENARJA 1. faza: PLASMA SREDSTEV V FINANČNI SISTEM Banke, menjalnice, igralnice, pošte

FAZE PRANJA DENARJA 1. faza: PLASMA SREDSTEV V FINANČNI SISTEM Banke, menjalnice, igralnice, pošte 2. faza: PRIKRIVANJE IZVORA DENARJA V banki, operacije podjetja v tujini (tuji banki), fizične osebe, tuja, zlasti offshore podjetja 3. faza. : INTEGRACIJA VKLJUČITEV SREDSTEV V GOSPODARSTVO KOT LEGALNO PREMOŽENJE Nakup nepremičnin, dokapitalizacija podjetja, investiranje v vrednostne papirje REINVESTIRANJE V KRIMINAL (podkupnine, nakup mamil)

“Najpopularnejše” metode l l l l the Black Market Peso Exchange/ menjava dolarje v

“Najpopularnejše” metode l l l l the Black Market Peso Exchange/ menjava dolarje v mehiške pesose, tihotapljenje gotovine (kurirji ali večje pošiljke denarja), nakupi zlata, strukturirani depoziti in upravljanje z bančnimi računi, nakup denarnih instrumentov/sredstev (potovalni čeki, denarna nakazila, etc. ), elektronski transferji, podzemno bančništvo (npr. Hawala, Fie chien).

Off-shore l V šestdesetih letih so se uveljavila in razvila mnoga finančna središča. Med

Off-shore l V šestdesetih letih so se uveljavila in razvila mnoga finančna središča. Med obstoječimi, so se pojavila nova, ki so nudila mnogo bolj ugodno poslovno okolje in so bila izjemno konkurenčna. l Za države, ki so na novo postale finančno središče, je bil to način preživetja. Mnogokrat so bile to države, ki so življenjsko odvisne le od enega izdelka ali enega sektorja. Zato so skušale s pomočjo tujega kapitala dvigniti svoje gospodarstvo, zaposlenost domačega prebivalstva, razširiti gospodarske dejavnosti ter izboljšati infrastrukturo in kakovost telekomunikacijskih storitev. Izjemno koristen posreden učinek delovanja takšnega središča je nenazadnje tudi prenos tujega finančnega znanja.

URAD ZA PREPREČEVANJE PRANJA DENARJA · ustanovljen decembra 1994, pričel z delom 01. 1995

URAD ZA PREPREČEVANJE PRANJA DENARJA · ustanovljen decembra 1994, pričel z delom 01. 1995 · organ v sestavi Ministrstva za finance · Urad o svojem delu najmanj enkrat letno poroča Vladi RS

MEDNARODNO SODELOVANJE · Tuje FIU • INTERPOL • SVET EVROPE • EVROPSKA UNIJA •

MEDNARODNO SODELOVANJE · Tuje FIU • INTERPOL • SVET EVROPE • EVROPSKA UNIJA • • FINANCIAL ACTION TASK FORCE SKUPINA EGMONT • UCLAF (OLAF) • UNDCP-GPMAL

Skupina Egmont – 106 FIUs

Skupina Egmont – 106 FIUs

Kaznivo dejanje l Kaznivo dejanje pranja denarja je specialno kaznivo dejanje kompleksne narave. V

Kaznivo dejanje l Kaznivo dejanje pranja denarja je specialno kaznivo dejanje kompleksne narave. V različnih pravnih ureditvah varuje različne pravne vrednote. l V nemškem pravnem redu varuje pravosodje, v španskem in italijanskem premoženje, v belgijskem gospodarski sistem. l V Sloveniji je kaznivo dejanje pranja denarja uvrščeno v poglavje gospodarskih kaznivih dejanj, kar pa samo po sebi ne pomeni, da varuje zgolj gospodarstvo

Pravne norme/zaščita trga l l Svoboda v gospodarskih razmerjih temelji na predpostavki, da morajo

Pravne norme/zaščita trga l l Svoboda v gospodarskih razmerjih temelji na predpostavki, da morajo biti določeni odnosi v gospodarstvu podrejeni vladavini prava, urejeni in zaščiteni s pravili. Če želimo ohranjati stabilnost in socialni mir ter varnost v državi, je nujno spoštovati vsaj osnovne pravne norme in ureditve, med katerimi so praviloma najpomembnejše tiste, ki omogočajo nemoteno delovanje svobodnega trga, spoštovanje pogodbenih določil in varnost lastnine pred protipravnim odtujevanjem.

KAZNIVO DEJANJE PRANJA DENARJA, 245. ČLEN KZ (Ur. l. RS št. 55/08) l (1)

KAZNIVO DEJANJE PRANJA DENARJA, 245. ČLEN KZ (Ur. l. RS št. 55/08) l (1) Kdor denar ali premoženje, za katero ve, da je bilo pridobljeno s kaznivim dejanjem, sprejme, zamenja, hrani, z njim razpolaga, ga uporabi pri gospodarski dejavnosti ali na drug način, določen z zakonom o preprečevanju pranja denarja, s pranjem zakrije ali poskusi zakriti njegov izvor, se kaznuje z zaporom do petih let.

KAZNIVO DEJANJE PRANJA DENARJA, 245. ČLEN KZ l (2) Enako se kaznuje, kdor stori

KAZNIVO DEJANJE PRANJA DENARJA, 245. ČLEN KZ l (2) Enako se kaznuje, kdor stori dejanje iz prejšnjega odstavka, pa je hkrati storilec ali udeleženec pri kaznivem dejanju, s katerim je bil pridobljen denar ali premoženje iz prejšnjega odstavka. (3) Če je denar ali premoženje iz prvega ali drugega odstavka tega člena velike vrednosti, se storilec kaznuje z zaporom do osmih let in denarno kaznijo.

KAZNIVO DEJANJE PRANJA DENARJA, 245. ČLEN KZ • (4) Če je dejanje iz prejšnjih

KAZNIVO DEJANJE PRANJA DENARJA, 245. ČLEN KZ • (4) Če je dejanje iz prejšnjih odstavkov storjeno v hudodelski združbi za izvedbo takih dejanj, se storilec kaznuje z zaporom od enega do desetih let in denarno kaznijo. • (5) Kdor bi moral in mogel vedeti, da je bil denar ali premoženje pridobljeno s kaznivim dejanjem, pa stori dejanje iz prvega ali tretjega odstavka tega člena, se kaznuje z zaporom do dveh let. • (6) Denar in premoženje iz prejšnjih odstavkov se vzameta.

Zakon o preprečevanju pranja denarja in financiranja terorizma ZGODOVINA ZPPD l ZPPD 1994 (Ur.

Zakon o preprečevanju pranja denarja in financiranja terorizma ZGODOVINA ZPPD l ZPPD 1994 (Ur. l. RS št. 36/94) l ZSD ZPPD 1995 (Ur. l. RS št. 63/95) l ZPPDen-1 2001 (Ur. l. RS št. 79/01) l ZSD ZPPDen-1 2002 (Ur. l. RS št. 59/02) l ZPPDFT 2007 (Ur. l. RS št. 60/2007)

POTENCIALNA TVEGANJA l l l IZGUBA UGLEDA OPERATIVNO PRAVNO l POTENCIALNI STROŠKI l l

POTENCIALNA TVEGANJA l l l IZGUBA UGLEDA OPERATIVNO PRAVNO l POTENCIALNI STROŠKI l l l l DVIGI DEPOZITOV ODPOVEDI ARANŽMAJEV TERJATVE DO BANK POIZVEDOVANJA ZAPLEMBE ZAMRZNITEV SREDSTEV NEKVLITETNI KREDITI

Pomembna dejstva če pri analizi dejstev ne najdemo običajnih ali pričakovanih značilnosti l pridobivanje

Pomembna dejstva če pri analizi dejstev ne najdemo običajnih ali pričakovanih značilnosti l pridobivanje dokazil, mednarodno sodelovanje l FIU sodelovanje - 1 do 18 dni l policijsko sodelovanje - 5 do 20 dni l mednarodna pravna pomoč – od 5 mesecev do 3 let l

Preventiva l Obsežni tokovi umazanega denarja lahko, v ožjem smislu, škodujejo stabilnosti in ugledu

Preventiva l Obsežni tokovi umazanega denarja lahko, v ožjem smislu, škodujejo stabilnosti in ugledu finančnega sektorja in ogrožajo pravna pravila, ki urejajo notranji trg. Preden se zavrti počasno kolesje represivnega sistema, ki predstavlja veliko stroškovno obremenitev za vsako državo, je mogoče kratkoročno doseči ekonomsko in družbeno učinkovitejše rezultate s preventivnimi pravnimi ukrepi znotraj finančnega sistema.

Preventivni ukrepi l Z njimi država zmanjša sposobnost kriminalcev, da bi akumulirali svojo protipravno

Preventivni ukrepi l Z njimi država zmanjša sposobnost kriminalcev, da bi akumulirali svojo protipravno premoženjsko korist znotraj njenega finančnega sistema z zlorabo finančnih institucij za pranje denarja. l Temeljno načelo, ki vodi zavezance skozi celoten postopek, povezan s preprečevanjem pranja denarja, je poznavanje svoje stranke. Samo po sebi je prav to finančnopravno načelo, znano tudi kot » KYC – know your customer principle «, najučinkovitejši ukrep za preprečevanje in odkrivanje pranja denarja.

Najučinkovitejši pravni ukrepi proti pranju denarja l l l l identifikacija in skrben pregled

Najučinkovitejši pravni ukrepi proti pranju denarja l l l l identifikacija in skrben pregled strank, sporočanje sumljivih transakcij, sporočanje gotovinskih transakcij, pošiljanje podatkov na zahtevo organa za preprečevanje in odkrivanje pranja denarja, začasna zaustavitev transakcije na zahtevo organa za preprečevanje in odkrivanje pranja denarja, ravnanje v skladu z navodili organa za preprečevanje in odkrivanje pranja denarja, hramba podatkov in dokumentacije ter notranja in zunanja kontrola.

Pravni viri l l http: //www. uppd. gov. si/slov/zakonodaja/sprejeti. htm http: //www. imolin. org/imolin/index.

Pravni viri l l http: //www. uppd. gov. si/slov/zakonodaja/sprejeti. htm http: //www. imolin. org/imolin/index. html l Council of Europe Convention on Laundering, Search, Seizure and Confiscation of the Proceeds from Crime and on the Financing of Terrorism, Explanatory Note (Warsaw, 16 May 2005) l Directive 2005/60/EC of the European Parliament and of the Council of 26 October 2005 on the prevention of the use of the financial system for the purpose of money laundering and terrorist financing FATF Forty Recommendations, 20 June 2003 FATF Nine Special Recommendations on Terrorist Financing l l United Nations Convention against Corruption United Nations Conventions against Terrorism