Orta Asyann Nfs Ve Ekonomisi Orta Asyada yer

  • Slides: 13
Download presentation
Orta Asya'nın Nüfüsü Ve Ekonomisi

Orta Asya'nın Nüfüsü Ve Ekonomisi

� Orta Asya'da yer alan ülkeler: Afganistan, Kazakistan, Kızgızistan, Taci kistan, Türkmenistan ve Özbekistan'dır.

� Orta Asya'da yer alan ülkeler: Afganistan, Kazakistan, Kızgızistan, Taci kistan, Türkmenistan ve Özbekistan'dır. Ülkelerin toplam yüzey ölçümü: 4 646 600 km² dir. Bu bölgede 85 milyon nüfüs yaşamaktadır.

� Çok büyük alana sahip olan Orta Asya bölgesinde nüfüs sayısı azdır. Genellikle nedenleri

� Çok büyük alana sahip olan Orta Asya bölgesinde nüfüs sayısı azdır. Genellikle nedenleri rölyef ve iklim özelliklerine bağlıdır. Bu bölge batı, güney ve doğudan dağlar ile çevrili, kuzeyde denizlerden uzakta bulunur.

� Dolaysıyla yıllık yağış miktarı 200 -500 mm arasında değişir. Yağış yetersizliği çöllerin oluşmasına

� Dolaysıyla yıllık yağış miktarı 200 -500 mm arasında değişir. Yağış yetersizliği çöllerin oluşmasına neden olmuştur. Orta Asya ülkelerinden Afganistan ve Özbekistan'ın nüfüs sayısı daha büyüktür.

Etnikyapısını; Kazaklar, Ruslar, Türkmenler, Özbe kler, Kırgızlar, Tacikler ve Paştunlar oluşturur. Afganistan'da Paştu dili

Etnikyapısını; Kazaklar, Ruslar, Türkmenler, Özbe kler, Kırgızlar, Tacikler ve Paştunlar oluşturur. Afganistan'da Paştu dili ve Arap alfabesi, diğer tüm ülkeler kendi dilini konuşmakta ve Kiril alfabesini kullanmaktadırlar. Ülkelerde resmi dil yanısıra Rus dili de kullanılmaktadır.

� Orta Asya nüfusunun %80'i İslam %10'u Hristiyan ve kalan nüfusu diğer dinlere mensuptur.

� Orta Asya nüfusunun %80'i İslam %10'u Hristiyan ve kalan nüfusu diğer dinlere mensuptur. Kazakistan'da nüfusun %45'i Ortodoks hristiyandır. Orta Asya ülkeleri ekonomik açıdan farklılık gösterir.

� Kazakistan, Özbekistan ve Türkmenistan sanayi ve tarım ülkeleridir. Afganistan, Tacikistan ve Kırgızistan az

� Kazakistan, Özbekistan ve Türkmenistan sanayi ve tarım ülkeleridir. Afganistan, Tacikistan ve Kırgızistan az gelişmiş tarım ve sanayi ülkeleridir. Kazakistan, Özbekistan ve Türkmenistan'ın büyük alanları ve geniş düzlüklerinde tarımcılık gelişmiştir.

� Önemli tarım kültürleri; buğday(Kazakistan'da işlek arazinin %50'sinde yetiştirilir), arpa, pirinç, mısır, ayçiçeği, pamuk,

� Önemli tarım kültürleri; buğday(Kazakistan'da işlek arazinin %50'sinde yetiştirilir), arpa, pirinç, mısır, ayçiçeği, pamuk, b ağlar, patates vb. Pamuk ve ipek böceği de yetiştirilir, bunlar özellikle tekstil sanayisinin gelişmesini ve tekstil sanayisinde ihraç edilen ürünlerin ham maddelerini oluştururlar.

� Az yağış miktarı ve su yetersizlik sorunu, özellikle Amu Derya ve Sir Derya

� Az yağış miktarı ve su yetersizlik sorunu, özellikle Amu Derya ve Sir Derya ırmaklarından yapılan sulama ile karşılanmaktadır. Dolaysıyla akarsuların sulama amaçlı kullanılması nedeniyle, suları sürekli azalmakta ve akıntıları Aral gölüne kadar ulaşamamaktadır.

� Orta Asya'da hayvancılık gelişmiş, özellikle koyun ve keçiler yetiştirilir. Büyük baş hayvanlardan, sığır,

� Orta Asya'da hayvancılık gelişmiş, özellikle koyun ve keçiler yetiştirilir. Büyük baş hayvanlardan, sığır, at, deve, öküz vb. Değerli kürk ve derisi olan hayvanlar(Özbekistan'da tilki, tavşan vb. )yetiştirilir.

� Bölgenin özelliklerinden birisi, petrol, doğal gaz, demir, kömür, renkli metaller, poli metal madenleri

� Bölgenin özelliklerinden birisi, petrol, doğal gaz, demir, kömür, renkli metaller, poli metal madenleri volfram, uran, cıva gibi madenlerle zengin olmasıdır. Doğal zenginliklerinden, özellikle Hazar ve Aral gölü çevresinde petrol ve doğal gaz yatakları bulunur.

� Kömür, demir ve renkli metal yatakları Afganistan ülkesi(savaş ile tüm sanayi tükenmiş)dışında. diğer

� Kömür, demir ve renkli metal yatakları Afganistan ülkesi(savaş ile tüm sanayi tükenmiş)dışında. diğer ülkelerde kara ve renkli metalürji, makine sanayisi, kimya ve petrol işletme sanayisinin gelişmesini sağlamıştır.

� Tarım ve hayvancılık ürünleri ile hafif sanayi kolları, tekstil, gıda sanayisi vb. gelişmiştir.

� Tarım ve hayvancılık ürünleri ile hafif sanayi kolları, tekstil, gıda sanayisi vb. gelişmiştir. Orta Asya'da, çöller ve dağlık bölgelerinin yaygın olması nedeniyle ulaşım pek gelişmiş sayılmaz.