Opole 24 kwietnia 2018 r Pastwowe Gospodarstwo Wodne

  • Slides: 16
Download presentation
Opole, 24 kwietnia 2018 r. Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie Przemysław Daca Prezes PGW

Opole, 24 kwietnia 2018 r. Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie Przemysław Daca Prezes PGW Wody Polskie

1 stycznia 2018 r. – powstanie PGW WP

1 stycznia 2018 r. – powstanie PGW WP

Mapa obszarów działania RZGW Podział ze względu na zlewnie rzek • 11 RZGW •

Mapa obszarów działania RZGW Podział ze względu na zlewnie rzek • 11 RZGW • 50 ZZ • 330 NW 5 600 pracowników

Zadanie PGW Wody Polskie Zapewnienie zrównoważonego rozwoju i osiągnięcia dobrego stanu wód

Zadanie PGW Wody Polskie Zapewnienie zrównoważonego rozwoju i osiągnięcia dobrego stanu wód

Realna i efektywna gospodarka wodna Wody Polskie są głównym regulatorem rynku wodnego w Polsce.

Realna i efektywna gospodarka wodna Wody Polskie są głównym regulatorem rynku wodnego w Polsce. PGW ma decydujące kompetencje w zakresie: Minimalizacji ryzyka powodziowego i ochrony przed suszą na wszystkich szczeblach zarządzania zasobami wodnymi. Prowadzenia strategicznych inwestycji gospodarki wodnej. Naliczania i pobierania opłat za usługi wodne oraz nadzorowanie by korzystający z wody ponosili tego koszty. Wydawania zgód wodnoprawnych. Prowadzenia robót utrzymaniowych na ciekach, wałach i innych urządzeniach wodnych.

Źródła finansowania Źródła finansowana Wód Polskich Opłaty za usługi wodne Dotacje z budżetu państwa

Źródła finansowania Źródła finansowana Wód Polskich Opłaty za usługi wodne Dotacje z budżetu państwa Środki programów unijnych Środki kredytowe Działalność gospodarcza

Organizacja I kwartał 2018 Wszystkie 392 jednostki PGW funkcjonują. Granice działalności poszczególnych ogniw PGW

Organizacja I kwartał 2018 Wszystkie 392 jednostki PGW funkcjonują. Granice działalności poszczególnych ogniw PGW WP odpowiadają mapie hydrologicznej Polski i nie są tożsame z podziałem administracyjnym, dlatego każde biuro terenowe udziela informacji i przyjmuje wnioski. Sprawy kierowane są do odpowiednich punktów zgodnych ze strukturą WP.

Organizacja I kwartał 2018 W PGW Wody Polskie zgodnie ze stanem na dn. 13.

Organizacja I kwartał 2018 W PGW Wody Polskie zgodnie ze stanem na dn. 13. 04 2018 r. w całym kraju pracuje 5586 pracowników. Prawie 2500 osób przeszło z WZMi. UW, UM i starostw. Wszyscy pracownicy Wód Polskich mają uregulowane stosunki pracy na mocy par. 23’ Kodeksu pracy, porozumień zmieniających lub nowo zawartych umów o pracę. Kontrole PIP. Powodem kontroli były doniesienia polityków i związków zawodowych. W notatkach pokontrolnych nie wykazano zaleceń. Jedynym uchybieniem było przekroczenie terminu 7 dni na wprowadzanie danych pracowników do systemu ZUS. Związane to było w pierwszych miesiącach funkcjonowania PGW z koniecznością wyrejestrowania i zarejestrowania ponad 5500 dokumentów pracowników przejętych przez Wody Polskie.

Organizacja I kwartał 2018 Wody Polskie prowadzą bieżący monitoring sytuacji hydrologicznej oraz urządzeń hydrotechnicznych.

Organizacja I kwartał 2018 Wody Polskie prowadzą bieżący monitoring sytuacji hydrologicznej oraz urządzeń hydrotechnicznych. W Wodach Polskich na poziomie krajowego zarządu i regionalnych zarządów działają Centra operacyjne. Codzienne publikowane są komunikaty o sytuacji powodziowej kraju. PGW ściśle współpracuje z wojewódzkimi zespołami zarządzania kryzysowego. Wody Polskie prowadzą specjalną stroną internetową powodz. gov. pl.

Organizacja I kwartał 2018 Priorytetowa dla Wód Polskich jest kontynuacja inwestycji, które wpływają na

Organizacja I kwartał 2018 Priorytetowa dla Wód Polskich jest kontynuacja inwestycji, które wpływają na ochronę mieszkańców przed powodzią i suszą oraz wspierają żeglowność polskich rzek. Łączna wartość działań strategicznych to w skali kraju około 11 mld zł. W sumie do końca 2021 r. przeprowadzonych ma zostać ponad 1300 działań technicznych. Dobrym przykładem kontynuacji jest zakończona w tym tygodniu w woj. kujawsko-pomorskim inwestycja rekonstrukcji wałów na Wiśle w gminie Dragacz. W maju planowane jest otwarcie w woj. dolnośląskim stopnia wodnego Malczyce. Nowym wyzwaniem jest budowa stopnia Siarzewo.

Przejmowanie zadań – wyzwania trzynastki Rozwiązania wymaga sprawa dodatkowego wynagrodzenia rocznego 2017 r. dla

Przejmowanie zadań – wyzwania trzynastki Rozwiązania wymaga sprawa dodatkowego wynagrodzenia rocznego 2017 r. dla pracowników b. WZMi. UW. Zdecydowana większość samorządów wojewódzkich zadbała o interesy swoich byłych pracowników i wypłaciła tzw. trzynastki. PGW stoi na stanowisku, że ze względów prawnych wynikających z ustawy z dn. 12. 1997 r. o wynagrodzeniu rocznym, tzw. trzynastki powinien wypłacić poprzedni pracodawca. Prawo do tzw. trzynastek nabywa się po przepracowaniu poprzedniego roku u danego pracodawcy (art. 2 ust. 1). Urzędy Marszałkowskie musiały mieć też wyodrębnione i zabezpieczone środki na ten cel (art. 5 ust. 1). Ponadto Wody Polskie nie mają w planie finansowym środków na płace za 2017 r. Sprawa ta wymaga prawnego wyjaśnienia, dialogu a przede wszystkim podmiotowego traktowania pracowników.

Przejmowanie zadań – wyzwania utrzymanie obiektów Na podstawie przejętych dokumentów Wody Polskie wstąpiły w

Przejmowanie zadań – wyzwania utrzymanie obiektów Na podstawie przejętych dokumentów Wody Polskie wstąpiły w prawa i obowiązki wynikające m. in. z zawartych przez Marszałków województw na obsługę przepompowni. PGW WP na bieżąco reguluje należności za prąd dostarczany do przepompowni i inne opłaty związane z ich obsługą. W większości województw wyjaśnienia wymagały płatności za faktury wystawiane za 2017 r. Wystawiane one były na WZMi. UW i Wody nie miały podstaw prawnych do ich zapłacenia. Obecnie po interpretacji MF płatności są refakturowane i po sprawdzeniu z oryginałami, płacone na bieżąco przez oddziały terenowe PGW. W województwie pomorskim modelowo rozwiązano sprawę płatności poprzez zawarte w grudniu ub. porozumienie służb Marszałka i Wojewody. Obecnie wszyscy dostawcy energii elektrycznej i innych usług/towarów zostali poinformowani o zmianie stron wcześniej zawartych umów.

Przejmowanie zadań – wyzwania przekazywanie majątku Skarbu Państwa Prawodawca nie określił w przepisach ustawy

Przejmowanie zadań – wyzwania przekazywanie majątku Skarbu Państwa Prawodawca nie określił w przepisach ustawy – Prawo wodne terminu w jakim powinno nastąpić przekazanie majątku Skarbu Państwa Wodom Polskim, jednakże ze względu na wartość majątku proces powinien być prowadzony ze szczególną precyzją. Przekazywanie majątku powinno wynikać z dostarczenia pełnej dokumentacji i precyzyjnych protokołów zdawczo-odbiorczych ze strony służb samorządu województwa. W całym kraju najmniej problematyczne było przekazanie umów dotyczących użytkowania gruntów pokrytych wodami. Bardzo dobry proces przejmowania odbywa się w województwie pomorskim, dolnośląskim, podlaskim. Modelowa sytuacja, w tym względzie jest w Podkarpackiem. W kilku województwach powołano zespoły robocze. Obecnie we wszystkich regionach prace nabierają dynamiki.

Przejmowanie zadań – wyzwania Przekazanie kompetencji – przekazanie narzędzi Doprecyzowania wymaga sprawa przekazywania majątku

Przejmowanie zadań – wyzwania Przekazanie kompetencji – przekazanie narzędzi Doprecyzowania wymaga sprawa przekazywania majątku ruchomego koniecznego do wypełniania przez Wody Polskie zadań, które do końca 2017 r. pozostawały w gestii samorządów wojewódzkich. Z przepisów przejściowych ustawy Prawo wodne wynika, że w ramach trwałości projektów sprzęt m. in. do utrzymania wałów z definicji przechodzi pod zarząd PGW. Także inny majątek pozyskany przez samorządy a przeznaczony do obsługi zadań gospodarki wodnej zleconych przez Państwo powinien być przekazany do jednostek Wód Polskich. Dotyczy to m. in. samochodów terenowych, ciągników, kosiarek itp. Dobrze w tym zakresie współpraca układa się w Podkarpackiem i Pomorskiem.

Przejmowanie zadań – wyzwania Potrzeba rozmowy Konieczne są merytoryczne spotkania, dialog samorządów, likwidatorów Zarządów

Przejmowanie zadań – wyzwania Potrzeba rozmowy Konieczne są merytoryczne spotkania, dialog samorządów, likwidatorów Zarządów Melioracji i RZGW. Dzielenie się dobrymi praktykami i wykorzystywanie w innych regionach sprawdzonych rozwiązań współpracy samorządów wojewódzkich i Wód Polskich.

Dziękuję za uwagę www. wody. gov. pl

Dziękuję za uwagę www. wody. gov. pl