OPERATIVNI SISTEMI UVOD Operativni sistem je kompleksan programski

  • Slides: 11
Download presentation
OPERATIVNI SISTEMI

OPERATIVNI SISTEMI

UVOD Operativni sistem je kompleksan programski sistem sastavljen od skupa programa koji treba da

UVOD Operativni sistem je kompleksan programski sistem sastavljen od skupa programa koji treba da obezbedi lako i efikasno koriscenje racunara. n Operativni sistem tretira racunar kao skup resursa i pokusava da dodeli ove resurse programima. n Resursi racunarskog sistema su: -procesor -memorija -datoteke na disku -ostali uredjaji prikljuceni na racunar n Centralnu memoriju programi koriste zajednicki tako sto je operativni sistem podeli u blokove u kojima su uskladisteni delovi razlicitih programa. n Da bi zadovoljio sve zahteve, operativni sistem ima tri glavne funkcije: -kontrolu procesora -upravljanje memorijom -upravljanje jedinicama n

Struktura operativnog sistema Operativni sistem se sastoji od: -mikrokoda -jezgra -ljuske n Mikrokod je

Struktura operativnog sistema Operativni sistem se sastoji od: -mikrokoda -jezgra -ljuske n Mikrokod je skup programa specifican za odredjeni hardver racunara. Skup programa je grupisan u jedan modul koji se zove BIOS. n Jezgro je skup programa operativnog sistema koji kontrolise pristup racunaru, organizaciju memorije i datoteka, raspored rada procesora i raspored sistemskih resursa. n Ljuska je komandni interfesj koji interpretira ulazne komande korisnika ili njihovih programa i aktivira odgovarajuce sistemske programe koji cine jezgro sistema, n

Organizacija skladistenja podataka na disku n n n Funkcija operativnog sistema je rad sa

Organizacija skladistenja podataka na disku n n n Funkcija operativnog sistema je rad sa perifernim jedinicama i podacima koji se nalaze na njima. Da bi operativni sistem uspesno upravljao radom sa podacima, oni moraju biti uskladisteni na odredjen, strogo oragnizovan nacin. Koncept hijerarhijskog sistema kataloga je najcesci nacin organizacije uskladistavanja podataka na disku koji podrzavaju savremeni operativni sistemi.

Imena perifernih jedinica n n n n Sistemski disk je disk na kom se

Imena perifernih jedinica n n n n Sistemski disk je disk na kom se nalazi operativni sistem. Particije diska su delovi diska koji se fizicki nalaze na istom disku ali ih racunar logicki posmatra kao odvojene diskove. Ako racunar ima samo jednu disketnu jedinicu ona je oznacena sa A: . Sistemski disk je uvek oznacen sa C: . A: -prva disketna jedinica B: -druga disketna jedinica C: -sistemski disk D: , E: , F: , …Z: -particije sistemskog diska, ostali diskovi ili njihove particije i CD uredjaji

Pojam datoteke n n n Kopija dokumenata snimljena na neki spoljni nosilac informacija naziva

Pojam datoteke n n n Kopija dokumenata snimljena na neki spoljni nosilac informacija naziva se datoteka. Ime datoteke se obicno sastoji od 2 dela koji su razdvojeni tackom: imena i nastavak(ime. ext). IME-sacinjava ga niz znakova formiran prema pravilima koja su razlicita za razlicite operativne sisteme. EXT-nastavak koji se sastoji od niza znakova i trebalo bi da oznacava tip podataka u datoteci, odnosno program iz kojeg je dokument nastao. Kod nekih operativnih sistema ovaj nastavak je obavezan, a kod nekih nije. Datoteci se prilikom formiranja dodeljuju odredjeni atributi kojima se definisu prava pristupa.

Pojam kataloga i potkataloga n n n Dokumentima snimljenim u datoteke na disku, korisnik

Pojam kataloga i potkataloga n n n Dokumentima snimljenim u datoteke na disku, korisnik moze ponovo pristupati tako sto ce ih ponovo ucitati u memoriju racunara. Da bi pristupio datoteci korisnik mora da zna njeno ime. On moze da trazi od racunara spisak s imenima snimljenih datoteka. Ovakav spisak zove se katalog. Potkatalog je kraci spisak datoteka. Dobija se katalog u kom se nalaze imena potkataloga i vise kracih spsikova u kojima se nalaze imena datoteka. Sve datoteke u katalogu moraju biti prebacene u potkatalog.

Hijerarhijska organizacija podataka n n n Imena datoteka snimljenih na disk organizaciono su grupisana

Hijerarhijska organizacija podataka n n n Imena datoteka snimljenih na disk organizaciono su grupisana u kataloge i potkataloge. Na potpuno praznom disku nalazi se samo osnovni katalog-koren koji se sastoji od imena jedinice. Put-staza do datoteke odredjen je nazivima cvorova preko kojih se dolazi do datoteke. Puno ime datoteke sastoji se od imena jedinice na kojoj se datoteka nalazi, puta do nje i njenog imena. Datotek je jednoznacno definisana svojim punim imenom. Radni katalog je katalog ili potkatalog na koji je korisnik trenutno povezan. Korisnik u jednom trenutku moze biti povezan samo sa jednim katalogom. Hijerarhijska struktura ima oblik “drveta” sa korenom nagore. Kompletan deo strukture ispod kataloga naziva se poddrvo.

Rad sa operativnim sistemom n Operativni sistem je poseban program koji uprevlja radom racunara

Rad sa operativnim sistemom n Operativni sistem je poseban program koji uprevlja radom racunara i nadzire rad svih drugih programa.

Unosenje operativnog sitema n n n Operativni sistem se unosi u memoriju racunara najcesce

Unosenje operativnog sitema n n n Operativni sistem se unosi u memoriju racunara najcesce prilikom njegovog ukljucivanja – hladni start. Hladni start se zapocinje ukljucivanjem prekidaca koji se nalazi s prednje strane kucista. Potreba za novim unosenjem operativnog sistema u memoriju, ako je racunar vec ukljucen – topli start nastaje ako racunar ne reaguje na komande(RESET). Posle testiranje hardwera racunar ispituje da li se u disketnoj jedinici nalazi sistemska disketa(disketa na kojoj se nalazi operativni sistem). Ako se prilikom unosenja operativnog sistema u disketnoj jedinici nadje nesistemnska disketa racunar da odgovarajucu poruku i upozorava korisnika da ukloni tu disketu.

Zadavanje komandi operativnom sistemu n n Po zavrsteku ucitavanja operativnog sistema na ekranu se,

Zadavanje komandi operativnom sistemu n n Po zavrsteku ucitavanja operativnog sistema na ekranu se, u zavisnosti od toga da li je operativni sistem komandnog i grafickog tipa, pojavi sistemski prompt ili graficko radno okruzenje. Sistemski prompt je znak koji operativni sistem ispisuje na ekranu kada je spreman da prihvati komandu. Komanda operativnom sistemu ima strukturu: klucna rec/parametri/opcije. Ljuske za komandne operativne sisteme su komandni interpreteri koje imaju neke elemente grafickog okruzenja. U zavisnosti od op. sistema pokrecu se zadavanjem odg. komande na prompt ili izborom iz menija koji se