Opakujeme M prisudzovac sklad Poda toho i je

  • Slides: 14
Download presentation
Opakujeme

Opakujeme

Má prisudzovací sklad. Podľa toho, či je podmet vyjadrený, môže byť veta : úplná

Má prisudzovací sklad. Podľa toho, či je podmet vyjadrený, môže byť veta : úplná neúplná á n n e l dvojč jednočlenná podmet prísudok nevyjadrený podmet prísudok Namiesto prisudzovacieho skladu má vetný základ. Podľa toho, akým slovným druhom je vetný základ vyjadrený, rozlišujeme jednočlennú vetu : slovesnú neslovesnú - mennú - citoslovnú

môže byť holá s viacnásobným rozvitá vetným členom

môže byť holá s viacnásobným rozvitá vetným členom

priraďovacie podraďovacie V priraďovacom súvetí sú V podraďovacom súvetí je jedna obidve vety rovnocenné

priraďovacie podraďovacie V priraďovacom súvetí sú V podraďovacom súvetí je jedna obidve vety rovnocenné veta nadradená, hlavná / HV / a / hlavné /. Vety sú spojené druhá je podradená, vedľajšia /VV/. čiarkou alebo priraďovacími Hlavnou vetou sa pýtame na vedľajspojkami. šiu. Vety sú spojené čiarkou alebo Mama nielen varí, ale aj šije. podraďovacími spojkami. Nahneval sa, no nezbil ma. Kto sa bojí, nesmie do lesa. VV / HV Ostávaš tu alebo ideš von ? Kto nesmie do lesa ? Kto sa

Má dva prisudzovacie sklady s dvoma myšlienkami. Má viac ako dva prisudzovacie sklady s

Má dva prisudzovacie sklady s dvoma myšlienkami. Má viac ako dva prisudzovacie sklady s viacerými myšlienkami. Mama nielen varí, ale aj šije, aj Mama nielen varí, ale aj šije. keď je chorá. Nahneval sa, no nezbil ma, aj keď som si to zaslúžil.

JEDNOČLENNÁ - nemá podmetovú a prísudkovú časť. Hlavným vetným členom je vetný základ, podľa

JEDNOČLENNÁ - nemá podmetovú a prísudkovú časť. Hlavným vetným členom je vetný základ, podľa ktorého vetu delíme na : - slovesnú - Prší. Mrholí. Sneží. - neslovesnú - mennú - Potraviny. Východ. - citoslovnú - Ahoj. Ej, ej. Tak. DVOJČLENNÁ - dá sa rozdeliť na podmetovú a prísudkovú časť. Hlavným vetným členom je podmet a prísudok. Podľa toho, či je podmet vyjadrený, delíme vetu na : - úplnú - Peter príde. Otec číta noviny. - neúplnú - Neprídem. Čítam noviny.

Má jeden prísudok a vyjadruje jednu myšlienku Je spojením dvoch a viacerých viet, má

Má jeden prísudok a vyjadruje jednu myšlienku Je spojením dvoch a viacerých viet, má dva a viac prísudkov.

má jeden prisudok a vyjadruje jednu myšlienku. Môže byť : holá - má iba

má jeden prisudok a vyjadruje jednu myšlienku. Môže byť : holá - má iba podmet a prísudok rozvitá - Okrem podmetu a prísudku má aj rozvíjacie vetné členy s viacnásobným vetným členom Žiak píše. Usilovný žiak píše úlohu. - jeden z vetných Žiak píše členov je viacnásobný úlohu a list.

je spojením dvoch a viacerých viet, má dva a viac prisudkov a vyjadruje dve

je spojením dvoch a viacerých viet, má dva a viac prisudkov a vyjadruje dve a viac myšlienok. Môže byť : jednoduché Má dva prisudzovacie sklady s dvoma myšlienkami. Žiak píše, pretože má veľa úloh. zložené Má viac ako dva prisudzovacie sklady a vyjadruje viacero myšlienok. Žiak píše, pretože má veľa úloh a chce ísť do kina.

- vety sú gramaticky rovnocenné, sú spojené čiarkou alebo priraďovacími spojkami. - jedna veta

- vety sú gramaticky rovnocenné, sú spojené čiarkou alebo priraďovacími spojkami. - jedna veta je nadradená, hlavná / HV / a druhá je podradená, vedľajšia /VV/. Sú spojené čiarkou alebo podraďovacími spojkami. Žiak píše, učiteľ vysvetľuje. Žiak sa učí, pretože chce byť múdry.

členenie viet podľa obsahu : obsahuje oznam, na konci píšeme bodku, napr. Pôjdeme spolu

členenie viet podľa obsahu : obsahuje oznam, na konci píšeme bodku, napr. Pôjdeme spolu do školy. obsahuje otázku, na niečo sa pýtame, na konci píšeme otáznik, napr. Pôjdeš dnes so mnou do školy ? vyjadruje rozkaz, na konci píšeme výkričník, napr. Choďte dnes spolu do školy ! vyjadruje želanie, na konci píšeme výkričník, napr. Poďme dnes do školy spolu ! vyjadruje citové pohnutie, na konci zvyčajne píšeme výkričník, napr. Choďte dnes spolu do školy !