onierze wyklci Emil Fieldorf ps Nil August Emil

  • Slides: 8
Download presentation
Żołnierze wyklęci Emil Fieldorf ps. "Nil"

Żołnierze wyklęci Emil Fieldorf ps. "Nil"

August Emil Fieldorf Generał brygady Wojska Polskiego, organizator i dowódca Kedywu Armii Krajowej, zastępca

August Emil Fieldorf Generał brygady Wojska Polskiego, organizator i dowódca Kedywu Armii Krajowej, zastępca Komendanta Głównego AK, pośmiertnie oznaczony Orderem Orła Białego.

August Emil Fieldorf ◦ Generał urodził się 20 marca 1895 r. w Krakowie, a

August Emil Fieldorf ◦ Generał urodził się 20 marca 1895 r. w Krakowie, a zmarł 24 lutego 1953 r. w Warszawie. Ukończył tam szkołę męską im. Św. Mikołaja, a następnie I Męskie Seminarium. W 1910 r. wstąpił do Strzelca, którego pełnoprawnym członkiem został w 1912 r. Ukończył w nim szkołę podoficerską. ◦ I wojna światowa - 6 sierpnia zgłosił się na ochotnika do formowanej I brygady Legionów. . .

August Emil Fieldorf ◦ Wraz z nimi wyruszył na front rosyjski, gdzie służył w

August Emil Fieldorf ◦ Wraz z nimi wyruszył na front rosyjski, gdzie służył w randze zastępcy dowódcy plutonu piechoty. W 1916 r. został awansowany do stopnia sierżanta, a w 1917 r. skierowany do szkoły podoficerskiej. Po kryzysie przysięgowym wcielony do armii austriackiej i przeniesiony na front włoski. Zdezertował i w sierpniu 1918 r. zgłosił się do Polskiej Organizacji Wojskowej w rodzinnym Krakowie.

August Emil Fieldorf ◦ Przyczynił się dla dobra ojczyzny. Jedna z najbardziej istotnych to

August Emil Fieldorf ◦ Przyczynił się dla dobra ojczyzny. Jedna z najbardziej istotnych to walka dla Polski o jej niepodległość między innymi udział w kampanii wileńskiej, a po wybuchu wojny Polsko – Bolszewickiej uczestnictwo w wyzwoleniu Dyneburga i Żytomierza oraz udział w bitwie białostockie i w wyprawie Kijowskiej. Stworzył i kierował zakonspirowaną organizacją "Niepodległość", która miała za zadanie walkę z sowiecką okupacją. Na sfałszowanym procesie skazano go na karę śmierci poprzez powieszenie. ◦ Prawdopodobnie został pochowany na Powiązkach.

August Emil Fieldorf po aresztowaniu w 1950 r. Symboliczny nagrobek Augusta Emila Fieldorfa na

August Emil Fieldorf po aresztowaniu w 1950 r. Symboliczny nagrobek Augusta Emila Fieldorfa na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie

August Emil Fieldorf Symboliczny nagrobek Augusta Emila Fieldorfa na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w

August Emil Fieldorf Symboliczny nagrobek Augusta Emila Fieldorfa na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie

KONIEC Wykonała: Ewa Sznajder, klasa 8

KONIEC Wykonała: Ewa Sznajder, klasa 8