Ojczyzna wolna Ryszard Przymus Ojczyzna wolna znowu wolna

  • Slides: 19
Download presentation

„Ojczyzna wolna” Ryszard Przymus Ojczyzna wolna, znowu wolna! Tak bije serce, huczą skronie! A

„Ojczyzna wolna” Ryszard Przymus Ojczyzna wolna, znowu wolna! Tak bije serce, huczą skronie! A Biały Orzeł w słońcu kwiatów Przyleciał, by go ująć w dłonie Zawsze był z nami – ptak wspaniały, Choć czasem ktoś odszedł daleko. . . Bronił tej ziemi, bo ją kochał Sercem pokoleń już od wieków. Dziś w całej Polsce brzmi Mazurek. . . Dzisiaj radości kanonada! Witamy wszyscy Niepodległość I Jedenasty Listopada. . .

Narodowe Święto Niepodległości – polskie święto państwowe, obchodzone co roku 11 listopada, dla upamiętnienia

Narodowe Święto Niepodległości – polskie święto państwowe, obchodzone co roku 11 listopada, dla upamiętnienia rocznicy odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego. W 1918 roku po 123 latach od rozbiorów dokonanych przez Austrię, Prusy i Rosję. Ustanowione w ostatnich latach II RP, przywrócone w roku 1989.

Drogi Polaków do wolności „Być zwyciężonym i nie ulec - to zwycięstwo, Zwyciężyć i

Drogi Polaków do wolności „Być zwyciężonym i nie ulec - to zwycięstwo, Zwyciężyć i spocząć na laurach - to klęska” Józef Piłsudski

Polacy, którzy po trzecim rozbiorze w 1795 roku utracili swe państwo. 123 lata zaborów

Polacy, którzy po trzecim rozbiorze w 1795 roku utracili swe państwo. 123 lata zaborów był to okres, w którym Polacy udowodnili, że zasługują na swoje państwo. Nigdy nie zrezygnowali z prób odzyskania niepodległości. Przez ten czas nasi rodacy niejednokrotnie chwytali za broń, próbując wywalczyć wolność. . .

Strajk uczniów w szkole we Wrześni w obronie języka polskiego 20 maja 1901 r.

Strajk uczniów w szkole we Wrześni w obronie języka polskiego 20 maja 1901 r. Gdy nadeszły katechizmy w języku niemieckim, dzieci odmówiły ich przyjęcia, albo zwróciły je następnego dnia. Uczennica Bronisława Śmidowiczówna oddając niemiecki katechizm, trzymała go przez fartuszek. Na lekcjach religii dzieci odmawiały odpowiedzi w języku niemieckim. Nauczyciele w szkole pruskiej by utrzymać swój autorytet stosowali kary cielesne. Religii uczył nauczyciel Schölzchen, który uważał takie metody pedagogiczne za skuteczne. Jedynym nauczycielem, który popierał strajkujące dzieci był Bronisław Gardo i ks. Jan Laskowski - wikariusz w parafii we Wrześni.

W 1914 roku wybucha I wojna światowa Zaborcy ziem polskich w 1914 roku stanęli

W 1914 roku wybucha I wojna światowa Zaborcy ziem polskich w 1914 roku stanęli przeciwko sobie, Rosja należąca do ententy walczyła przeciw Prusom i Austro-Węgrom, które wchodziły w skład trójprzymierza. Polacy wykorzystali ten moment, aby odzyskać niepodległość.

Był to największy konflikt zbrojny na kontynencie europejskim od czasu wojen napoleońskich, czy wojny

Był to największy konflikt zbrojny na kontynencie europejskim od czasu wojen napoleońskich, czy wojny secesyjnej, trwający od 28 lipca do 11 listopada 1918 (w latach 20. i 30. XX wieku nazywany "wielką wojną") pomiędzy Ententą, czyli połączonymi siłami Wielkiej Brytanii, Francji, Rosji, Serbii, Japonii, Włoch (od 1915), Stanów Zjednoczonych (od 1917), a Państwami Centralnymi, czyli Austro - Węgrami i Niemcami wspieranymi przez Turcję i Bułgarię.

Akt 5 listopada 1916 r. Wobec strat ponoszonych na frontach, Niemcom i Austriakom zależało

Akt 5 listopada 1916 r. Wobec strat ponoszonych na frontach, Niemcom i Austriakom zależało na rozbudowie oddziałów polskich, których wartość bojową poznali podczas wspólnych bitew. Cesarze : Niemiec – Wilhelm II i Austro-Węgier – Franciszek Józef ogłosili Akt 5 listopada. Była to obietnica utworzenia Królestwa Polskiego z ziem byłego zaboru rosyjskiego.

11 listopada 1918 w wagonie kolejowym w lesie Compiegne zawarto rozejm na froncie zachodnim.

11 listopada 1918 w wagonie kolejowym w lesie Compiegne zawarto rozejm na froncie zachodnim. Francuski marszałek Ferdynand Foch podyktował Niemcom bardzo ciężkie warunki rozejmu. Zakończyła się pierwsza wojna światowa. 11 listopada 1918 roku to ważny dzień w dziejach Europy i Polski, która odzyskała niepodległość po 123 latach niewoli. Dzień 11 listopada ustanowiono Świętem Niepodległości Polski a od 1937 roku świętem narodowym.