OGLNE INFORMACJE O EGZAMINIE POTWIERDZAJCYM KWALIFIKACJE ZAWODOWE przygotowa

  • Slides: 45
Download presentation
OGÓLNE INFORMACJE O EGZAMINIE POTWIERDZAJĄCYM KWALIFIKACJE ZAWODOWE przygotował na podstawie informatora o egzaminie wydanym

OGÓLNE INFORMACJE O EGZAMINIE POTWIERDZAJĄCYM KWALIFIKACJE ZAWODOWE przygotował na podstawie informatora o egzaminie wydanym przez CKE : mgr inż. Jonaszek Krzysztof

Egzamin potwierdzający kwalifikacje zawodowe jest formą oceny poziomu opanowania wiadomości i umiejętności z zakresu

Egzamin potwierdzający kwalifikacje zawodowe jest formą oceny poziomu opanowania wiadomości i umiejętności z zakresu danego zawodu określonych w standardzie wymagań, ustalonym przez Ministra Edukacji Narodowej i Sportu. Egzamin ten, zwany również egzaminem zawodowym, jest egzaminem zewnętrznym.

Jest egzaminem zewnętrznym co oznacza, że: l jest przeprowadzony przez instytucję zewnętrzną względem szkoły

Jest egzaminem zewnętrznym co oznacza, że: l jest przeprowadzony przez instytucję zewnętrzną względem szkoły i pod jej nadzorem, l wykorzystuje opracowane przez nią jednolite zadania egzaminacyjne, kryteria oceniania i zasady przeprowadzania egzaminu, l sprawdzany jest przez niezależnych od szkoły egzaminatorów, l jego istotę stanowi oddzielenie procesu sprawdzania i oceniania osiągnięć uczniów od procesu kształcenia, dzięki czemu możliwe jest uzyskanie porównywalnej i obiektywnej oceny poziomu osiągnięć zdających.

Egzaminy zawodowe przeprowadzane są jeden raz w ciągu roku szkolnego. Harmonogram egzaminów ustala i

Egzaminy zawodowe przeprowadzane są jeden raz w ciągu roku szkolnego. Harmonogram egzaminów ustala i ogłasza dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej nie później niż na 4 miesiące przed terminem ich przeprowadzenia.

Dla absolwentów zasadniczych szkół zawodowych i szkół policealnych egzaminy przeprowadzane są od następnego tygodnia

Dla absolwentów zasadniczych szkół zawodowych i szkół policealnych egzaminy przeprowadzane są od następnego tygodnia po zakończeniu zajęć dydaktyczno-wychowawczych, a dla absolwentów technikum i technikum uzupełniającego - od następnego tygodnia po zakończeniu egzaminu maturalnego.

Terminy przeprowadzania egzaminu zawodowego w 2007 roku dla absolwentów ponadgimnazjalnych techników i szkół policealnych

Terminy przeprowadzania egzaminu zawodowego w 2007 roku dla absolwentów ponadgimnazjalnych techników i szkół policealnych oraz zasadniczych szkół zawodowych o 2 letnim i 3 -letnim cyklu kształcenia: a) etap pisemny - 19 czerwca 2007 roku, godz. 9. 00, b) etap praktyczny - od 20 czerwca 2007 roku.

Struktura egzaminu obejmuje dwa etapy: etap pisemny i etap praktyczny.

Struktura egzaminu obejmuje dwa etapy: etap pisemny i etap praktyczny.

Etap pisemny składa się z dwóch części. Podczas części I zdający będą rozwiązywać zadania

Etap pisemny składa się z dwóch części. Podczas części I zdający będą rozwiązywać zadania sprawdzające wiadomości i umiejętności właściwe dla kwalifikacji w danym zawodzie, w części II - zadania sprawdzające wiadomości i umiejętności związane z zatrudnieniem i działalnością gospodarczą.

Etap pisemny przeprowadzany jest w formie testu składającego się z zadań zamkniętych zawierających cztery

Etap pisemny przeprowadzany jest w formie testu składającego się z zadań zamkniętych zawierających cztery odpowiedzi do wyboru, z których tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa.

W części I test zawiera 50 zadań, a w części II - 20 zadań.

W części I test zawiera 50 zadań, a w części II - 20 zadań. Czas trwania etapu pisemnego dla wszystkich zawodów wynosi 120 minut.

Struktura egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe ETAP PISEMNY Część I – zakres wiadomości i umiejętności

Struktura egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe ETAP PISEMNY Część I – zakres wiadomości i umiejętności właściwych dla kwalifikacji w zawodzie Zdający rozwiązuje test zawierający 50 zadań zamkniętych Część II – zakres wiadomości i umiejętności związanych z zatrudnieniem i działalnością gospodarczą Czas trwania 120 minut (+ 30 min) ETAP PRAKTYCZNY Zdający rozwiązuje test zawierający 20 zadań zamkniętych Etap praktyczny – obejmuje wykonanie zadania egzaminacyjnego, sprawdzającego praktyczne umiejętności z zakresu kwalifikacji w danym zawodzie. Zdający wykonuje 1 zadanie egzaminacyjne Czas trwania 180 – 240 min (+ 30 min)

Etap praktyczny sprawdza umiejętności rozwiązywania typowych problemów zawodowych o charakterze „łączenia teorii z praktyką",

Etap praktyczny sprawdza umiejętności rozwiązywania typowych problemów zawodowych o charakterze „łączenia teorii z praktyką", właściwych dla zawodu, w zakresie wynikającym z zadania o treści ogólnej, ustalonym w standardzie wymagań egzaminacyjnych.

Czas trwania etapu praktycznego nie może być krótszy niż 180 minut i dłuższy niż

Czas trwania etapu praktycznego nie może być krótszy niż 180 minut i dłuższy niż 240 minut. Szczegółowy czas trwania egzaminu dla poszczególnych zawodów przedstawia informator właściwy dla zawodu.

Wiadomości i umiejętności sprawdzane na egzaminie

Wiadomości i umiejętności sprawdzane na egzaminie

Na egzaminie będą sprawdzane tylko te wiadomości i umiejętności, które zostały zapisane w standardzie

Na egzaminie będą sprawdzane tylko te wiadomości i umiejętności, które zostały zapisane w standardzie wymagań egzaminacyjnych dla danego zawodu. Umiejętności zapisane w standardzie, sprawdzane w etapie pisemnym, są przyporządkowane do określonych obszarów wymagań.

Umiejętności sprawdzane w części pierwszej ujęto w trzech obszarach wymagań: l czytanie ze zrozumieniem

Umiejętności sprawdzane w części pierwszej ujęto w trzech obszarach wymagań: l czytanie ze zrozumieniem informacji przedstawionych w formie opisów, instrukcji, rysunków, szkiców, wykresów, dokumentacji technicznych i technologicznych, l przetwarzanie danych liczbowych i operacyjnych, l bezpieczne wykonywanie zmian zawodowych zgodnie z przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej oraz ochrony środowiska.

Umiejętności sprawdzane w części drugiej ujęto w dwóch obszarach wymagań: l czytanie ze zrozumieniem

Umiejętności sprawdzane w części drugiej ujęto w dwóch obszarach wymagań: l czytanie ze zrozumieniem informacji przedstawionych w formie opisów, instrukcji, tabel, wykresów, l przetwarzanie danych liczbowych i operacyjnych

W etapie praktycznym egzaminu sprawdzane umiejętności są związane z zadaniem o treści ogólnej. Z

W etapie praktycznym egzaminu sprawdzane umiejętności są związane z zadaniem o treści ogólnej. Z zadaniem ogólnym związane są odpowiednie układy umiejętności. Zakres egzaminu w tym etapie obejmuje w zależności od zawodu i jego specyfiki: l opracowanie projektu realizacji określonych prac l opracowanie projektu realizacji i wykonanie określonych prac.

Wymagania, które trzeba spełnić, aby zdać egzamin

Wymagania, które trzeba spełnić, aby zdać egzamin

Przyjęto, że w etapie pisemnym zdający może otrzymać za każde prawidłowo rozwiązane zadanie l

Przyjęto, że w etapie pisemnym zdający może otrzymać za każde prawidłowo rozwiązane zadanie l punkt. Zdający zda ten etap egzaminu, jeśli uzyska: l z części I - co najmniej 50% punktów możliwych do uzyskania, l z części II - co najmniej 30% punktów możliwych do uzyskania.

W etapie praktycznym, w zależności od zakresu egzaminu sformułowanego w zadaniu o treści ogólnej

W etapie praktycznym, w zależności od zakresu egzaminu sformułowanego w zadaniu o treści ogólnej oceniany będzie projekt realizacji określonych prac lub projekt realizacji określonych prac oraz efekt wykonanych prac zgodnie z ustalonymi kryteriami oceniania przyjętymi dla danego zadania. Spełnienie ustalonych dla zadania kryteriów wykonania, pozwoli na uzyskanie maksymalnej liczby punktów. Zdający zda ten etap egzaminu, jeśli uzyska co najmniej 75% punktów możliwych do uzyskania.

ETAP PISEMNY Warunki zdania egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe Część I – zakres wiadomości i

ETAP PISEMNY Warunki zdania egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe Część I – zakres wiadomości i umiejętności właściwych dla kwalifikacji w zawodzie zalicza min. 50% punktów Część II – zakres wiadomości i umiejętności związanych z zatrudnieniem i działalnością gospodarczą ETAP PRAKTYCZNY zalicza min. 30% punktów Etap praktyczny - praktyczne umiejętności z zakresu kwalifikacji w danym zawodzie, zalicza min. 75% punktów Etap zdany, jeśli zaliczone są obie części Egzamin zdany, jeśli zaliczone są oba etapy

Wynik egzaminu zawodowego INFORMACJA O STOPNIU SPEŁNIENIA PRZEZ ZDAJĄCEGO WYMAGAŃ EGZAMINACYJNYCH Wynik etapu pisemnego

Wynik egzaminu zawodowego INFORMACJA O STOPNIU SPEŁNIENIA PRZEZ ZDAJĄCEGO WYMAGAŃ EGZAMINACYJNYCH Wynik etapu pisemnego egzaminu zawodowego ustala okręgowa komisja egzaminacyjna, po elektronicznym odczytaniu karty odpowiedzi, na podstawie liczby punktów uzyskanych przez zdającego z każdej części tego etapu. Wynik etapu praktycznego egzaminu zawodowego ustala okręgowa komisja egzaminacyjna po elektronicznym odczytaniu wypełnionej odpowiednio karty obserwacji (ZSZ) albo karty oceny (technikum) na podstawie liczby punktów uzyskanych przez zdającego. Wynik egzaminu zawodowego ustala i ogłasza okręgowa komisja egzaminacyjna. Wynik ustalony przez OKE jest ostateczny. Zdający, który uzyskał wynik pozytywny, zdał egzamin i otrzymuje dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe. Wydany przez okręgową komisję egzaminacyjną.

PONOWNE PRZYSTĄPIENIE DO EGZAMINU Ø Osoba, która nie przystąpiła do egzaminu zawodowego lub odpowiedniego

PONOWNE PRZYSTĄPIENIE DO EGZAMINU Ø Osoba, która nie przystąpiła do egzaminu zawodowego lub odpowiedniego etapu tego egzaminu, przerwała egzamin zawodowy albo nie uzyskała wymaganej do zdania egzaminu zawodowego liczby punktów z danego etapu tego egzaminu, ma prawo przystąpić do egzaminu zawodowego lub odpowiedniego etapu tego egzaminu w kolejnych terminach jego przeprowadzania. Ø Osoby te, jeśli zamierzają przystąpić do egzaminu zawodowego lub odpowiedniego etapu tego egzaminu, składają deklarację przystąpienia do egzaminu zawodowego lub odpowiedniego etapu tego egzaminu dyrektorowi szkoły, którą ukończyli, a w przypadku likwidacji lub przekształcenia szkoły - dyrektorowi okręgowej komisji egzaminacyjnej. Ø Po upływie 3 lat od daty pierwszego egzaminu zawodowego osoby te, zdają egzamin zawodowy w pełnym zakresie.

Wymagania, które trzeba spełnić, aby przystąpić do egzaminu

Wymagania, które trzeba spełnić, aby przystąpić do egzaminu

Zdający powinien: l Ukończyć szkołę i otrzymać świadectwo ukończenia szkoły. l Złożyć pisemną deklarację

Zdający powinien: l Ukończyć szkołę i otrzymać świadectwo ukończenia szkoły. l Złożyć pisemną deklarację przystąpienia do egzaminu zawodowego do dyrektora swojej szkoły, nie później niż do dnia 20 grudnia roku szkolnego, w którym zamierza przystąpić do egzaminu zawodowego l Złożyć pisemną deklarację w jakim języku będzie chciał potwierdzić kwalifikacje zawodowe (w przypadku technikum hotelarskiego). Do wyboru są następujące języki: język angielski, język niemiecki, język francuski i język rosyjski. l Zgłosić się na egzamin w terminie i miejscu wyznaczonym przez okręgową komisję egzaminacyjną z dokumentem potwierdzającym tożsamość (ze zdjęciem i numerem PESEL).

ETAP PISEMNY EGZAMINU Organizacja i przebieg

ETAP PISEMNY EGZAMINU Organizacja i przebieg

W dniu egzaminu powinieneś zgłosić się w szkole/placówce na 30 minut przed godzina jego

W dniu egzaminu powinieneś zgłosić się w szkole/placówce na 30 minut przed godzina jego rozpoczęcia. Powinieneś posiadać dokument potwierdzający Twoją tożsamość i numer ewidencyjny PESEL. Etap pisemny egzaminu będzie zorganizowany w szkole, do której uczęszczałeś.

l Przed wejściem do sali egzaminacyjnej będziesz poproszony o potwierdzenie gotowości przystąpienia do etapu

l Przed wejściem do sali egzaminacyjnej będziesz poproszony o potwierdzenie gotowości przystąpienia do etapu pisemnego egzaminu. l Słuchaj uważnie informacji przewodniczącego zespołu nadzorującego, który będzie omawiał regulamin przebiegu egzaminu. l Po zajęciu miejsca w sali egzaminacyjnej otrzymasz arkusz egzaminacyjny i KARTĘ ODPOWIEDZI.

Arkusz egzaminacyjny zawiera: l stronę tytułową z nazwą i symbolem cyfrowym zawodu, w którym

Arkusz egzaminacyjny zawiera: l stronę tytułową z nazwą i symbolem cyfrowym zawodu, w którym odbywa się etap pisemny egzaminu oraz. . Instrukcję dla zdającego" (w instrukcji znajdują się dane o liczbie stron arkusza egzaminacyjnego, wskazania dotyczące rozwiązywania zadań, zaznaczania odpowiedzi i sposobu poprawiania odpowiedzi w KARCIE ODPOWIEDZI), l test 70 zadań wielokrotnego wyboru, w tym 50 zadań w części I ponumerowanych od l do 50 oraz 20 zadań w części II ponumerowanych od 51 do 70.

KARTA ODPOWIEDZI stanowi jedną stronę. Znajdują się na niej: l symbol cyfrowy zawodu i

KARTA ODPOWIEDZI stanowi jedną stronę. Znajdują się na niej: l symbol cyfrowy zawodu i oznaczenie wersji arkusza egzaminacyjnego, l miejsce na wpisanie Twojego numeru ewidencyjnego PESEL i zakodowanie go, l miejsce na wpisanie Twojej daty urodzenia, l tabele z numerami zadań odpowiadających części I oraz części II arkusza egzaminacyjnego z układem kratek A, B, C, D do zaznaczania odpowiedzi, miejsce na naklejkę z kodem ośrodka egzaminacyjnego.

Przeczytaj uważnie „Instrukcję dla zdającego" w arkuszu egzaminacyjnym i sprawdź, czy Twój arkusz jest

Przeczytaj uważnie „Instrukcję dla zdającego" w arkuszu egzaminacyjnym i sprawdź, czy Twój arkusz jest kompletny i nie ma w nim braków. Wykonaj polecenia zgodnie z „Instrukcją dla zdającego".

Czas trwania etapu pisemnego egzaminu wynosi 120 minut (2 godziny zegarowe).

Czas trwania etapu pisemnego egzaminu wynosi 120 minut (2 godziny zegarowe).

Kolejność rozwiązywania zadań jest dowolna. Dobrze jednak będzie, jeśli rozplanujesz sobie czas egzaminu. Na

Kolejność rozwiązywania zadań jest dowolna. Dobrze jednak będzie, jeśli rozplanujesz sobie czas egzaminu. Na rozwiązanie zadań z części I arkusza powinieneś przeznaczyć około 80 minut, na rozwiązanie zadań z części II - około 30 minut. Pozostałe 10 minut powinieneś wykorzystać na sprawdzenie, czy prawidłowo zaznaczyłeś odpowiedzi do poszczególnych zadań w KARCIE ODPOWIEDZI. Pamiętaj! Pracuj samodzielnie!

Przystępując do rozwiązywania każdego zadania powinieneś: l uważnie przeczytać całe zadanie, l przeanalizować rysunki,

Przystępując do rozwiązywania każdego zadania powinieneś: l uważnie przeczytać całe zadanie, l przeanalizować rysunki, tabele, itp. oraz treść poleceń, l dobrze zastanowić się nad wyborem prawidłowej odpowiedzi, l starannie zaznaczyć wybraną odpowiedź w KARCIE ODPOWIEDZI zgodnie z instrukcją w arkuszu egzaminacyjnym.

l Po zakończeniu rozwiązywania zadań, sprawdź w KARCIE ODPOWIEDZI, czy dla wszystkich zadań zaznaczyłeś

l Po zakończeniu rozwiązywania zadań, sprawdź w KARCIE ODPOWIEDZI, czy dla wszystkich zadań zaznaczyłeś odpowiedzi. l Przewodniczący ogłosi koniec egzaminu i poinformuje, w jaki sposób będziesz mógł oddać swoją KARTĘ ODPOWIEDZI. Arkusz egzaminacyjny możesz zatrzymać dla siebie. l Jeśli wcześniej zakończysz rozwiązywanie zadań, zgłoś przez podniesienie ręki gotowość do oddania KARTY ODPOWIEDZI.

ETAP PRAKTYCZNY EGZAMINU Organizacja i przebieg

ETAP PRAKTYCZNY EGZAMINU Organizacja i przebieg

Etap praktyczny egzaminu może być zorganizowany w szkole lub innej placówce wskazanej przez okręgową

Etap praktyczny egzaminu może być zorganizowany w szkole lub innej placówce wskazanej przez okręgową komisję egzaminacyjną.

W dniu egzaminu powinieneś zgłosić się w szkole/placówce na 30 minut przed godziną rozpoczęcia.

W dniu egzaminu powinieneś zgłosić się w szkole/placówce na 30 minut przed godziną rozpoczęcia. Powinieneś posiadać dokument ze zdjęciem potwierdzający Twoją tożsamość i numer ewidencyjny PESEL.

l Przed wejściem do sali egzaminacyjnej będziesz poproszony o potwierdzenie gotowości przystąpienia do etapu

l Przed wejściem do sali egzaminacyjnej będziesz poproszony o potwierdzenie gotowości przystąpienia do etapu praktycznego egzaminu. l Słuchaj uważnie informacji przewodniczącego zespołu egzaminacyjnego (ZSZ), a w przypadku technikum nadzorującego etap praktyczny, który będzie omawiał regulamin przebiegu etapu praktycznego egzaminu. l Po potwierdzeniu gotowości przystąpienia do etapu praktycznego wylosujesz zadanie egzaminacyjne (ZSZ) lub otrzymasz zadanie w przypadku uczniów technikum.

Zadanie egzaminacyjne wraz z dokumentacją do jego wykonania zamieszczone jest w arkuszu egzaminacyjnym. Na

Zadanie egzaminacyjne wraz z dokumentacją do jego wykonania zamieszczone jest w arkuszu egzaminacyjnym. Na stronie tytułowej arkusza znajduje się nazwa i symbol cyfrowy zawodu, w którym odbywa się etap praktyczny egzaminu oraz „Informacja dla zdającego"

Przeczytaj uważnie „Informację dla zdającego" znajdującą się na stronie tytułowej w arkuszu egzaminacyjnym i

Przeczytaj uważnie „Informację dla zdającego" znajdującą się na stronie tytułowej w arkuszu egzaminacyjnym i sprawdź, czy arkusz jest kompletny i czy nie ma w nim usterek. Wykonaj polecenia zawarte w „Informacji dla zdającego".

l Następnie zapoznaj się z treścią zadania egzaminacyjnego, dokumentacją do jego wykonania oraz wyposażeniem

l Następnie zapoznaj się z treścią zadania egzaminacyjnego, dokumentacją do jego wykonania oraz wyposażeniem stanowiska egzaminacyjnego, które umożliwi Ci jego rozwiązanie. Na wykonanie tych czynności masz 20 minut, których nie wlicza się do czasu trwania egzaminu. l Dobrze wykorzystaj ten czas!

Etap praktyczny egzaminu trwa 180/240 minut. W ciągu tego czasu musisz wykonać zadanie egzaminacyjne,

Etap praktyczny egzaminu trwa 180/240 minut. W ciągu tego czasu musisz wykonać zadanie egzaminacyjne, które obejmuje opracowanie projektu realizacji lub opracowanie projektu i wykonanie określonych prac. Opracowanie projektu zajmie Ci około połowy czasu przeznaczonego na egzamin. Drugą część czasu musisz wykorzystać na wykonanie prac, które będą określone w projekcie oraz na ocenę ich jakości.