Oglne informacje nt Salonik Powierzchnia 20 85 km

  • Slides: 28
Download presentation

Ogólne informacje nt. Salonik Powierzchnia 20, 85 km² Ludność 363 987 (2001) Burmistrzem na

Ogólne informacje nt. Salonik Powierzchnia 20, 85 km² Ludność 363 987 (2001) Burmistrzem na stan 2015 roku jest Yiannis Boutaris

Zabytki w Salonikach Biała Wieża Symbolem miasta jest Biała Wieża, postawiona na nabrzeżu przez

Zabytki w Salonikach Biała Wieża Symbolem miasta jest Biała Wieża, postawiona na nabrzeżu przez sułtana Sulejmana Wspaniałego (1520 -1566). Kiedyś nazywano ją Krwawą Wieżą, bo mieściło się w niej więzienie. W 1826 roku Turcy wymordowali zbuntowanych janczarów. Wieża była częścią fortyfikacji, a teraz jest w niej Muzeum Kultury Bizantyńskiej. Z wieży można podziwiać panoramę miasta, również stojący w pobliżu pomnik Aleksandra Wielkiego.

Łuk Triumfalny Do znanych zabytków należą resztki Łuku, postawiony po zwycięstwie Galeriusza nad Persami

Łuk Triumfalny Do znanych zabytków należą resztki Łuku, postawiony po zwycięstwie Galeriusza nad Persami i jego Mauzoleum, zmienione na kościół Św. Jerzego. Najważniejszym kościołem jest kościół Św. Demetriusza, patrona miasta z podziemnymi katakumbami. W Salonikach znajdziemy cenne przykłady architektury bizantyjskiej: obwarowania, m. in. cytadelę Heptapyrgion i tureckie meczety np. Hanza Bej wzniesiony w latach 1467 -1468, przebudowany w 1620 r. ; i liczne świątynie: Panhagia Acheiropoietos z V w. , Osios Dawid z przepiękna mozaiką (V-VI w. ), Panhagia Chalkeon z XI w. , św. Pantalejmona wzniesiony w XII w. , Proroka Eliasza z XIII w. , św. Katarzyny zbudowany w XIII w. , św. Mikołaja (XIII-XIV w. ), Apostołów (XIV w. ). Także kopię słynnej budowli z Konstantynopola - Hagia Sofia. Ta salonicka pochodzi z VIII wieku. Wczesnochrześcijańskie i bizantyjskie zabytki Salonik zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO.

Bazylika świętego Dymitra • budowla wzniesiona dla uczczenia świętego męczennika za panowania cesarza Galeriusza.

Bazylika świętego Dymitra • budowla wzniesiona dla uczczenia świętego męczennika za panowania cesarza Galeriusza. Obecny jej wizerunek to rekonstrukcja bazyliki pobudowanej w piątym wieku, która uległa zniszczeniu w wyniku pożaru miasta w 1917 roku. Jednak w krypcie można zobaczyć autentyczne fragmenty pochodzące z dawnej bazyliki pobudowanej na grobie świętego Dymitra oraz z łaźni rzymskich, w których był uwięziony i został stracony.

Rotunda św. Jerzego Rotunda miała być mauzoleum cesarza Galeriusza, ale ten zginął w Persji.

Rotunda św. Jerzego Rotunda miała być mauzoleum cesarza Galeriusza, ale ten zginął w Persji. W IV w. została zamieniona przez chrześcijan na kościół św. Jerzego, a w XVI w. (kiedy Grecja była pod panowaniem Turków) dobudowano minaret i przekształcono w meczet. Znajdują się tu wspaniałe mozaiki przedstawiające świętych i męczenników.

Olimp Nie można zapomnieć o górze Olimp, siedzibie greckich bogów, która leży 100 kilometrów

Olimp Nie można zapomnieć o górze Olimp, siedzibie greckich bogów, która leży 100 kilometrów od miasta. Można ją zdobyć ruszając szlakiem z miejscowości Litochoro. Bogów na jej szczycie nie spotkamy, ale czeka nas sympatyczna wędrówka i podziwianie pięknej przyrody. Saloniki są ważne również dla chrześcijaństwa, bo powstała tam jedna z pierwszych gmin, do której Święty Paweł skierował dwa ze swoich listów. Urodzili się tam i działali w IX wieku Cyryl i Metody, misjonarze działający później na terenie Europy Środkowej.

Bizantyjskie obdarowania W Salonikach znajdują się też bizantyńskie obwarowania, m. in. cytadela Heptapyrgion (z

Bizantyjskie obdarowania W Salonikach znajdują się też bizantyńskie obwarowania, m. in. cytadela Heptapyrgion (z greki O Siedmiu Wieżach ), tureckie meczety, bizantyńskie świątynie: Panagia Acheiropoietos (V w. ), Hosios Dawid (V-VI w. ), Panagia Chalkeon (XI w. ), św. Pantelejmona (XII w. ), Proroka Eliasza (XIII w. ), św. Katarzyny (XIII w. ), św. Mikołaja (XIII-XIV w. ), Apostołów (XIV w. ) oraz monaster Wlatadon (XIV w. ).

Historia Salonik Założone ok. 315 p. n. e. przez króla Macedończyków Kassandra i nazwane

Historia Salonik Założone ok. 315 p. n. e. przez króla Macedończyków Kassandra i nazwane na cześć jego żony, Tessaloniki, córki Filipa II i przyrodniej siostry Aleksandra Wielkiego. Od 146 p. n. e. miasto należało do państwa rzymskiego, w którym z biegiem czasu stało się jednym z najważniejszych miast. W wyniku nowego podziału administracyjnego, wprowadzonego przez Dioklecjana, Saloniki stały się jedną z czterech stolic cesarstwa, a za panowania jego następcy, Galeriusza ugruntowały pozycję wojskowej stolicy wschodniej części imperium. Przez miasto biegł główny szlak komunikacyjny między Rzymem i jego posiadłościami na Wschodzie (Via Egnatia). W mieście powstała jedna z pierwszych gmin chrześcijańskich, do której Święty Paweł skierował dwa ze swoich listów. Miasto było miejscem urodzenia i początkowej działalności Cyryla i Metodego w IX wieku. Po podziale imperium rzymskiego miasto stało się częścią Bizancjum. W VII wieku odparło oblężenie Słowian. W 904 zostało splądrowane przez Arabów, a w 1185 przez Normanów.

W latach 1204– 1224 było stolicą łacińskiego Królestwa Tesaloniki, podbite przez władcę Epiru w

W latach 1204– 1224 było stolicą łacińskiego Królestwa Tesaloniki, podbite przez władcę Epiru w latach 1227– 1242 było stolicą efemerycznego Cesarstwa Tesaloniki. Od 1246 ponownie we władaniu cesarzy bizantyjskich (wpierw cesarzy Nicei). W 1387 zdobyte przez Turków, odzyskane przez Bizancjum w 1405, w 1423 sprzedane Wenecji. W 1430 ostatecznie zdobyte przez Turków po krwawym oblężeniu, przez następnych pięć stuleci wchodziło w skład Imperium Osmańskiego. Przez prawie cały okres swej historii stanowiło metropolię znacznie przekraczającą swym przyciąganiem dzisiejsze granice państwowe. Na początku XX wieku miasto było głównym ośrodkiem działań Młodych Turków, w Salonikach urodził się Mustafa Kemal Atatürk. Podczas wojen bałkańskich zajęte przez Grecję 8 listopada 1912, choć wojska bułgarskie, tocząc zacięte walki, dotarły na przedmieścia Salonik.

W 1915 podczas I wojny światowej w mieście wylądowała armia Ententy, która następnie rozpoczęła

W 1915 podczas I wojny światowej w mieście wylądowała armia Ententy, która następnie rozpoczęła próby natarcia przeciwko Bułgarii. Przełamanie obrony państw centralnych udało się dopiero w 1918, po latach bezowocnych walk. W 1917 miasto zniszczył pożar. Wybuchł przypadkowo i strawił przede wszystkim dzielnice zamieszkiwane przez ludność żydowską, czyniąc bezdomnymi znacznie ponad 50 tysięcy ich mieszkańców. Odbudowano je na nowoczesnym planie europejskim, w dużej mierze niszcząc historyczny wygląd Salonik. Pożar zapoczątkował emigrację licznych rodzin żydowskich do Palestyny. Z dokumentacji wynika, że w 1913 roku Saloniki zamieszkiwało 157 889 osób, z czego 61 439 Żydów, 45 889 Muzułmanów, 39 956 wiernych kościoła greckiego, 6263 wiernych kościoła bułgarskiego, 2721 Cyganów, 1621 osób innych narodowości lub wyznań.

Następnie, w wyniku wymiany ludności między Grecją i Turcją po 1922 do miasta napłynęły

Następnie, w wyniku wymiany ludności między Grecją i Turcją po 1922 do miasta napłynęły masy greckich uchodźców z centralnej i wschodniej części obecnej Turcji. Ludność muzułmańską przesiedlono z Salonik do Turcji. Niektóre przesiedlenia przybierały brutalny charakter. Według dokumentacji strony greckiej miało miejsce m. in. ludobójstwa Greków pontyjskich, w prowincji Trapezunt, analogiczne z rzeziamami Ormian. Do Salonik chroniła się też część greckiej, żydowskiej i ormiańskiej ludności ocalałej ze spalonej przez Turków Smyrny (miasta na wschodnim wybrzeżu Morza Egejskiego). W latach 1923 -1930 znaczną część ludności słowiańskiej stopniowo wysiedlano, głównie do Bułgarii, jednocześnie przyjmując bułgarskich Greków. Pozostała tu, na swe życzenie, ta ludność słowiańskojęzyczna, którą urzędowo uznano za slawofońskich Greków, czyli potomków greckich rodzin, przymusowo slawizowanych w przeszłości. W konsekwencji, obligatoryjnie zmieniono zapis ich nazwisk, z powrotem na brzmienie greckie. Zhellenizowano szkolnictwo. W latach 1941– 1944 miasto, dawniej nazywane przez Żydów „Drugą Jerozolimą”, znalazło się pod okupacją niemiecką. Wymordowano wtedy prawie 60 tys. salonickich Żydów (97% społeczności żydowskiej miasta). W okresie okupacji niemieckiej Grecja i sąsiednia Jugosławia wyróżniały się prężnym ruchem oporu. W Salonikach jego bohaterem został sportowiec i konspirator Jerzy Iwanow-Szajnowicz. Istnieje o nim m. in. książka i film Agent nr 1. Największa do niedawna hala sportowa Salonik nazwana została Ivanofo. Iwanow jest bohaterem tak dla polskiego, jak i greckiego narodu.

Sport W mieście funkcjonuje wiele klubów sportowych w tym te odnoszące sukcesy na arenach

Sport W mieście funkcjonuje wiele klubów sportowych w tym te odnoszące sukcesy na arenach europejskich. Najbardziej znane są tutaj kluby piłkarskie Aris, Iraklis i PAOK BC to także znany klub koszykarski, a drużyna Iraklisa odnosi sukcesy również w piłce siatkowej.

Klimat Położone nad morzem miasto leży w strefie klimatu śródziemnomorskiego Średnia rocznych opadów wynosi

Klimat Położone nad morzem miasto leży w strefie klimatu śródziemnomorskiego Średnia rocznych opadów wynosi 410 mm. Opady śniegu są sporadyczne. Przez większą część lata temperatury są tu przeciętnie o 2 stopnie niższe, niż w Atenach. Jednak tereny Grecji położone bezpośrednio na Północ od Salonik leżą już w strefie przejściowej, z cechami klimatu śródziemnomorskiego i kontynentalnego, z dużymi opadami śniegu. Rokrocznie funkcjonują tam kurorty narciarskie.

Nazwa miasta Saloniki Prawidłowa polska nazwa to Saloniki z gr. η Θεσσαλονίκη (Tesaloniki). W

Nazwa miasta Saloniki Prawidłowa polska nazwa to Saloniki z gr. η Θεσσαλονίκη (Tesaloniki). W języku greckim Θεσσαλονίκη to liczba pojedyncza, rodzaju żeńskiego. Wymową starożytną było Thessalonike. Egnatia to rzymska nazwa miasta, garnizonu i mieszczącego się tu sztabu dla wschodniej części imperium. Nazwa miasta Egnatiado dziś chętnie używane jest w Grecji, w nazewnictwie poważnych przedsięwzięć gospodarczych: publicznych, prywatnych i kapitału mieszanego. Przykładem jest nazwa najdłuższej greckiej autostrady: Via Egnatia. W kontekście pochodzenia języka starocerkiewno-słowiańskiego używa się nazwy Sołuń.

Kuchnia występująca w Saloniakach Kuchnia grecka to ten dział sztuki kulinarnej wywodzącej się i

Kuchnia występująca w Saloniakach Kuchnia grecka to ten dział sztuki kulinarnej wywodzącej się i charakterystycznej dla Grecji i Greków. Zazwyczaj postrzegana jest jako zdrowa i prosta. Charakteryzuje się m. in. popularnym w kuchniach śródziemnomorskich ibałkańskich, częstym stosowaniem czosnku, oliwy z oliwek, liści winorośli, dużej ilości warzyw (zwłaszczapomidorów, papryki, świeżych ziół), baraniny i ryb. Wina greckie są znane i cenione już od czasów starożytności.

Najpopularniejsze potrawy : Jagnięcina – baranina pozyskana z jagnięcia do 6 miesiąca życia. Jest

Najpopularniejsze potrawy : Jagnięcina – baranina pozyskana z jagnięcia do 6 miesiąca życia. Jest popularna m. in. Za to , że możemy ją na wiele ciekawych sposobów przyrządzić. Najbardziej jagnięcina jest popularna w czasie Świąt Wielkanocnych.

Avgolemono (z greckiego "jajkocytryna") – greckie sosy i zupy na bazie jajek i soku

Avgolemono (z greckiego "jajkocytryna") – greckie sosy i zupy na bazie jajek i soku z cytryny. Najprawdopodobniej pojawiły się w kuchni greckiej pod wpływem francuskim, znane są również w arabskiej (jako tarbiya), tureckiej (jak oterbiye) oraz w kuchni żydowskiej (w ladino jako sopa de huevo y limón), gdzie pojawiać się mogą w czasie posiłkuszabasowego lub podczas Rosz ha-Szana.

Sałatka grecka wiejska, (gr. χωριάτικη σαλάτα -), dosł. "wiejska sałatka" – tradycyjna sałatka kuchni

Sałatka grecka wiejska, (gr. χωριάτικη σαλάτα -), dosł. "wiejska sałatka" – tradycyjna sałatka kuchni greckiej, podawana w różnych wariantach, znana i jadana na całym świecie. W wersji z Grecji: grubo pokrojone pomidory i ogórki, czerwona cebula w plastrach, zielona, słodka papryka w plastrach, oliwa z oliwek, ser feta (w lokalach - w plastrze, feta po grecku – plaster), oliwki brązowe, czasem także zielone, niekiedy dodaje się kapary, anchois, oraz - jako przyprawę - oregano. Sałatka ta w zmodyfikowanych wariantach (ser feta w pokrojony w kostkę) jest serwowana powszechnie, włącznie z restauracjami typu fast -food takimi jak KFC.

Souvlaki Współcześnie jedno z popularnych i najtańszych w Grecji dań typu fast food, podawane

Souvlaki Współcześnie jedno z popularnych i najtańszych w Grecji dań typu fast food, podawane zwykle na wynos, z przybraniem tzatziki, kilkoma plastrami pomidorów, domowymi frytkami, potrawa zawinięta jest w pitę i w impregnowany papier, w formie zawiniętego u dołu rożka, obłożonego także grubymi serwetkami, dla lepszego zabezpieczenia go przed wyciekiem. Nie można przegapić takiej okazji. Cena wynosi ok. 2 EURO ( 8 ZŁ )

Gemista – potrawa kuchni greckiej. Wydrążone pomidory lub papryka napełniane są farszem z doprawionego

Gemista – potrawa kuchni greckiej. Wydrążone pomidory lub papryka napełniane są farszem z doprawionego ryżu, po czym pieczone. Potrawa przeważnie wegetariańska czasem spotykana jest w wersji z mielonym mięsem, czy boczkiem, ale także serem lub, w wersji na słodko, rodzynkami iorzechami.

Musaka – zapiekane danie przygotowywane na bazie bakłażana. pomidoró w oraz mielonego mięsa, popularne

Musaka – zapiekane danie przygotowywane na bazie bakłażana. pomidoró w oraz mielonego mięsa, popularne w kuchni greckiej. Górną warstwę dania stanowi sos beszamelowy posypany żółtym serem.

Feta Wyroby powstają w Grecji, Albanii, Bułgarii, przy czym od 14 października 2002 nazwa

Feta Wyroby powstają w Grecji, Albanii, Bułgarii, przy czym od 14 października 2002 nazwa "feta" jest chroniona i zastrzeżona wyłącznie dla serów pochodzących z Grecji. Ser feta jest produkowany z mieszanki pasteryzowanego mleka owczego z mlekiem kozim (to drugie stanowi maksymalnie 30% mieszanki) lub tylko z mleka owczego. Niedozwolone jest używanie środków konserwujących lub koloryzujących, okres dojrzewania wynosić musi co najmniej 3 miesiące, szczegółowe wymogi technologii i kwalifikacje personelu zostały w Grecji prawnie unormowane i podlegają częstej kontroli.

Dolmades – potrawa z mięsa i ryżu, istnieją również tradycyjne wersje z samym ryżem,

Dolmades – potrawa z mięsa i ryżu, istnieją również tradycyjne wersje z samym ryżem, wtedy zawierają również dodatki jak np. posiekaną cebulę, czosnek, orzeszki piniowe albo rodzynki, oraz inne przyprawy niż wersja mięsna. Rodzaj gołąbków, podobnie jak w Polsce podawanych na ciepło i z sosem, jednak mięso w tamtejszych gołąbkach jest pochodzenia jagnięcego, a całość zawinięta w liście winogron, co sprawia, że gołąbki te są mniejsze. Wersja bez mięsa jest często i chętnie podawana na zimno jako przekąska, wtedy z sosem oliwkowo-cytrynowym, na greckich bufetach zwanych meze. Jest również sprzedawana jako wersja puszkowa w sklepach delikatesowych na całym świecie. Nazwa dolmades jest nazwą grecką, są znane także w innych krajach bałkańskich pod innymi nazwami, a pochodzą z Turcji, gdzie jadano je już przed wiekami.

Korzystałem z następujących stron : http: //saloniki. lovetotravel. pl http: //mlecznepodroze. onet. pl/wp-content/uploads/2014/05/saloniki-grecja-widok-na-miasto-THUMB-670 x

Korzystałem z następujących stron : http: //saloniki. lovetotravel. pl http: //mlecznepodroze. onet. pl/wp-content/uploads/2014/05/saloniki-grecja-widok-na-miasto-THUMB-670 x 270 px. jpg wikipedia. pl http: //i. wp. pl/a/f/kuchnia/58011808/-EDYSK_2 -galerie_nowe-najzdrowsze_kuchnie-grecja. jpg http: //pl. wikipedia. org/wiki/Saloniki https: //www. google. gr/url? sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=6&ved=0 CC 8 QFj. AF&url=http%3 A%2 F%2 Fpl. wikip edia. org%2 Fwiki%2 FKuchnia_grecka&ei=_PNx. Vb 7 ZOof. Zy. AOyy. YCYBA&usg=AFQj. CNG 2 Xh. Z 6 Hd. YVQopmmp. LR_6 yb G 2 b. O 9 g&bvm=bv. 95039771, d. b. GQ&cad=rja http: //2. bp. blogspot. com/-8 Kz. PEW 4 SYvk/UJv. Ps. SUW 5 SI/AAAAAz 4/wm 1 Fvdi. Bzh. A/s 1600/untitled. png http: //obiadw 25 minut. blox. pl/resource/jag 1. jpg http: //pl. wikipedia. org/wiki/Avgolemono http: //pl. wikipedia. org/wiki/Sałatka_grecka http: //www. restaurantmagazine. com/wp-content/uploads/2013/10/The-New-Miami-Subs-Grilled-Chicken-Pita. jpg http: //pl. wikipedia. org/wiki/Gyros http: //pl. wikipedia. org/wiki/Gemista http: //pl. wikipedia. org/wiki/Musaka http: //pl. wikipedia. org/wiki/Feta http: //tradebdonline. com/data/front. Images/b 2 b/buying_images/1379570621_Greek-Feta-Cheese-5. jpg http: //pl. wikipedia. org/wiki/Dolmades http: //thefoodaddicts. com/wp-content/uploads/2010/05/dolmades_09. jpg http: //www. opodo. pl/images/PC/destination/topic_large/thessaloniki. jpg

Serdecznie dziękuje za obejrzenie prezentacji. Prezentacje przygotował Daniel Jankowski z 6 B klasy podstawowej

Serdecznie dziękuje za obejrzenie prezentacji. Prezentacje przygotował Daniel Jankowski z 6 B klasy podstawowej ze szkoły „Zespół szkół przy ambasadzie RP w Atenach