Odzyskanie niepodlegoci Narodowe wito Niepodlegoci Narodowe wito Niepodlegoci

  • Slides: 9
Download presentation
Odzyskanie niepodległości

Odzyskanie niepodległości

Narodowe Święto Niepodległości Narodowe święto Niepodległości święto państwowe w Polsce obchodzone corocznie 11 listopada

Narodowe Święto Niepodległości Narodowe święto Niepodległości święto państwowe w Polsce obchodzone corocznie 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918, po 123 latach zaborów (1795– 1918). Święto zostało ustanowione ustawą z dnia 23 kwietnia 1937, zniesione ustawą Krajowej Rady Narodowej 22 lipca 1945, przywrócono je ustawą w okresie transformacji systemowej w 1989. Jest dniem wolnym od pracy.

Znaczenie daty Odzyskiwanie przez Polskę niepodległości było procesem stopniowym. Wybór 11 listopada uzasadnić można

Znaczenie daty Odzyskiwanie przez Polskę niepodległości było procesem stopniowym. Wybór 11 listopada uzasadnić można zbiegiem wydarzeń w Polsce z zakończeniem I wojny światowej dzięki zawarciu rozejmu w Compiègne 11 listopada 1918, pieczętującego ostateczną klęskę Niemiec. Dzień wcześniej przybył do Warszawy Józef Piłsudski. W tych dwóch dniach, 10 i 11 listopada 1918, naród polski uświadomił sobie w pełni odzyskanie niepodległości, a nastrój głębokiego wzruszenia i entuzjazmu ogarnął kraj.

Dzieje obchodów • W latach 1919– 1936 rocznice odzyskania niepodległości świętowano w Warszawie jako

Dzieje obchodów • W latach 1919– 1936 rocznice odzyskania niepodległości świętowano w Warszawie jako uroczystości o charakterze wojskowym. Organizowano je zazwyczaj w pierwszą niedzielę po 11 listopada. W 1919 roku nie było sprzyjającej sytuacji by uczcić rocznicę odzyskania niepodległości, ponieważ trwały jeszcze wojny o granice Rzeczypospolitej. Pierwszy raz w pełni uroczyście upamiętniono odzyskanie niepodległości 14 listopada 1920. Tego dnia uhonorowano Józefa Piłsudskiego jako zwycięskiego Wodza Naczelnego w wojnie polskobolszewickiej wręczając mu buławę marszałkowską.

Najważniejsi patrioci, którzy walczyli o Niepodległość Józef Piłsudski, Roman Dmowski, Ignacy Paderewski, Wincenty Witos,

Najważniejsi patrioci, którzy walczyli o Niepodległość Józef Piłsudski, Roman Dmowski, Ignacy Paderewski, Wincenty Witos, Ignacy Daszyński, Wojciech Korfanty, Józef Haller – to jedni z najważniejszych patriotów walczących o polską niepodległość nazywani często Ojcami Niepodległości. Ale nie tylko oni walczyli o polską niepodległość. Nie tylko mężczyźni o nią walczyli.

Droga do niepodległości Droga Polski do niepodległości była długa i ciężka. Mimo licznych powstań,

Droga do niepodległości Droga Polski do niepodległości była długa i ciężka. Mimo licznych powstań, wielu stoczonych bitew i oporu przeciwko zaborcom, dopiero w 1914 roku pojawiła się nadzieja na faktycznie odzyskanie kraju. W trakcie I wojny światowej po dwóch przeciwnych stronach stanęli dwaj zaborcy – Niemcy i Rosja, a Austro-Węgry, trzeci z zaborców, targane wewnętrznymi sporami i słabościami zaczynały tracić kontrolę nad zajmowanymi ziemiami.

Pierwsze obchody Święta Niepodległości Pierwszy raz Święto Niepodległości uroczyście obchodzono 14 listopada 1920 roku.

Pierwsze obchody Święta Niepodległości Pierwszy raz Święto Niepodległości uroczyście obchodzono 14 listopada 1920 roku. Tego dnia na Placu Zamkowym uhonorowano Józefa Piłsudskiego buławą marszałkowską, symbolem władzy i bezwzględnego posłuchu. W programie znalazła się także: msza św. na placu Zamkowym, salwy armatnie podczas wręczania buławy, defilada wojskowa na Krakowskim Przedmieściu, akademia oraz wieczorne gala w Teatrze Wielkim.

Uroczysty apel z okazji 101 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości

Uroczysty apel z okazji 101 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości

Przygotowanie: Klasa: Przedmiot: Maria Więcław 6 b Historia

Przygotowanie: Klasa: Przedmiot: Maria Więcław 6 b Historia