ODMROENIA I WYCHODZENIE Hipoternia wychodzenie to stan organizmu








- Slides: 8

ODMROŻENIA I WYCHŁODZENIE

Hipoternia ( wychłodzenie) – to stan organizmu, w którym temperatura ciała spada poniżej 35 o Celcjusza, powodując uszkodzenia ogólnoustrojowe. Prowadzi do zamarznięcia.

Objawy hipotermi: - drżenie ciała - 36 o - zimna, blada i sucha skóra - 35 o. C - wolny i płytki oddech - 34 o. C - wolne i słabe tętno - apatia, brak odczuwalnego głodu - letarg ( pozorna śmierć) - 33 o. C - zatrzymanie akcji serca - 32 o. C

Odmrożenie – uszkodzenie skóry, powstające w wyniku działania na nią niskiej temperatury. Skurczają się naczynia krwionośne, dochodzi do niedotlenienia tkanek i w konsekwencji do martwicy. Odmrożenie jest urazem ograniczonym miejscowo.

Przyczyny odmrożenia: Najczęstszymi czynnikami sprzyjającymi odmrożeniom są: - przemoczenie odzieży - sprzyjające wychłodzeniu, - za ciasne buty - sprzyjające niedokrwieniu, - zmęczenie - osłabia samokontrolę i sprzyja wychłodzeniu, - wpływ alkoholu - rozszerzenie naczyń sprzyja zwiększonym stratom ciepła i wychłodzeniu, - wiatr - czynnik wychłodzenia, - czas ekspozycji na zimno - im dłuższy, tym bardziej sprzyja wychłodzeniu.

Głębokość odmrożenie mierzy się w stopniach. I stopień charakteryzuje się przejściowymi zaburzeniami w krążeniu krwi w skórze, bólem, często silnym, bladością lub sinoczerwonym zabarwieniem skóry, obrzękiem, pieczeniem i świądem skóry. II stopień odmrożenia to pojawiające się na skórze pęcherze z płynem surowiczym, III stopień – martwica powierzchowna skóry, IV stopień – martwica głęboka, której ulegają np. palce, uszy lub nos. W takim przypadku może dojść do samoistnej amputacji odmrożonej części ciała.


Pierwsza pomoc przy odmrożeniach: - w zależności od stanu poszkodowanego przenieść go lub zaprowadzić do ciepłego pomieszczenia - zdjąć z odmrożonych części uciskające części ubioru - ogrzewać odmrożone części ciała w swoich rękach - zanurzyć odmrożone części ciała w letniej wodzie ( rozpoczynając od około 10 o Celcjusza i powoli przez 30 minut podnosić jej temperaturę do około 37 o Celcjusza) - osuszyć bardzo delikatnie odmrożone okolice, zaopatrzyć powierzchnie odmrożone suchym, jałowym opatrunkiem - podać poszkodowanemu do picia gorącą herbatę - wezwać pomoc specjalistyczną i zapewnić poszkodowanemu dalszą opiekę.