Objective Multiplication Year 6 To multiply by 50
Objective: Multiplication Year 6 To multiply by 50 (or 25) by multiplying by 100 and halving (and halving again)
Keywords • Multiply • Divide • Half
Liam and Jake want to buy 50 plastic folders each for school. However, this shop sold plastic folders that only come in packets of 100. They decided to buy 1 packet and divide it in half. If each plastic folder costs 3 c, how much will each have to pay? Method 2 100 × 3 = 300 c 300 ÷ 2 = 150 c Method 1 100 ÷ 2 = 50 folders 50 × 3 = 150 c 50 folders
To multiply … 3 × 50 = 3 × 100 and then halve the result = 300 ÷ 2 = 150 300 c = € 3. 50
Liam and Jake want to buy 50 lamination pouches each for school. However, this shop sold plastic folders that only come in packets of 100. Once again, they decided to buy 1 packet and divide it in half. If each lamination pouch costs 28 c, how much will each have to pay? Method 1 100 ÷ 2 = 50 pouches 50 × 28 = … Method 2 100 × 28 = 2800 c 2800 ÷ 2 = 1400 c 50 pouches = € 14
To multiply … 28 × 50 = 28 × 100 and then halve the result = 2800 ÷ 2 = 1400 c = € 14 2800 c = € 28 1400 c = € 14
Try these out… a) 42 × 50 = 42 × 100 = 4200 ÷ 2 = 2100 b) 36 × 50 = 36 × 100 = 3600 ÷ 2 = 1800 c) 88 × 50 = 8800 ÷ 2 = 4400 88 × 100 = 8800 d) 4. 5 × 50 = 4. 5 × 100 = 450 http: //www. gov. pe. ca/photos/original/eecd_gr 6 math. pdf 450 ÷ 2 = 225
Four friends want to buy 25 envelopes each. However, this shop only sells them in packets of 100. They decided to buy 1 packet and divide it amongst the four. If each lamination pouch costs 14 c, how much will each have to pay? Method 2 25 × 4 = 100 envelopes 14 × 100 = 1400 c = € 14 ÷ 2 = € 7 ÷ 2 = € 3. 50 Method 1 25 × 14 = 350 c = € 3. 50 (Long method) 25 envelopes
To multiply … 14 × 25 = 14 × 100 and then halve and halve the result again = 1400 ÷ 2 = 700 ÷ 2 = 350 c 1400 c = € 14 700 c = € 7 350 c = € 3. 50
Try these out… a) 42 × 25 = 42 × 100 = 4200 ÷ 2 = 2100 ÷ 2 = 1050 b) 36 × 25 = 36 × 100 = 3600 ÷ 2 = 1800 ÷ 2 = 900 c) 88 × 25 = 88 × 100 = 8800 ÷ 2 = 4400 ÷ 2 = 2200 d) 4. 4 × 25 = 4. 4 × 100 = 440 ÷ 2 = 220 ÷ 2 = 110
Multiply the number in the centre of each circle by the number in the inner ring by using the strategy you learnt in this lesson: (To multiply by 50 (or 25) by multiplying by 100 and halving (and halving again) https: //www. studenthandouts. com/03 -grade-three/mathematics/operations-algebraic-thinking/multiplication-circle-worksheets. htm
file: ///C: /Users/Schools_home/Desktop/Video%20 lessons/F_multiplication_teacher_answers. pdf
- Slides: 12